po(wypierane) myśli - wodniczka
Poezja » Wiersze » po(wypierane) myśli
A A A

wierzę odrobiną, która pozostała we mnie
dzieckiem. kroplą roszę o poranku, w smutny lipiec

odkładam myśli
na dolną półkę. nie potrafię sięgać

tak daleko. otwieram siebie na pierwszej stronie.czytam
przez różowe. tylko one widzą inaczej

i nie przypominają o błędach. popełniam kolejny
grzech. coraz trudniej przepraszać i oddzielać czarne
od prawdy. szarobielę się o poranku,

w południe i w nocy. odplamiacz wybawił
z koloru, nie z winy. piorę chwile

i prasuję pokrzywione drogi, wyciągam z suszarki
łzy, prawie wyschły i wyglądają 

przez okno na pogodny poranek.

Poleć artykuł znajomym
Pobierz artykuł
Dodaj artykuł z PP do swojego czytnika RSS
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • E-mail znajomego:
 • E-mail polecającego:
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • Znajomy został poinformowany
wodniczka · dnia 15.07.2013 21:33 · Czytań: 661 · Średnia ocena: 4 · Komentarzy: 13
Komentarze
anna nawrocka dnia 15.07.2013 23:22
Koncentracja motywów jak w 8 litrów płynu w jednej, litrowej butelce.
mamy dziecko, smutny lipiec, szafę z półkami, książkę, okulary, błędy, grzechy, odplamiacz, łzy, chwile, kręte drogi, suszarkę i w końcu pogodny poranek.
Ufff! Za dużo wszystkiego jak na jeden wiersz!
To trochę tak, jakby do pralki wrzucić wszystko i liczyć na to, że żółta bluzka nie będzie miała fioletowych smug.
Nie rozumiem tytułu, maniery z nawiasami (sama stosowałam :-) ...), w tym wypadku chyba chodziło o pranie a nie o wypieranie (wyparcie się) myśli. Hm??
wodniczka dnia 16.07.2013 00:16
:)
myśli się wypiera - tę część świadomości, która albo jest dla nas niewygodna albo boli za bardzo, itd. Więc w kwestii z wierszem myśli mogą być wyparte - może i trochę pozornie a może skutecznie - nie wiadomo. Podmiot liryczny walczy. Jest trochę dzieckiem, które posiada naiwność i wierzy, i to pozwala przetrwać. Podmiot stara się powrócić ze złych czasów do rzeczywistości i spojrzeć na nią przez uśmiech. Więc pierze;)... robi porządki - stąd te określenia - porządkowe. I ta metafora - wypieranie - czyszczenie siebie, pranie zabrudzeń z życia.

Wypieranie również bierze się z tego, że podmiot walczy. Odkłada siebie na niższą półkę, bo nie umie jeszcze zrozumieć trudniejszej siebie. Czyta siebie - w sensie analizuje - ale pomimo analizy każdy człowiek dalej popełnia błędy. Czasami nie umie się oddzielić dobra od zła... stąd ta szarość - szarobiel.

ja nie rozumiem, że Ty nie rozumiesz i widzisz koncentrację motywów. To zwykła analiza psychologiczna osoby, która przeszła dużo w swoim życiu;). Wypiera siebie ze złych emocji albo też wypiera z siebie tylko te myśli a może uda się jej to i to, bo końcówka napawa optymizmem. Wypiera jak i powypierane tworzy tutaj dylemat - czytelnik przez to ma dostrzegać zróżnicowaną osobowość człowieka. To co robimy i chcemy robić niekoniecznie dociera do świadomości. To, co chcemy robić i jakie myśli narzucać naszej głowie nie idzie w parze z tym, co tak naprawdę odczuwamy podświadomie. Ja widzę tu jeden motyw - zagubionego człowieka, który stara się powrócić do szczęśliwej dla siebie rzeczywistości opisany przez złożoną metaforykę:).
someone else dnia 16.07.2013 08:15
Także nie rozumiem tytułu. To, że "powypierane myśli" jeszcze zrozumiem, ale "po myśli" już nie.

