Partyzanci Stalina
Kenneth Slepyan, opierając się na materiałach z radzieckich archiwów wojennych, zapisach audycji radiowych, artykułach z prasy okresu wojny oraz wydawnictwach partyjnych i literaturze wspomnieniowej, przeanalizował zjawisko, jakim była radziecka partyzantka w czasie II wojny światowej. Przedstawił jej genezę, podłoże polityczne, strukturę i ewolucję oraz opisał ją jako fenomen społeczny, dając w ten sposób wyjątkowo bogaty zbiorowy i indywidualny portret partyzantów. Oprócz opisu działań militarnych czytelnik znajdzie tu także omówienie kwestii narodowościowych, roli dowódców, stosunków z ludnością cywilną oraz roli i pozycji kobiet w strukturach partyzanckich.
Dzięki świeżemu spojrzeniu autora na skomplikowane relacje między partyzantami a państwem książka ta pokazuje, w jaki sposób wojna równocześnie wzmacniała i osłabiała stalinizm oraz ustrój radziecki. Wydobywa także z zapomnienia ludzki wymiar partyzantki, ukazując zarówno złożone losy samych partyzantów, trudy ich życia w lesie i czyhające zewsząd niebezpieczeństwa, jak ich krwawy wkład w obronę ojczyzny.
Kenneth Slepyan jest profesorem historii na Wydziale Nauk Społecznych Transylwania University w Lexington w stanie Kentucky i autorem wielu publikacji naukowych.
Wiecej: http://www.rebis.com.pl/
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.