Wyniki Konkursu Poetyckiego Portalu Pisarskiego "W tolerancjach. Odkształcenia - 2017"

Na konkurs literacki "W tolerancjach. Odkształcenia – 2017" wpłynęło dwadzieścia jeden prac. Wszystkie prace były zgodne z Regulaminem i nawiązywały do tematu konkursu. Pragniemy wyrazić uznanie dla wszystkich uczestników konkursu za bardzo wysoki poziom, a tym samym trudny dla jury wybór. Nadmieniamy, że trzy zwycięskie teksty różnią się w skali punktowej o przysłowiowy włos.

Jury w składzie: Bozena B, Esy Floresy oraz gość specjalny – Dorota Surdyk, dokonało oceny tekstów i z zdecydowało przyznać:

 

I miejsce

kamyczek - (Gra)witacja

II miejsce

Zola111 - Wszechstrach

III

ks-hp - tryptyk szaleńców

 

Wszystkie te teksty polecamy - warte są zatrzymania i przeczytania.

Gratulujemy zwycięzcom. Z uwagi na wyrównaną walkę przyznajemy nagrody, za pierwsze trzy miejsca. Nagrody prześlemy, pocztą.

Autorzy nagrodzonych wierszy proszeni są o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, adres zamieszkania, e-mail, ewentualnie również telefon) na pw Esy Floresy.

Esy Floresy · 20:04 05.10.2017 · 36 ·
Komentarze
mike17 dnia 05.10.2017 20:34
Gratuluję wszystkich Paniom :) i Panu.
Szacun dla pozostałych uczestników.
Zola111 dnia 05.10.2017 20:45
Kochani, brawo! Serdeczności dla Kamyczka i ks-hp. Bardzo się cieszę, że w konkursie wzięło udział tak wiele wierszy. Będzie co czytać przez kilka tygodni. Dzięki Jurorkom za wytrwałość, Administracji - za organizację konkursu.
JOLA S. dnia 05.10.2017 21:56
Najcieplejsze :) :) wszystkim.
Wiersze są piękne, tylko pozazdrościć. ;)
Szkoda, że nie potrafię :(
Silvus dnia 05.10.2017 22:39
A ja chciałem przed chwilą napisać wiersz i to niewiele, co napisałem, skreśliłem! To muszę polegać na tym, że ktoś inny tworzy, wysyła i zdobywa nagrody. Powodzenia finalistom i niefinalistom! :)
Nalka31 dnia 05.10.2017 23:12
Gratulacje dla Wszystkich za zajęcie miejsca na podium.
introwerka dnia 06.10.2017 06:51
Gratuluję serdecznie Zwycięzcom! :)
Procesja dnia 06.10.2017 09:51
Ile czytania! Gratulacje dla zwycięzców i wszystkich innych poetów :)
Opheliac dnia 06.10.2017 18:18
Gratulacje! Dla zwycięzców i pozostałych uczestników konkursu :)
Lilah dnia 06.10.2017 20:46
Gratuluję zwycięzcom i uczestnikom konkursu. Piękne wiersze. :)
Miladora dnia 06.10.2017 21:06
Serdeczne gratulacje dla Zwycięzców i Uczestników. :)
Brudnopis dnia 07.10.2017 07:30
Jak najbardziej pogratulować trzeba, i zwycięzcom i każdemu, kto szarpnął się na tematykę, bardzo trudną.

O tym, że trudny temat, świadczy chociażby fakt, że większość wierszy minęła się z sensem wprowadzającego cytatu, a i wybory Jury wskazują na całkowitą swobodę w tej materii. W tym miejscu bardzo chciałbym podziękować Milena1, która jako jedyna miała odwagę dać taki komentarz pod jednym z wierszy

Cytat:
Słabe nawiązanie do wszechświata i dodatkowych, zwiniętych wymiarów.


który to komentarz, śmiało mógłby być pod wieloma wierszami, w tym i... Taka prawda.

Prośba serdeczna jest taka, aby tematy przyszłych Konkursów były bardziej zrozumiałe dla uczestników i Jurorów, albo dopisywać na końcu regulaminu - swobodne odejście od tematu w niczym Jurorom nie przeszkadza. ;)

Dziękuję też zasłużonej zwyciężczyni - kamyczek, za dopisanie autora cytatu i tytułu opracowania. Może dzięki temu, więcej osób poczyta i zda sobie sprawę, jaki był temat tej lekcji konkursowej. W ogłoszeniu konkursu, niestety brak autora cytatu, a wypada, chociażby dla samego szacunku do autora. :/

W każdym razie widać po wierszach, kto poszukał i doczytał.