Cytat:
kroplą roszę o poranku


Co rosisz?

Cytat:
odkładam myśli
na dolną półkę


Całkiem fajne obrazowanie.

Cytat:
czytam
przez różowe.


Zjadłaś okulary.

Cytat:
szarobielę się o poranku


Co szarobielisz? Co to w ogóle znaczy (poza laniem wody i grafomanią)?

Pomysł z tym praniem, życia, chwil itd. - fajny, ale wiersz ze względu na te irytujące momenty nie do przyjęcia.
wodniczka dnia 16.07.2013 11:11
ale się uśmiałam

kroplą roszę o pranku - od kropli rosy. może się pocę?;). wychodzi ze mnie pot?;)
czytam przez różowe - niczego nie zjadłam;). skoro sam wpadłeś ze zabrakło okularów to znaczy, że wiadomo co i jak... a ponadto różowe może być jeszcze inne.
szarobielę - to nie grafomania a wyraz nowo utworzony na potrzeby wiersza i ma pełne powiązanie z podmiotem. Szarobielić się znaczy w tym kontekście - nie umieć oddzielić złego od dobrego, smutnego od szcześliwego itp. Ogólnie wpisz sobie w gogle szarobiel i zobacz, że takie coś istnieje. To, że Ty nie wiesz, że takie coś jest, to nie znaczy, że się inni nie używają takich stwierdzeń.

a co do tytułu to jestem załamana.
powypierane myśli - wiadomo - metafora
wypierane myśli - tłumaczyłam powyżej i nie będę się powtarzać.

Gdybym wiedziała, że ten wiersz sprawi tyle trudności to bym go tu nie umieszczała. Aż mi zabrakło słów. Przecież tu wszystko jest proste jak drut i wynika z kontekstu. Wystarczy przeczytać ze zrozumieniem. Takie komentarze świadczą jedynie o tym, ze ktoś nie umie czytać ze zrozumieniem. I proszę zajrzeć do słownika co to jest NEOLOGIZM!!!!!!!! a potem wypisać mi tu o grafomanii potocznym językiem.
green dnia 16.07.2013 12:18
wodniczka napisał/a:
ale się uśmiałam


a ja bym zamiast śmiać się zastanowiła..., bo Anna Nawrocka zawarła wszystko w swoim komentarzu co jest źle w tym utworze. I z someone else trudno się nie zgodzić...

Pozdrawiam serdecznie:)
wodniczka dnia 16.07.2013 12:48
ja się nie zgadzam:) bo wiem co napisałam. Jak się nie podoba to ok. Do lubienia nikt nikogo nie zmusi a poprawność to inna sprawa. A ja nie zamierzam pisać pod kogoś. Nie podoba się - to nie. Płakać nie będę. Ja jestem osobą, która nie zrazi się tak łatwo bo ktoś próbuje jej udowodnić coś, co nie jest prawdą. Przecież wyjaśniłam. Liczę jednak że znajda się czytelnicy z większą wyobraźnią;).
........................................................................................................

Jeżeli ktoś ma takie zdania jak powyższe - to powiedziałam na ten temat już wszystko i nie zamierzam się powtarzać;).
.........................................................................................................

ps. nie chcę nikogo urazić - tylko odpowiadam na zarzuty;).... ale wydaję mi się, ze nikt nie chce się ustosunkować do moich wyjaśnień :)... dlatego ciężko ustosunkować mi się do kolejnych zarzutów. :).
anna nawrocka dnia 16.07.2013 15:06
Ależ nie zrozumiałyśmy się - rozumiem wypieranie myśli i bez wywodu na ten temat.
Chodzi o konstrukcję tytułu - w tej formie to totalne nieporozumienie i udziwnianie tytułu nawiasami - nic nie wnoszącymi do treści, nie nadającego tytułowi dodatkowego (nowego, zaskakującego) znaczenia, nie ma sensu.

