Mucha - janerka1
A A A
Trafiłam tam zupełnie przypadkowo. Poleciałam do tego domu, bo pachniało z niego grochówką. Już wtedy powinnam była przewidzieć, że przebywanie w ludzkiej chacie oznacza kłopoty. Taka mądra, taka cwana - powiedziałaby moja matka; taka chodząca musza inteligencja, a dała się zwabić. I najgorsze we wszystkim jest to, że nikt mnie na siłę tam nie ciągnął. Sama poleciałam. Jak mucha do gówna...

Moja rodzina spokojnie egzystowała na śmietniku. Codziennie duży człowiek przynosił czerwone wiaderko i wyrzucał do naszego śmietnika jego zawartość. Rodzina ze spokojem dobierała się do świeżej pożywki. A czego tam nie było! Resztki obiadu, niewylizane puszki po rybach, pieluszki małego człowieka ze świeżą kupą, tłuste skrawki surowego mięsa, flak z kaszanki oklejone zastygłą pianą, butelki po piwie i milion innych łakoci. Im bardziej śmierdzące, tym mocniej trzęsły się nam skrzydełka. Dostawa była zawsze treściwa i tak znaczna, że starczało dla wszystkich mieszkańców śmietnika.
Raz w tygodniu przyjeżdżali smutni ludzie w szarych uniformach i bez słowa, za to z dużym hałasem przetaczanych kubłów, ładowali resztki naszego żarcia na wielką przyczepę i, tak samo smutnym autem, jechali dalej. Nie przejmowaliśmy się tym zbyt mocno. Następnego dnia duży człowiek przychodził ze swoim czerwonym wiaderkiem i uzupełniał nam zapasy jedzenia. Życie nie mogło zaskoczyć mieszkańców śmietnika. Było ustabilizowane i nudne.

Mnie zawsze pociągała przygoda. Uwielbiałam latać na pobliskie malwy, drażnić trzmiele, a kiedy rozwścieczone bąki ruszały za mną w pogoń, co sił w skrzydełkach pędziłam do domu. Trzmiele czyściochy nie odważyłyby się przekroczyć granicy śmietnika. Grałam im na nosie. Kiedy wiało, zamiast siedzieć jak inni, skulona w swoim kuble wzbijałam się w powietrze i dawałam ponieść wiatrowi, hen daleko.

Czasami przez kilka dni nie było mnie w domu, bo trzeba mieć wiele siły i wytrwałości, aby wracać pod wiatr. Kiedy chciałam przeżyć coś naprawdę ekscytującego, leciałam do pobliskich obór. Spacerowałam po korycie i uciekałam, kiedy napuszczano wodę. Siadałam krowom na nosie i robiłam uniki, gdy wyciągały swoje długie jęzory aby mnie zmieść. Chodziłam po krowich plackach, choć w każdej chwili mogłam ugrzęznąć. Najbardziej jednak lubiłam siadać na ich ogonach i liczyć, jak długo się na nich utrzymam. Takie moje rodeo. Pobijałam własne rekordy. Nie chciałam gnić na śmietniku. Żyć od wiaderka do wiaderka. Pragnęłam zwiedzać świat. Robić rzeczy szalone. Chciałam żyć pełnią życia.

Tego dnia, w którym poleciałam do chaty nudziłam się strasznie. Znajomy, z którym pozostawałam w przyjacielskich stosunkach już mnie od rana bzyknął. Po wszystkim mieliśmy pospacerować razem po murze, ale jak zwykle pobiegł jeść. Chodziłam więc sama znudzona po pobielonej ścianie śmietnika. I wtedy poczułam zapach grochówki. Smużka ciągnęła się z pobliskiego domu. Nigdy tam nie byłam. Takie było nasze niepisane prawo. Nie zbliżać się do domu. Mamy dość dostatnie życie na śmietniku - mawiał mój tato. Nikt z mojej rodziny nie wiedział jak jest w chacie. W innych rodzinach byli śmiałkowie, którzy chcieli to sprawdzić. Nikt z nich nigdy nie wrócił. Tak naprawdę nie wiedzieliśmy, czy zginęli, czy żyją takim szczęśliwym życiem, że zapomnieli o nas, muchach ze śmietnika.
Grochówka pachniała coraz intensywniej. Panujący tego dnia upał dodatkowo potęgował woń zupy. Postanowiłam pofrunąć jej tropem. Tylko kawałek, tak niedaleko, troszeczkę - obiecywałam sobie. Leciałam sobie niziutko, chłonęłam przyjemny zapach i myślałam o niebieskich migdałach.

