tworzyny - Wiolin
Poezja » Wiersze » tworzyny
A A A

 

przestaje istnieć wczorajsze dzisiaj
pojutrza skazane na technologię
niosą ze sobą nowe
wyznaczając drogę kolejnych poszukiwań
najmniej w nich człowieka
postęp naostrzony do rozmiarów brzytwy
tnie rzeczywistość
klepsydrzane show nie mieści się
już w czasie
wszystko skurczone do stalowej kulki słowa
 
gdzieś za horyzontem
na tratwach 
dryfuje stare

 

Poleć artykuł znajomym
Pobierz artykuł
Dodaj artykuł z PP do swojego czytnika RSS
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • E-mail znajomego:
 • E-mail polecającego:
 • Poleć ten artykuł znajomemu
 • Znajomy został poinformowany
Wiolin · dnia 14.09.2021 06:59 · Czytań: 330 · Średnia ocena: 4,67 · Komentarzy: 19
Komentarze
annakoch dnia 16.09.2021 17:40
Wiolinie, pokazałeś dzisiejszy świat z całym jego odczłowieczeniem i technologiczną maszynerią. Autor wiersza tęskni za "dryfującym ", starym światem, zwłaszcza, że obserwuje
Cytat:
po­stęp na­ostrzo­ny do roz­mia­rów brzy­twy tnie rze­czy­wi­stość
. Przyznam się Wiolinie, że ja też tęsknię za tym "starym" światem...
Zbigniew Szczypek dnia 16.09.2021 19:33 Ocena: Bardzo dobre
Hej Wiolinie
"Pędzimy gdzieś, na oślep wciąż..."
Tak, świat już nie pędzi, tylko zap...la, a nam coraz trudniej odnależć skrawek, własnej zapomnianej przestrzeni. Stare już tylko w kartonach, na zapomnianych fotografiach, które czekają, by zabrać w podróż w czasie.
No cóż tak już jest i lepiej już było.
Fajne!
Pozdrawiam
Zbyś ;)
alos dnia 20.09.2021 00:07
No tak, w wielu nas jest tęsknica za tym
co powoli odchodzi w niepamięć, a co stanowiło
sól i pieprz naszego życia. To naturalne, podobnie
jak naturalne są zmiany cywilizacyjne, technologiczne
społeczne i mentalne. Oczywiście dopóki trwa ta cywilizacja
bo każda się przecież kiedyś kończy, pożerając
samą siebie.

Pozdrawiam
al-szamanka dnia 22.09.2021 22:17 Ocena: Świetne!
Postęp i brzytwa w jednym zdaniu... to jak proroctwo nieszczęścia.
Hmm, świat jaki znamy kończy się coraz szybciej, wieje chłodem, kamienną obojętnością i emocjonalnym zubożeniem.
Ten mały punkt poza horyzontem, krucha drewniana tratwa wzrusza.
I smuci.
Jako symbol tego, co było, zostanie wkrótce pochłonięta przez fale, rozsypie się w drzazgi... a zaraz potem już nikt nie będzie wiedział, że w ogóle staniała.
Bardzo pesymistyczny, ale i bardzo prawdziwy wiersz.

Pozdrawiam ciepło :)
gaga26111 dnia 26.09.2021 22:20
Cześć Wiolin! :)
Ujmuje mnie twój tekst. Sama żyje w jakimś amoku strachu i przeżywam na każdym kroku ten cały postęp dokąd nas takie życie prowadzi I nasze dzieci. Patrzę na mojego 2latka jak bystrze się porusza w tych tematach i niedowierzam ale nie uchronię go od tego trzeba się dopasować i nauczyć mądrze korzystać z tego nam daje przyszłość
Wiolin dnia 12.10.2021 09:59
Annakoch.

Czyli nie jestem sam...Wiedza którą w sobie nosimy i tak jest niczym by powstrzymać pędzący pociąg w nowe, Myślę że donikąd, ale zapewne jak zwykle się mylę... Może chociaż dobrze że o tym mówimy. Pozdrawiam i dziękuję za wejrzenie w mój wiersz.

Zbigniewie.