Cieszę się, że byłem w tak dobrym gronie uczestników. Sami śmiałkowie! A nie potyka się tylko ten, kto nie próbuje chodzić. :)
Esy Floresy dnia 07.10.2017 09:58
Brudnopisie, czuję się wezwana do tablicy, gdyż nie mogę zgodzić się z Twoimi zarzutami.

Brudnopis napisał:
że większość wierszy minęła się z sensem wprowadzającego cytatu, a i wybory Jury wskazują na całkowitą swobodę w tej materii. W tym miejscu bardzo chciałbym podziękować Milena1, która jako jedyna miała odwagę dać taki komentarz pod jednym z wierszyCytat:Słabe nawiązanie do wszechświata i dodatkowych, zwiniętych wymiarów.


W odniesieniu do powyższego zarzutu, wskazuję, iż tematem konkursu był jego tytuł, a cytat inspiracją, co w treści konkursu jest zapisane. Zatem wiersze swobodnie mogą nawiązywać do samego cytatu, a powinny realizować temat główny. W moim przekonaniu, większość uczestników zrozumiała temat i zrealizowała według swojego subiektywnego postrzegania, i takie ich prawo.

Brudnopis napisał:
W ogłoszeniu konkursu, niestety brak autora cytatu, a wypada, chociażby dla samego szacunku do autora. :/


To jest zwyczajne kłamstwo, bardzo proszę o czytanie z uwagą i zrozumieniem. W treści konkursu podany cytat został oznaczony, a nawet oznaczenie to zostało wytłuszczone.

Pozdrowienia.
czarna mamba dnia 07.10.2017 11:48
Serdeczne gratulacje dla wszystkich Uczestników, a zwłaszcza dla Zwycięzców :). Lektura Waszych wierszy to prawdziwa przyjemność i duchowa uczta! Dziękuję!

Oby wena zawsze niosła Was na skrzydłach wyobraźni.
wiktoria dnia 07.10.2017 14:05
Również gratuluję zwycięzcom. :)

Niestety, mam podobne wrażenia jak Brudnopis. Przy poprzednim konkursie było podobnie. Może lepiej nie organizować konkursów opartych na cytacie, a zwyczajnie na wiersz o tematyce dowolnej. Wtedy nie będzie problemów z nawiązaniem do tematu czy jego brakiem.

Ja chyba wciąż źle rozumiem takie konkursy, albo konkursy w ogóle. Kto wie, może kiedyś dojrzeję i zrozumiem.

Pozdrowienia dla wszystkich :)
Gramofon dnia 07.10.2017 16:04
Cytat taki jak ten, ma szerokie pole do wyobraźni i do zrozumienia, ma wiele płaszczyzn i w połączeniu z różnymi mózgami może wyjść coś zupełnie innego i tak samo jak według jakiegoś czytelnika dany wiersz może mijać się z celem to dla piszącego niekoniecznie.
Dlatego w komentowaniu warto używać zwrotu "według mnie" "dla mnie" a nie udawać wyrocznie i pisać jakby się pisało prawde objawioną :)
Esy Floresy dnia 07.10.2017 22:20
Gramofon napisał:
Cytat taki jak ten, ma szerokie pole do wyobraźni i do zrozumienia, ma wiele płaszczyzn i w połączeniu z różnymi mózgami może wyjść coś zupełnie inneg


Gramofon, ujął doskonale to co i ja miałabym do powiedzenia w kwestii inspiracji. Dodam jeszcze, że osobiście wychodzę z założenia, że konkurs powinien stanowić wyzwanie. Dowolne wiersze, Wiktorio? Przecież każdy może sobie napisać, co mu tam w duszy gra w dowolnej chwili niekoniecznie na konkurs.

Dzięki inspiracjom, które, jak się okazuje, stanowią wyzwanie, powstają różnorodne teksty, co jest w tym wszystkim najpiękniejsze, moim zdaniem. I, jest coś jeszcze, gdyby nie ten konkurs i ta inspiracja, być może nigdy nie powstałoby tak wiele świetnych wierszy. Zatem, dopóki ja uczestniczę w organizacji konkursów, mogę Wam obiecać, że łatwiej nie będzie.