Nawet go nie zauważyłam. Zaszedł mnie od tyłu. Usłyszałam tylko świst powietrza, kiedy zamachnął się na mnie, wstrętnym owłosionym łapskiem.
Na szczęście nie trafił, ale przestraszyłam się nie na żarty. Koty czasami przychodziły na śmietnisko, ale tam my byliśmy u siebie i znaliśmy wszystkie możliwe kryjówki. Teraz pędziłam co sił w skrzydłach, a ze strachu nie pomyślałam by wzlecieć wyżej. Sierściuch gonił mnie, a najgorsze było to, że leciałam prosto do chaty. Sama nie wiem, jak znalazłam się w środku. Kot gonił mnie do momentu, aż nie zobaczył swojej miski. Oczy mu się zaświeciły i pobiegł do niej czym prędzej, zapominając o obiekcie pościgu. Usiadłam na ścianie i odetchnęłam z ulgą. Co dalej? Byłam w zakazanym miejscu. Rozsądek podpowiadał mi, że powinnam wiać na śmietnik. Zew przygody podszeptywał jednak, żeby choć trochę przyjrzeć się nieznanemu. Cisza. Nic strasznego się nie działo.
Posiedziałam jeszcze chwilę i stwierdziłam, że skoro już tu jestem, to jednak rozejrzę się troszeczkę. Nigdzie nie było widać dużego człowieka. Kot najadł się, oblizał, położył w koszyku i zasnął. Na wszelki wypadek postanowiłam poruszać się jedynie tuż pod sufitem. Zapach grochówki był bardzo intensywny i wydobywał się z naczynia na piecu. Zupa gotowała się i nikt jej nie pilnował. Nie mogłam zajrzeć do środka, garnek był przykryty. W pomieszczeniu było czysto, żadnych resztek, żadnego okruszka, który mógłby stanowić dla mnie pożywkę. Z pomieszczenia łatwo było przedostać się do drugiego. Poleciałam. W drewnianym łóżeczku leżał mały człowiek. Zupełnie maleńki. I nie ruszał się. Zbliżyłam się, a właściwie zwabiła mnie do niego woń serka. To nieprawda, że mały człowiek pachnie oliwką. Mały człowiek pachnie serkiem. Usiadłam obok głowy. Piękny zapach. Podeszłam bliżej, jeszcze bliżej, a później zachęcona brakiem reakcji, weszłam małemu człowiekowi na głowę. Zajęta wąchaniem, nawet nie zauważyłam, kiedy pojawił się duży człowiek. Spojrzał na łóżeczko.
- Wstrętna mucha - wysyczał. - Ania, daj no klapkę. Mucha łazi po Marcie.

Po chwili do pomieszczenia wszedł drugi człowiek, ten od czerwonego wiaderka. I wtedy się zaczęło! Fruwałam tam i z powrotem, a klapka świstała tuż obok, za mną, przede mną, nade mną i pod. Ja do lampy, klapka do lampy, ja do okna, klapka do okna. Nie wiem, co było głośniejsze - moje nerwowe bzyczenie, furkot skrzydełek i świst zadyszki, czy świst klapki. Człowiek ganiał po pokoju zapamiętale. Strach wyzwolił we mnie tyle adrenaliny, ile nie miałam w czasie wszystkich moich szalonych wypraw razem wziętych. Fruwałam zawsze o włos od klapki. Kiedy tylko na chwilę usiadłam by odsapnąć, klapka lądowała niebezpiecznie blisko mnie. Po pewnym czasie sytuacja zaczęła mnie bawić. Człowiek musiał mieć dość słabe oczy, a może wycelować nie potrafił... Karząca macka klapki nie potrafiła mnie dosięgnąć. Poczułam się pewnie, a nawet raz zuchwale usiadłam człowiekowi na nosie.

