Ja jestem wierszem - RonaczeK
Poezja » Wiersze » Ja jestem wierszem
A A A

Ja jestem wierszem a ty kobietą

Czytaj mnie wolno wrotka* po zgłosce

Opuszkiem palca głodną źrenicą

Badaj czy piękne gładkie czy szorstkie

 

 I tańcz nade mną jak tańczą liście

Gdy wiatr je nosi pieści i głaszcze

Aż pełna gracji srebra rozbłyskiem

Rozdrgasz się struny eolskiej tańcem

 

I falą dźwięku przenikaj przestrzeń 

I wzleć po niebo z gwiazd spadnij deszczem

Konając szepcz mi ziemio ma jesteś

Bo tyś kobietą ja jestem wierszem.

 

 

wrotka* - archaizm znaczy tyle co strofa lub zwrotka.

Poleć artykuł znajomym
Pobierz artykuł
Dodaj artykuł z PP do swojego czytnika RSS
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • E-mail znajomego:
 • E-mail polecającego:
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • Znajomy został poinformowany
RonaczeK · dnia 11.10.2020 09:06 · Czytań: 764 · Średnia ocena: 4,67 · Komentarzy: 13
Komentarze
Yaro dnia 11.10.2020 19:26 Ocena: Świetne!
Bardzo delikatny wiersz , płynie lekko tylko dlaczego jest w dolnej półce .Widocznie bogowie cenią inny rodzaj poezji bardziej nowoczesny w innej ideologii.Pozdrawiam:)
RonaczeK dnia 12.10.2020 23:21
Dzięki za ocenę Yaro i miły komentarz. Bogów z rozstawiającymi na półkach nie mieszaj bo jeszcze jakiś grom z nieba spadnie :smilewinkgrin: może ich samych warto by zapytać cóż to jest za powód że tak nisko? Zbyt mały czy zbyt wielki ten jamb. Jeszcze raz dzięki pozdrawiam.
Kazjuno dnia 14.10.2020 17:41 Ocena: Bardzo dobre
Rzadko komentuje poezję, bo marnie się na niej znam. Na wszelki wypadek podeprę opinię Yaro, bo też mnie musnęła subtelna nuta Ja jestem wierszem. Przyznaję przedmówcy rację: wiersz jakby inny.
Pozdrawiam Autora, Kaz
EDyta To dnia 14.10.2020 18:51
To i ja dołączę, Ronaczku, do grona pozytywnie zaintrygowanych Twoim wierszem :)

Serdeczności.
RonaczeK dnia 18.10.2020 01:01
Dzięki Kazjuno za wizytę jak i ocenę. Pozwolę sobie wtrącić że ja na przykład nie znam się na procesie wytwarzania piwa a mimo to są takie które strasznie mi smakują jak i takie za którymi nie przepadam. ;)
-Miło mi EDyto.
Madawydar dnia 22.10.2020 11:10 Ocena: Świetne!
Wyobraźnia przekuta w piękne słowa. Pierwsza zwrotka bardzo zmysłowa z delikatną nutą erotyki. Druga nabiera ekspresji w tańcu, a w trzeciej uniesienie dosięga zenitu i opada, jak dopiero co przeżyty orgazm.

Pozdrawiam

Mad
RonaczeK dnia 31.10.2020 23:52
I cóż mam tobie powiedzieć Mad a pięknie dziękuję. Tak świadomość stworzenia świata przy pomocy wyobraźni to coś co może zaoferować mi przede wszystkim wiersz. To miejsce w którym jest tak jak zechcesz. Jeszcze raz dzięki.
Elwira dnia 06.12.2020 20:36
Ok, to najpierw to, co mi zgrzyta:

Cytat:
Czy­taj mnie wolno wrot­ka po zgło­sce

wrotka wpada tam jak słoń do składu z porcelaną, chyba miało być inaczej, na pewno trywialne zgłoska po zgłosce ładniej by się skomponowało

Cytat:
gra­cji z sre­bra roz­bły­skiem

tu jest błąd, ze srebra albo srebra, bez z
Cytat:
Ko­na­jąc szepcz mi zie­mio ma je­steś


to, co pogrubiłam znowu mi wskoczyło jakby niechcący i wybiło z rytmu, zabijając wyobraźnię, pomyśl, czy nie dałoby się tego jakoś... ugładzić? W tak intymnej atmosferze zabrzmiało mi to zbyt globalnie.

Używasz wielkich liter jakby przypadkiem, nic z tego nie wynika. Nie wiem, czy to praca edytora, ale to Twój tekst i program nie może za Ciebie decydować. Niech to wynika na przykład z interpunkcji. Wielkie litery bez niej wyglądają śmiesznie i brak w nich sensu. Nie rozumiem, dlaczego współczesny poeta boi się interpunkcji, ona czasem ustawia czytelnikowi rytm wiersza.