Pozdrowienia.
Gramofon dnia 08.10.2017 11:42
Ja tam się cieszę, bo właśnie nie wiem czy by mój wiersz powstał, gdyby nie ten konkurs, a może innym się mój wiers nie podoba, ale mi się podoba i cieszę się że powstał.
wiktoria dnia 08.10.2017 12:10
Esy, jest wiele konkursów poza portalem, gdzie tematyka jest dowolna, a mało opierających się na cytacie. Tutaj jest odwrotnie. Nie krytykuję tego, ale w tematyce dowolnej przecież też nie ma niczego złego. Inspiracja na pewno jest pomocna, ale wrażenia pokonkursowe jak widać różne.

Myślę, że sugestie Brudnopisa są słuszne, aby w regulaminie było zaznaczone, że treść wiersza nie musi bezpośrednio odnosić się do cytatu czy być stricte z nim związana. Inspirację można rozumieć dowolnie. Wtedy będzie wszystko jasne, bo najwyraźniej niektórzy mylnie to rozumieją, w tym też zdaje się i ja.
Esy Floresy dnia 08.10.2017 12:18
Wiktorio, z całym szacunkiem, jeśli słowo inspiracja, na portalu pisarskim, nie jest słowem wystarczająco czytelnym, to nie wiem co powiedzieć...
Silvus dnia 08.10.2017 12:58
Mam wrażenie - choć nie znalazłem słownika w internecie, który by je potwierdzał - że, @Justynko i @Esy, mówicie o dwóch trochę oddzielnych definicjach inspiracji. Skłaniałbym się do twierdzenia, że jedyną formalną jej definicją jest ta sugerowana przez @Esy, a ta sugerowana przez @Justynkę (@Brudnopisa?) jest definicją jakby przeniesioną na grunt czy konkursowy, czy też prawny (vide pojęcie "Regulamin" - wszystko musi być zdefiniowane "do końca" ).
Gramofon dnia 08.10.2017 15:14
Wiktoria no właśnie mało i jest dowolność a wygrywają ciągle ci sami mimo że są anonimowe, przypadek? nie sądzę ;]
Ja osobiście wolę inspirywane konkursy czymkolwiek ;]
Esy Floresy dnia 08.10.2017 15:20
Gramofon napisał:
a wygrywają ciągle ci sami mimo że są anonimowe, przypadek? nie sądzę ;]


Gramofonie, co sugerujesz?
Gramofon dnia 08.10.2017 15:28
Jakbyś miała problem z czytaniem ze zrozumieniem, to to było o konkursach nie na tej stronie. Nie sugeruję, tylko wiem, wystarczy wbić się w trendową retorykę, niestety nawet w poezji są trendy, które produkują setki, tysiące podobnych, żeby nie powiedzieć prawie identycznych wierszy, które niby są dobre warsztatowo, a są takie bo wchodzą w trendy, ale co z tego...poza tym, styl danej osoby często jest rozpoznawalny i anonimowość wiele nie daje.
Esy Floresy dnia 08.10.2017 15:34
Gramofon napisał:
Jakbyś miała problem z czytaniem ze zrozumieniem,


Ta prowokacja jest zbędna.

Dzięki za wyjaśnienie mi i innym odwiedzającym.
Milena1 dnia 09.10.2017 12:14
Zwycięzcom należą się laury :)
Dzięki Brudnopisie, że w kwestii nawiązania do tematu konkursu, podzielasz moje zdanie.
Jest to pierwsza rzecz jaka rzuciła mi się w oczy, po przeczytaniu wierszy.
A przecież temat był piękny, trochę szkoda, że prawie wszyscy uczestnicy konkursu nie oderwali się od Ziemi i nie spojrzeli na nasz pobyt tutaj z perspektywy Uniwersum :)
https://youtu.be/m3T8S19eZVM
Gramofon dnia 09.10.2017 15:45
Ja spojrzałem, więc proszę nieuogólniać ;]
Milena1 dnia 09.10.2017 16:31
Fakt, dodałam - prawie - bo czyni to jednak dużą różnicę :)
Gramofon dnia 09.10.2017 16:33
Co zrobisz? no nic nie zrobisz. ja tak jak już tu pisałem, cieszę się, że mój wiersz powstał, a gdyby nie ten konkurs to by nie powstał a czy inni sobie poradzili z tematem konkursu czy nie to szczerze mówiąc jest dla mnie sprawą drugorzędną :)
kamyczek dnia 09.10.2017 16:50
Dziękuję Organizatorom za inspirujący temat, cieszę się z wygranej.
Gratulacje dla Zoli i ks-hp oraz dla pozostałych Uczestników konkursu.
Emily dnia 12.10.2017 08:40
Gramofon napisał:
Wiktoria no właśnie mało i jest dowolność a wygrywają ciągle ci sami mimo że są anonimowe, przypadek? nie sądzę ;]