Gdy zmęczyłam się zanadto poleciałam za szafę. I tyle mnie widzieli. Słyszałam jak duży człowiek mówi do drugiego:
- Dopadnę ją wieczorem, jak przyleci do lampy.
Ha. Takiego wała!

Kiedy wyszli z pomieszczenia, postanowiłam jeszcze raz powąchać małego człowieka. A później zbierać się do domu. Wiedziałam, że jeszcze tu wrócę. Trochę sprytu wystarczy i można się dobrze zabawić. Nie rozumiałam, co mogło się przydarzyć muchom, które nigdy nie wróciły z ludzkiej chaty. Byłam zadowolona i pewna siebie. Przefrunęłam do okna. Zamknięte. Okno w kuchni - z siatką przeciw owadom. Drzwi - zamknięte.
Nagle przypomniałam sobie o czerwonym wiaderku. Przyczaję się w nim i będę miała taksówkę na śmietnik za darmo. Wiaderko stało w kuchni. Weszłam do niego. Ach, jak w raju. Tyle zapachów na tak małej powierzchni. Cudownie. Spacerowałam tam i z powrotem, próbując wszystkiego po kolei. Nagle nadepnęłam na coś lepkiego. I wtedy usłyszałam:
- Ania, a gdzie jest ten paskowy lep na muchy, który tu wisiał?
- W koszu, kochanie. Wyrzuciłam, bo zerwał się sznureczek. W szufladzie jest nowy, powieś.

Żyję na śmietniku. Tkwię przyklejona do lepu. Rodzina mnie dokarmia. Przynajmniej zawsze wiedzą, gdzie jestem... Mucha to ma pieskie życie.
Poleć artykuł znajomym
Pobierz artykuł
Dodaj artykuł z PP do swojego czytnika RSS
  • Poleć ten artykuł znajomemu
  • E-mail znajomego:
  • E-mail polecającego:
  • Poleć ten artykuł znajomemu
  • Znajomy został poinformowany
janerka1 · dnia 22.03.2009 13:39 · Czytań: 1019 · Średnia ocena: 3,8 · Komentarzy: 12
Komentarze
kate-rama dnia 22.03.2009 13:51
Ja dam plusa za niespodziewaną końcówkę, bo naprawdę mnie zaskoczyła, można się było dopatrywać dwóch-trzech innych ścieżek, a tu akurat tak. Drugi plus za narrację, która pozwoliła przeczytać całość i jeszcze kombinować, co tu się może przydarzyć :) I tyle.
pozdrawiam serdecznie
Anaris dnia 22.03.2009 14:09 Ocena: Bardzo dobre
Cytat:
Codziennie duży człowiek przynosił czerwone

Zmieniłabym 'codziennie' na 'każdego dnia', bo wychodzi 'Codziennie duży'

Cytat:
Znajomy, z którym pozostawałam w przyjacielskich stosunkach już mnie

Znajomy, z którym pozostawałam w przyjacielskich stosunkach, już mnie

Cytat:
nie pomyślałam by wzlecieć

nie pomyślałam, by wzlecieć

Cytat:
gonił mnie, a najgorsze było to, że leciałam prosto do chaty. Sama nie wiem, jak znalazłam się w środku. Kot gonił

Niby jest dopiero w drugim zdaniu, ale tak trochę monotonnie, jak są dwa gonił i gonił :smilewinkgrin:

Cytat:
Wstrętna mucha- wysyczał

spacja przed myślnikiem

Cytat:
świst zadyszki, czy świst klapki.

