Profil użytkownika
Esy Floresy

Redaktor
Offline
 • Miejscowość:
 • Data urodzenia:
 • -
 • 29.12.1913
 • Data rejestracji:
 • Ostatnia wizyta:
 • 05.01.2010 19:48
 • 24.03.2019 21:33
 • Tekstów:
 • Recenzji:
 • Komentarzy:
 • Pomógł:
 • Postów na Forum:
 • Tematów na Forum:
 • Newsów:
 • Postów w Shoutboxie:
 • 30
 • 0
 • 2,405
 • 112 razy
 • 5,977
 • 27
 • 123
 • 2,809
 • Grupy użytkownika:
Ostatnie komentarze Esy Floresy
Tomku, piękne Twoje czytanie i jakże zbieżne z zamysłem moim. Dziękuję, że zechciałeś się nim ze mną podzielić, tym bardziej, że odkurzyłeś tekst, z mojego stryszku, o którym nieco zapomniałam, a przecież nadal taki na aktualny.

Pozdrowienia.
Doprecyzuję, bo nie do końca zostałam dobrze zrozumiana. Nie napisałam, że temat miłości jest banalny, chodziło mi raczej o to, że został przedstawiony w sposób banalny. Dlatego, że dużo o miłości już napisano trudno jest napisać coś świeżego, aby zaciekawić czytelnika i Tobie się nie udało.

Jeśli chodzi o ilość sylab jest ich 12, ja ich wcześniej nie liczyłam. Na ucho słychać, że wiersz jest nierówny, więc zapisałam na co zwracać uwagę, żeby zadbać o jego płynność.

Pozdrowienia.
a zanim odejdziesz · 20.01.2019 21:42 · Czytaj całość
Yaro,

dwa pierwsze wersy są bardzo prawdziwe, wiem, bo sama tak robię. Szalenie upajające jest, kiedy to co w nich dostrzegam mi się podoba.

Niestety, dalsza część tekstu nie dźwignęła ciężaru treści dwóch pierwszych wersów, moim zdaniem. Szkoda.

Może następnym razem?

Pozdrowienia.
Aintone,

wygląda to na zapisaną myśl na serwetce, która miała zostać rozwinięta, ale nie została i przypadkiem się tutaj zawieruszyła. Szczerze, mam nadzieję, że własnie tak było i nie uważasz tego za dzieło skończone. Jeśli jednak tak, to cóż mi rzec? Tekst jest nagi.

Pozdrowienia.
pejzaż · 20.01.2019 19:41 · Czytaj całość
Niewidzialna-pisarko, klasyczna forma, bo wiersz rymowany jest jej przejawem, wymaga dużej dyscypliny od autora, sporej wprawy oraz wiedzy. Zacznijmy od tego, że jest nierówno. Liczba sylab powinna być równa w każdym wersie, poza tym przy tak długich tekstach trzeba zadbać również o rozłożenie średniówki i akcentów.

Sam temat stary jak świat i rozegrany za pomocą banalnych środków, co sprawia, że tekst jest nieciekawy, jak tysiące jemu podobnych, powstających w pamiętnikach zakochanych i zdradzonych nastolatków, z tymi wszystkimi strzałami, amorami, serduszkami i duszami.

Na plus poczytuję rymy, bo są nienachalne, ale i tutaj zachęcam do poczytania o rodzajach rymów, są takie rozwiązania, które sprawiają, że wiersz rymowany nabiera lekkości, np. rymy okalające.

Zachęcam do dalszych ćwiczeń z formą, lecz może w mniej egzaltowanych tematach, bo łatwo w nich popaść w banał. Spróbuj opisać coś bliżej siebie, coś bardziej przyziemnego, codziennego. Przyjdzie czas i na tematy o miłości i zdradzonych sercach, ale to jeszcze nie ten czas. ;)

Pozdrowienia.
a zanim odejdziesz · 20.01.2019 19:32 · Czytaj całość
Allasko, niewątpliwie jest to ciekawy koncept, który z kolejnymi wersami zyskuje na urodzie. Szczególnie ostatnia cząstka przypada mi do gustu. Dwie pierwsze, w moim przekonaniu wymagają przemyślenia, bo toną w czasownikach i zaimkach. Sytuacji lirycznej nie buduje się w oparciu o czasowniki, bo taka konstrukcja nie pozwala w pełni odczuć tekstu. Przy okazji zwróć uwagę na powtarzającą się fleksję czasowników, co wpływa nużąco i wyliczankowo. Poza tym, zwróć uwagę na takie niezręczności obrazowania, jak w pierwszej cząstce
potem wyjdziemy

zasłonięci krzakami powspominamy


Te krzaki pójdą z nami? Jakoś nie umiem sobie tego wyobrazić. Po prostu te dwa obrazy się nie zazębiają moim zdaniem.

