Najlepsze książki dla młodzieży

Młode pokolenie coraz mniej chętnie sięga po książki. Aby zachęcić dziecko do częstego czytania, warto zaproponować mu literaturę odmienną od tej, którą musi poznawać podczas edukacji szkolnej. Jaką książkę wybrać dla nastolatka?

Jeżeli szukasz wartościowego prezentu dla nastolatka, nie kupuj kolejnej gry komputerowej, ale poszukaj ciekawej książki. Choć dzieci w okresie dorastania są często „uczulone” na słowo pisane ze względu na konieczność czytania nie zawsze odpowiadających ich zainteresowaniom lektur, to często okazuje się, że odpowiednio dobrana książka potrafi skutecznie odciągnąć młodzież od smartfona, tabletu i ekranów komputera oraz telewizora.

Dobra książka dla młodzieży to przede wszystkim wciągająca historia, która pozwala rozwijać wyobraźnię i daje pole do popisu dla młodzieńczej fantazji. Aby idealnie trafić w gust nastolatka, warto zainteresować się jego pasjami i tym, co go interesuje – miłośnik gier RPG z pewnością chętniej przeniesie się do magicznego świata czytanej historii, w której napotka wróżki, czarowników i inne fantastyczne postaci, a pasjonująca się jazdą konną dziewczynka pozna losy bohaterek, które posiadają identyczne jak ona zainteresowania.

Top 5 najlepszych książek dla młodzieży

Dla dzieci w wieku kilkunastu lat ciekawym pomysłem na rozwijającą lekturę mogą być książki, które sami pamiętamy z dzieciństwa. Dzieci obdarzone zmysłem dedukcji i posiadające żyłkę detektywistyczną z pewnością zaciekawi kultowa już seria książek przygodowych Zbigniewa Nienackiego Pan Samochodzik i…

Seria ta to wciągające do ostatniej strony opowieści, które pozwolą zaszczepić w dziecku chęć poznawania nie tylko treści nowych pozycji książkowych. Książki typu Pan Samochodzik i…, Ania z Zielonego Wzgórza oraz inna klasyka książek dla młodzieży pozwolą także rodzicom przenieść się na chwilę do czasu beztroskiego dzieciństwa.

Pan samochodzik i niewidzialny

Dla wielbicieli nowości książkowych idealnym wyborem będą książki z serii Magiczne Drzewo, Harry Potter, Alcatraz kontra bibliotekarze, cykl Niezgodna czy książki dla dziewczynek z serii Elena oraz Waleczna Czarownica. Wśród licznych bestselerów dla młodzieży nie brak także książek opisujących postaci z ulubionych filmów między innymi Star Wars. Wybór jest ogromny i naprawdę można znaleźć pasjonującą lekturę zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców.

harry-potter.jpg

Wśród książek dla młodzieży znajdziemy wiele serii, które dodatkowo zachęcają do czytania poprzez stopniowanie wiadomości i przygód ulubionych bohaterów. Ciekawa książka idealnie urozmaici codzienne życie dziecka i wcale nie sprawi, że nastolatek będzie niezadowolony z takiego prezentu, a wprost przeciwnie – dobra książka może stać się idealną alternatywą dla nudy.

Jeżeli szukasz książek dla młodzieży, koniecznie sprawdź ofertę księgarni internetowej LoveBooks, gdzie w kategorii literatura dla młodzieży znajdziesz prawie dwa tysiące tanich i ciekawych książek o różnorodnej tematyce zarówno młodych autorów, jak i kultowych już pisarzy, których książki zachęcają do czytania kolejne pokolenia.