Czas pokaże gdzie i kiedy się to wszystko zatrzyma. Pocieszeniem niech może będzie myśl zawarta w piosence M Grechuty że "ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy" Pozdrawiam.

Alos.

Niezmiernie mądre to co mówisz...Nic dodać. Pozdrawiam.

Al -Szamanko.

Jak dobrze że i Ty mnie rozumiesz...Z pędzącego pociągu źle się wysiada, dlatego trzeba zaczekać kiedy się zatrzyma, o ile zdoła... Pozdrawiam i dziękuję.

Gago.

Właśnie najbardziej chodzi o los naszych dzieci, chociaż z drugiej strony rodzice są po to aby się martwić o dzieci. Co będzie gdy będzie ze światem wszystko ok? Wyobraźmy sobie dziś świat widziany oczami naszych pradziadków....dziadków.. Czyż ten świat nie byłby dla nich już dziwny?
Z tym i innym pytaniem zostawiam wiersz otwarty na wejrzenie z sekundą moich słów w nieskończoność świata...Pozdrawiam serdecznie.
alkestis dnia 12.10.2021 10:15
Wiolinie,

marzenia o świecie sprzed rewolucji technologicznej nie jest mi bliskie, uznaję to za normalną kolej rzeczy. Człowieka w człowieku jest zawsze tyle samo, a odhumanizowywanie czegoś, co z człowieka wyrosło? Nie, nie zgadzam się z tym.
Wiersz przyjemny w formie, treść nie jest z mojej bajki.

Z pozdrowieniami!
a
Wiolin dnia 12.10.2021 10:44
Alkestisie.

No widzisz, pewnie należysz do młodszego pokolenia i dlatego łatwiej pogodzić się jest Tobie z ową rewolucją...Sam się zastanawiam nad nowym ładem tego świata. Póki co wychodzi mi na to że
mój poetycki umysł nie uniesie wielkości owych przeobrażeń. Pozdrawiam.
alkestis dnia 12.10.2021 11:03
Alkestis, podobnie jak ja jest płci żeńskiej :)

Należę do pokolenia pamiętającego kolejki i kartki na zakupy.. Młodość! To stan ducha, a technologia jest tylko narzędziem. Człowiek może być bliski zwierzętom i bogom. Ma wybór!

Pozdrawiam!
Wiolin dnia 12.10.2021 11:13
Alkestis...

No to się pomyliłem. Za to widać że masz umysł techniczny, bardziej logiczny od mojego...ale z ostatnim wywodem nie zgadzam się absolutnie...Za chwilę albo już ów człowiek nie ma wyboru...że bliski zwierzętom, uwierzę, że bliski bogom-nie.
alkestis dnia 12.10.2021 11:15
Bogowie - kreacja ludzkiego umysłu - dlaczego nie możemy być tym, co sami stworzyliśmy?
Wiolin dnia 12.10.2021 11:21
Alkestis - Kobieto.

Rozumiem że przy okazji bycia poetką używasz też do rozwikłania faz człowieka filozofii...Chwała Tobie za to, ale jam który jest dzieckiem lampy naftowej, chleba ze smalcem i koszul noir airon, mój byt na ziemi wyznaczam prostszymi wyznacznikami...
alkestis dnia 12.10.2021 11:35
Wiolin napisał:
Rozumiem że przy okazji bycia poetką używasz też do rozwikłania faz człowieka filozofii

wykształcenie sprzyja :) Proste - czyli obywasz się bez zdobyczy cywilizacji? Internetu, prądu, telefonu...itp? Nie sądzę ;) Ja tylko usiłuję przekazać, że to nie technologia niszczy człowieczeństwo - a on sam... Nie potrzebuje do tego aż tak wymyślnej broni...
Wiolin dnia 12.10.2021 11:47
No tak...Prawdą jest że technologię też wymyślił człowiek, więc on sam jest za to wszystko odpowiedzialny. Problemem jest jednak to czy w tej technologii nie posunęliśmy się zbyt daleko, poza coś nieodwracalnego, coś czego nie da już się naprawić ludzką ręką, umysłem....
alkestis dnia 12.10.2021 12:25
Wiolin napisał:
Problemem jest jednak to czy w tej technologii nie posunęliśmy się zbyt daleko, poza coś nieodwracalnego, coś czego nie da już się naprawić ludzką ręką, umysłem


