Do pasażerów autobusów - weronika371
Proza » Inne » Do pasażerów autobusów
A A A
Od autora: Jest to napisany przeze mnie wczoraj po 10 minutowej podróży autobusem satyryczny komentarz (a przynajmniej za taki go uznaję). Jeśli wybrałam złą kategorię, proszę mi najmocniej wybaczyć.

Drodzy Rodacy Warszawiacy,

Jadąc dziś autobusem i unikając spojrzenia podejrzanie wyglądającego jegomościa zwróciłam swój wzrok na tablicę multimedialną wyświetlającą krótkie teksty z dziedziny sztuki, kultury i nauki. Dzisiaj pasażerowie obdarzeni zostali porcją przydatnych wiadomości ze świata mody (choć nie wiem czy jest to adekwatne określenie). Chciałabym się z wami podzielić nabytą przeze mnie wiedzą.

Czy chcielibyście poznać patenty modowe ? Marzy wam się aby ktoś na was spojrzał i powiedział (lub pomyślał) z podziwem i aprobatą - Tak, ta osoba jest wcieleniem szyku i elegancji ? A więc gorąco do was apeluję :

- Podwijajcie nogawki spodni ! - Co prawda opis zamieszczony poniżej tytułu stwierdzał, iż podwinięte nogawki najlepiej komponują się z butami o wysokich cholewkach (podwija się oczywiście aby ukazać piękno cholewek w całości), ale nie przejmujcie się jeśli nie macie butów z wysokimi cholewkami, nie wiecie co to cholewka bądź nie macie w ogóle butów. Podwijać i tak możecie, a ponieważ zostało to nazwane "patentem modowym" ośmielę się wam sugerować, że nawet powinniście. 

Treść kolejnego slajdu miała niewątpliwie charakter dydaktyczny, co mnie jako propagatorkę dydaktyki ogromnie cieszy.

Otóż czy kupiliście kiedyś buty które okazały się być na was za duże ? Ja tak. Wiedząc to co wiem teraz dzięki przejażdżce warszawskim autobusem, uniknęłabym kilku dni głębokiego przygnębienia spędzonych na kwestionowaniu sensu ludzkiej egzystencji. Ale dobrze, przejdźmy do rzeczy. Ponieważ z każdej, nawet najbardziej rozpaczliwej sytuacji jest jakieś wyjście, w przypadku bycia nieszczęśliwym posiadaczem za dużego obuwia również jest dla was nadzieja. Dziś dowiedziałam się o istnieniu wynalazków zwanych "wkładkami do butów"oraz "zapiętkami". Ponieważ słowa te nie były mi znane, spędziłam kilka godzin na wnikliwej analizie istoty wkładek oraz zapiętków, w czym pomogła mi strona www.wszystkoowładkachizapiętkach.pl

Ku mojemu zdziwieniu okazało się, iż do za dużych butów można włożyć tak zwaną "wkładkę" (jeżeli but jest za duży w całej swej długości lub szerokości) bądź "zapiętek" (to chyba w przypadku gdy but jest za duży przy pięcie). A więc już dziś chciałabym wam poradzić abyście udali się do najbliższego sklepu obuwniczego i zaopatrzyli się w znaczną ilość wkładek i zapiętków. W końcu nigdy nie wiadomo kiedy kupi się za duży but, prawda ?

Jako, iż informacje te wywarły na mnie duże wrażenie, rozejrzałam się po autobusie w poszukiwaniu innego osobnika będącego pod równie dużym wrażeniem jak ja. Ze smutkiem stwierdziłam, że wzrok pasażerów siedzących nieopodal mnie jest skierowany zgoła gdzie indziej niż na tablicę informacyjną. Wzrok dwóch Panów w wieku lat około 40 skierowany był w dekolt dziewczyny lat około 18 siedzącej naprzeciwko nich, natomiast wzrok osoby której płci nie zdołałam określić uciekał w miejsce bliżej nieokreślone, jednakże zdołałam zauważyć iż zamiast studiować tablicę co kilka minut wyciągał on z za pleców butelkę trunku niskoprocentowego i pociągał z niego łyka.

