„Animalia” Anny Adamowicz. Premiera już 28 stycznia

Nominowana za debiutancką książkę „Wątpia” do Nagrody Literackiej Gdynia Anna Adamowicz swój drugi tomik „Animalia” wyda już 28 stycznia w Biurze Literackim. Publikacja jest główną nagrodą projektu wydawniczego „Druga i kolejna książka”, którego finał miał miejsce przy okazji ubiegłorocznej Stacji Literatura w Stroniu Śląskim.

Autorka „Animaliów” urodziła się w 1993 roku w Lubinie. Na co dzień jest diagnostką laboratoryjną. Jej debiut „Wątpia” ukazał się w Wydawnictwie Kwadratura Łódzkiego Domu Kultury w 2016 roku. To „30 wierszy o ciele, chorobach, medycynie i materii, od której zaczyna się kultura, literatura, mit. Tytułowe wątpia, czyli wnętrzności, to na mocy brzmieniowego skojarzenia także wątpliwości – wątpliwości co do natury człowieczeństwa”. Autorka dwukrotnie znalazła się w gronie finalistów Połowu (2012, 2016). Nominowana była także do nagrody głównej w XIX OKP im. Jacka Bierezina. Mieszka we Wrocławiu.

Anna Adamowicz nie ma najlepszego zdania o gatunku ludzkim, który bezmyślnie niszczy własną planetę, kolonizuje kosmos, krzywdzi inne istoty i dławi się własnym konsumpcjonizmem. Jej tom nie jest jednak pompatyczną i łatwą deklaracją: „Oskarżam!”, ale drobiazgową, rozpisaną na wiersze analizą procesów biologicznych, ekologicznych, społecznych i kulturowych, które mogą skazać ludzkość i świat na zagładę, ale mogą też stać się dla nas ocaleniem. „Poezja mnie zbawi” – głosi bliskie Adamowicz hasło, a jej własna twórczość potwierdza, że jest na to duża szansa.

Książkę można już zamawiać w przedsprzedaży: http://poezjem.pl/tytul/843/Animalia/1/

Recenzję poprzedniej książki naszej portalowej koleżanki (Emily) możecie przeczytać tutaj.

animalia-anna-adamowicz.jpg

 

Źródło: Biuro Literackie

Wiktor Orzel · 09:08 03.01.2019 · 3 ·
Komentarze
Emily dnia 04.01.2019 23:13
O! Dzięki za wrzutkę! Buziaczki!
Wiktor Orzel dnia 05.01.2019 10:37
Emily napisała:
O! Dzięki za wrzutkę! Buziaczki!


Kłaniam się nisko. ;)
Vanillivi dnia 16.01.2019 06:46
Aniu, myślałam o wrzuceniu newsa o Twojej książce tutaj, Wiktor już mnie wyprzedził, więc po prostu jeszcze raz gratuluję i czekam, aż książka się ukaże i będę mogła przeczytać.
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
przyszycguzik
18/01/2019 23:13
Taki ciekawy, balladowy układ rytmiczny (9-9+). Bardzo… »
przyszycguzik
18/01/2019 22:44
Bardzo podoba mi się ta stylizacja oddająca wczucie się w… »
przyszycguzik
18/01/2019 22:34
To tłumaczenie Szekspira? Tylko wtedy taka archaiczna… »
przyszycguzik
18/01/2019 22:27
Dziwny ten wiersz. Da się przeczytać, ale jest tak… »
przyszycguzik
18/01/2019 22:18
Ech, a administracja już mi wycina komentarze. Twoje… »
przyszycguzik
18/01/2019 22:15
W „przenikaniu” jest ukryty ruch dośrodkowy niesiony przez… »
przyszycguzik
18/01/2019 22:03
Dziękuję. Ja tu widzę jeszcze trochę trudności technicznych… »
wiojaw
18/01/2019 19:49
Tak coś jest, jakiś obraz. Ale i mnie te ptaki zgrzytają. A… »
StalowyKruk
18/01/2019 19:30
Podoba mi się twój styl i tak dalej, więc nie chciałbym… »
mike17
18/01/2019 19:21
Ciekawie opisany wieczór w życiu człowieka. Mało słów, a… »
Kazjuno
18/01/2019 18:23
Bardzo ciekawy opis. Podany sprawnie i zajmująco, więc… »
Blanche
18/01/2019 18:15
Nie twierdzę, że nie masz racji i na pewno popracuję. Na… »
Milena1
18/01/2019 18:12
Jest tu pewna myśl, z którą się zgadzam, ale... Cóż, dolna… »
22227
18/01/2019 18:07
Ależ ja Ci jestem wdzięczny za Twój komentarz, wszystko jest… »
wiojaw
18/01/2019 17:51
Oczywiście 22227, że to Twój tekst i rozumiem, że chciałeś… »
ShoutBox
  • viktoria12
  • 18/01/2019 09:04
  • Owszem, podał Pan link do Facebuka, ale tam się trzeba logować, a mnie teraz na to nie czas
  • viktoria12
  • 18/01/2019 09:02
  • @ClakierCat. Ciekawa dyskusja pod Sonetami. Jakie nazwisko Autora tomiku?
  • Esy Floresy
  • 17/01/2019 22:39
  • To wspaniała wiadomość! :)
  • Zola111
  • 17/01/2019 22:13
  • Esy, marcyjkujemy. Poprawiamy, dopieszczamy :)
  • Ananke
  • 15/01/2019 23:26
  • oby ten konsensus wychodził zawsze, wszędzie i wszystkim.
  • mike17
  • 15/01/2019 23:24
  • Miło mi się z Tobą rozmawiało, Ananke, ale łóżko mnie wzywa - na dziś chyba starczy. Życzę Ci kolorowych snów i jak zwykle cieszę się, że udało się nam dojść do konsensusu :) Dobranoc.
  • Ananke
  • 15/01/2019 23:22
  • znam i lubię :)
  • Niczyja
  • 15/01/2019 23:19
  • Nic lepiej nie pasuje do tej śnieżnej ciszy... [link]
Ostatnio widziani
Gości online:18
Najnowszy:Mljw3
Wspierają nas