Podsumowując, jest temat na wiersz. Podobają mi się baśniowe elementy, ale całość wymaga jeszcze przemyślenia i przepracowania.

Pozdrowienia,
EF
śladami · 20.01.2019 19:10 · Czytaj całość
Przypominam, że miejsce pod tekstem, jest miejscem do rozmów o tekście, proszę o zastosowanie się do obowiązujących zasad na PP.
Do Śmierci (sonet) · 18.01.2019 00:54 · Czytaj całość
Takie wiersze czyta się z zapartym tchem. Poruszyłeś mnie o niemal drugiej nad ranem. Ciekawie, że zaplotłeś tu fascynację SDM, bo cóż poetyckiego może być w śmierci? A może...
Cytat:
Lepiej nie mówić,
słowa są tylko na początku. Szkoda.
Nikt mnie tak nie dotykał.

Jak on
układa włosy? Aż czas staje.


Zwłaszcza, kiedy wersy płyną z perspektywy denatki. I na koniec, ta pointa, która zwraca uwagę, na często niezauważalne. Bezdomność zwykle umiera anonimowo.

Dziękuję za przyjemność lektury i powituję na portalu. :)
Pięknie dziękuję :)
Baśniowa kołysanka · 17.12.2018 14:46 · Czytaj całość
Anastazjo07, wychodząc naprzeciw Twojej prośbie przychodzę ze słowem komentarza.

Zacznę od płynności, której tutaj brak. Czytam każdą linijkę, jakbym czytała telegram, gdzie na końcu pojawia się "stop", co mocno utrudnia odbiór. Dla mnie ten tekst jest zlepkiem zdań, które niekoniecznie się ze sobą łączą. Nie niosą też ze sobą treści, jak np. tu: Utraćmy imiona

w momentach słabości.
- jakich słabości? wszystkich? - to tak naprawdę żadnych. Ot pusty slogan bez treści. W wierszu trzeba zbudować sytuację liryczną, która pozwoli czytelnikowi się w nim odnaleźć.

Kolejną kwestią jest próba wypowiedzi za innych, żeby móc mówić w imieniu wszystkich, trzeba być nie lada autorytetem, którym jeszcze nie jesteś. Choćby tu: Tkwimy w niewoli wolności - mówiąc "my" kogo masz na myśli? Cały świat, konkretne pokolenie, które? Ja się kompletnie nie utożsamiam z tym wersem, stąd brzmi mi fałszywie, sprawia, że nie wierzę wierszowi.

Ponadto, przypadkowe rymy, nie dodają urody (słabości, wolności, godności - te ości chrzęszczą i trzeszczą w moim uchu). Warto się zdecydować na formę i być w niej konsekwentną, jeśli klasyczna (rymowana), to zachęcam do szukania rymów subtelniejszych, jeśli ma to być wiersz wolny, wówczas trzeba tekst poprowadzić tak aby nie pojawiały się podobne ości.

Na plus poczytuję przewrotność pointy - dobry pomysł.

Proponuję, abyś próbowała najpierw pisać o sobie, o tym co Cię dotyka, otacza, zacznij najpierw mówić w swoim imieniu, nim zaczniesz mówić w imieniu wszystkich.

Pozdrowienia.
Pokolenie · 11.10.2018 15:59 · Czytaj całość
Amaranto, w odpowiedzi na Twoją prośbę przychodzę ze słowem komentarza... widać, że ważna jest dla Ciebie forma i przywiązujesz do niej uwagę - to bardzo dobrze. Prócz jednak formy ważna jest treść, która powinna zaciekawiać czy to tematyką, czy sposobem realizacji tematu. Niestety, w tym tekście mamy banalny temat, gdyż uczucie pustki jest stare jak świat i wielu w różny sposób już o tym pisało, dlatego tak trudno jest zaciekawić czytelnika, tym trudniej, jeśli dobiera się tak proste i banalne rekwizyty: kamień, drzewo, niebo i na koniec pustka. Poza tym, zwróć uwagę na to jak dany rekwizyt obsługujesz, choćby w pierwszej cząstce mam przesyt słowa kamień w dodatku skamieniały i milczący, to jakby ciągle o tym samym mówić. Bo skoro skamieniał, to można domyślić się, że nie mówi, zresztą już samo słowo kamień występuje w związkach frazeologicznych symbolizujących milczenie.

Zwróć też uwagę, czy to, co napisałaś jest tym, co chciałaś wyrazić, jak tu:
Cytat:
Drzewo rozsypało liście,
odfrunęło z wiatrem.
- serio to drzewo odfrunęło? To musiała być niezła trąba powietrzna. ;)

Podsumowując, staraj się nie powielać tego co już było, lecz pokaż na nowo. Opowiedz mi wierszem - czym jest Twoja pustka.