Twoja wypowiedź drwiąca z anonimowości sugeruje, że kolesie dają nagrody kolesiom. No niekoniecznie.
Mogę mówić tylko za siebie, nie wiem, jak jest na innych konkursach, ale myślę, że podobnie. Dwa razy byłam jurorką na brzeskim Syfonie, dostałam do ręki tylko teksty, bez kopert z danymi osobowymi, organizator przez cały czas pracy jurorskiej nie informował mnie o tym, kto kryje się pod poszczególnymi godłami.
Dlaczego w protokołach z rozstrzygnięć konkursów przewijają się wciąż te same nazwiska? Bo struktura materiału nadsyłanego na konkursy wygląda mniej więcej tak: dużo chłamu + kilka/kilkanaście tekstów godnych uwagi. Wśród tych kilku/kilkunastu często znajdzie się tekst "konkursowicza", bo jest zwyczajnie dobry warsztatowo i zwyczajnie nie ma niczego lepszego.
Ogólnie konkursy literackie/poetyckie są spoko i bardzo doceniam tę aktywność kulturalną, ale nie da się zaprzeczyć ich wadom. Można się z nimi pogodzić + próbować je minimalizować.
Brudnopis dnia 17.10.2017 16:13
Esy Floresy napisała:
To jest zwyczajne kłamstwo, bardzo proszę o czytanie z uwagą i zrozumieniem. W treści konkursu podany cytat został oznaczony, a nawet oznaczenie to zostało wytłuszczone.


Jeśli rzeczywiście dopuściłem się przekłamania, to sypię głowę popiołem i czerwienię się ze wstydu.

W kwestii inspiracji napiszę jedynie, że jest mała różnica ale jednak jest, pomiędzy inspiracją a frywolnym traktowaniem tematu podpartego celowo cytatem, do tego z dziedziny fizyki. Rozumiem trzymanie się sztywno raz ustalonego stanowiska w tej sprawie, jednak proszę poczytać, nie jestem osamotniony.

Zgodzę się z Silvus-em. Inspiracja a zdefiniowane Regulaminu w tym zakresie, to odmienne sprawy. Chyba, że traktujemy sprawy lajtowo, ot zabawa. Ale chyba jednak nie, bo wyłącznie Jury miało wgląd w nadesłane prace.

Czego mi jeszcze zabrakło. Zaznaczam, że nie znam historii Konkursów na PP.

Zabrakło mi wysiłku Jurorów w opisaniu swoich decyzji przy ogłoszeniu wyników. Chociażby wspólnego stanowiska wyjaśniającego, dlaczego wiersze zwycięskie zostały wybrane. Kilka słów do każdego utworu. Wydaje mi się, że to należy się uczestnikom.
Bywałem na ogłoszeniu wyników konkursowych, np. fotograficznych, i tam właśnie tak to wygląda, jurorzy omawiają swoje decyzje i wybory. Bo jak inaczej można planować start w konkursach, jeśli nie wiemy w jaki sposób analizowana jest praca konkursowa?

Podglądam co dalej dzieje się pod opublikowanymi pracami i przepraszam, nic nie rozumiem. Posłużę się przykładem; pokonkursowym wyeksponowaniu wszystkich przyjętych prac fotografii plakatowej. Byli tam i uczestnicy i widzowie, i jakoś nie słyszałem, aby nad czyjąś pracą snuto wywody typu: może gdyby skadrował inaczej, może gdyby wykonał inną obróbkę graficzną, albo, warto to poprawić. Nie wiem, czy jest to zrozumiałe. Prace konkursowe to dzieło ostateczne. Może być byle jakie, ale jednak ostateczne, zakwalifikowane do konkursu. Gdyby nasze prace były wyeksponowane przed i pozwolono je poddać krytyce i ocenie Forumowiczów, to OK. To miałoby jakiś sens.

