Kefalonia - przyroda wyspy - ajw
Proza » Inne » Kefalonia - przyroda wyspy
A A A

   Wielkie przestrzenie Kefalonii szpecą liczne ruiny przypominające tragedię z 1953 roku. Mieszkańcy wyspy są przesądni i nie budują nowych domów w miejscu, gdzie wydarzyło się coś złego, a tym bardziej tam, gdzie zginęli ludzie.
Na szczęście przyroda nie ucierpiała w trzęsieniu ziemi i nadal cieszy oczy turystów. Jest dużo bujniejsza niż na wyspach wysuniętych bardziej na południe.
Wśród drzew króluje jodła kefalońska, która jest objęta ochroną. Od dawien dawna była obiektem pożądania najeźdźców, gdyż jej drewno jest doskonałe do budowy statków. Można ją spotkać w parku narodowym w okolicach najwyższego szczytu – Enos.

 Całą wyspę porastają sosny – ulubione drzewa cykad. Po dotarciu do kameralnego hotelu prowadzonego przez bardzo miłą grecką rodzinę, ich pulsująca muzyka była najbardziej wpadającym w ucho dźwiękiem. Szybko można się przyzwyczaić do tego hałasu i kiedy owady nagle milkną, cisza wydaje się być nie do zniesienia.
Ciekawymi drzewami sprowadzonymi na wyspę w celu osuszenia bagien są potężne eukaliptusy. Ich rozłożyste korzenie doskonale wchłaniają wilgoć. Posadzono ich mnóstwo w okolicach stolicy – Argostoli, gdyż były tam wielkie bagienne przestrzenie. Ponoć do dzisiaj są one miejscem postojowym ptactwa lecącego do Afryki.
Wśród roślin popularne są aromatyczne zioła, różne gatunki storczyków, a także zarośla zwane makią i niskie, kolczaste krzewy, które mogą poranić nogi wędrowców. Należy też uważać na żmije, więc wskazane jest odpowiednie obuwie.

Wśród krzewów dominuje bugenwilla w różnych kolorach: od bieli, przez róż aż po czerwień. Wielu ludzi myśli, że jej barwne listki to kwiaty. Nic mylnego, kwiatostan ma wątpliwej urody.
Warto wspomnieć też o oleandrach, które porastają pobocza dróg i przydomowe ogródki. Jest to roślina silnie trująca. W przeszłości wykorzystywana była jako dodatek do potraw dla wojsk najeźdźców. Groźne są jej liście, pędy i kwiaty, dlatego nie warto jej nawet wąchać.

Na Kefalonii najpiękniej jest wiosną, gdy wzgórza wyglądają jak gigantyczny, ukwiecony skalny ogród. Pszczoły mają wtedy raj. Polecam miód zebrany z tymianku. Smakuje bosko.

 

http://www.portal-pisarski.pl/galeria/zdjecie/4797

http://www.portal-pisarski.pl/galeria/zdjecie/4798

http://www.portal-pisarski.pl/galeria/zdjecie/4767

Poleć artykuł znajomym
Pobierz artykuł
Dodaj artykuł z PP do swojego czytnika RSS
  • Poleć ten artykuł znajomemu
  • E-mail znajomego:
  • E-mail polecającego:
  • Poleć ten artykuł znajomemu
  • Znajomy został poinformowany
ajw · dnia 14.02.2014 19:37 · Czytań: 2454 · Średnia ocena: 4,5 · Komentarzy: 29
Komentarze
amsa dnia 15.02.2014 10:42
ajw - kusisz, i to jak, żeby wybrać się na wycieczkę do tego urokliwego miejsca. Bardzo zainteresowały mnie mokradła. Uwielbiam takie miejsca, swojego czasu lubiłam po nich łazić, ale było to w okolicach naszej Warszawy, gdzie pomieszkiwałam za młodu. Interesująco opisujesz, przemycasz i piękno przyrody i nieco historii, a także przesądy mieszkańców :).
Lubię Twoje migawki z podróży.

Pozdrawiam

B)
mruczol dnia 15.02.2014 10:50
Hej!