Czyli co? Nie ciekawi Cię rozwój myśli, wiedzy z pomocą owych narzędzi? Czy to nie piękne?
Darcon dnia 12.10.2021 14:12
Mi też wiersz się podoba, ale znacznie bliżej mi do punktu widzenia Alkestis. Nie wyobrażam sobie przykładowo podróżować wszędzie pieszo albo wozem konnym. Choć moja prababka pewnie splunęłaby za siebię trzy razy, gdyby zobaczyła tablet czy smartfon. Coś mi sie wydaje Wiolinie, że problem nie leży w rozwijającej się technologii. ;)
Pozdrawiam serdecznie.
wodniczka dnia 13.10.2021 22:25 Ocena: Świetne!
Pięknie napisane. Niektórzy ludzie to już nie ludzie. Kto wierzy w człowieka temu współczuję. Transchumsnizm zabije. To taka broń, której się nikt nie boi, bo do końca nie rozumie sposobu jej działania. Zabija DUSZĘ.
Bardzo na tak.
Pozdrawiam
Wiolin dnia 14.10.2021 09:42
Witaj Alkestis.

Pięknem nazywasz zagładę? Czy nie widzisz że rozwój technologii jest też tym czynnikiem który może zgładzić ludzkość? Szczepienia. Czy owe środki przymusu nie są wymuszaniem na ludziach
bycia posłuszną maszyną? Mnie to przeraża...Dobrze jest jednak wierzyć że ktoś obok wierzy w słuszność sprawy. Pozdrawiam.

Darcon.

No widzisz, czyli jest WAS JUŻ DWOJE...Nie wiem czy wiesz że podróż koniem niesie z sobą wiele dobrego.. Przynajmniej wolno jadąc więcej zobaczysz.. Cóż nam daje ów pęd w którym i tak na nic nie mamy czasu? Ludzie jak zahipnotyzowani spędzają większość czasu patrząc w komórki... Stojąc obok, piszą do siebie.. Żywe słowo już nie jest środkiem komunikacji. Teraz
mówi za nas technologia...Ja mimo Waszych przedstawionych tu przykładów, wybieram stare... Nowoczesność to nietrwałość. To zachłystanie się chwilą, która minie i nic z niej nie zostanie.. Nie wiem czy wiesz że najlepszą muzyką są właśnie te starocie, gdzie grało Pink Floyd, Scorpoions, The Animals itp...Nie wiem czy wiesz że najlepsze meble to też te stare, z litego drewna, które przetrwają jeszcze wiele wiele lat...Nie wiem czy wiesz że tylko starzy ludzie
mają poczucie sprawiedliwości szacunku, prawdomówności itp... Nie wiem czy wiesz że najlepsze samochody to................... Pozdrawiam.


Witaj Wodniczko.

Pięknie to określiłaś.. Boję się właśnie tej wschodzącej na każdym kroku bezduszności.
Ciszy którą serwuje nam dzisiejszy, nowoczesny świat.... Pozdrawiam.
Darcon dnia 14.10.2021 20:05
Wiolinie, w zasadzie nie zgadzam się ze wszystkim, co napisałeś.
W każdych czasach znalazłbyś ludzi, których inni nazywaliby "pędzącymi" przez życie. Nie widzę nic w tym złego, każdy żyje tak, jak uważa za słuszne i mu potrzebne.

