Harry Potter - skąd się wziął jego fenomen? Jak to wyjaśnić?

O “Harrym Potterze” słyszał chyba każdy. To prawdziwie kultowe dzieło naszych czasów i docenią to nawet osoby, które nigdy nie czytały ani jednej książki z tej serii, ani nie widziały filmu na tej podstawie. Może i to zbyt masowe, ale jednak z czegoś wynika ten fenomen. No właśnie - jak to możliwe, że przygody Harry’ego i jego przyjaciół osiągnęły tak ogromny sukces? Czy to tylko wpływ marketingowej promocji, czy jednak coś więcej?

Czy sukces “Harry’ego Pottera” to tylko zasługa reklamy?

Wiadomo, pieniądz rządzi światem i nikt nie powinien mieć co do tego wątpliwości. Możemy więc niejako tym tłumaczyć ogromny komercyjny sukces serii o “Harrym Potterze”. Tam bowiem, gdzie duża szansa na zarobki, tam jeszcze więcej reklam i innych promocyjnych komunikatów. Sprowadzanie jednak tylko tego do działania wielkiej hollywoodzkiej machiny byłoby ogromnym nadużyciem i brakiem szacunku dla kunsztu pisarskiego J.K.Rowling - twórczyni “Harry’ego Pottera”. Jakimś sposobem trafiła do serc i umysłów czytelników na całym świecie, a twórcy filmu potrafili oddać klimat powieści na dużym ekranie. Zastanówmy się jak to możliwe?

“Harry Potter” - uniwersalna opowieść o walce dobra ze złem

Niezależnie, czy mówimy o naszym kontynencie - Europie, czy o innych odległych jak Azja, Afryka czy obie Ameryki - wszędzie “Harry Potter” jest niezwykle popularny. Głównie przez to, że mamy do czynienia z uniwersalną opowieścią, którą zrozumieją zarówno dzieci, jak i dorośli. Chociaż pierwsze tomy zostały stworzone dla najmłodszych, to wraz z kolejnymi częściami - i razem z dorastaniem tych pierwszych czytelników - problemy głównych bohaterów były inne, a akcja zagęszczała się coraz bardziej.

Łatwo się utożsamiać z perypetiami Harry’ego w każdym wieku, bo widzimy walkę dobra ze złem i kibicujemy, żeby ta jasna strona pokonała ciemną. Poznajemy całą gamę wartości jak przyjaźń, miłość, sprawiedliwość i oddanie. Przeciwstawione są tym złym siłom, których lepiej się wystrzegać. Uniwersalność to jednak nie wszystko, przecież - jak łatwo zauważyć - jest ona obecna w wielu książkach. Mamy więc tu inne wartości, które docenili czytelnicy starsi i młodsi. Poznajmy je!

Dlaczego “Harry’ego Pottera” pokochał cały świat?

O wyjątkowości “Harry’ego Pottera” decyduje wiele czynników. Oto one!

Doskonale skonstruowane uniwersum, czyli z jednej strony sprawne zgranie ze sobą wszystkich elementów, z drugiej - coś o wiele więcej. Tak naprawdę bowiem znakomita większość pisarzy potrafi poskładać wszystkie elementy w jeden całościowy i sensowny obraz, niewielu jednak umie tak przedstawić wizję tworzonego przez siebie świata, aby czytelnicy go zaakceptowali. J.K.Rowling zrobiła to po mistrzowsku, sprawiając, że odbiorcy uwierzyli, że wykreowane przez nią realia mogłyby istnieć w naszym lub równoległym świecie. I co równie ważne - chcieliby się znaleźć w takiej krainie!

Magia, która przenosi nas do świata niczym z najwspanialszej bajki. Czasem jednak można z nią przesadzić, przez co czytelnicy zdają się zdezorientowani. W “Harrym Potterze” nie ma tego problemu, bo magia została podana w przystępny, przyswajalny dla większości sposób. Dzięki temu nawet osoby nieinteresujące się specjalnie fantastyką zakochały się w stworzonym przez J.K.Rowling świecie!

Istnienie silnego przeciwnika - Voldemort często przegrywa, ale znów i znów się odradza, pragnąc osiągnąć swój cel. To nie pozwala nam tak po prostu przestać czytać i pozostać w niepewności.

Będzie dobrze! Jednak mimo tego czarnego charakteru wszystko dobrze się kończy. I czuć, że tak będzie podczas wszelkich perypetii, jakie mają miejsce w “Harrym Potterze”. Mamy pewność, że wszystko jakoś się ułoży, bo nawet najbardziej kryzysowa sytuacja będzie miała kres i wszystko wróci do normy.