Sam zamysł fajny. Stymuluje wyobraźnię, chociaż nie jest dosłowny. I można interpretować po swojemu.
Pozdrawiam.
RonaczeK dnia 09.12.2020 01:13
Serdeczne dzięki Elwira cieszę się że znalazłaś chwilę czasu by tu zajrzeć. Widzę że trochę posiedziałaś nad tym wierszem więc może pokoleii:

Cytat:
wrotka wpada tam jak słoń do składu z porcelaną, chyba miało być inaczej, na pewno trywialne zgłoska po zgłosce ładniej by się skomponowało


-nie tutaj nic innego nie mało być tylko właśnie wrorka jest to archaizm słowo moim zdaniem ciekawe i piękne wyparte przez z języka polskiego przez zapożyczenie z łaciny i znaczy tyle co strofa ale tak można to traktować jako błąd w końcu nie dałem gwiazdki i nie wytłumaczyłem postaram się to poprawić. Mogła byś zapytać dlaczego w takim razie korzystam z archaizmu a no dlatego bo jest to takie rdzennie polskie np.: malownia (wyobraźnia) czy też arcy ciekawe w mym mniemaniu wokabulaż (słownik, leksykon).


- Co się tyczy nieszczęsnego "z" tak masz rację może to sprawiać problem przy deklamacji w związku z tym usuwam.

- Dalej piszesz:


Cytat:
to, co pogrubiłam znowu mi wskoczyło jakby niechcący i wybiło z rytmu, zabijając wyobraźnię, pomyśl, czy nie dałoby się tego jakoś... ugładzić? W tak intymnej atmosferze zabrzmiało mi to zbyt globalnie.- cóż na to chyba nic nie poradzę (choć pomyślę) nie wiem dlaczego akurat w tym miejscu wybija cię z rytmu mówimy "chodzi z głową w chmurach" albo "twardo chodzi po ziemi" czy to brzmi globalnie? Nie to żebym miał tu teraz tłumaczyć co tymi słowy chciałem wyrazić bo w ten sposób zabieram czytelnikowi możliwość własnej interpretacji ale zapytam wolisz żyć w niepewności czy może raczej lubisz wiedzieć na czym stoisz?


- I kończąc coś czym bardzo mnie ucieszyłaś że zwrociłaś na to uwagę:


Cytat:
Używasz wielkich liter jakby przypadkiem, nic z tego nie wynika. Nie wiem, czy to praca edytora, ale to Twój tekst i program nie może za Ciebie decydować. Niech to wynika na przykład z interpunkcji. Wielkie litery bez niej wyglądają śmiesznie i brak w nich sensu. Nie rozumiem, dlaczego współczesny poeta boi się interpunkcji, ona czasem ustawia czytelnikowi rytm wiersza.- Prawda jest taka że nie ma tu żadnego przypadku to żadna praca edytora tylko stara szkoła bo taka prawda jest że jak tylko wiersz powstał tak tradycyjnie każdy wers wiersza zaczynamy z dużej litery przykłady poetów hołdujących tej zasadzie mógłbym mnożyć z tych nam bliższych będą to między innymi: Julian Tuwim czy Czesław Miłosz.
Szkoła która widzę Tobie przyświeca jest zdecydowanie młodsza i dotyczy zgodności kryterium składniowego zgodnie z którym z wielkiej litery piszemy po kropce wykrzykniki znaku zapytania czy po użyciu wielokropka.
Ostatnim najmłodszym wynalazkiem jeśli chodzi o zapisanie wiersza jest pomijanie wielkich liter pisanie wszystkiego z małej (to akurat mnie drażni) ale na tym właśnie nasze bogactwo polega że każdy ma swój gust.
Co zaś się tyczy samej interpunkcji jeśli chodzi o wiersz jestem zwolennikiem interpunkcji intonacyjnej niestety jest cała masa ludzi którzy tego najzwyklej w świecie nie trawią albo nigdy się z takim terminem nie zetknęli to też z jednej strony dla własnego spokoju postanowiłem z niej zrezygnować a co z drugą zapytasz? A druga strona jest taka że wiersz pozbawiony kropek i przecinków każdy może sobie w dogodny dla siebie sposób interpretować.

Jeszcze raz serdeczne dzięki za wizytę jak i dobre słowo no i zapraszam do mej drugiej publikacji.

