W swoim świecie - al-szamanka
Proza » Inne » W swoim świecie
A A A
Od autora: dalsze opowieści chłystkowe

Chłystek szedł, stąpając niemal nabożnie po ziemi, którą znał od tak dawna. Rozglądał się przy tym często i coraz bardziej zdziwiony, gdyż po roku nieobecności wiele uległo zmianie. A to zagajnik brzóz poszerzył się o wiotkie samosiejki, strumyk rozlewał miejscami swoje wody w miniaturowe jeziorka, kilka prastarych dębów, leżąc w wysokich trawach, powoli przechodziło w inne formy życia, a wiele sosen naznaczył ktoś czerwoną farbą. Chłystek wiedział, że jest to wyrok śmierci i marszczył czoło coraz bardziej, gdyż drzewa stały w pełni sił i możliwości dalszego rozwoju.

Rozchmurzył się dopiero wtedy, gdy był już zupełnie blisko jezior i bagien zamieszkiwanych przez Plemię Wodników. Ciekawskie ważki furczały głośno, przelatując z zawrotną szybkością tuż przy jego głowie, pachniało wodorostami, mchem i dymem - to Półpałek-Zapałek, jak zwykle o tej porze dnia, piekł kartofle w ognisku. Zobaczywszy Chłystka stracił panowanie nad lewitacją i opadł gwałtownie na ziemię.

- Do diaska! - zawołał ze zdumieniem. - Kogo, jak kogo, ale ciebie dzisiaj się nie spodziewałem.

- A kiedy?

To proste pytanie spowodowało, że obaj wybuchnęli gromkim śmiechem, a las zawtórował im radosnymi echami. Świat mocno pojaśniał, bo oto znowu spotkało się dwóch przyjaciół, dwie dusze tak sobie bliskie, jakby byli bliźniakami.

- Myślałem, że przenocujesz w Mieście - oznajmił Półpałek-Zapałek. - O twoim powrocie doniesiono mi godzinę temu.

- Po drodze zamieniłem parę słów ze Ślizgullą. Jak wiadomo jest największą plotkarką w Lesie, więc na pewno to ona pospieszyła z wiadomością, hmm, miotłą zawsze szybciej niż na nogach.

Powiedziawszy to zasiadł przy ognisku i zabrał się za wygrzebywanie kartofli z ogniska. Mocno jeszcze gorące pachniały apetycznie przypieczoną skórką; były jak kiedyś, jak zawsze, jak w domu. Chłystek skierował wzrok ku ziemi, aby ukryć przed Półpałkiem-Zapałkiem nagle zwilgotniałe oczy, ale poczciwy przyjaciel poklepał go tylko ze zrozumieniem po ramieniu i siedzieli tak przez jakiś czas cicho, bo rozumieli się bez słów. Dopiero piskliwy, dochodzący znad bagien dźwięk fujarek i coraz mocniej czerwieniejący horyzont uświadomił im, że jednak trzeba sobie co nieco przed zapadnięciem nocy poopowiadać. Roztoczył więc Chłystek przed Półpałkiem-Zapałkiem panoramę świata, który choć na wskroś człowieczy, był im jednak wyjątkowo obcy. Opowiadał o wiecach na olbrzymich stadionach, strzelaninach pośród ulic wielkich miast, mówił o tym, jak dziwnie wyglądają kobiety po zdjęciu sztucznych rzęs przed spaniem, o tym, że każdy chce koniecznie mieć to, co pokazują  w telewizji, chociaż tak naprawdę nikomu nie jest potrzebne. Zachwycał się niezapomnianym widokiem ośnieżonych szczytów w Tybecie, hukiem największych wodospadów i obruszał na znieczulicę w traktowaniu najsłabszych.

 - Wszystko to już poza mną - ogłosił na koniec uroczystym głosem. - Teraz zamierzam znowu żyć.

- Czas najwyższy - przytaknął Półpałek-Zapałek. - Wszyscy bardzo już za tobą tęsknili. Ale nie myśl, przyjacielu, że tu nadal po staremu. Chciwość ludzka doszła i do nas. Sam widziałeś, co się stało z Miastem. Ci, co tam rządzą chcą też naszego Lasu, ale w ostatniej chwili zapobiegła temu Agnieszka kupując wszystkie łąki od tego pijaczyny Bolusia i teraz tamci nie mają dostępu, a od strony bagien boją się. Raz próbowali, ale paru figlarzy z Plemienia Wodników tak się z nimi  zabawiło, że do dzisiaj siedzą na zamkniętych oddziałach psychiatrycznych i wrzeszczą, gdy tylko zobaczą coś zielonego, a już szczególnie boją się sałaty i szczypiorku.