Bardzo ciekawy tekst :). Podziwiam wnikliwy opis przyrody :yes: :smilewinkgrin:. Brzmi to trochę jak poetycki, malowniczy wycinek z podręcznika do botaniki, ale chyba taki właśnie był zamysł autora.

Poniżej wskazuję kilka rzeczy, które można byłoby trochę doszlifować.

Cytat:
Kiedy przy­je­cha­li­śmy do ho­te­lu, ich pul­su­ją­ca mu­zy­ka, była naj­bar­dziej wpa­da­ją­cym w ucho dźwię­kiem.

Zbędny przecinek po "muzyce".

Cytat:
Kiedy przy­je­cha­li­śmy do ho­te­lu, ich pul­su­ją­ca mu­zy­ka, była naj­bar­dziej wpa­da­ją­cym w ucho dźwię­kiem. Szyb­ko można się przy­zwy­cza­ić do tego ha­ła­su i kiedy owady nagle milk­ną, cisza wy­da­je się być nie do znie­sie­nia.

Powtórzenie.

Cytat:
że jej ko­lo­ro­we list­ki to kwia­ty. Tym­cza­sem są to li­ście imi­tu­ją­ce kwia­ty, a kwia­to­stan jest wąt­pli­wej urody.

Ja bym to jeszcze przemyślała.

Cytat:
Jest to ro­śli­na sil­nie tru­ją­ca. W prze­szło­ści wy­ko­rzy­sty­wa­na była jako do­da­tek do po­traw dla wojsk na­jeźdź­ców. Ma tru­ją­ce li­ście, pędy i kwia­ty, dla­te­go nie warto jej nawet wą­chać.

Powtórzenie.

Cytat:
Po­le­cam miód ze­bra­ny z tymianku.​Smakuje bosko.

Zabrakło spacji pomiędzy kropką a "smakuje.

"Ich rozłożyste korzenie doskonale wchłaniają wilgoć. Posadzono ich mnóstwo w okolicach stolicy"
Powtórzenie "ich".

Pozdrawiam serdecznie
Aśka ;) B) ;)
Dobra Cobra dnia 15.02.2014 14:04 Ocena: Bardzo dobre
Miłość do tego miejsca przeziera i wyziera z Twoich tekstów o kefalonii.

Droga ajw,

To Twój kolejny tekst o tym raju na ziemi. Za każdą razą kusisz nas opisem tego magicznego miejsca, które jednak trudno może być odwiedzić psiarzom, czyli tym, którzy mają zwierzaka/zwierzaki na stanie. A to z powodu zbytniej komplikacji takiej człeczo-zwierzęcej eskapady.
Ponadto hotelarze niezbyt przyjaźnie patrzą na zwierzęta, gdyż one - jak wszyscy wiedzą- brudza, gubią sierść i są halaśliwe.

To taka psia dygresja, jakże jednak ważna dla właścicieli czworonogów oraz niejakie ostrzeżenie.

Oddajemy się jednak Twojej maestrii opisów, które zachwalają to miejsce.

Powinnaś pisać dla jakiegoś wydawcy przewodników.

Bdb za rozbudzanie marzeń szarego Kowalskiego, który wybiera Egipt i zdjęcie z wielbłądem, z piramidą w tle.


Pozdrawiam rozmarzonym pozostając,

DoCo
Miladora dnia 15.02.2014 14:05
Bardzo kojący tekst, Ajw. :)
Można zagłębić się w atmosferę wyspy i odpocząć pod krzewem bugenwilli.

Mruczołek już się doczepił, więc nie mam nic do roboty, oprócz słuchania cykad. :)

Ale:
Cytat:
która jest ob­ję­ta ochro­ną, gdyż z racji drew­na uży­wa­ne­go do bu­do­wy stat­ków, od da­wien dawna była obiek­tem po­żą­da­nia na­jeźdź­ców.

Dopełniłabym to "drewno", bo to nie byle jakie.
- gdyż dostarczając cennego drewna używanego głównie w szkutnictwie, od dawien dawna - może coś w tym stylu?

