„Animalia” Anny Adamowicz. Premiera już 28 stycznia

Nominowana za debiutancką książkę „Wątpia” do Nagrody Literackiej Gdynia Anna Adamowicz swój drugi tomik „Animalia” wyda już 28 stycznia w Biurze Literackim. Publikacja jest główną nagrodą projektu wydawniczego „Druga i kolejna książka”, którego finał miał miejsce przy okazji ubiegłorocznej Stacji Literatura w Stroniu Śląskim.

Autorka „Animaliów” urodziła się w 1993 roku w Lubinie. Na co dzień jest diagnostką laboratoryjną. Jej debiut „Wątpia” ukazał się w Wydawnictwie Kwadratura Łódzkiego Domu Kultury w 2016 roku. To „30 wierszy o ciele, chorobach, medycynie i materii, od której zaczyna się kultura, literatura, mit. Tytułowe wątpia, czyli wnętrzności, to na mocy brzmieniowego skojarzenia także wątpliwości – wątpliwości co do natury człowieczeństwa”. Autorka dwukrotnie znalazła się w gronie finalistów Połowu (2012, 2016). Nominowana była także do nagrody głównej w XIX OKP im. Jacka Bierezina. Mieszka we Wrocławiu.

Anna Adamowicz nie ma najlepszego zdania o gatunku ludzkim, który bezmyślnie niszczy własną planetę, kolonizuje kosmos, krzywdzi inne istoty i dławi się własnym konsumpcjonizmem. Jej tom nie jest jednak pompatyczną i łatwą deklaracją: „Oskarżam!”, ale drobiazgową, rozpisaną na wiersze analizą procesów biologicznych, ekologicznych, społecznych i kulturowych, które mogą skazać ludzkość i świat na zagładę, ale mogą też stać się dla nas ocaleniem. „Poezja mnie zbawi” – głosi bliskie Adamowicz hasło, a jej własna twórczość potwierdza, że jest na to duża szansa.

Książkę można już zamawiać w przedsprzedaży: http://poezjem.pl/tytul/843/Animalia/1/

Recenzję poprzedniej książki naszej portalowej koleżanki (Emily) możecie przeczytać tutaj.

animalia-anna-adamowicz.jpg

 

Źródło: Biuro Literackie

Wiktor Orzel · 09:08 03.01.2019 · 4 ·
Komentarze
Emily dnia 04.01.2019 23:13
O! Dzięki za wrzutkę! Buziaczki!
Wiktor Orzel dnia 05.01.2019 10:37
Emily napisała:
O! Dzięki za wrzutkę! Buziaczki!


Kłaniam się nisko. ;)
Vanillivi dnia 16.01.2019 06:46
Aniu, myślałam o wrzuceniu newsa o Twojej książce tutaj, Wiktor już mnie wyprzedził, więc po prostu jeszcze raz gratuluję i czekam, aż książka się ukaże i będę mogła przeczytać.
Emily dnia 18.02.2019 22:04
Dzięki, Vanillivi! <3
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Wiktor Mazurkiewicz
22/07/2019 15:17
22227 Bardzo dziękuję, również za sugestię, ale wolę… »
JOLA S.
22/07/2019 13:55
Antoni, widzę, że dzięki łatwości tworzenia mógłbyś… »
Marek Adam Grabowski
22/07/2019 13:31
Całkiem ciekawe. Sorry, że taki krótki komentarz, ale mam… »
xolowr
22/07/2019 01:06
Do wielkich liter jestem przywiązana tak samo jak do małych… »
domofon
21/07/2019 23:34
Dzięki za wnikliwe potraktowanie tekstu. Temat znam niejako… »
JOLA S.
21/07/2019 19:44
Kocanko, ogólnie tekst mi się podoba, chociaż nie… »
Leopold Mysz
21/07/2019 19:40
Wow. Właśnie mi uświadomiłeś, że gość od lobotomii dostał… »
JOLA S.
21/07/2019 19:12
Kazjuno, przepięknie jest czytać Twój komentarz. Daje… »
22227
21/07/2019 17:20
Bardzo dobry wiersz, Pan Cogito, Sofista, Zosima. Jest… »
22227
21/07/2019 17:13
Podobało mi się i fajnie, że poruszasz takie tematy. Mam… »
Kazjuno
21/07/2019 16:49
JOLU.S Spodobało mi się to krótkie i treściwe opowiadanie.… »
Opheliac
21/07/2019 12:48
Powiem tak - ogólnie niezły - ale znając już jednak Twoje… »
AntoniGrycuk
21/07/2019 11:01
Zdzichu, cały sens, jaki chciałem zawrzeć w tym wierszu,… »
Zdzislaw
21/07/2019 10:21
Konstrukcyjnie wszystko utrzymane, rytmicznie i ze… »
Indyphar
21/07/2019 01:39
@Skuul, dzięki za opinię. Co do "wyjaśniania",… »
ShoutBox
  • Zdzislaw
  • 21/07/2019 22:15
  • Nie ma sprawy, Vinillivi :) Sprawa opóźnień wyjaśniona. Człekowi wypoczynek też należy się.
  • Vanillivi
  • 21/07/2019 15:21
  • Tak, zajmuję się prozą. Właśnie wróciłam. Odsapnę moment i wieczorem biorę się za Wasze teksty. Przepraszam za wszelkie opóźnienia.
  • Zdzislaw
  • 20/07/2019 09:36
  • Witam poranno-sobotnie. Czy red. Vanillivi (która wyjechała na dwa tygodnie) jest od prozy? Jeżeli tak, to ok. Rozumiem, czemu nie ukazuje się wysyłana proza.
  • AntoniGrycuk
  • 18/07/2019 01:06
  • Jakie jutro? Ja to wczorajszy ;)
  • czarnanna
  • 17/07/2019 23:52
  • Pozdro600 Antoni :D U Was też już prawie jutro? ;)
  • czarnanna
  • 17/07/2019 20:25
  • Miłego wieczoru :)
Ostatnio widziani
Gości online:16
Najnowszy:ygekureqi
Wspierają nas