2x świst

Cytat:
może wycelować nie potrafił..

- nie potrafił wycelować
- '...', a nie '..'

Cytat:
kuchni- z siatką

spacja przed myślnikiem

Cytat:
Drzwi-

tu także

Cytat:
-W koszu kochanie,

- spacja po myślniku
- W koszu, kochanie

Cytat:
wiedzą gdzie jestem..

- wiedzą, gdzie jestem
- ...


Podobało mi się. Taka fajna sobie bajeczka, ciekawie opowiedziane. Ale było trochę błędów, a wypisałam tylko część z nich.

Ale tak czy owak ode mnie masz bdb. :D
Krystyna Habrat dnia 22.03.2009 18:41 Ocena: Bardzo dobre
Pomysł świetny, wykonanie (styl) świetne. Tylko dla mnie lepszy byłby inny owad, nie tak odpychający, co utrudnia wgryzanie się w temat.
Usunięty dnia 22.03.2009 18:49
Sokol z dobrej wysokości lotu, to uchwycił.
Szuirad dnia 23.03.2009 18:04 Ocena: Bardzo dobre
Przeskoczyłem przez tekst tak szybko jak ta mucha przed kotem, ale bez zadyszki, pod klapkę nie wchodziłem. KOńcówka zaskakująca. Właściwie jakby się wgryźć to i parę głębszych przemyśleń z punktu widzenia śmietnika możnaby znaleźć. Takie filozoficzne wynurzenia. Przypomniało mi się świetne opowiadania J. Zajdla, nie pamiętam tytułu, właśnie o musze, która wpadła do miodu.
Nie będę odstawał 5
Hyper dnia 23.03.2009 19:54 Ocena: Dobre
Rozbawiłam się. Podobało mi się bzykanie oraz spostrzegawcze uwagi odnośnie życia z perspektywy muchy. Końcówka zaskakująca i zabawna. Tekst trochę filozoficzny, ale pisany lekko.
Krzysztofpnowak dnia 23.03.2009 21:24 Ocena: Bardzo dobre
pieskie jak pieskie. zdrowo ufajdane. do tego opowiadania inny owad chyba by nie pasował. z czego wynika równanie; Jedna mucha na jedno opowiadanie = bdb. Bardzo zdrowa proporcja, nawet jeśli brudna. pozdrawiam
Jack the Nipper dnia 23.03.2009 23:33 Ocena: Dobre
Cytat:
śmietniku. Codziennie duży człowiek przynosił czerwone wiaderko i wyrzucał do naszego śmietnika


śmietniku - śmietnika - powt

Cytat:
już mnie od rana bzyknął


sugestia: już z samego rana mnie bzyknął

Cytat:
zapach i myślałam o niebieskich migdałach.


sugestia: zapach, myśląc o niebieskich...

Cytat:
gonił mnie, a najgorsze było to, że leciałam prosto do chaty. Sama nie wiem, jak znalazłam się w środku. Kot gonił mnie


2 x gonił mnie

Cytat:
się, oblizał, położył w koszyku i zasnął. Na wszelki wypadek postanowiłam poruszać się jedynie tuż pod sufitem. Zapach grochówki był bardzo intensywny i wydobywał się z naczynia na piecu. Zupa gotowała się


4 x się

Cytat:
Z pomieszczenia łatwo było


Sugestia: Z jednego pomieszczenia

Cytat:
I nie ruszał się.


