Biomuzyka dla początkujących - trawa1965
Publicystyka » Eseje » Biomuzyka dla początkujących
A A A
Od autora: Praca z dziedziny teorii muzyki.

 

Postanowiłem mojego cyklu wykładów nie ograniczać wyłącznie do bioliteratury. Uznałem, że będzie lepiej, jeżeli sztukę tworzoną przez przyrodę omówię kompleksowo. Tym razem będą to rzeczy proste i oczywiste dla każdego, przynajmniej na pierwszym etapie wtajemniczenia. Zacznę od muzyki.

Moja prelekcja dla początkujących ograniczy się w zasadzie do zebrania w całość wszystkich doskonale znanych danych, by od nich dopiero przejść na wyższy stopień wtajemniczenia. Nikt przecież nie zbuduje domu bez fundamentów - nawet kosmici...

Do czasu osiedlenia się na Nowosądecczyźnie nie byłem zbyt muzykalny, a nawet nie wiedziałem, czy w ogóle potrafię śpiewać. Zaczęło się to stopniowo zmieniać dzięki codziennemu obcowaniu z przyrodą. Posiadając komputer odkryłem, że teksty niektórych znanych przebojów to "czysta" bioliteratura ( "Czerwone gitary", K. Cugowski "Samotny dom")! Zrozumiałem to wtedy, gdy z lasu, oprócz grzybów i jagód, zacząłem hurtowo "zbierać" wiersze, których treści korelowały z treściami tych piosenek.

Przyroda wybitnie sprzyja rozwojowi wszelkich talentów (oczywiście pod warunkiem, że się chce). W wielkich miastach, gdzie kontakty człowieka z przyrodą są bardzo utrudnione, uprawianie sztuki możliwe jest w 99,9% dzięki zdobyciu akademickiego wykształcenia. Nieliczne wyjątki potwierdzają tylko regułę.

Mieszkając w Krakowie, miałem do dyspozycji, wyłącznie w sezonie letnim, cztery miejsca, gdzie przyroda cokolwiek znaczyła. Aby ją w ogóle zobaczyć, trzeba było korzystać z komunikacji zbiorowej przy bardzo ograniczonym czasie. Raz - dwa razy do roku, kolega zabierał mnie w różne strony Polski na cały dzień. I to było wszystko.

W tych warunkach pisanie szło bardzo ciężko. Zdarzało się, i to bynajmniej nie marginalnie, że pojedyncze utwory pisałem pół roku! Nie posiadałem wyraźnie określonej mapy drogi, którą chciałbym podążać. Zdobywane na konkursach nagrody uznawałem jako przypadkowe zrządzenie losu.

W mogilniańskim DPS- ie nagle wszystko zaczęło iść jak z płatka. Pisanie z katorgi stało się dziecinną igraszką! Dopiero po latach zrozumiałem, że przyczyną tego stanu rzeczy była muzyka, którą w tutejszej przyrodzie słyszałem codziennie, bez względu na porę dnia i roku. Niosła mnie ona jak na skrzydłach i kazała pisać w uniesieniu.

Mogilno przyrodą stoi. Nawet w obrębie samego DPS- u, choć to mniej niż hektar, w sezonie wegetacyjnym rosną ciekawe rośliny - gorczyczniki, dymnice, miodowniki melisowate. Dzięki temu stanowi rzeczy w pogodne dni słyszeliśmy nieustanne brzęczenie pszczół miodnych, które, jak wszystkim wiadomo, na widok Cruciferae dostają amoku. Czasami wśród tych "zwykłych"pszczół można było zaobserwować prawdziwe perełki - smukłe, miniaturowe i jasne samotki, a dla kontrastu - masywne i czarne jak smoła nożycówki. Oczywiście z racji swego krańcowo odmiennego wyglądu pszczoły te "śpiewały" diametralnie odmienne pieśni.

A już poza bramą DPS- u przyroda wyznaje zasadę: "hulaj dusza, piekła nie ma". Każdy, nawet najmniejszy gaik, "naszpikowany" jest gęstą siecią strumieni. Przy dużej sumie rocznych opadów, jak to Karpaty mają w zwyczaju, strumienie te "grają" tak, że każde wesele przy tym wymięka!