Mimo to, nie tracę wiary w polskie społeczeństwo i dlatego jeszcze raz apeluję - czytajcie wnikliwie treści slajdów z tablic multimedialnych, albowiem nie wiadomo w jaki sposób zmienią one wasze życie.

Pozdrawiam i idę podwinąć nogawki.

 

Poleć artykuł znajomym
Pobierz artykuł
Dodaj artykuł z PP do swojego czytnika RSS
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • E-mail znajomego:
 • E-mail polecającego:
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • Znajomy został poinformowany
weronika371 · dnia 25.04.2018 14:36 · Czytań: 233 · Średnia ocena: 1 · Komentarzy: 7
Komentarze
Niczyja dnia 25.04.2018 14:47
Uroczym było czytanie czegoś takiego, tuż przed wybyciem na miasto:)
Idę i ja poszukać inspiracji w tablicach reklamowych, choć nie tylko...
Usunięty dnia 25.04.2018 16:35
Podobał mi się cały ten przekaz. Jeszcze powinny pojawić się przedpalce i mielibyśmy spektrum:)
Fajnie, że mi przypomniałaś, iż wokół roi się od takich rarytasów:)
A co do formy, to interpunkcja do poprawy.
Pozdrawiam
Decand dnia 25.04.2018 18:04 Ocena: Słabe
To pozostaje mi się przywitać z Tobą Weroniko o dziwnych cyfrach. Będę się znęcać. Nad tekstem, oczywiście, o swoją osobę możesz być (chyba) bezpieczna. No ale, do rzeczy.

Mam ogólnie rzecz biorąc dwie opinie do przekazania. Subiektywną i obiektywną. Ta druga pójdzie najpierw. I od razu pytanie. Weroniko, czytałaś ten tekst po tym jak go napisałaś? Bo, szczerze powiedziawszy, jeżeli ilość błędów interpunkcyjnych ma o czymś świadczyć to albo o jakiejś skrajnej niewiedzy na temat tworzenia zdań albo o zwykłym olaniu czytelnika. Nie wiem co gorsze. I tutaj nawet nie twierdzę, że jest tak czy inaczej. Ale, ze względu na brak jakichkolwiek dodatkowych informacji, muszę zgadywać. Więc co mamy?

Cytat:
Jadąc dziś au­to­bu­sem i uni­ka­jąc spoj­rze­nia po­dej­rza­nie wy­glą­da­ją­ce­go je­go­mo­ścia zwró­ci­łam swój wzrok na ta­bli­cę mul­ti­me­dial­ną wy­świe­tla­ją­cą krót­kie tek­sty z dzie­dzi­ny sztu­ki, kul­tu­ry i nauki.


Jedno z najdłuższych zdań na początek to taki mój personalny gwoźdź do trumny. Z tego przecież można dwa zdania wykaraskać i to spokojnie. Już nie powiem nic na temat zjadanych przecinków (przynajmniej dwóch).

Cytat:
(choć nie wiem czy jest to ade­kwat­ne okre­śle­nie)


"nie wiem, czy"

Cytat:
Marzy wam się aby


"się, aby"

Cytat:
A więc go­rą­co do was ape­lu­ję :

- Pod­wi­jaj­cie no­gaw­ki spodni ! - Co praw­da opis za­miesz­czo­ny po­ni­żej ty­tu­łu stwier­dzał, iż pod­wi­nię­te no­gaw­ki naj­le­piej kom­po­nu­ją się z[...]


Tego zabiegu zupełnie nie rozumiem. Po pierwsze "apeluje:", po drugie niby-dialog oddzielony akapitem nie ma sensu. Wystarczyło zwyczajnie włożyć to podwijanie w cytat. Po trzecie - co to za konstrukcja by po wykrzykniku dać pauzę A POTEM zacząć zdanie od dużej litery? Bezsens. Po czwarte - "spodni!". Skąd ta tendencja do robienia spacji przed znakami zakańczającymi zdanie skoro nie robisz tego w przypadku kropek?