No to miłego popołudnia. :)
No i gdzie następne zdjęcia?
ajw dnia 15.02.2014 15:50
amsiu, mruczolku, DoCo, Milu -bardzo dziekuję za Wasze komentarze i pomoc w szlifowaniu stylu. Dodam jeszcze jeden odcinek Kefalonii i zapraszam dla odmiany na Maderę :)

DoCo - jestem właścicielką dwóch owczarków niemieckich, ale w wakacje odpoczywam rózwnież od nich, choć bardzo je kocham:)
Dobra Cobra dnia 15.02.2014 16:32 Ocena: Bardzo dobre
Czyli można!

Choć sprawa zabierania ze sobą zwierzat jest nadal nierozwiazywalną.


Ukłony jak brony.

DoCo
ajw dnia 15.02.2014 16:39
Można? Można ;)
blaszka dnia 15.02.2014 21:07
Cytat:
Całą wyspę po­ra­sta­ją sosny – ulu­bio­ne drze­wa cykad

A ja myślałam, że cykady rosną na cykladach! ;)
Kolejny wdzięcznie zachęcający do podróży kawałek.
Dzięki, ajw.
ajw dnia 15.02.2014 21:13
Blaszko - na Kefalonii niemal wszędzie słychać cykady, które trudno zobaczyć. Kiedy jednak nadchodzi taka sposobność, człowiek czuje się rozczarowany ich mało romantycznym wyglądem przypominającym wielkie muchy. Swoim graniem wprawiają membranę ucha w niezłe drgania, ale oczu nie wprawiają w zachwyt. Głośność chóru samców, które starają się przypodobać samiczkom swoją pieśnią zalotników może przekroczyć siłę stu decybeli. Wyobrażasz sobie? :)
blaszka dnia 15.02.2014 21:16
Czyli krzykliwi brzydale! I tacy mają największą moc w przyrodzie. Jakie to przewrotne zjawisko...
Dobra Cobra dnia 15.02.2014 21:17 Ocena: Bardzo dobre
Toż to prawie głośność, jak na jakimś kuncercie normalnie. No tak plus minus... :) Jak tam żyć? Pewnie wśród wieśniaków pleni się alkoholizm, nie?

DoCo
ajw dnia 15.02.2014 21:18
Tak to już jest. Ten co siedzi cicho nie zostaje zauważony ;) Zatem mężczyźni - cykajcie!

DoCo - to dziwne, ale tam gdzie byłam nie widziałam ani jednego pijanego Greka, ani nawet Polaka ;) Moze dlatego, ze rzadko można korzystać z opcji all inclusive, bo zbankrutowałyby tawerny ;)
Dobra Cobra dnia 15.02.2014 21:20 Ocena: Bardzo dobre
Ja już się cykam :(
ajw dnia 15.02.2014 21:22
Nie cykaj się cykać ;)
al-szamanka dnia 15.02.2014 21:42 Ocena: Świetne!
Ach, nadal reklamujesz:)
Czy zastanawiałaś się już aby pisać do przewodników?
Bo robisz to tak zachęcająco, że biura podróży nie mogłyby opędzić się od turystów:)
Oj, miód tymiankowy!
Greckiego nie próbowałam, ale kiedyś, jadać przez Prowansję kupiłam dwa litrowe słoiki.
Tymiankowy właśnie, a drugi lawendowy.
Zapachniało mi tą wyspa, odezwały się cykady we wspomnieniach.
Piękny obrazek, ciepły i urokliwy.

Pozdrawiam:)
ajw dnia 15.02.2014 21:46
Miód tymiankowy - pychota. W ogóle tymianek jest fajnym ziołem. Ciekawostką jest to, ze ule postawione na wzgórzu wśród tymianku i drzewek ozdabiały wiszące nad ulami płyty CD, które odbijając światło naprowadzały pszczoły na ule.

Pomyślę o tych przewodnikach :) Ale poważnie gadacie?
Quentin dnia 15.02.2014 22:29 Ocena: Bardzo dobre
Dalszy ciąg, jak widzę...

