Harry Potter - skąd się wziął jego fenomen? Jak to wyjaśnić?

O “Harrym Potterze” słyszał chyba każdy. To prawdziwie kultowe dzieło naszych czasów i docenią to nawet osoby, które nigdy nie czytały ani jednej książki z tej serii, ani nie widziały filmu na tej podstawie. Może i to zbyt masowe, ale jednak z czegoś wynika ten fenomen. No właśnie - jak to możliwe, że przygody Harry’ego i jego przyjaciół osiągnęły tak ogromny sukces? Czy to tylko wpływ marketingowej promocji, czy jednak coś więcej?

Czy sukces “Harry’ego Pottera” to tylko zasługa reklamy?

Wiadomo, pieniądz rządzi światem i nikt nie powinien mieć co do tego wątpliwości. Możemy więc niejako tym tłumaczyć ogromny komercyjny sukces serii o “Harrym Potterze”. Tam bowiem, gdzie duża szansa na zarobki, tam jeszcze więcej reklam i innych promocyjnych komunikatów. Sprowadzanie jednak tylko tego do działania wielkiej hollywoodzkiej machiny byłoby ogromnym nadużyciem i brakiem szacunku dla kunsztu pisarskiego J.K.Rowling - twórczyni “Harry’ego Pottera”. Jakimś sposobem trafiła do serc i umysłów czytelników na całym świecie, a twórcy filmu potrafili oddać klimat powieści na dużym ekranie. Zastanówmy się jak to możliwe?

“Harry Potter” - uniwersalna opowieść o walce dobra ze złem

Niezależnie, czy mówimy o naszym kontynencie - Europie, czy o innych odległych jak Azja, Afryka czy obie Ameryki - wszędzie “Harry Potter” jest niezwykle popularny. Głównie przez to, że mamy do czynienia z uniwersalną opowieścią, którą zrozumieją zarówno dzieci, jak i dorośli. Chociaż pierwsze tomy zostały stworzone dla najmłodszych, to wraz z kolejnymi częściami - i razem z dorastaniem tych pierwszych czytelników - problemy głównych bohaterów były inne, a akcja zagęszczała się coraz bardziej.

Łatwo się utożsamiać z perypetiami Harry’ego w każdym wieku, bo widzimy walkę dobra ze złem i kibicujemy, żeby ta jasna strona pokonała ciemną. Poznajemy całą gamę wartości jak przyjaźń, miłość, sprawiedliwość i oddanie. Przeciwstawione są tym złym siłom, których lepiej się wystrzegać. Uniwersalność to jednak nie wszystko, przecież - jak łatwo zauważyć - jest ona obecna w wielu książkach. Mamy więc tu inne wartości, które docenili czytelnicy starsi i młodsi. Poznajmy je!

Dlaczego “Harry’ego Pottera” pokochał cały świat?

O wyjątkowości “Harry’ego Pottera” decyduje wiele czynników. Oto one!

Doskonale skonstruowane uniwersum, czyli z jednej strony sprawne zgranie ze sobą wszystkich elementów, z drugiej - coś o wiele więcej. Tak naprawdę bowiem znakomita większość pisarzy potrafi poskładać wszystkie elementy w jeden całościowy i sensowny obraz, niewielu jednak umie tak przedstawić wizję tworzonego przez siebie świata, aby czytelnicy go zaakceptowali. J.K.Rowling zrobiła to po mistrzowsku, sprawiając, że odbiorcy uwierzyli, że wykreowane przez nią realia mogłyby istnieć w naszym lub równoległym świecie. I co równie ważne - chcieliby się znaleźć w takiej krainie!

Magia, która przenosi nas do świata niczym z najwspanialszej bajki. Czasem jednak można z nią przesadzić, przez co czytelnicy zdają się zdezorientowani. W “Harrym Potterze” nie ma tego problemu, bo magia została podana w przystępny, przyswajalny dla większości sposób. Dzięki temu nawet osoby nieinteresujące się specjalnie fantastyką zakochały się w stworzonym przez J.K.Rowling świecie!

Istnienie silnego przeciwnika - Voldemort często przegrywa, ale znów i znów się odradza, pragnąc osiągnąć swój cel. To nie pozwala nam tak po prostu przestać czytać i pozostać w niepewności.

Będzie dobrze! Jednak mimo tego czarnego charakteru wszystko dobrze się kończy. I czuć, że tak będzie podczas wszelkich perypetii, jakie mają miejsce w “Harrym Potterze”. Mamy pewność, że wszystko jakoś się ułoży, bo nawet najbardziej kryzysowa sytuacja będzie miała kres i wszystko wróci do normy.