- Nie znam sie na cenach łąk - wtrącił Chłystek - ale myślę, że nie sprzedano ich za parę groszy. Czy Agnieszka jest bogata?

- Teraz tak - zaśmiał się Półpałek-Zapałek. - Zaraz po studiach pracowała trzy lata w gminie, a na tym się przecież nie dorobiła.

- To skąd ma pieniądze?

- Hehe, nie uwierzysz. Wygrała parę milionów w totolotka. Jako dziecko często spędzała w tych stronach wakacje, a teraz wróciła i zajmuje się ochroną środowiska. Jak już wspomniałem, pomagamy jej jak możemy. Wiem, że i ty też jesteś z nami, chociaż doszły mnie słuchy o jakimś zatargu z Agnieszką.

Chłystek zakaszlał nieco nerwowo, gdyż poczuł, że na sam dźwięk tego imienia robi mu się gorąco, a skóra na karku dziwnie cierpnie, jakby przelatywały po niej stada mrówek.

- Żaden zatarg - sapnął - Myślała, że jestem obcy i o mało, a staranowałaby mnie swoim jeepem.

- O tak, to energiczna dziewczyna - przyznał Półpałek-Zapałek. - Jak w sam raz dla ciebie.

Chłystek wstał tak nagle, jakby go wąż ukąsił i począł chodzić tam i z powrotem długimi, nieco chaotycznymi krokami.  W głowie mu szumiało tak jak wtedy, gdy po raz pierwszy, próbując miodnego napitku, łyknął go nieco za dużo. Czuł dziwne osłabienie w ramionach, ręce mu drżały i nawet nie zauważył, że ucichły dzięcioły zdumione jego zachowaniem, a wiedźma Ślizgulla, która właśnie nadleciała na swojej miotle, zatrzymała się tuż przy krzywej sośnie, i dłubiąc bezmyślnie w nosie spoglądała na niego okrągłymi ślepiami. Miał wrażenie, że cały świat wstrzymał oddech i oczekuje na coś, co musiało się stać, na coś, przeciwko czemu nie potrafił się opierać. W końcu stanął, oparł rozpalone czoło o pień brzozy i czekał na nie wiadomo co.

I stało się.

Usłyszał lekki szelest. Odwrócił się powoli i z głośno bijącym sercem, gdyż wiedział, czuł całym sobą. Przed nim stała Agnieszka, w jej oczach ujrzał pytanie, na które koniecznie musiał odpowiedzieć.

 - Jesteś jak wiosenny deszcz i pachniesz wszystkimi kwiatami tego świata.

 

cdn.

Poleć artykuł znajomym
Pobierz artykuł
Dodaj artykuł z PP do swojego czytnika RSS
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • E-mail znajomego:
 • E-mail polecającego:
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • Znajomy został poinformowany
al-szamanka · dnia 20.08.2017 14:44 · Czytań: 894 · Średnia ocena: 5 · Komentarzy: 20
Komentarze
JOLA S. dnia 20.08.2017 15:44 Ocena: Świetne!
Al, stęskniłam za Twoim pisaniem, ta sama, niezwykła lekkość pióra, baśniowy nastrój, który tylko Ty potrafisz stworzyć :)
Chłystek powrócił w pełnej krasie.

Cytat:
- Wszyst­ko to już poza mną - ogło­sił na ko­niec uro­czy­stym gło­sem. - Teraz za­mie­rzam znowu żyć.


Na wszystko jest miejsce, na romantyzm i mądrą refleksję. To cała Ty. Cóż, mam jeszcze napisać? Zapewne, zrobią to inni wierni Czytelnicy chłystkowych przygód.

Czekam na więcej!

Serdeczności :) :yes:
Dobra Cobra dnia 20.08.2017 17:16 Ocena: Świetne!
Chłystek rządzi!


al-szamanko,

Pięknie napisane, a na dodatek słodkie nawiązanie do rzeczywistości 21. wieku, gdzie wygrana w totka jest najbardziej pożądanym dobrem. Oraz chętna dziewczyna, która daje obietnicę rozkoszy jak i spełnienia.

Słodycz sama!


Co będzie zatem dalej? Cóż będzie???