Może warto nadrobić zaległości i poczytać “Harry’ego Pottera” lub chociażby pooglądać film na tej podstawie? A może wrócić do tego, co już znamy, by jeszcze raz zagłębić się w ten magiczny świat? Niezależnie, co planujemy, możemy być pewni, że wszystko, co związane z “Harrym Potterem” znajdziemy pod adresem https://allegro.pl.

artykuł sponsorowany

Wiktor Orzel · 10:49 25.07.2019 · 1 ·
Komentarze
PrzemeK155J dnia 29.07.2019 14:12
Z tym trochę bym się kłócił, bo czytałem wiele książek, w których wykreowane były genialne światy, charaktery o wielu barwach, oraz pełne historii emocje, jednak niektóre z nich nie odniosły ,,takiego'' sukcesu. Fakt, że może ją czytać każdy, niezależnie od wieku zdecydowanie gra szerszą rolę. Ale, jak w każdej książce, moim zdaniem dominuje ,,przypadek''. Oczywiście Rowling napisała świetną historię, według niektórych wręcz genialną, ale to, że znalazła się w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie, by tę książke napisać, to już zupełnie inna sprawa. Kto wie, czy taki Harry Potter dziś odniósłby sukces redakcyjny i pieniężny w tak rozległej formie?
Dla przykładu, istnieje wiele naprawdę dobrych książek, które oczywiście stały się niezwykle popularne (były konkurentami Harrego Pottera) ale nie zostały przetłumaczone na osiemdziesiąt języków i obsypane nagrodami:

Terry Prachett: Kolor Magii. (znane dzieło, ale to wciąż nie uzyskało takiej sławy jak Harry Potter)
Autostopem przez Galaktykę: Douglas Adams
Mroczna Wieża: Stephen King
Czarnoksiężnik z Archipelagu. - Ursula K. Le Guin.

Oczywiście są znane, ale w tej kwestii Harry Potter góruję, bo akurat się przyjął. Tak samo, gdyby wydać Wiedźmina Andrzeja Sapkowskiego, w czasach kiedy pisał Henryk Sienkiewicz, to Wiedźmin zapewne nie stałby się sensacją - publika oczekiwała czego innego. To samo wydarzyłoby się zapewne z Harrym Potterem, ponieważ to, czy książka się sprzedaje, czy nie, nie zawsze jest kwestią jej świetności, ale także czasu i miejsca, w jakim została wydana.

Pozdrawiam.
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
vincent
12/11/2019 01:28
Dzięki, że przeczytałeś! O tlen niestety niełatwo i czasami… »
Marco Petrus
12/11/2019 00:57
Marzenko Dzięki za poczytanie i uroczy komentarz... :)»
Hubert Z
11/11/2019 23:36
Przyznaję, że i mi odebrało mowę. Piękny wiersz, każdy wers… »
kamyczek
11/11/2019 22:09
- witaj, Marukjo, sprawiłaś mi wielką radość swoją… »
Nuria
11/11/2019 22:09
Zaniemówiłam z wrażenia. JEST WIERSZ! Dziękuję i… »
marzenna
11/11/2019 18:27
Greg Zimno, chłodno i leje deszcz. Ale jest pierzyna, ciepły… »
marzenna
11/11/2019 18:22
Same obiecanki, macanki i mała tragedia w tym prostym… »
marzenna
11/11/2019 18:16
Blue Jedna zima, zmieniała całe życie. Kamień, chłód, lód,… »
marzenna
11/11/2019 17:58
:) oddech uniesienia pocałunkiem musnął w… »
marzenna
11/11/2019 16:50
https://www.youtube.com/watch?v=9iarpXiuEl8 Kobra chyba cię… »
Marek Bogacz
11/11/2019 16:21
:) Merci :) »
Marek Adam Grabowski
11/11/2019 14:41
Klimatyczne i pełne empatii. Jako król dyslektyków raczej… »
Wiktor Mazurkiewicz
11/11/2019 13:18
wiosenka Z tym ją / jej. to ja nadal tkwię w wyczuciu.… »
Kobra
11/11/2019 13:16
Dużo powtórzeń. »
marzenna
11/11/2019 12:37
https://www.facebook.com/watch/?v=213705465311183 :) »
ShoutBox
 • mike17
 • 10/11/2019 17:42
 • Jeszcze 5 dni pozostało, by nadesłać swoją pracę na MUZO WENY 8, konkurs dla prozaików. Sprężcie się i ślijcie swoje utwory : [link]
 • Kazjuno
 • 09/11/2019 13:56
 • Przepraszam, Dobra Kobro za długie teksty... Kto wie? Może się kiedyś uda napisać krótki?
 • Dobra Cobra
 • 09/11/2019 13:19
 • Kazjunio, to Internet - każdy czyta co chce i komentuje, jak mu się chce. Nie wymuszaj komentów. Długie formy słabo się sprzedają w tym medium. Pisz dla wlasnej satysfakcji, a nie poklasku. Bez urazy.
 • Kazjuno
 • 09/11/2019 10:06
 • Dzięki Antosiu. Już od dawna wiem, że jesteś poczciwcem o gołębim serduszku.
 • AntoniGrycuk
 • 09/11/2019 09:33
 • Dobra, Kazjuno, jestem czuły na płacz, więc wieczorem postaram się przeczytac ;)
 • Kazjuno
 • 09/11/2019 08:38
 • Chlip, chlip... jest mi przykro. Poza odważną Al-Szamanką, reszta Koleżanek i Kolegów, olała komentowanie Gry cz. 12. Czyżbym na PORTALU wywołał zgorszenie?...
 • Dobra Cobra
 • 08/11/2019 18:02
 • Star Wars kontra Marvel kontra DC na przestrzeni lat: [link]
 • mike17
 • 08/11/2019 12:22
 • Jeszcze mamy tydzień na nadsyłanie prac do MUZO WEN 8, konkursu dla prozaików. Serdecznie zapraszam do udziału : [link]
Ostatnio widziani
Gości online:18
Najnowszy:ugumejawu
Wspierają nas