Może warto nadrobić zaległości i poczytać “Harry’ego Pottera” lub chociażby pooglądać film na tej podstawie? A może wrócić do tego, co już znamy, by jeszcze raz zagłębić się w ten magiczny świat? Niezależnie, co planujemy, możemy być pewni, że wszystko, co związane z “Harrym Potterem” znajdziemy pod adresem https://allegro.pl.

artykuł sponsorowany

Wiktor Orzel · 10:49 25.07.2019 · 1 ·
Komentarze
PrzemeK155J dnia 29.07.2019 14:12
Z tym trochę bym się kłócił, bo czytałem wiele książek, w których wykreowane były genialne światy, charaktery o wielu barwach, oraz pełne historii emocje, jednak niektóre z nich nie odniosły ,,takiego'' sukcesu. Fakt, że może ją czytać każdy, niezależnie od wieku zdecydowanie gra szerszą rolę. Ale, jak w każdej książce, moim zdaniem dominuje ,,przypadek''. Oczywiście Rowling napisała świetną historię, według niektórych wręcz genialną, ale to, że znalazła się w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie, by tę książke napisać, to już zupełnie inna sprawa. Kto wie, czy taki Harry Potter dziś odniósłby sukces redakcyjny i pieniężny w tak rozległej formie?
Dla przykładu, istnieje wiele naprawdę dobrych książek, które oczywiście stały się niezwykle popularne (były konkurentami Harrego Pottera) ale nie zostały przetłumaczone na osiemdziesiąt języków i obsypane nagrodami:

Terry Prachett: Kolor Magii. (znane dzieło, ale to wciąż nie uzyskało takiej sławy jak Harry Potter)
Autostopem przez Galaktykę: Douglas Adams
Mroczna Wieża: Stephen King
Czarnoksiężnik z Archipelagu. - Ursula K. Le Guin.

Oczywiście są znane, ale w tej kwestii Harry Potter góruję, bo akurat się przyjął. Tak samo, gdyby wydać Wiedźmina Andrzeja Sapkowskiego, w czasach kiedy pisał Henryk Sienkiewicz, to Wiedźmin zapewne nie stałby się sensacją - publika oczekiwała czego innego. To samo wydarzyłoby się zapewne z Harrym Potterem, ponieważ to, czy książka się sprzedaje, czy nie, nie zawsze jest kwestią jej świetności, ale także czasu i miejsca, w jakim została wydana.

Pozdrawiam.
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
marzenna
14/10/2019 07:51
Florian, Michał umorusał twój ręcznik, nie wpuszczaj go… »
MarcinD
14/10/2019 07:24
Oglądałem, przyznaję. że troszkę było inspiracji.… »
Florian Konrad
14/10/2019 00:47
to nie byłem ja, to moje alter-ego - niejaki Michał… »
bruliben
14/10/2019 00:06
czasem wiele nie trzeba wystarczy zawalczyć o cudze… »
Ustiusza
14/10/2019 00:00
Ludzie lubią tylko jedną stronę medalu i to tę, którą sami… »
Ustiusza
13/10/2019 23:43
Ech, ci mężczyźni, wieczni Piotrusie Pany (nie jestem pewna,… »
Ustiusza
13/10/2019 23:38
Lubię wiersze o czymś, które opowiadają historie. Ten swoją… »
bruliben
13/10/2019 22:17
Czyżby rozdwojenie jaźni Konradzie? Brudny ręcznik… »
Marco Petrus
13/10/2019 22:14
Witaj – Abi (po bardzo wielu latach) Zaciekawił mnie… »
Florian Konrad
13/10/2019 21:57
dziękuję za wpad i koment :) »
bruliben
13/10/2019 21:56
Taaak, dobra narracja sama wystawia sobie pozytywny stopień.… »
Lilah
13/10/2019 20:21
Bywa, więc się nie przejmuj. :) »
Abi-syn
13/10/2019 20:18
Dzięki za wizytę i pozostawienie śladu w sumie pod wierszem… »
Gregcem
13/10/2019 19:36
Dzięki MIKE12 za czytanie moich wierszy i za tak pomocne… »
Marek Adam Grabowski
13/10/2019 19:15
Opowiadanie jest dobrze napisane. Wciąga już na początku.… »
ShoutBox
 • bruliben
 • 14/10/2019 02:15
 • No, no, co za linki ;)
 • Vanillivi
 • 12/10/2019 15:46
 • Ryzykowny tytuł :) Ale dziękuję za informację, zobaczę jak to wygląda :)
 • bruliben
 • 11/10/2019 02:45
 • Wszyscy śpią? Grzeczne brzdące :)
 • mike17
 • 10/10/2019 17:11
 • Hej, ho, do konkursu by się szło! A więc MUZO WENY 8 zapraszają i pragną zmotywować Was do napisania miniatury : [link]
 • chawendyk
 • 10/10/2019 16:07
 • Vanillivi Nie miałem kiedy odpisać. Tytuł "To nie jest czas dla poetów" Michał Andruk Jest na lportalu aukcyjnym i "Lubimy czytać".
 • Kazjuno
 • 10/10/2019 14:43
 • A Olga to moja znajoma! Wysłałem gratulacyjnego mejla. A może chcielibyśta jej adres? A wieta jaką opinię napisała o mojej książce? Super! Nie bądźta zazdrosne. To nie ładnie...
 • Kazjuno
 • 10/10/2019 14:39
 • Mamy Nobla!
 • zawsze
 • 10/10/2019 13:53
 • Tokarczuk dostała Nobla!
 • zawsze
 • 10/10/2019 13:52
 • no, kogo? ;)
Ostatnio widziani
Gości online:15
Najnowszy:Guilliamaq70
Wspierają nas