Pozdrowienia.
Opowiem ci · 14.08.2018 16:34 · Czytaj całość
Kubarozpruwacz,

prawem odbiorcy jest współtworzenie, więc czytaj sobie końcówkę na swój własny sposób. Mnie cieszą ślady widzialne pod tekstem, dziękuję.

Pozdrowienia.
Kubarozpruwacz,

dziękuję za zajrzenie i ciepłe słowo.

Pozdrowienia.
Wodniczko,

dziękuję za wgląd.

Pozdrowienia.
Abi,

żałuję, że wcięło poprzedni komentarz, nie wiem co za chochlik to sprawił. Niemniej miło mi widzieć Ciebie, po latach, tym bardziej, że z dobrym słowem dla tekstu. I, dzięki za dostrzeżenie Therrego! - też go uwielbiam :)

Pozdrowienia.
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Abi-syn
26/03/2019 14:19
Jolie Walczymy: stereotyp, przekonanie, religia, byt -… »
Florian Konrad
26/03/2019 12:53
mam skrzywienie, imię Jarek kojarzy mi się bardo źle,… »
allaska
26/03/2019 12:12
Bardzo mi sie podoba. Jest lirycznie, inteligentny tekst.… »
pociengiel
26/03/2019 11:30
Dzięki. Powiedzmy, że to się stało tydzień temu. Ale tekst… »
Wiolin
26/03/2019 11:17
Witam. Za wszelkie dobro ukryte w Waszym słowie,… »
Wiolin
26/03/2019 11:13
Witaj Zolu. No właśnie! Ależ powiedziałaś...Nawet… »
Wiolin
26/03/2019 10:58
Koziorowska. Duża litera w poezji to krzyk, to chęć -… »
SztukaKultury
26/03/2019 10:43
U mnie kolor czcionki jest raczej czarny, także nie wiem. Tu… »
Wiolin
26/03/2019 10:29
Berele. Wszystkim poleciłbym Jarka. Mądry… »
Wiolin
26/03/2019 10:19
Witaj. Wiersz napisany w stylu przedpotopowym, przez co… »
Wiolin
26/03/2019 10:06
Berele. Ten wiersz tak bardziej chyli się do sugestii… »
Ania_Basnik
26/03/2019 09:23
Świetnie! Zaczynasz ładną metaforą potem jest lekkie… »
Dobra Cobra
26/03/2019 09:04
Bardzo piękne zakończenie drugiej czesci opowiadania.… »
Dobra Cobra
26/03/2019 08:55
Ikoniczna sprawa. Na dodatek w cudny sposób wspierająca… »
Madawydar
26/03/2019 07:37
Coś mi się wydaje, że to był właśnie ten jej facet. Kruk go… »
ShoutBox
 • Berele
 • 26/03/2019 13:33
 • Mam trzy teksty na zaśrodkowania i muszę wybrać dwa. A Wy czemu nie wysyłacie? :)
 • allaska
 • 26/03/2019 11:57
 • * niech ludziom ulzy, spadnie ciśnienie w wersach, miało być, Zaśrodkowanie to wielka sprawa, ale ileż mozna? Po prostu z czasem to stsje sie nudne.. dobra rekla ma?:) pa ecie, pecie,ciocie,klocie
 • allaska
 • 26/03/2019 11:53
 • To mi przypomina film alternatywy 4:) wspomózmy Zaśrodkowanie, niech ludziom uczy, spadnie ciśnienie w wersjach, niech to będzie Anioł który awansował, jest coraz gorzej z tym konkursem, do pióra:)
 • allaska
 • 26/03/2019 11:50
 • Trzeba zrobić reklamę "Zaśrodkowaniu":) Dodatek 111 ladne ramy wyznaczyl, są dużo ładniejsze niż w poprzednim. Zaśrodkowanie ledwo oddycha, ale jego częstość zniechęca, a reklamę robi pomyslodawca
 • Zola111
 • 26/03/2019 01:09
 • Miesiąc dobiega końca, wZaśrodkowaniu tylko 2 wiersze :( Szkoda. Ale nic na siłę.
 • mike17
 • 25/03/2019 13:39
 • A tu zamieszczam konkursowe INFO : [link]
 • mike17
 • 25/03/2019 13:37
 • Serdecznie zapraszam wszystkich fanów prozy do wzięcia udziału w prozatorskim konkursie MUZO WENY 7, gdzie piszemy miniaturkę pod wybrany utwór muzyczny na 5000 znaków. Łatwe? Pewnie! Do boju :)
 • StalowyKruk
 • 24/03/2019 11:16
 • Nie mam pojęcia. Nie moja kategoria. Nie będę ani narzekał, ani pisał złośliwych komentarzy zakończonych "pozdrawiam". Jak koniecznie potrzebujesz sensu, podciągnij to może do emocjonalnego... czegoś.
Ostatnio widziani
Gości online:20
Najnowszy:Lucianaq4
Wspierają nas