Cytat:
(podwija się oczywiście aby ukazać piękno cholewek w całości), ale nie przejmujcie się jeśli nie macie butów z wysokimi cholewkami


"oczywiście, aby"
"się, jeżeli"

Cytat:
Otóż czy kupiliście kiedyś buty które okazały się być na was za duże ?

"buty, które okazały się". Stwierdzenie "okazały się być" jest redundancją, błędną pod względem gramatycznym.

Cytat:
Wzrok dwóch Panów w wieku lat około 40 skierowany był w dekolt dziewczyny lat około 18 siedzącej naprzeciwko nich, natomiast wzrok osoby której płci nie zdołałam określić uciekał w miejsce bliżej nieokreślone, jednakże zdołałam zauważyć iż zamiast studiować tablicę co kilka minut wyciągał on z za pleców butelkę trunku niskoprocentowego i pociągał z niego łyka.


Czy ja wpadłem na obiad ze spaghetti czy na tekst literacki? Po pierwsze - jakie znaczenie ma wiek postaci? Czy on wpływa jakoś na narrację? Po drugie - "osoby której płci nie zdołałam określić" czyli... osoby? Skoro nie umiesz określić to takie stwierdzenie nie ma sensu. Po trzecie - skoro nie umiesz określić to skąd dalej dokładny, co do minut (!) opis akcji wykonywanej przez tą niby postać? W czasie spoglądania na tą istotę, kimkolwiek by ona nie była, normalny obserwator umiałby określić coś tak prostego jak płeć. Szczególnie, że potem stwierdzasz i tak, że to "on" (bo "on wyciągnął";). Po czwarte - z tego można zrobić pięć zdań. Nie wiem skąd ten stylistyczny (niewytłumaczalny) fetyszyzm ku zdaniom długim? Po piąte - "zza".

I tak to się ciągnie. I wali po oczach. I w sumie to zabiło dla mnie radość z samego tekstu.

Teraz opinia subiektywna - autorka powinna przysiąść przy jakimś gramatycznym pisemku i wkuwać, aż sił. Bo dla mnie to taka lekka obraza dla czytelnika. Nie wymagam, osobiście, perfekcji. Ale ilość popełnianych błędów na tekst składający się z mniej niż 500 słów jest horrendalna. Czuję, że to było napisane na telefonie, bez przemyślenia, bez koncepcji. Ot, potok myśli. I ja rozumiem, bo sam w takim potoku piszę, ale to nie usprawiedliwia taką perfidną prezentację. Ale, być może jestem jedynie nazistą gramatycznym. Kto, na ten moment, o tym wie? Więc, jeżeli mogę, prosić autorkę o coś to prosiłbym o jedno. Niech autorka zastanowi się czy chciałaby, by książka jej ulubionego autora/autorki była przepełniona tak okropną ilością błędów. Jeżeli odpowiedź jest na "tak" to, cóż, ostrzę nóż na dalsze rekonstrukcję.

Mimo tego, że moja krytyka wynikać może z negatywnych tendencji to czuję, że jest w niej logiczne rozumowanie. Być może jesteś osobą młodą, nieświadomą, może też nie znasz obsługi komputera, jakkolwiek. Niestety nie przedstawiłaś się nam na forum co odrobinę ukróca potencjalnie możliwe kombinacje sytuacji. Tak czy inaczej czuję, że mogłaś się postarać bardziej, szczególnie w tym pierwszym tekście na PP. Ale, kto wie? Może mnie jeszcze miło zaskoczysz. Na razie ocena leci niska. Być może wkrótce będzie lepiej.
weronika371 dnia 25.04.2018 20:24
Chyba wyszłam z błędnego założenia, że treść utworu jest ważniejsza niż stawianie spacji przed kropkami, dziękuję za konstruktywną krytykę formy.

P.S. (mam nadzieję, że tu spacja jest uzasadniona) dlaczego uważasz cyfry 371 za dziwne ?
Decand dnia 25.04.2018 20:31 Ocena: Słabe
A tak jakoś mi się stwierdziło. :@
Silvus dnia 26.04.2018 00:38
weronika371 napisała:
Chyba wyszłam z błędnego założenia, że treść utworu jest ważniejsza niż stawianie spacji przed kropkami

Bywa ważniejsza, ale tak czy siak – zawsze istnieje gramatyka i interpunkcja; niektórym przeszkadza bardziej, niektórym mniej.