- pozdrawiam serdecznie.
Elwira dnia 10.12.2020 13:16
RonaczeKu, to, że zachwycasz się archaizmami jest fajne. Nie zaprzeczam ich urokowi. Tyle że jak wskakują do tekstu tak jakby przypadkiem, mało tego, mają współcześnie zupełnie inne znaczenie, to robi się trudny do ogarnięcia bigos. I mówię tu ogólnie, nie o poezji czy prozie, o tekście literackim.
Ktoś, kogo szanuję za jego wiedzę i osiągnięcia na polu literackim kiedyś powiedział, że dobry tekst pozwala się czytelnikowi skupić na samym tekście, a nie na myśleniu o tym, co dla jego istoty jest nieważne.
A sama strofka też mi tam kiepsko pasuje. Może dla rytmu, ale pomiędzy zgłoską a strofą jest przepaść.

RonaczeK napisał:
mówimy "chodzi z głową w chmurach" albo "twardo chodzi po ziemi" czy to brzmi globalnie?

to są zwroty wszystkim znane.
Mam rozumieć, że próbowałeś odnieść się do zwrotu, który otworzy czytelnikowi jakąś klapkę, przywoła obraz, powiedzenie? Na mnie nie podziałało, niestety.
Moje "zbyt globalnie" odnosiło się raczej do sytuacji lirycznej w wierszu. Brutalnie mnie z niej wyrzuciła ta ziemia.

Mnie nie przyświeca żadna szkoła tworzenia poezji. Nigdy nawet nie czytałam żadnych poradników o tym, jak napisać wiersz. Jestem teoretykiem i czytelnikiem :) Natomiast tak naprawdę to nie wiemy, czy klasycy podszywali się pod jakąś szkołę, czy kopiowali cudze tendencje na czuja. Nie wiemy też, czy ich wielkie litery były świadome, czy wyszły tak redaktorowi. Bo trzeba pamiętać, że kiedyś praca redakcyjna nad tekstem była trudniejsza niż dziś. Pewnie gdyby pisarze kiedyś mieli taką możliwość, jak my dziś, klik, klik i tekst poprawiony, lepiej by teksty dopracowywali, mogliby się wykłócać o kropkę, literę czy znak. A tak naprawdę mieli niewielki wpływ na to, jak ich tekst będzie wyglądał w druku.

Wyznaję zasadę, że wszystko w tekście powinno coś znaczyć. Nawet wielka czy mała litera nie powinna wynikać z trendu, szkoły czy nie wiem czego jeszcze, a być świadomą decyzją twórcy, który przekazuje swój zamysł czytelnikom.

Miłego dnia :)
viktoria12 dnia 10.12.2020 14:30
Cytat:
Czy­taj mnie wolno wrot­ka* po zgło­sce


Interesujące nawet: https://www.youtube.com/watch?v=ZZPBSoNAEak

Tylko zgłoski zamienić na wrotki.
RonaczeK dnia 26.12.2020 21:00
Wybacz Elwira że tak długo nic nie odpisywałem ale trochę mało czasu miałem ostatnio. Co do terminu wrotka naprawdę nie rozumiem dlaczego widzisz w tym bigos co w tym niejasnego jeśli podałem już objaśnienie? Ponadto chciałem zauważyć że w informatycznym slangu określenie wrotka dalej funkcjonuje jako informacja w liście elektronicznym o autorze cytowanego fragmentu.
Cytat:
Moje "zbyt globalnie" odnosiło się raczej do sytuacji lirycznej w wierszu. Brutalnie mnie z niej wyrzuciła ta ziemia.


Dobrze rozumiem to może inaczej bo w tej mierze różnica może polegać między myśleniem faceta a kobiety i cóż mi facetowi na to poradzić?

Co się tyczy tego że każdy wers zaczynam z dużej litery to chyba już wcześniej napisałem że to mi odpowiada w związku z tym to jest moje tu nie chodzi o to by się pod kogoś podszywać bo nawet jeśli piszesz że powinny być kropki i przecinki że z dużej litery tylko po kropce czy np. wykrzyknieniu to też szkoła czy jak kto woli trend. Jeśli chodzi o to jak pisali się dawniej i ci było celowym działaniem poety a co redaktora i czy w ogóle redaktor mógł cokolwiek zmienić z tego co napisał poeta to już trzeba dotknąć rękopisu a miałem te przyjemność widzieć rękopisy Tuwima :)
Jeszcze raz wielkie dzięki i pozdrawiam serdecznie.


viktoria12 dzięki za nowatorską formę baletu

-pozdrawiam.
Esy Floresy dnia 02.03.2021 23:36
Cześć, Ronaczku :)

Odgrzebuję się z zaległości i niejako z lekkim wyrzutem sumienia przychodzę. Na pw, poprosiłeś o opinię/wyjaśnienie jak mniemam dolnej półki.

Zastrzegam, nie czytałam wcześniejszych komentarzy, więc jeśli się w swoim spostrzeżeniami powtórzę, z góry przepraszam.