W oczekiwaniu na c.d.n pozostaje

DoCo
al-szamanka dnia 20.08.2017 18:28
No tak, powrócił, ale prawdę mówiąc jeszcze nie mam najmniejszego pojęcia, jak będzie działał dalej. Ale już zwrócił na siebie Twoją uwagę, JOLU, a to jest wielkie coś.
Dziękuję za przemiły komentarz :)

Hmm, DoCo, przecież doskonale sobie zdajesz sprawę, że Chłystek nic sobie z pieniędzy nie robi. A czy Agnieszka taka chętna do spełniania tego wszystkiego o czym wspominasz, to jeszcze nie wiem ;) Pozdrawiam serdecznie :)
Dobra Cobra dnia 20.08.2017 23:18 Ocena: Świetne!
Ależ kto wie lepiej od Ciebie, jaka jest ta Agnieszka i co spełni, a co nie?!

Czyli Autorka wciąż pisze...

Słodyczy tworzenia życzę,

DoCo
Miroslaw Sliwa dnia 21.08.2017 11:23 Ocena: Świetne!
Witaj Aldonko.
Sam siebie zaskoczyłem tym, że kiedy zacząłem czytać pierwsze opowieści o Chłystku, to ni z tego, ni z owego, poczułem zapach przygody, który towarzyszył mi, kiedy w dzieciństwie, no powiedzmy we we wczesnej młodości (jakieś jedenaście lat) czytałem książki Karola Maya o Vinetou. Pomyślałem sobie wtedy Chłystek i Vinetou; ni przypiął, ni przyłatał.
Jednak po lekturze kolejnego chłystkowego tekstu dochodzę do przekonania, że to była właściwa intuicja.
Ten cykl pobudza ciekawość świata. Uświadamia czytelnikowi, że nawet niedaleka okolica, że życie obcych i swoich pełne jest interesujących perypetii, w które czasami można się włączyć, można pomóc. Jest i dreszczyk emocji, jest urok baśniowości, która przenika rzeczywistość i w końcu jest jakaś atmosfera głębokiego współczucia, nauka społecznego myślenia i życia.
Obieżyświat, który szwenda się to tu, to tam, który udaje się w okolice, w które inni pójść nie mogą, nie chcą, albo pójść się boją, to przecież archetyp kulturowy, człowiek-medium.
W naszej kulturze też mieliśmy instytucję Dziada, człowieka-nowinę (co wcale nie oznaczało, że musiał być stary), ale to tak na boku.
Ciekaw wielce jestem dalszych przygód Chłystka.
Bardzo cenię Twoją umiejętność pięknego posługiwania się naszym językiem. :)

Pozdrawiam serdecznie. :)

Mirek
Josef Hosek dnia 21.08.2017 16:04
I oto wpłynąłem miedzy drzewa, w tajemniczy krąg przedstawionego świata i upijam się magią, a to przecież Poniedziałek, chyba najbardziej realny dzień ze wszystkich w całym tygodniu.
Dziękuję, al-szamanko.

Myślę, że jesteś w niezwykle pisarskiej formie.
:)
mike17 dnia 22.08.2017 18:21 Ocena: Świetne!
Ach, znów w tych wymiarach, gdzie nie ma Zła :)
To mnie buduje!
Przez chwilę czuję się, jakbym miał znów 10 lat i to, co złe, nie dane mi było jeszcze poznać.
Ale życie nie stoi w miejscu i gna naprzód - poznałem to, co złe, i dlatego chętnie chylę się ku bajkom.

Jak zwykle majstersztyk!

Opowieść nakreślona po mistrzowsku.
W tym klimacie mógłbym tkwić jak świąteczny karp w galarecie.
Miodzio!
Masz Ty smykałkę do tego typu twórczości i to się czuje :)

Powala także niebywała polszczyzna, o czym zawsze wspominam.

Całość jawi się pięknym utworkiem, co wywołuje uśmiech na twarzy, a chyba o to właśnie chodzi :)
al-szamanka dnia 23.08.2017 09:58
Mirku, zawsze podkreślasz moją umiejętność pięknego posługiwania się językiem. Bardzo mi to schlebia, staram się, ale myślę, że piszę jako tako :) Cieszę się, że znowu postawiłeś stopę w moim Lesie.