Dodatkowo - wypierane - jest w tym przypadku formą niepoprawną, albo wyparcie myśli, albo wypieranie :-) Sprawdź.

Podmiot odkłada myśli, nie siebie na dolną półkę. Przynajmniej tak to wyczytałam z wersów.
Komentarz uzasadniający ciekawszy niż wiersz :-)
wodniczka dnia 16.07.2013 20:34
imiesłów przymiotnikowy bierny: wypierany
a w liczbie mnogiej nie może być wypierane?
http://www.wsjp.pl/index.php?id_hasla=36186&id_znaczenia=4192930&l=29 - ten link rozwiewa WSZELKIE wątpliwości:). Czyli forma jak najbardziej poprawna:):):):):):):):). SPRAWDŹ;). Jest tam kilkadziesiąt odmian a nie tylko dwie;).

czyli tak jak napisałam na początku.
powypierane myśli w sensie metafory - oczyszczone - stąd ten odplamiacz się też pojawia;) - z resztą ja tam nie wiem, jakimi metodami były prane - kazdy ma inne sposby, by 'rozumieć', ;oswajać', 'akceptować' i inne;)
i wypierane tutaj patrz. imiesłów przymiotnikowy bierny, liczba mnoga. odmiana pozostałe

a dla mnie człowiek to zbiór myśli - bo czymże jesteśmy w sensie intelektualnym - niż tym co myślimy. Wszystko co spostrzegamy nazywamy - to nasze myśli to nazywają - określamy nimi świat i wszystko inne... - to znaczy dla mnie przynajmniej myśli są ważną podstawą egzystencji.

poza tym wiersz wiadomo - dosłownie traktować się nie da - przynajmniej moich.

Cieszę się, że chociaż komentarz się spodobał:):) - zawsze to lepsze niż nic.
Ja też mam nadzieję, że rozwiałam wszelkie wątpliwości i teraz się rozumiemy. Bo może źle to odczytałam.

pozdrawiam
towosi dnia 16.07.2013 20:50 Ocena: Bardzo dobre
witaj.
Ja nie będę się rozwodzić nad szczegółami. Podoba mi się cały klimat wiersza, gra słowna delikatna i przystępna. Końcówka urocza: łzy, które wyglądają przez okno :-)
anna nawrocka dnia 16.07.2013 21:01
forma karkołomna, skrablowa, mało literacka. nie będę się upierała przy poprawności, co nie zmienia faktu, że dla mnie tytuł jest niepotrzebnie udziwniony.
wodniczka dnia 16.07.2013 21:35
towosi - chociaż jeden głos na tak:) - także bardzo dziękuję, że dla Ciebie przystępne to jest i widzisz tę słowną grę:).
anno - może forma się nie podobać - przyjmuję taką krytykę. Tylko nie mogłam uznać niepoprawności-tylko to:). Bo jak komuś się nie podoba - to tak, jak wspomniałam - nie będę wcale zła;) - bo to przecież normalne:):). Jakbyś napisała, że się nie podoba - t ok, ale temat był w sprawie niepoprawności - a ja nie rozumiałam o co chodzi, skoro jest to poprawne i pewnie dlatego się nie zrozumiałyśmy.
Tytułu raczej nie zmienię - na drugi raz postaram się nie udziwniać;).

pozdrawiam!
romantyczna dnia 18.07.2013 20:13
Witaj Wodniczko ma ulubiona :)
Jak widzę Twój wiersz jest wiele wart skoro rozgorzała przy nim tak ostra dyskusja :) nie zgodzę się ANI TROCHĘ z moimi poprzednikami, wiersz do mnie przemawia, ja tam uwielbiam takie udziwnienia:
Cytat:
kro­plą roszę o po­ran­ku