Jest mi wstyd za tutejszych ludzi, że tak wspaniałym, unikalnym osobowościom dotąd nie nadali żadnych oficjalnych imion! Spróbowałem naprawić to haniebne niedopatrzenie, nadając głównemu strumieniowi Lasów Krasowsko - Januszowickich nazwę Ekstrema W Ekstazie( Działy bioliteratury, część druga). Ale przecież to przysłowiowa kropla w oceanie zaniedbania. A ludzie chodzą tu masowo na grzyby od setek lat. Hańba! Po wielokroć!

No i ten wiatr. Naprawdę geniusz. Jak on gra! Myślicie, Czytelnicy, że potrafi tylko płakać? Owszem, jego zawodzenie jest spektakularne. Ale wiecie co? On tego po prostu nie znosi. Robi to "na odczepnego", gdy wskutek bałkańskiego fenu temperatura w grudniu podnosi się do + 20 i powyżej, by po kilku dniach, za sprawą wyżu skandynawskiego, temperatura spadła o czterdzieści kresek. To rodzaj ostrzeżenia dla ludzi, którzy muszą zdać sobie sprawę, że pomimo ocieplenia klimatu nieprędko zasadzą tu bananowce...

Tak naprawdę tutejszy wiatr jest absolutnym indywidualistą, dążącym do tego, by za przykładem jego talentu szli inni, nawet najmniejsi. Dzięki niemu mały krzaczek łoziny staje się w jednej chwili Dyrygentem Chóru Traw. Dzięki niemu jednolita masa rajgrasu zamienia się w Meksykańską Falę. Przykłady można mnożyć.

Nie warto nawet wspominać o czymś tak oczywistym jak trznadli Beethoven czy pstrykanie gilów - tajemnicze, bo niemożliwe do podejrzenia. O takich truizmach Czytelnicy mogą dowiedzieć się z Wikipedii.

Ta właśnie opisana przeze mnie biomuzyka, mimo iż najbardziej elementarna z możliwych, jednak należycie zrozumiana, stała się kroplą, która przez lata drążyła skałę klasycznej literatury. Wreszcie stało się to, co się stać musiało. Sama bioliteratura, niczym jeszcze nie poparta, została literaturą wprawdzie nadrzędną w stosunku do "klasycznej" literatury damsko - męskiej, ale jednak jeszcze wciąż literaturą alternatywną. Lecz gdy bioliteraturę udało się zsynchronizować z biomuzyką, z literatury klasycznej zostały już tylko zgliszcza.

Prawda ta z wielkim trudem toruje sobie drogę przez literacki świat. Przyczyną tego stanu rzeczy, jest, paradoksalnie, sama przyroda, która niechcący wypromowała literaturę klasyczną! To z jej winy jedną z kluczowych cech Homo sapiens jest przyzwyczajenie.

Myślę, że przyroda bardzo tego żałuje. Ale trzeba było, przyrodo, pomyśleć o tym w momencie stwarzania człowieka...