Mówisz "nowoczesność to nietrwałość", to hipokryzja, wszystko bowiem przemija. Gdy pojawił się Pink Floyd to samo mówili o nich fani zespołów lat 60-tych. Nie zgadzam się, że najlepszą muzykę grają zespoły, które wymieniłeś, ale nie jesteś samotny, jest wiele osób w które w jakimś momencie życia mają problemy z dostosowaniem się do bieżących trendów, chwaląc wiecznie stare.
Nadal robi się meble z litego drewna, sam z pasji takie robię. Znam wielu starych ludzi, którzy nie mają poczucia sprawiedliwości i szacunku. Wystarczy spojrzeć na polską scenę polityczną. A podsumowując Twój wywód, którym trochę mnie zirytowałeś, zastanawiam się, czy będziesz niósł wnuka na barana albo wiózł w kunia do szpitala, jak ulegnie poważnemu wypadkowi na przykład w górach. I nie skorzystasz wtedy z komórki, helikoptera i respiratora, bo to nowoczesność, bo to ulotne.
Kończę tym samym dyskusję, bo raz, to off top pod wierszem, drugi raz - do niczego wspólnie nie dojdziemy.
Pozdrawiam.
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
ApisTaur
15/10/2021 20:35
Wiolin jak wiele niedoczekań na bliskość rąk dalekich i… »
ApisTaur
15/10/2021 20:17
gaga26111 Cóż, podoba mi się. Co do "podwójnej… »
Zbigniew Szczypek
15/10/2021 19:28
Gago Ten także fajny, może zbyt dosłowny i przewidywalny… »
al-szamanka
15/10/2021 19:10
Szkoda, że nie można dać stu ocen... świetnych. Wiersz jest… »
Zbigniew Szczypek
15/10/2021 18:58
Gago Bardzo podobało mi się Twoje przedstawienie ludzkich… »
Zbigniew Szczypek
15/10/2021 18:39
Jacku Krótko, po co powtarzać opinie innych - podobało mi… »
Zbigniew Szczypek
15/10/2021 18:17
Cześć Jacku Tak, mas rację, brak tu logicznego myślenia ale… »
Jacek Londyn
15/10/2021 17:20
Zbigniewie, sporo komentarzy wywołałeś swoim tekstem.… »
Marek Adam Grabowski
15/10/2021 16:45
Ten wątek LGBT zaskoczył mnie. Przestaje to być baśnią dla… »
skroplami
15/10/2021 15:33
Gratulacje, miłość też tworzy warkocz z codziennością i… »
KatarzynaKoziorowska
15/10/2021 12:27
Się podoba bardzo. Wiersz nieco niejasny w przekazie, ale ja… »
gaga26111
14/10/2021 21:34
Mocny przekaz. Szanuję. Każdy moze się chyba utożsamić.… »
gaga26111
14/10/2021 21:29
Mrocznie u ciebie. Bardzo lubię wątki o kosmosie więc na… »
gaga26111
14/10/2021 21:07
twoje oczy szeroko zielone mówią kiedy się zaczęliśmy  … »
gaga26111
14/10/2021 21:05
Podobają mi się końcówka 2 i 3 strofy. Przyszłam właśnie… »
ShoutBox
 • Zbigniew Szczypek
 • 12/10/2021 19:26
 • Krytyka lenistwa w komentowaniu na PP, chyba coś daje. Dzisiaj było super, za co Wam wszystkim bardzo dziękuję, ciesząc się dawnym gwarem. Oby tak dalej ;-}
 • mike17
 • 05/10/2021 13:27
 • Zapraszam serdecznie do MUZO WEN 10, konkursu dla prozaików, gdzie piszemy miniaturę pod piosenkę : [link]
 • Zbigniew Szczypek
 • 04/10/2021 21:36
 • Jaka noc Iwoniko, tu dzień nie umiera nigdy - słońce odbija się od księżyca i nadal świeci, szczególnie dzisiaj dla Ciebie. Witaj serdecznie na PP
 • iwonika
 • 04/10/2021 20:45
 • Bylo ciemno, była noc
 • mike17
 • 28/09/2021 13:12
 • Przypominam o trwającym konkursie w prozie MUZO WENY 10, gdzie każdy może wykazać się umiejętnością napisania miniatury na 5000 znaków ze spacjami. To naprawdę nic trudnego. Zapraszam :)
 • Niczyja
 • 27/09/2021 21:52
 • Dobry wieczór dawnym znajomym i nowym nieznajomym. Witam po półtorarocznej przerwie. Miło tu znów być. Naprawdę. Czuję się jak w domu...:)
Ostatnio widziani
Gości online:0
Najnowszy:Usunięty
Wspierają nas