„Animalia” Anny Adamowicz. Premiera już 28 stycznia

Nominowana za debiutancką książkę „Wątpia” do Nagrody Literackiej Gdynia Anna Adamowicz swój drugi tomik „Animalia” wyda już 28 stycznia w Biurze Literackim. Publikacja jest główną nagrodą projektu wydawniczego „Druga i kolejna książka”, którego finał miał miejsce przy okazji ubiegłorocznej Stacji Literatura w Stroniu Śląskim.

Autorka „Animaliów” urodziła się w 1993 roku w Lubinie. Na co dzień jest diagnostką laboratoryjną. Jej debiut „Wątpia” ukazał się w Wydawnictwie Kwadratura Łódzkiego Domu Kultury w 2016 roku. To „30 wierszy o ciele, chorobach, medycynie i materii, od której zaczyna się kultura, literatura, mit. Tytułowe wątpia, czyli wnętrzności, to na mocy brzmieniowego skojarzenia także wątpliwości – wątpliwości co do natury człowieczeństwa”. Autorka dwukrotnie znalazła się w gronie finalistów Połowu (2012, 2016). Nominowana była także do nagrody głównej w XIX OKP im. Jacka Bierezina. Mieszka we Wrocławiu.

Anna Adamowicz nie ma najlepszego zdania o gatunku ludzkim, który bezmyślnie niszczy własną planetę, kolonizuje kosmos, krzywdzi inne istoty i dławi się własnym konsumpcjonizmem. Jej tom nie jest jednak pompatyczną i łatwą deklaracją: „Oskarżam!”, ale drobiazgową, rozpisaną na wiersze analizą procesów biologicznych, ekologicznych, społecznych i kulturowych, które mogą skazać ludzkość i świat na zagładę, ale mogą też stać się dla nas ocaleniem. „Poezja mnie zbawi” – głosi bliskie Adamowicz hasło, a jej własna twórczość potwierdza, że jest na to duża szansa.

Książkę można już zamawiać w przedsprzedaży: http://poezjem.pl/tytul/843/Animalia/1/

Recenzję poprzedniej książki naszej portalowej koleżanki (Emily) możecie przeczytać tutaj.

animalia-anna-adamowicz.jpg

 

Źródło: Biuro Literackie

Wiktor Orzel · 09:08 03.01.2019 · 4 ·
Komentarze
Emily dnia 04.01.2019 23:13
O! Dzięki za wrzutkę! Buziaczki!
Wiktor Orzel dnia 05.01.2019 10:37
Emily napisała:
O! Dzięki za wrzutkę! Buziaczki!


Kłaniam się nisko. ;)
Vanillivi dnia 16.01.2019 06:46
Aniu, myślałam o wrzuceniu newsa o Twojej książce tutaj, Wiktor już mnie wyprzedził, więc po prostu jeszcze raz gratuluję i czekam, aż książka się ukaże i będę mogła przeczytać.
Emily dnia 18.02.2019 22:04
Dzięki, Vanillivi! <3
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
mike17
26/03/2019 20:44
Ilekroć czytam takie teksty, coś łapie mnie za gardło :)»
Kushi
26/03/2019 20:32
Pięknie wymalowałeś słowami ten rodzinny obrazek. Ująłeś w… »
Zola111
26/03/2019 20:30
Wiolinie, a no właśnie tak, albo jakoś tak. Zawsze na… »
mike17
26/03/2019 19:36
No lecisz po calaku, całość jest tak odlotowa, że trza… »
Berele
26/03/2019 18:23
Jarek pochodzi z mych rozmyślań nt zjawiska autorytetu. Co… »
dodatek111
26/03/2019 15:37
Kushi, bardzo się cieszę, że wiersz Cię zatrzymał:)»
szalonaromantyczna511
26/03/2019 15:32
Powiem ci, że na pewno ten tekst wymaga doszlifowania (może… »
Abi-syn
26/03/2019 14:32
Hejka Panie D Aleś poleciał! chcę Tobie coś dowalić… »
Abi-syn
26/03/2019 14:19
Jolie Walczymy: stereotyp, przekonanie, religia, byt -… »
Florian Konrad
26/03/2019 12:53
mam skrzywienie, imię Jarek kojarzy mi się bardo źle,… »
allaska
26/03/2019 12:12
Bardzo mi sie podoba. Jest lirycznie, inteligentny tekst.… »
pociengiel
26/03/2019 11:30
Dzięki. Powiedzmy, że to się stało tydzień temu. Ale tekst… »
Wiolin
26/03/2019 11:17
Witam. Za wszelkie dobro ukryte w Waszym słowie,… »
Wiolin
26/03/2019 11:13
Witaj Zolu. No właśnie! Ależ powiedziałaś...Nawet… »
Wiolin
26/03/2019 10:58
Koziorowska. Duża litera w poezji to krzyk, to chęć -… »
ShoutBox
  • Zola111
  • 26/03/2019 20:19
  • Berele, wybieraj, przysyłaj. Śmiało. Zaśrodkowanie czeka.
  • mike17
  • 26/03/2019 19:45
  • Kochani! Macie jeszcze 3 tygodnie na napisanie miniaturki na konkurs w prozie MUZO WENY 7, gdzie piszemy utworek na 5000 znaków i wysyłamy mnie. Myślę, że damy radę, prawda? To kwestia silnej woli :)
  • Esy Floresy
  • 26/03/2019 19:08
  • Marcyjki jeszcze kolekcjonują teksty przez 5 dni :) [link]
  • mike17
  • 26/03/2019 19:06
  • Friday, dzięki :)
  • allaska
  • 26/03/2019 16:16
  • Bo głosowanie nie jest jawne, wszystko anonimowe i na PW Zoli.
  • allaska
  • 26/03/2019 16:15
  • Nie wysyłam, i nie głosuję, bo ...
  • Berele
  • 26/03/2019 13:33
  • Mam trzy teksty na zaśrodkowania i muszę wybrać dwa. A Wy czemu nie wysyłacie? :)
  • allaska
  • 26/03/2019 11:57
  • * niech ludziom ulzy, spadnie ciśnienie w wersach, miało być, Zaśrodkowanie to wielka sprawa, ale ileż mozna? Po prostu z czasem to stsje sie nudne.. dobra rekla ma?:) pa ecie, pecie,ciocie,klocie
Ostatnio widziani
Gości online:8
Najnowszy:Ligginse6
Wspierają nas