Nie jest to krytyka, jedynie przedstawienie opinii w oparciu o zastane fakty i pewne doświadczenia z przysłuchiwaniem się ocenie prac konkursowych w innych miejscach. Może w Internecie już nie trzeba, w końcu to wirtualna przestrzeń. Nie wiem. Osobiście chciałbym poznać wrażenia, ocenę i mocne punkty prac zwycięskich z "ust" Jurorów. Po prostu informacja zwrotna, uważam, ważna.
Esy Floresy dnia 17.10.2017 19:39
Brudnopis napisał:
to sypię głowę popiołem i czerwienię się ze wstydu.


Cieszę się, że tę kwestię mamy wyjaśnioną. Możesz przestać się już czerwienić.

Brudnopis napisał:
W kwestii inspiracji napiszę jedynie, że jest mała różnica ale jednak jest, pomiędzy inspiracją a frywolnym traktowaniem tematu podpartego celowo cytatem, do tego z dziedziny fizyki. Rozumiem trzymanie się sztywno raz ustalonego stanowiska w tej sprawie, jednak proszę poczytać, nie jestem osamotniony.


Mam odmienne zdanie na ten temat, które wyraziłam już powyżej. Poezja to nie matematyka, nie będę jej oceniać w systemie zero jedynkowym. To jak dalece ktoś się zainspiruje przy realizacji tematu nie ma znaczenia, ważne, że w ogóle złapie wenę i coś stworzy.

Brudnopis napisał:
Zabrakło mi wysiłku Jurorów w opisaniu swoich decyzji przy ogłoszeniu wyników. Chociażby wspólnego stanowiska wyjaśniającego, dlaczego wiersze zwycięskie zostały wybrane. Kilka słów do każdego utworu. Wydaje mi się, że to należy się uczestnikom.


Czasem się zdarzało, częściej nie. Dlaczego? Wiąże się to z czasem, jaki trzeba temu poświęcić, a nie zawsze go mamy. Dodam, że pracujemy nieodpłatnie, więc cudów też nie oczekuj. Nie wspomnę o naciskach użytkowników, którzy chcą jak najszybciej poznać wynik.

Brudnopis napisał:
Bo jak inaczej można planować start w konkursach, jeśli nie wiemy w jaki sposób analizowana jest praca konkursowa?


Jeśli Twoim celem jest brać udział w konkursach, żeby w nich wygrywać, to faktycznie portalowy konkurs nie spełni nigdy Twoich oczekiwań. Nam przyświeca idea pobudzania do tworzenia. Jak również jest swojego rodzaju wydarzeniem, które skupia tutejszych ludzi, integruje.

Brudnopis napisał:
Prace konkursowe to dzieło ostateczne. Może być byle jakie, ale jednak ostateczne, zakwalifikowane do konkursu.


Znów mam odmienne zdanie na ten temat. Uważam, że nic oprócz śmierci nie jest ostateczne. Każdy tekst, konkursowy czy też nie może podlegać ocenie, w tym krytyce. Powyżej, domagasz się opinii, oceny, a kiedy ją otrzymujesz to też źle. Przyjmuję do wiadomości, że nie chcesz takich opinii pod swoimi konkursowymi otrzymywać, więc następnym razem Twój wiersz pominę.

Dziękuję za opinię. Pozdrowienia.
Gramofon dnia 18.10.2017 15:51
Co do ostateczności śmierci też pewności mieć nie możemy :)

Ja jak to ja, zawsze musze wtrącić trzy grosze, uważam, że wiersze konkursowe miały bardzo wysoki poziom, wiadomo, jedna podobały mi się bardziej inne mniej, ale akurat w tym konkretnym konkursie nie odczuwam aż tak bardzo żalu porażki, bo wiem, że napisałem dobry wiersz, ale także jestem świadomy, że nie tylko ja.

Mam nadzieje, że konkursy odgórne, robione przez adminów PP będą częściej :) nawet bez nagród.
(mogę udostępnić swoje tomiki jako nagrody, ale nie wiem czy to nie będzie kara :p)
Esy Floresy dnia 18.10.2017 19:35
Gramofon napisał:
(mogę udostępnić swoje tomiki jako nagrody, ale nie wiem czy to nie będzie kara )


Taki gest zawsze jest mile widziany. Zwykle zasilamy biblioteczkę właśnie w ten sposób, chociaż ostatnio coraz mniej otrzymujemy, więc coraz częściej wydatkujemy z własnej kieszeni.
kamyczek dnia 19.10.2017 23:45
Nagroda już do mnie dotarła - tomik wierszy Mirki Szychowiak z autografem Autorki. Jeszcze raz dziękuję serdecznie Sponsorom za ufundowanie nagrody.
Pozdrowienia.
wiktoria dnia 22.10.2017 16:48
Ależ dyskusja się rozwinęła. Szkoda, że głosu "ludu" nie bierze się tu pod uwagę. Nie mam nic do dodania, oprócz wrażeń, o których napisałam wcześniej. Są subiektywne, jak wszystko zresztą, więc nad ich słusznością czy brakiem nie ma sensu się rozwodzić.