Jeszcze trochę i Kefalonię będę znał lepiej niż swoją kieszeń ;) Będę mógł oprowadzać turystów na odległość ;)

Widać, że wiesz, o czym piszesz. I nie wystarczy być gdzieś i widzieć coś, aby ukazać wiarygodność. Miło, że wgryzasz się w pewne niuanse świadczące o skrupulatności, i pewnie to jest najmocniejszą stroną twojej twórczości spod znaku turystycznej opowieści.

Przyjemnie i obrazkowo.

Pozdrawiam
ajw dnia 16.02.2014 11:07
Quentin - miło Cię widzieć w mojej turystyce. Obiecuję, że bedzie jeszcze tylko jeden odcinek Kefalonii, choć mogłabym o niej pisać i pisać :)
pablovsky dnia 16.02.2014 12:42 Ocena: Świetne!
Nie mogło i mnie zabraknąć w usłanej miodem i winogronem pachnącej- Kefalonii! Zauważyłaś, droga ajw, że pojawia się coraz większa liczba komentujących? Ha! Nie dziwię się, wszyscy mają nadzieję na zlot o którym wspominałem poprzednio. Przeczytali, że zapraszasz na wyspę i tabuny nadciągają pod Twój tekst opisujący uroki Grecji. Wszyscy chcą się załapać! :)
Już nie mogę się doczekać zapowiadanej ostatniej części. Mam nadzieję poczytać o smakowitych daniach, może opisy regionalnych win się pojawią, białe Moschato, Vertzami? Są takie w tym rejonie? Inna sprawa, że miałem przyjemność degustacji kilku greckich win i muszę przyznać, że w porównaniu z np. włoskimi, nie są szczególnie rewelacyjne. Ale to pewnie kwestia smaku, gustu i oczekiwań. Czy Kefalończycy jedzą surowe mięso? Pytam, bo uwielbiam :p
ajw dnia 16.02.2014 13:53
Drogi pablo,
ostatnia część będzie zupełnie inna niż poprzedzające, dlatego spieszę odpowiedzieć na Twoje pytania. Co do wina, to wyspa ta słynie z róznych gatunków Roboli, zarówno czerwonej, białej, jak i różowej (tak mi się zdaje, ze była i rózowa). Byłam w jednej fabryczce i degustowałam kilka rodzajów. Do kupna i zabrania do Polski wybrałam białe, które musi dochodzić w jutowych workach, bo nie lubi światła. Mnie całkiem odpowiadało, ale Kefalończycy maja w tej kwestii dość specyficzny gust. Do wielu win domowej roboty, bo w końcu prawie każdy ma swoją winnicę, dodają żywicy i powiem szczerze, ze do takiego smaku trzeba się przyzwyczaić. Błe.

Nie mam pojęcia, czy wpierdzielają surowe mięso. Nie miałam okazji podejrzeć Greków w sytuacji, gdy wcinaja tatara z jednym jajem, czy inną surowiznę. Sama nie lubię surowych mięs i nie całuję sie ze ślubnym, gdy takowe spozywa ;)
mike17 dnia 16.02.2014 15:48 Ocena: Świetne!
Ach, co za radość, że kwitnie nowy kierunek literacki na portalu, czyli literatura turystyczno-krajoznawcza, w której się wielce animuję i odnajduję siebie w rozśpiewanym towarzystwie ogorzałych od greckiego słońca Greków, biesiadując z nimi, jedząc mięsiwo, pijąc najlepszą Metaxę, by na koniec ochoczo i z błyskiem w niekoniecznie trzeźwym oku odtańczyć stadnie taniec Greka Zorby, i marzyć o nieskończoności tej egzotycznej przygody.
Może, kiedyś, who knows...
Ale póki co, dzięki twoim opisom, bywa się tu i ówdzie, błądzę wirtualnie po pięknej wyspie zastanawiając się, czy takie same sosny rosną na moich Mazurach, czy też, kiedy już pojadę na twoją wyspę odkryję, iż gatunków sosen jest wiele.
Lubię się uczyć, chłonąć wiedzę, ilekroć uznam ją za zacną i wartą zachodu.
W przypadku twoim obrazów greckich wiem, że warto tu zaglądać, by bodaj na chwilę być w innym świecie, a ja cenię sobie różnorodność :)
ajw dnia 16.02.2014 15:50
Jak ja bym chciała tak żyć - skromniej, ale spokojniej, ze słońcem i morzem za pan brat! :) Dzięki za odwiedzinki :)
mike17 dnia 16.02.2014 15:52 Ocena: Świetne!
Ja tam decyzję podjąłem już dawno temu: na stare lata wyprowadzam się na wieś, a może, jeśli się uda, to i wcześniej :)