Poleć artykuł znajomym
Pobierz artykuł
Dodaj artykuł z PP do swojego czytnika RSS
  • Poleć ten artykuł znajomemu
  • E-mail znajomego:
  • E-mail polecającego:
  • Poleć ten artykuł znajomemu
  • Znajomy został poinformowany
trawa1965 · dnia 25.11.2016 10:53 · Czytań: 797 · Średnia ocena: 4 · Komentarzy: 9
Komentarze
skroplami dnia 25.11.2016 14:57
Trawa1965.
Piszesz dla ludzi. Nie wiem czy celowo zmieniasz wielkość liter ale wcześniejsze teksty, do tego kolorowane, ominąłem :(. Tłumacz, pokazuj, tak by ludzie chcieli czytać. A zgada lub nie do treści tego co ze słów, jest następstwem. Chcę wiedzieć co wskazujesz, odkrywasz, proponujesz.
Nie wiem czy Ty wiesz, ale piszesz o ZEN :). To strumień krystaliczny całkowicie z ZEN zgodny :). Z ZEN też po części haiku, o którym nic nie wiesz (wg Twoich słów pod jednym z Twych utworów). Haiku musi mieć element natury, przyrody, te oryginalne, japońskie.
A medytacja ZEN prowadzi do całkowitego zjednoczenia z naturą, stania się jej częścią, odczuwania jej jako części siebie lub siebie jako jej części.
Do cholery, pisz też dla mnie jeśli chcesz żebym czytał. Bolą mnie oczy i rozpraszasz takimi "kilometrowymi" wstawkami literowymi. Ok, nie chcesz, nie będę czytał ;). Bez oceny bo nie doczytałem :(.
Aronia23 dnia 25.11.2016 22:34 Ocena: Dobre
Trawo no nie, ja mieszkam w Łodzi i zdanie
"W wielkich miastach, gdzie kontakty człowieka z przyrodą są bardzo utrudnione, uprawianie sztuki możliwe jest w 99,9% dzięki zdobyciu akademickiego wykształcenia. Nieliczne wyjątki potwierdzają tylko regułę." Poruszyło mną bardzo. Co to znaczy "uprawianie sztuki jest utrudnione?" A ty uprawiasz sztukę w 100%, tak? I to akademickie wykształcenie? Co Ty masz do wykształcenia? Można być wykształconym a sztuką się nie zajmować, tylko, np. zbieraniem śmieci, choć to też sztuka, jeżeli nie jest spowodowana biedą, a hobby.
"biomuzyka, " , ja mam na swoim koncie opowieść o muzyce, która była odkąd istnieje wszechświat. Tylko ludzkie odkrywanie jej opisałam, gdzieś tak sprzed ok. 2 mln. lat. Napisałam tez tekst o Lucy z Hadar - prakobiety sprzed 3, 5 mln. Było tu, ale wycofałam, bo nikt się tym nie zainteresował. Bywaj, Kochający Przyrodę. A23
trawa1965 dnia 26.11.2016 04:18
Przecież te czcionki to nie moja wina. Teraz gdy pobrałem aplikację Google, to ma się zmienić. Zrobiłem to w celu założenia własnej strony www i później własnego portalu literackiego,ale zauważyłem,że gdy piszę komentarze, diametralnie zmieniła się czcionka.
Zen kompletnie mnie nie interesuje. To kierunek całkowicie mi obcy, a wręcz wrogi.
Aronia23 dnia 26.11.2016 09:36 Ocena: Dobre
Trawo. Czy Ty przeczytałeś moje słowa do Ciebie skierowane? Ja o chlebie, Ty o niebie. Co się dzieje z Tobą? Niepokoję wycisz emocje, spójrz z perspektywy na to, co piszesz. Porównaj z tym, co pisałeś. Dostrzeż zmiany, niestety na niekorzyść ostatnich Swoich tekstów.
"Zen kompletnie mnie nie interesuje. To kierunek całkowicie mi obcy, a wręcz wrogi.". Jak to wrogi, jeśli obcy i go nie znasz? Jak to mawiali Chińczycy: "Jeśli nie rozumiesz /znasz wroga i siebie, poniesiesz klęskę. Jeśli znasz/rozumiesz wroga, a nie znasz/ rozumiesz siebie, poniesiesz klęskę, ale jeśli znasz/rozumiesz wroga i siebie, odniesiesz zwycięstwo" Sun Zi - "Sztuka wojny". Pozdrawiam sobotnio. A23
trawa1965 dnia 26.11.2016 14:20
1. Był to oczywiście komentarz "łączony".
2. Po pobraniu aplikacji tekst się wyrównał.
3.Rozumiem, co piszesz, ale trzeba było od czegoś zacząć. Dziś napisałem o biomuzyce, lecz na bardziej zaawansowanym szczeblu(tekst ukaże się wkrótce).
4. fakt -czytacie mnie dość uważnie
5.tworzę swój własny portal literacki pod dość oryginalnym tytułem
6postacie z pierwszych stron gazet ZAWSZE mają "papierek".
Szczepan Gender dnia 26.11.2016 16:05
Witam. Ja się mogę zgodzić z podnoszeniem niechlujstwa, co w przypadku Trawy na pewno nie jest wyrazem braku szacunku do czytelnika. Techniczne niedociągnięcia. Z punktu widzenia masowego odbiorcy ważne są wizualne wrażenia, czyli ogólne wrażenie estetyczne. Potem treść, a na końcu forma. Komentowany tekst odrzuca przy pierwszym wrażeniu. Spada do niszy, w której zbierają się czytelnicy kierujący się zgoła innymi pobudkami, niże te które wymieniłem wyżej.
Ale... zawartość jest dobra. Co do zależności uprawiania sztuki od akademickiego wykształcenia, to nie znam statystyk. Chyba nikt nie robił takich przekrojowych badań. Poza tym sztuka nie jedno ma imię. A Zen, to takie coś straszne jak Gender. Brrr! Aż mną wstrząsa! Jeśli nie nazywałbym się Szczepan Gender, to z pewnością nazywałbym się Szczepan Zen. Też ładnie, prawda?
Aronia23 dnia 26.11.2016 20:19 Ocena: Dobre
Trawo, szanowny.. No i o to chodziło. Po to napisałam taki komentarz do Twego tekstu. Gratuluję. Dostrzegłeś, przeczytałeś, zrozumiałeś, boś Mądry Człowiek. A o postaciach z pierwszych stron gazet... ? Nie zawsze mają "papierek". A nawet jeśli, to niczego to nie zmienia. Niech sobie mają. Jestem też ciekawa Twojego Portalu. Brawo.
A przy okazji, wybaczcie Panowie taki zwrot - Szczepanie "A Zen, to takie coś straszne jak Gender. Brrr! Aż mną wstrząsa! Jeśli nie nazywałbym się Szczepan Gender, to z pewnością nazywałbym się Szczepan Zen. Też ładnie, prawda?". Nawet bardzo ładnie, tylko i strasznie, czyli, jak to mawiają"strasznie się cieszę". Hi, hi.

