Autor "Dziecka Rosemary" nie żyje
Jeszcze zanim Hollywood pokochało Stephena Kinga, chętnie sięgało po książki Levina. Poza "Dzieckiem Rosemary", które zaadaptował Roman Polański, oraz "Chłopcami z Brazylii" (w filmowej wersji - "Synami III Rzeszy") Hollywood zainteresowało się także powieściami "Żony ze Stepford", "Sliver" oraz "Pocałunek przed śmiercią". Levin napisał również sztukę "Deathtrap", którą wyreżyserował Sydney Lumet. W rolach głównych wystąpili Michael Caine i Christopher Reeve.

Ojciec pisarza miał nadzieję, że syn pójdzie w jego ślady i przejmie rodzinny interes zabawkarski. Jednak już w wieku 15 lat Ira zapragnął pisać. Na ostatnim roku studiów na Uniwersytecie Nowojorskim zdobył drugą nagrodę w sponsorowanym przez NBC konkursie na scenariusz, która rozpoczęła jego karierę. Zanim napisał swoją pierwszą powieść, "Pocałunek przed śmiercią", pracował dla telewizji. Za swój debiut otrzymał nagrodę Edgara Allana Poe. Książkę zekranizowano dwukrotnie: 1956 i 1991 roku.

Dopiero po 14 latach wydał swoje drugie, a zarazem najsłynniejsze dzieło - "Dziecko Rosemary". Potem ukazały się kolejne książki pisarza, w większości przeniesione na ekran.

Levin pozostawił trzech synów i trzech wnuków.
Wiktor Orzel, dodano 14.11.2007 15:50
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.