Chciałam tylko podziękować Esy za zasugerowanie, że jestem głupia i nie wiem czym jest inspiracja. Powiem szczerze, że po tym konkursie zwątpiłam czym w istocie jest.
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Darcon
22/06/2018 07:35
Drogie, panie. Allasko, Mede_o i Ajw. Z ośmiu waszych… »
Darcon
22/06/2018 07:31
Nie widzę w Twoim komentarzu konstruktywnej krytyki,… »
Darcon
22/06/2018 07:19
Skłaniam się ku opinii Antoniego. To charakterystyczny… »
AntoniGrycuk
22/06/2018 05:45
Nie każ mi więcej zaglądać do tego tekstu. Więc tylko jeden… »
Decand
22/06/2018 01:11
I tu mnie masz. Chętnie się dowiem, gdzie takie… »
AntoniGrycuk
21/06/2018 23:09
W połowie dałem sobie spokój, bo to dla mnie bełkot. Wiem,… »
AntoniGrycuk
21/06/2018 22:49
Na temat treści się nie wypowiem, bo ta do mnie kompletnie… »
al-szamanka
21/06/2018 21:12
Hmm, Michale, żadnych rymów się nie doszukałam. Chodzi o… »
allaska
21/06/2018 20:07
Szymborska pisała o mapie pokazującej świat nie z tego… »
mike17
21/06/2018 19:20
Bo dla mnie miłość to nie słodkawe bzdety z harlekina. To… »
Hubert Z
21/06/2018 17:20
Witaj Dod, bardzo ciekawy wiersz. Wiem specem nie jestem,… »
Florian Konrad
21/06/2018 14:19
on pewnie też to robił :) »
Zingara
21/06/2018 14:19
dla mnie śliczny wiersz :) »
Kazjuno
21/06/2018 14:09
Optymistą jesteś poeto miły, mi się jawi obraz zncznie… »
viktoria12
21/06/2018 12:28
No, a trzecie? Mnie w tym proroctwie, Drogi Iluzjonisto,… »
ShoutBox
  • allaska
  • 21/06/2018 20:02
  • Ajw dopisałam coś w odpowiedzi na Twój zarzut o śnie wariata, pod moim wierszem pod tytułem trochę o śmierci:) pozdrawiam
  • jskslg
  • 21/06/2018 16:22
  • ALE DESZCZ NAWALA
  • mede_a
  • 21/06/2018 06:00
  • Masowy rimming pod wierszem, jeśli jest uzasadniony jego wartością, nie jest niczym nagannym, w przeciwieństwie do jałowego, chamskiego fuckingu, jaki TU niektórzy nieustannie prezentują.
  • jskslg
  • 21/06/2018 01:19
  • lepsze to niż masowy rimming
  • ajw
  • 20/06/2018 21:36
  • Niestety, zgadzam się z Jagą. Mam te same odczucia.
  • Gramofon
  • 20/06/2018 21:28
  • jak śpiewa klasyk "a ja wam mówię wszystko chuj" [link]
  • Gramofon
  • 20/06/2018 21:27
  • Gdy Ci smutno, gdy Ci źle, rzuć ten portal idź się przejść
  • Jaga
  • 20/06/2018 21:09
  • Załamka. Jestem na PP już 10 lat, nie mieszam się w potyczki słowne, ale to, co reprezentuje sobą Allaska , obniża poziom miejsca, w którym lubię przebywać. To nie jest nonszalancja, to brak kultury
  • allaska
  • 20/06/2018 20:48
  • Esy Floresy, bardzo Ci dziękuję kochana za ten wiersz Twój o wolności, bez niego nie byłoby mojej liszki, ślimaka i fartuszka mamy:) bardzo Ci wdziecznam. A.
Ostatnio widziani
Gości online:12
Najnowszy:gaavinsoul126
Wspierają nas