Josef Hosek, upiłeś się w Poniedziałek, dzisiaj środa - mam nadzieję, że już wytrzeźwiałeś ;););) Dziękuję za koment :)

Michale, właśnie wróciłam spod Twojego tekstu - oboje stoimy po dobrej i pięknej stronie świata, dlatego zawsze bardzo się cieszę z komentarza bratniej duszy. Pozdrawiam ciepło :)
Niczyja dnia 23.08.2017 22:00 Ocena: Świetne!
Słodko się Ciebie czyta, al-szamanko.
Jest pięknie i poetycko, bo nie z tego świata.
Mam nadzieję, że dziś po Twojej opowieści sen przyjdzie, długi i spokojny...
Dobranoc,
Niczyja
al-szamanka dnia 24.08.2017 18:20
Lubię wszystko, co nie z tego świata, Niczyja, czuję się w tym swojsko i dobrze.
Dziękuję za odwiedziny :)
kamyczek dnia 24.08.2017 23:28 Ocena: Świetne!
Cytat:
- Je­steś jak wio­sen­ny deszcz i pach­niesz wszyst­ki­mi kwia­ta­mi tego świa­ta.
- ach, jaki cudowny komplement, szczęściara z Agnieszki. A Chłystek, jak nic, jest zakochany!

Podoba mi się cały cykl, w niby bajkowej scenerii przemycasz wartościowe obrazy, pokazujesz ludzkie przywary, ale też i zalety - to się ceni.

Pozwól, al-szamanko, że powtórzę za Niczyją Jest pięknie i poetycko. Tak, jest pięknie, to prawda.

Pozdrawiam serdecznie.
al-szamanka dnia 31.08.2017 17:45
Miło mi Cię widzieć, pod moim tekstem, Kamyczku:)
I dziękuję za powtórzenie poetycko i pięknie... staram się zawsze i wszędzie piękno dojrzeć i chociaż trochę z niego przekazać dalej.

Pozdrawiam serdecznie :)
maak dnia 01.09.2017 14:22 Ocena: Świetne!
Gdyby Agnieszce zabrakło pieniędzy na wykup innych łąk, myślę, że znajdzie się wielu Dobrych ludzi gotowych się dorzucić. Ja ze swej strony chętnie przyłączyłbym się do tych Zielonych... z bagien. Chłystek zapewne wynajdzie magiczny środek na usuwanie czerwonych plam z sosen. Ślizgula zamiast latać po lesie bez sensu niech mu pomoże.

Obywatele magicznej łąki, trzymajcie się!

Zielony Maak
al-szamanka dnia 02.09.2017 19:24
Bez obawy, wszystkie łąki naokoło Lasu już wykupione, niebezpieczeństwa nie ma :)
Chociaż...
Hmm, nie wiadomo, co źli ludzie jeszcze wymyślą. Zobaczymy.
Dziękuję za komentarz, Maaku :)
Anastazja Sorpiszewska dnia 05.09.2017 21:15 Ocena: Świetne!
Przesympatyczne zakończenie.

Po dłuższej nieobecności ciepło i serdecznie pozdrawiam! :)
al-szamanka dnia 09.09.2017 08:19
Cieszę się, że odebrałaś je jako przesympatyczne :)
I dziękuję za odwiedziny. Pozdrawiam :)
Alen Dagam dnia 11.11.2017 10:52 Ocena: Świetne!
Komentarz do nie tylko tej opowieści, lecz do wszystkich Twoich, które do tej pory przeczytałam.

Przepiękne historie, cudny humor, wspaniały język i dużo, dużo dobra. Przy czytaniu aż za serce ściska i tak bardzo chciałoby się, żeby tak było naprawdę. Tak bardzo wielu ludziom przydałoby się zajrzenie, choć na chwilę, do Twojego świata. W Twoich opowiadaniach pobudzasz do życia, delikatnie i sutelnie, struny dobra i grasz na nich śliczne melodie.

Właśnie taka muzyka jest nam potrzebna i nigdy nie powinna zostać zagłuszona przez nieubłagane, głośne rytmy życia i jego niezliczonych pędów oraz wciąż to nowych, często wyimaginowanych przez nas, atrakcji.

Wydobywaj dalej piękno i lekkim dmuchnięciem otaczaj nas zaczarowanym pyłkiem tej niesamowitej, baśniowej Magii. Dziękujemy!
al-szamanka dnia 11.11.2017 17:16
Bardzo mi miło, że zanurzyłaś się w mój świat.
Bo wiesz, ile nas tyle światów.