Howgh!
ajw dnia 16.02.2014 15:54
I słusznie. Tylko takie prawdziwe wsie znikają z mapy jak dzikie plaże :)
Mnie u nas wkurza to, że przez trzy czwarte roku trza dymać i w piecu palić :(
mike17 dnia 16.02.2014 15:56 Ocena: Świetne!
Iwonko, jeśli przypomnisz sobie skromny mój kawałek "Pamiętasz, Pedro?", będziesz wiedziała, gdzie kiedyś zamieszkam z moją żoną, gdy wybije ta wiekopomna chwila :)
amsa dnia 16.02.2014 15:59
ajw - widzę, że zlot tu organizujesz :). Załapię się i ja, jak czas i mamona pozwoli, bo ta para dosyć jest despotyczna, ale dam radę, podstępem wyrwę i jedno i drugie.

B)
ajw dnia 16.02.2014 16:06
mike, coś mi świta, ale muszę sobie przypomnieć :)

amsiu - to pablo bronią mnie przymusza ;) Nie mam jednak nic przeciwko temu. Buziaki :)
puma81 dnia 17.02.2014 19:29 Ocena: Bardzo dobre
Cofnęłam się dwa odcinki wstecz, przeczytałam i ogarnęła mnie straszliwa tęsknota za latem. Bardzo malowniczo i zachęcająco. Chyba normalnie coś zabukuję :)
Pozdrawiam rozmarzona :)
ajw dnia 17.02.2014 19:39
Pumo - jakże się cieszę :) Gdybyś jeszcze doniosła o tym jakiejś Itace, czy innemu biuru, to moze faktycznie miałabym jakiś procencik (tyciutki) od sprzedaży ;)
Dzieki za poczytanie.
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
ks-hp
18/04/2024 20:57
I taki autor miał zamysł... dziękuję i pozdrawiam... ;) »
valeria
18/04/2024 19:26
Cieszę się, że przypadł do gustu. Bardzo lubię ten wiersz,… »
mike17
18/04/2024 16:50
Masz niesamowitą wyobraźnię, Violu, Twoje teksty łykam jak… »
Kazjuno
18/04/2024 13:09
Ponownie dziękuję za Twoją wizytę. Co do użycia słowa… »
Marian
18/04/2024 08:01
"wymyślimy jakąś prostą fabułę i zaczynamy" - czy… »
Kazjuno
16/04/2024 21:56
Dzięki, Marianie za pojawienie się! No tak, subtelnością… »
Marian
16/04/2024 16:34
Wcale się nie dziwię, że Twoje towarzyszki przy stole były… »
Kazjuno
16/04/2024 11:04
Toż to proste! Najeżdżasz kursorem na chcianego autora i jak… »
Marian
16/04/2024 07:51
Marku, dziękuję za odwiedziny i komentarz. Kazjuno, także… »
Kazjuno
16/04/2024 06:50
Też podobała mi się twoja opowieść, zresztą nie pierwsza.… »
Kazjuno
16/04/2024 06:11
Ogólnie mówiąc, nie zgadzam się z komentującymi… »
d.urbanska
15/04/2024 19:06
Poruszający tekst, świetnie napisany. Skrzący się perełkami… »
Marek Adam Grabowski
15/04/2024 16:24
Kopiuje mój cytat z opowi: "Pod płaszczykiem… »
Kazjuno
14/04/2024 23:51
Tekst się czyta z zainteresowaniem. Jest mocny i… »
Kazjuno
14/04/2024 14:46
Czuję się, Gabrielu, zaszczycony Twoją wizytą. Poprawiłeś… »
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
Ostatnio widziani
Gości online:0
Najnowszy:Usunięty