Kłaniam się Trawo, kłaniam się strasznie nisko, Szczepanie. Brrr!. A23
trawa1965 dnia 26.11.2016 20:28
Portal najpierw trzeba stworzyć -nikt tego za mnie nie zrobi. W tym celu studiuję obecnie , dzięki youtubowemu Zelentowi, podstawy informatyki -stąd moje spowolnienie w pisaniu i brak komentarzy pod tekstami innych Autorów.
al-szamanka dnia 27.11.2016 14:09 Ocena: Świetne!
OK, Trawo, tłumaczyłeś już wielokrotnie, że wygląd tekstu to nie Twoja wina.
Przechodzę zatem nad tym do porządku dziennego i udaję, że nie widzę.
I przyznaję jak zawsze, że i tym razem odmienność Twojego tekstu bardzo mi zasmakowała.

Cytat:
Każdy, nawet naj­mniej­szy gaik, "na­szpi­ko­wa­ny" jest gęstą sie­cią stru­mie­ni(...)"grają" tak, że każde we­se­le przy tym wy­mię­ka!

Znam to. Mój strumyk medytacyjny bije o sto wiader wszystkie symfonie tego świata.
Cytat:
Jest mi wstyd za tu­tej­szych ludzi, że tak wspa­nia­łym, uni­kal­nym oso­bo­wo­ściom dotąd nie nada­li żad­nych ofi­cjal­nych imion!

Jak najbardziej jestem Twojego zdania. Osobiście nadaję imiona wszystkiemu. Np. przesadzony w inne miejsce rododendron nazwałam - Bezimienny z Przylepia.

Pozdrawiam ciepło :)
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Kazjuno
27/03/2024 22:12
Serdeczne dzięki, Pliszko! Czasem pisząc, nie musiałem… »
pliszka
27/03/2024 20:55
Kaz, w niektórych Twoich tekstach widziałam więcej turpizmu… »
Noescritura
25/03/2024 21:21
@valeria, dziękuję, miły komentarz :) »
Zdzislaw
24/03/2024 21:51
Drystian Szpil - to i mnie fajnie... ups! (zbyt… »
Drystian Szpil
24/03/2024 21:40
Cudny kawałek poezji, ciekawie mieszasz elokwentną formę… »
Zdzislaw
24/03/2024 21:18
@Optymilian - tak. »
Optymilian
24/03/2024 21:15
@Zdzisławie, dopytam dla pewności, czy ten fragment jest… »
Zdzislaw
24/03/2024 21:00
Optymilian - nie musisz wierzyć, ale to są moje wspomnienia… »
Optymilian
24/03/2024 13:46
Wiem, że nie powinienem się odnosić do komentarzy, tylko do… »
Kazjuno
24/03/2024 12:38
Tu masz Zdzisław świętą rację. Szczególnie zgadzam się z… »
Zdzislaw
24/03/2024 11:03
Kazjuno, Darcon - jak widać, każdy z nas ma swoje… »
Kazjuno
24/03/2024 08:46
Tylko raz miałem do czynienia z duchem. Opisałem tę przygodę… »
Zbigniew Szczypek
23/03/2024 20:57
Roninie Świetne opowiadanie, chociaż nie od początku. Bo… »
Marek Adam Grabowski
23/03/2024 17:48
Opowiadanie bardzo ciekawe i dobrze napisane.… »
Darcon
23/03/2024 17:10
To dobry wynik, Zdzisławie, gratuluję. :) Wiele… »
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.
Ostatnio widziani
Gości online:0
Najnowszy:Usunięty