Pozdrawiam ciepło :)
Usunięty dnia 06.06.2018 15:43
Hej,

Przeczytałem, ale to nie moja bajka, więc na temat treści się nie wypowiem. Jednak klimat jest, to czuć. I chyba to w tym najważniejsze.
Technicznie, to brakowało kilku przecinków, bodajże jednej kropki w dialogach. A poza tym jest ok. Czytało się dobrze, nic nie haczyło.

Pozdrawiam
al-szamanka dnia 08.06.2018 18:09
Hmm, nie każda bajka jest bajką każdego ;)
Niemniej przyjemnie, że w mojej chociaż pobyłeś.
Dziękuję za wizytę :)
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
BeNeK
29/03/2023 14:25
Ciekawa zabawa słowem, udany koncept ;) Aczkolwiek z tym… »
BeNeK
29/03/2023 14:23
Bardzo fajna końcówka :) widzę, że na razie masz wenę… »
BeNeK
29/03/2023 14:16
Podoba mi się oniryczność, mroczność tego wiersza. Bardzo… »
BeNeK
29/03/2023 14:11
Witaj, na początek - bardzo dobry tytuł, przykuwa uwagę i… »
BeNeK
29/03/2023 14:00
Afrodyta, bardzo dziękuję za czytanie i miłe słowa :) »
AnDob
29/03/2023 12:12
Zapomnieć o ofercie świata . Spać w pożyczonej stodole »
Afrodyta
29/03/2023 10:56
Bardzo ciekawy wiersz, zaskakuję grą słów, która się nie… »
Bernierdh
29/03/2023 08:19
Bardzo pięknie Wam dziękuję :) Pozdrawiam ciepło! »
De_Morcerf
28/03/2023 15:35
Piękne i zarazem smutne. Brzmi tak, jakbyś sam tego… »
valeria
28/03/2023 13:17
Oszukujesz:) twój komentarz to ładny wiersz:) »
AnDob
28/03/2023 11:40
Nie czuję nic poza twoim głodem . Cała reszta jest już za… »
Marek Adam Grabowski
27/03/2023 18:15
Dziękuję! Pozdrawiam »
Kazjuno
27/03/2023 14:21
No to się pośmiałem! Pomysły niczego sobie! Do… »
Kazjuno
27/03/2023 06:53
Też lubię taką pozę. Gratulacje, Bernierch, pozdrawiam »
mike17
26/03/2023 17:19
Przyjemny szorcik, miłosny, a to lubię :) Nienachalnie… »
ShoutBox
 • mike17
 • 25/03/2023 14:26
 • Witaj Kaziu! Kopę lat, jak ten czas leci. Zdrówka życzę no i rzecz jasna, weny :) Ahoy!
 • Zola111
 • 25/03/2023 01:21
 • Gdyby ktoś już miał wiersz na Zaśrodkowanie: [link]
 • TakaJedna
 • 22/03/2023 10:30
 • Ja to na ten przykład nie wiem, czego chcą inni, bo kuli kryształowej nie było już w sklepie. O, jaki ładny dzień za oknem.
 • Marek Adam Grabowski
 • 22/03/2023 10:17
 • Zastanawiałem się czy odezwać w sprawie. Niektórzy tutaj chcą tylko wazeliny. Na merytoryczne komentarze nie odpowiadają lub reagują hejtem. Niech się potem nie dziwią, że nie ma dyskusji.
 • TakaJedna
 • 21/03/2023 22:44
 • Nie narzekaj, zawsze może być lepiej.
 • ApisTaur
 • 18/03/2023 11:12
 • Co się ludziska dziwicie brakiem komentarzy, przy dzisiejszym wtórnym analfabetyzmie. Jeśli poezja, to w raperskim stylu, jak proza, to lepiej w formie SMSowej, bo gubią wątki. Idiokracja w rozkwicie.
 • zawsze
 • 17/03/2023 21:18
 • Cobro, u mnie raczej ani trochę, mam nadzieję, że u Ciebie lepiej :) :*
 • mike17
 • 17/03/2023 17:05
 • Dobrze prawisz, Zbyszku, a swoją drogą, kopę lat :) Pozdro :)
 • Zbigniew Szczypek
 • 17/03/2023 16:51
 • Czasami lepiej dać sobie spokój z komentami Michale, bo obrazisz Najwyższy Wymiar Prawdy
Ostatnio widziani
Gości online:23
Najnowszy:De_Morcerf
Wspierają nas