Na początek powiem, że jest rytmicznie i rymy nie ciążą, widać, że zaplatasz je z rozmysłem. To na plus oczywiście. Są jednak miejsca, gdzie naciągasz szyk pod rytm i sprawiasz, że brzmi to sztucznie, jak tu:

"Rozdrgasz się struny eolskiej tańcem"

Wypychasz treść metaforami dopełniaczowymi, co sprawia wrażenie wyliczanek i zwyczajnie nudzi. Temat banalny próbujesz ubrać w formę klasyczną, przeplatając archaizmami, dla których nie znajduję innego uzasadnienia, niż dopasowanie do rytmu. Zwyczajnie cały ten tekst brzmi nienaturalnie i nie prezentuje niczego świeżego. Jako wprawka jak najbardziej tak, jako poezja nie odnajdzie się w dzisiejszym świecie. Nie ustawaj jednak w próbach. Język codzienny w formie klasycznej i dzisiaj potrafi zachwycać.

Pozdrowienia.
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Zbigniew Szczypek
20/02/2024 00:55
Gabrielu No niestety Kazjuno ma rację - to już nie jest ten… »
Zbigniew Szczypek
19/02/2024 23:56
Cześć Nikon Nie wiem, jakiej prawdy szukasz, według górali… »
mike17
19/02/2024 20:38
Jarku, piszesz w bardzo amerykańskim stylu. Nie ma tu… »
Marek Adam Grabowski
19/02/2024 15:28
Spoko. To chyba rzeczywiście jedno z moich lepszych, a… »
Kazjuno
19/02/2024 14:15
Dzięki Marku. Na Ciebie mogę zawsze liczyć. To kontynuacja… »
Kazjuno
19/02/2024 14:11
Ten kawałek też przegapiłem. Sorry! Pomysł, jak to u Ciebie… »
Marek Adam Grabowski
19/02/2024 13:39
Sympatyczne opowieść. Niestety słabo pamiętam poprzednie… »
Marek Adam Grabowski
19/02/2024 13:30
Dzięki Kazju! Bardzo fajny komentarz. Pozdrawiam »
Kazjuno
19/02/2024 11:41
Masz rację Marku, że olałeś roszczeniową Witch. Babsztyl za… »
Kazjuno
19/02/2024 11:18
Przeczytałem Gabrielu G. Niestety nie całość. Dlaczego, za… »
Marek Adam Grabowski
19/02/2024 10:02
Dziękuję; miło słyszeć o takich grzebaniach. Polecam też… »
Marek Adam Grabowski
19/02/2024 10:00
Dziękuję za miły komentarz. Przy okazji przypomnę o mojej… »
Zbigniew Szczypek
19/02/2024 00:56
Bernierdh Nie było mnie w tedy, więc piszę teraz ;) Jest… »
Zbigniew Szczypek
19/02/2024 00:23
No tak Marku, babie nie dogodzisz! Całkiem, jak w bajce… »
Zbigniew Szczypek
19/02/2024 00:14
Witaj Marku Grzebałem sobie w "Kościach" i… »
ShoutBox
 • Redakcja
 • 20/02/2024 16:43
 • Nie mamy nic przeciwko, jeśli każdy z narzekających sprowadzi choć jedną osobę ze starej gwardii. Nie mamy niestety siły, żeby konkurować z mediami społecznościowymi, jesteśmy skromnym portalikiem ;)
 • Zbigniew Szczypek
 • 18/02/2024 22:24
 • Szkoda, wielka szkoda! Co zaglądam, a trochę mnie nie było, to jest coraz gorzej! Przez tydzień obserwuję zapaść, było żle ale teraz, to jakaś tragedia z komentarzami, czy to martwy magazyn?
 • RonaczeK
 • 09/02/2024 19:16
 • Chciałem tylko powiedzieć że choć ostatnio nie mam czasu na to by być tu online to zaglądam poczytać. A Ty czytasz? [link]
 • mike17
 • 09/02/2024 16:19
 • Wczoraj minęło 12 lat, jak jestem na portalu :) Jak ten czas leci. To były naprawdę fajne, udane lata. Szkoda tylko, że tak wielu wartościowych użytkowników już tu nie zagląda...
 • Druus
 • 20/01/2024 22:16
 • Bywam tutaj co jakiś czas i domniemam, że Wasz Król „umarł”.
 • ajw
 • 13/01/2024 15:52
 • Również wszystkiego dobrego :)
 • Wiktor Orzel
 • 02/01/2024 09:38
 • Wszystkiego dobrego Wszystkim, dziękuję że tu nadal jesteście! :)
 • mike17
 • 31/12/2023 18:00
 • Oby ten Nowy Rok był dla Was lepszy niż ten, który się właśnie kończy, niech dopisuje zdrowie i wena, a co do portalu, to najlepszy portal w Polsce i tak trzymać, ole :)
Ostatnio widziani
Gości online:0
Najnowszy:Usunięty