Cytat:
pro­pa­ga­tor­kę dy­dak­ty­ki

O; co oznacza, że…?

weronika371 napisała:
(mam nadzieję, że tu spacja jest uzasadniona)

Tak, uzasadniona, nawet wymagana. :)

Ciekawe, ciekawe, pewne rzeczy nie przypadły mi do gustu, ale kierunek tak. :) (Niekoniecznie autobusu).

Zapytam tak około formy: lubisz humor pana Jacka Fedorowicza?

Pozdrawiam,
Silv.
Darcon dnia 27.04.2018 08:46
Tak, jak napisał Silvus, Weroniko. Najpierw chciałem napisać Ci na poważnie, dlaczego interpunkcja jest ważna, ale może lepszy będzie przykład humorystyczny. :)
Koleżanka chciała mieć pięknie wymalowaną ścianę, coś pomiędzy graffiti i obrazem. Wynajęła artystę, uzgodnili projekt, malowidło wyszło piękne. Gość kończy i się zbiera.
– Ale zaraz, co z brudną podłogą? – pyta koleżanka, patrząc na połowę podłogi upaćkaną farbą.
– No wie pani! To jest praca artystyczna, tu się liczy przekaz, treść! A pani mi coś o brudnej podłodze. – Wzruszył ramionami i poszedł. ;)

Pozdrawiam serdecznie.
Proza: Górna Półka
Proza: Dolna Półka
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
wolnyduch
27/09/2022 00:31
Witaj Wigo Widocznie tak... Dzięki za czytanie, tym… »
Majster89
26/09/2022 21:00
dzięki Brytka ;) pozdrawiam Majster89 »
przyszycguzik
26/09/2022 12:26
Dzięki Agnes :) »
gaga26111
26/09/2022 10:49
Wow no ciekawy komentarz :) całkiem daleki od tego co miałam… »
Brytka
26/09/2022 07:41
Głęboka prawda, polubiłam. »
wolnyduch
25/09/2022 22:01
Bardzo intrygujący wiersz, msz bardzo osobisty, w moim… »
Wiga
25/09/2022 21:59
Widocznie miał pozostać Pozdrawiam jesiennie po… »
wolnyduch
25/09/2022 21:55
próbowałam wiersz skasować, niestety bezskutecznie... »
wolnyduch
25/09/2022 21:49
Nie znam inspiracji, pewnie wówczas mogłabym dobrze wiersz z… »
Wiga
25/09/2022 17:23
Abi-syn Dziękuję za odwiedziny. Co prawda Wiga, nie Wilga,… »
Brytka
25/09/2022 07:46
AnDob - cała dzisiejsza rzeczywistość to jedna wielka… »
Brytka
25/09/2022 07:40
przyszycguzik - Dziękuję, przemyślę te zaznaczone fragmenty,… »
tetu
25/09/2022 00:29
Abi, mnie też hamował niemy krzyk, do tego stopnia, że… »
Majster89
24/09/2022 22:13
dziękuję za miły komentarz;) pozdrawiam serdecznie… »
pociengiel
24/09/2022 21:57
Dzięki wielkie. »
ShoutBox
 • Ronin
 • 26/09/2022 10:16
 • Przyciśnięcie prawego przycisku myszy nie daje opcji "wklej".
 • wolnyduch
 • 24/09/2022 12:39
 • Dzień dobry - uprzejmie proszę Szanowną Redakcję, o skasowanie mojego ostatniego wiersza, bowiem jest to twór soneto podobny, a miałam dać inny wiersz jesienny, ten dałam pomyłkowo.
 • Zola111
 • 24/09/2022 01:00
 • Głosujcie, bo nie głosujecie: [link]
 • ajw
 • 19/09/2022 17:30
 • Nastrojowe :)
 • Dzon
 • 17/09/2022 00:04
 • Eee.. tak napisałem trochę głupot i chciałem skasować. Sorry.
Ostatnio widziani
Gości online:0
Najnowszy:Usunięty
Wspierają nas