I - zbędne

Cytat:
mnie. Po pewnym czasie sytuacja zaczęła mnie bawić. Człowiek musiał mieć dość słabe oczy, a może wycelować nie potrafił.. Karząca macka klapki nie potrafiła mnie


3 x mnie (drugie do usunięcia)

Ładne opowiadanie. Jest dobrze z tendencja do lepiej. Nie ma sie do czego przyczepić, ale nie ma tez czego zapamietać. Rzemieślnicza robota na dobrym poziomie.
Lorelay dnia 24.03.2009 18:17 Ocena: Świetne!
Pomysł mnie urzekł. Jestem pod wrażeniem. Do tego wykonanie bardzo przyzwoite - lekko, zgrabnie, ładnie i z humorem. Ja ten tekst zdecydowanie zapamiętam na dłużej. Jedno z tutejszych opowiadań, które w ostatnim czasie podobały mi się najbardziej. Dlatego, mimo iż rzadko to robię, a nikt inny jak na razie mojego zdania nie podziela: dam świetny.
valdens dnia 24.03.2009 18:52 Ocena: Dobre
Porobiłem Ci akapity czytając i dodałem kilka przecinków (jak nie będą Ci odpowiadać, zrób z powrotem po swojemu).

Mam jeszcze kilka przyczepek:

Cytat:
Koty czasami przychodziły na śmietnisko, ale tam my byliśmy u siebie i znaliśmy wszystkie możliwe kryjówki.

brakuje mi tu wyrazu "górą"

Cytat:
Kot gonił mnie do momentu, aż nie zobaczył swojej miski.

"aż nie zobaczył" - ja wiem, że tak się mówi, ale to nieprecyzyjne. wolałbym inaczej.

Cytat:
Zupa gotowała się i nikt jej nie pilnował. Nie mogłam zajrzeć do środka, garnek był przykryty

a tu brak mi słowa "jednak"

Całkiem przyjemnie się czytało. Fajna końcówka. :yes:
db+
Nathien dnia 25.03.2009 22:10 Ocena: Bardzo dobre
Fajne zakończenie :)
Znalazłam kilka błędów interpunkcyjnych, ale poszukaj sam(a).
bdb
ginger dnia 31.03.2009 11:02 Ocena: Bardzo dobre
Mi się podoba :D Ciekawy, oryginalny pomysł, a zakończenie naprawdę mnie zaskoczyło. Zostawię bdb, bo ta mucha ma coś w sobie ;)
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
ks-hp
18/04/2024 20:57
I taki autor miał zamysł... dziękuję i pozdrawiam... ;) »
valeria
18/04/2024 19:26
Cieszę się, że przypadł do gustu. Bardzo lubię ten wiersz,… »
mike17
18/04/2024 16:50
Masz niesamowitą wyobraźnię, Violu, Twoje teksty łykam jak… »
Kazjuno
18/04/2024 13:09
Ponownie dziękuję za Twoją wizytę. Co do użycia słowa… »
Marian
18/04/2024 08:01
"wymyślimy jakąś prostą fabułę i zaczynamy" - czy… »
Kazjuno
16/04/2024 21:56
Dzięki, Marianie za pojawienie się! No tak, subtelnością… »
Marian
16/04/2024 16:34
Wcale się nie dziwię, że Twoje towarzyszki przy stole były… »
Kazjuno
16/04/2024 11:04
Toż to proste! Najeżdżasz kursorem na chcianego autora i jak… »
Marian
16/04/2024 07:51
Marku, dziękuję za odwiedziny i komentarz. Kazjuno, także… »
Kazjuno
16/04/2024 06:50
Też podobała mi się twoja opowieść, zresztą nie pierwsza.… »
Kazjuno
16/04/2024 06:11
Ogólnie mówiąc, nie zgadzam się z komentującymi… »
d.urbanska
15/04/2024 19:06
Poruszający tekst, świetnie napisany. Skrzący się perełkami… »
Marek Adam Grabowski
15/04/2024 16:24
Kopiuje mój cytat z opowi: "Pod płaszczykiem… »
Kazjuno
14/04/2024 23:51
Tekst się czyta z zainteresowaniem. Jest mocny i… »
Kazjuno
14/04/2024 14:46
Czuję się, Gabrielu, zaszczycony Twoją wizytą. Poprawiłeś… »
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
Ostatnio widziani
Gości online:0
Najnowszy:Usunięty