"Gdy Zaratustra, trzydziestu lat dożył, opuścił kraj swój i jezioro ojczyste i poszedł w góry. Tu radował się duchowi swemu i samotności swej, a dziesięć lat tak żyjąc, nie umęczył się niemi. Wreszcie przemieniło się serce jego..."
"Tako rzecze Zaratustra" to z pewnością najgłośniejsza książka Friedricha Nietschego. Jej metaforyczny styl wskazuje, czym z założenia miała być-czyli nową Biblią, którą się stała w pewnych kręgach. Książka jest przesycona nakazami, radami, jak stać się czymś więcej jak tylko człowiekiem, czyli "nadczłowiekiem": "Czymże jest małpa dla człowieka? Pośmiewiskiem i sromem bolesnym. I tymże powinien być człowiek dla nadczłowieka: pośmiewiskiem i wstydem bolesnym."
W "Zaratustrze" przy okazji rozważań, które są głównym wątkiem książki pojawia się wiele bardzo ciekawych spostrzeżeń na temat ludzi w ogóle ich zachowania, systemu wartości, jakim się w życiu kierują.
Główny wątek książki jest na pierwszy rzut oka widoczny, lecz sens poszczególnych rozdziałów jest momentami zupełnie ukryty dla czytelnika.
Nie jest to książka łatwa, ale też nie jest to książka tylko i wyłącznie dla osób interesujących się filozofią, gdyż można tu znaleźć wiele bardzo ciekawych spostrzeżeń, które mogą zaskakiwać swoim ponadczasowym charakterem.
"Przebyliście drogę od robaka do człowieka, i wiele jest w was jeszcze robaka. Byliście niegdyś małpami i dziś jest jeszcze człowiek bardziej małpą, niźli jakakolwiek małpa."
Poleć artykuł znajomym
Pobierz artykuł
Dodaj artykuł z PP do swojego czytnika RSS
webciak · dnia 29.09.2006 22:47 · Czytań: 2097 · Średnia ocena: 0 · Komentarzy: 1
Inne artykuły tego autora: