Przemiana Jeffreya Archera
Kariera Archera, człowieka, który typowany był na następcę Margaret Theatcher załamała się 1999 roku, gdy brytyjska prasa ujawniła informacje, że spał z prostytutką Monicą Coghlan. Ten najpopularniejszy współczesny angielski autor wydał do tej pory kilkanaście powieści, zbiory opowiadań i dzienniki pisane podczas pobytu w więzieniu. Jego książki opublikowano w 63 krajach w 32 językach. Kilka z nich zostało przeniesionych na ekran kinowy. Teraz Archer zapowiada swój głośny powrót....

20 marca w 9 krajach jednocześnie pojawi się napisana przez niego wspólnie z wybitnym salezjaninem profesorem Francisem  Moloney’em książka pt. „Ewangelia według Judasza”. Dźwięk tego imienia  wzbudza wśród chrześcijan instynktowną krytykę i potępienie. Tymczasem J. Archer rzuca nowe światło na jego postać i zdecydowanie zmienia utrwalony w masowej wyobraźni wizerunek Judasza. Tej bezprecedensowej premierze towarzyszyć będą konferencje prasowe organizowane w Rzymie, Londynie, Dublinie i Stanach Zjednoczonych .

"Ewangelia według Judasza" jest wynikiem intensywnej współpracy między pisarzem a uczonym. Archer miał napisać wciągającą historię dla współczesnych czytelników, a Moloney zadbać o to, by była ona wiarygodna dla chrześcijanina czy Żyda, którzy żyli w pierwszym wieku. W książce naśladującej stylem ewangelie kanoniczne autorzy przekonują  nas, że Judasz nie wydał Jezusa Rzymianom dla pieniędzy. „Judasz bez wątpienia chciał, żeby Mesjasz wjechał do Jerozolimy na czele triumfującej armii, a tymczasem zwycięstwo nad Rzymianami wcale nie było celem Chrystusa, co przecież często powtarzał swoim uczniom. Kiedy Judasz wjechał do miasta na ośle, dla Judasza stało się to ostatecznym dowodem, że nie jest Mesjaszem.”- mówi w wywiadach J. Archer.

Autorzy Ewangelii twierdzą, że Judasz wcale nie odebrał sobie życia, mimo że w tej sprawie różnią się nawet Ewangelie kanoniczne – Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Ewangelia Mateusza sugeruje, że popełnił samobójstwo. Dzieje Apostolskie - że wykorzystał swoje srebrniki na zakup pola, jednak spadłszy głową w dół, pękł na pół i wypłynęły wszystkie jego wnętrzności” (Dz 1,18). Pytania o motywy postępowania Judasza wciąż się  powtarzają i pozostają bez odpowiedzi. Papież Benedykt XVI powiedział 18 października 2006 roku w Watykanie, podczas Audiencji Generalnej, że „Zdrada Judasza pozostaje... tajemnicą”

Wątpliwości tych nie rozwiały nawet odnalezione ostatnio teksty w kodeksie koptyckim, który ujrzał światło dzienne w 1997 roku. Cokolwiek by o nich sądzić, nie można łączyć ich z Ewangelią według Judasza napisaną przez Archera. Inny jest bowiem charakter tych tekstów i cel.

źródło: czytelnia.onet.pl
Wiktor Orzel, dodano 16.02.2007 17:01
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.