Tytuł również mi się podoba, dzielnie współgra z treścią ;) Ale myślę, że sama dobrze wiesz, że jest dobry, nikt nie musi Cię o tym przekonywać ;)

Pozdrawiam :)
wodniczka dnia 18.07.2013 20:55
Witaj romantyczna:)
Cieszę się, że się spodobały te udziwnienia. Nie napiszę bowiem, że jest nieudziwniony, bo ma dość dużo tych przenośni:).
To znaczy jeżeli chodzi o to przekonywanie - ja się staram napisać sercem. I cieszy mnie, jak komuś się spodoba i odbierze po części tak, jak chciałabym, żeby był odebrany:).

Bardzo dziękuję za miłe słowa i cieszę się, że jednak można odczytać wiersz pozytywnie:).

Pozdrawiam
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Per fumum
17/08/2022 18:34
Na taką radę czekałam :) :) Pozdrawiam i dziękuję »
Arkady
17/08/2022 17:55
Dwa razy podchodzę do tego wiersz i za każdym razem wyciągam… »
Arkady
17/08/2022 17:47
Brytko masz wyobraźnię trzeba przyznać, ładnie to ujęłaś...… »
Arkady
17/08/2022 17:38
Biorąc pod uwagę wiele aspektów wiersz będzie stale… »
Arkady
17/08/2022 17:13
Wolnaduszko, rytmika wiersza przypomina mi trochę Stepy… »
Arkady
17/08/2022 17:01
Dziękuję dziewczyny. Wiersz powstał trochę z przekory. Ktoś… »
Korektorka
17/08/2022 14:41
Dzień dobry, Dziękuję za tekst. Kilka przykładowych… »
Wiga
17/08/2022 14:07
Lubię Twoje pióro. Znikasz, pojawiasz się i znowu na… »
Per fumum
17/08/2022 12:09
Sztuka jest żyć tym życiem w zgodzie ze swoim sumieniem,… »
Jacek Londyn
17/08/2022 12:08
Heloł! Nie czytałem u konkurencji. Coś straciłem? :) Nie… »
KatarzynaKoziorowska
17/08/2022 12:00
Dobra Cobro, dzięki serdeczne! Pozdrawiam. »
Per fumum
17/08/2022 11:55
Słowa mają potężna moc.Pamiętamy je nawet po latach.… »
Per fumum
17/08/2022 11:50
Lubię wiersze z ptasim motywem, bo potem czuje jakieś… »
Jacek Londyn
17/08/2022 10:53
Piękny komentarz, Afrodyto. Cieszę się, że polubiłaś… »
Brytka
17/08/2022 10:10
To takie przykre.. pozdrawiam »
ShoutBox
 • akacjowa agnes
 • 14/08/2022 20:07
 • Wiedziałam, że na coś się przydam i bez moich życzeń, mogłoby być dużo gorzej ;)
 • Dobra Cobra
 • 14/08/2022 09:59
 • Dzięki Twemu życzeniu miałam naprawdę dobrą noc. A i długi weekend też niczego sobie ;) Pozdrawiam
 • akacjowa agnes
 • 13/08/2022 21:54
 • Dobrej nocy, portalowcy :) Miłego długiego weekendu
 • Darcon
 • 14/07/2022 20:17
 • Mało osób ma czas na "betowanie", ale możesz przysłać mi na priv opowiadanie, które skasowałaś. Sprawdzę, zasugeruję i uzasadnię półkę, tylko nie od razu. Dwa w jednym, coś jak szampon. ;)
 • Wiktor Orzel
 • 12/07/2022 08:09
 • Nie czytamy wszystkich komentarzy, bo nie mamy na to czasu. Twój akurat mi się rzucił w oczy, to nic osobistego. ;)
Ostatnio widziani
Gości online:27
Najnowszy:JakubWilk
Wspierają nas