Artykuł sponsorowany




Wiktor Orzel · 09:51 24.02.2017 · 6 ·
Komentarze
kondzio dnia 24.02.2017 12:07
ja polecam serie pana samochodzika... najlepsze książki jakie czytałem chociaż wcale nie jestem już taki najmłodszy to z chęcią do nich wracam:)
kunegundapid dnia 28.02.2017 15:42
ale Harry Potter też nie jest taki zły
Zola111 dnia 04.03.2017 00:30
Oczywiście obie pozycje to wartościowe i atrakcyjne dla nastolatków powieści. Polecam obie. Ciągle się pięknie sprawdza cykl Małgorzaty Musierowicz - calutka Jeżycjada, czyli saga rodziny Borejków z poznańskiej opowieści o dorastaniu w miłości i szacunku. Bez odlotów w fantasy, za to w realiach: najpierw PRLu, ostatnio - w okresie transformacji państwa, piękna opowieść z humorem i znawstwem dziecięcej oraz młodzieżowej psychiki. Ciągle nią jestem urzeczona.
Młodszym czytelnikom polecam nieśmiertelne Sceny z życia smoków Beaty Krupskiej. Wspaniała powieść do czytania na dobranoc - scena po scenie. Inteligentny humor, aluzje społeczne, odniesienia do życia społecznego w baśniowych realiach utopijnej polany, do której nie mają wstępu byle jakie miernoty. Tylko smoki, żaby, krokodyle i... motyle. Cudko!
Agnieszka Chylińska wydała obyczajowe historie rodziny: Zezia, Giler i Oczak - także pełne humoru i nienachalnego dydaktyzmu, warte polecenia dla dzieci powyżej 10. Dużym powodzeniem cieszy się przeznaczona dla tej samej grupy wiekowej powieść naszej portalowej Miladory Ciotka, my i reszta świata , która znalazła się w analizie literackiej lektur w podręczniku GWO. Polecam z podwójną serdecznością.
J. R. R. Tolkien znalazł się w lekturze obowiązkowej dla gimnazjum z Hobbitem i jest to świetny początek do czytania trylogii o Władcy pierscieni. Tej pozycji nie trzeba szczególnie polecać. Od lat cieszy się poczytnością wśród nastolatków.
Wśród książek podczytywanych "pod ławką" przez nastolatki ostatnio znalazła się powieść Niezgodna Weroniki Roth. Nie czytałam, nie znam, polegam na opinii znawców. To znów fantasy, zatem polecam z ostrożna.
Od wielu lat przyglądam się serii pamiętnika Ali Makoty, cyklu powieści Małgorzaty Budzyńskiej, którą polecam z czystym sumieniem, bo wypróbowałam i wiem, że warto.
Oczywiście mówię do Czytelnika, który poznał (usłyszał od rodziców) Baśnie Andersena, Baśnie braci Grimm, Rekreacje Mikołajka Sempe i Gościnnego.
Trzeba bowiem pamiętać, że nastolatki, którym nie czytało się w ich wczesnym dzieciństwie takich cudeniek jak np. Pchła Szachrajka Brzechwy, dziś nie czytają. Żeby nastolatki czytały, muszą nasłuchać się baśni czytanych przez rodziców. Muszą napatrzeć się na rodziców, czytających książki dla dorosłych. Ups... Chyba mi wyszedł felieton.
sergiozasa dnia 06.03.2017 16:24
a ja tego nie czytałem i jakoś nie mogę się przemóc
wiewiesiek dnia 08.03.2017 14:55
ale czego?
and dnia 07.08.2017 17:21
Jeszcze warto by do tej listy dołożyć niemniej lubianego przez młodzież Ricka Riordana i jego powieści, których akcja rozgrywa się w naszym świecie, z którym przenikają sie różne mitologiczne światy. Znam przypadki gdy dzieci właśnie dzięki niemu złapały bakcyla czytania ;) a to jest kluczowa sprawa. Niedawno wyszły "Tajne akta Obozu Herosów", a teraz na dniach ma się pojawić "Percy Jackson. Książka do kolorowania". Myślę że obie mogą być świetnym "zapalnikiem" dla młodych ;)
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
AntoniGrycuk
21/04/2018 22:41
Podoba mi się pomysł. Tylko, jak pisał Darcon, gorzej z… »
Alen Dagam
21/04/2018 22:40
Utwór został wybrany przez komisję do umieszczenia na… »
Alen Dagam
21/04/2018 22:20
Utwór został wybrany przez komisję do umieszczenia na… »
Alen Dagam
21/04/2018 22:06
Utwór został wybrany przez komisję do umieszczenia na… »
Ania_Basnik
21/04/2018 22:03
Piękne rozerotyzowanie w Twoim wierszu. Pełnokrwiście. I aż… »
Ania_Basnik
21/04/2018 21:57
Jest pięknie Wiolinie. Refleksyjnie i okraszone szczodrze… »
Jaga
21/04/2018 21:48
Niech żałują ci, którzy nigdy nie kochali się na plaży... ;)»
Alen Dagam
21/04/2018 21:45
Utwór został wybrany przez komisję do umieszczenia na… »
jskslg
21/04/2018 21:36
geniusz literacki »
Darcon
21/04/2018 19:14
Ciekawy pomysł, trochę za bardzo rozwleczony początek. Można… »
Greg Malecha
21/04/2018 15:44
rewelacyjny wiersz, dawno takiego dobrego nie czytałem,… »
robert_augustyn
21/04/2018 11:22
Dziękuję bardzo. Joszko cały jest magiczny, a każdy jego… »
faith
21/04/2018 10:38
Darconie, nie ujęłabym tego trafniej i zwięźlej. Dzięki za… »
Greg Malecha
21/04/2018 07:20
introwerko, nie musisz się wstydzić, ja też się nie wstydzę… »
AntoniGrycuk
20/04/2018 23:33
Ciężko mi się wypowiedzieć, bo to w końcu dla dzieci i… »
ShoutBox
  • Zola111
  • 18/04/2018 00:24
  • jak tam ramy nowego Zaśrodkowania? Podobają się?
  • introwerka
  • 17/04/2018 11:24
  • Mój nick to introwerka ;)
  • Szysza
  • 17/04/2018 11:21
  • introwertka, dziękuję bardzo.
  • introwerka
  • 17/04/2018 11:08
  • Szyszo, wchodzisz w panel "Moje artykuły" pod napisem "Witaj [Twój nick]" po prawej stronie, tam przy każdym artykule masz opcje " Edytuj / Usuń".
  • Szysza
  • 17/04/2018 10:40
  • kochani jak usuwa się zamieszczony tekst?
  • Zola111
  • 16/04/2018 23:33
  • jskslg - nie! Pojedyncze frazy, zazwyczaj pointę, jednak całych własnych wierszy - nie. Innych autorów - owszem, i to wiele.
  • jskslg
  • 16/04/2018 22:32
  • pamiętacie na pamięć wasze teksty?
  • ajw
  • 16/04/2018 14:03
  • Rzeczywiście, brzmi prawie jak Jaromir :)
Ostatnio widziani
Gości online:23
Najnowszy:dfgpog
Wspierają nas