Nowe książki w nowym roku
Nowy rok wydawniczy rozpocznie się mocnym akcentem - pod koniec stycznia ukaże się polski przekład najnowszej powieści Dana Browna - "Zaginiony symbol" (wydawnictwo Sonia Draga), której bohaterem jest znany czytelnikom "Kodu Leonarda da Vinci" Robert Langdon. Akcja rozgrywa się w ciągu zaledwie dwunastu godzin, a dotyczy działań masonerii w Waszyngtonie.

W tym roku zapowiada się prawdziwy festiwal książek Władysława Bartoszewskiego. Wydawnictwo Literackie już w styczniu opublikuje książkę "O Niemcach i Polakach. Wspomnienia. Prognozy. Nadzieje" - osobiste wspomnienia historyka na temat relacji Polaków i Niemców od początku II wojny do czasów współczesnych. Nowością będzie też książka "Życie trudne, lecz nie nudne", w której Bartoszewski, odpowiadając na pytania Andrzeja Friszke, opowiada o swoim życiu. Ukaże się ona w Znaku na przypadające 19 lutego 88. urodziny Władysława Bartoszewskiego. W Świecie Książki na wiosnę wyjdą wspomnienia profesora o osobach, które wywarły wpływ na jego życie, wybory, kształtowanie światopoglądu m.in. o Tadeuszu Gajcym, Janie Karskim i Zofii Kossak. Tom będzie nosił tytuł "Środowisko naturalne".

W 2010 roku przypada 30. rocznica śmierci Jarosława Iwaszkiewicza. Na początku roku oczekiwać można drugiego tomu "Dzienników" tego pisarza (Czytelnik), ukaże się także tom jego listów do córek (PIW) oraz książka "Iwaszkiewicz. Życie po katastrofie" autorstwa Marka Radziwona (WAB ) - pierwsza tak szczegółowa biografia autora "Kochanków z Marony".

W dziedzinie literatury faktu ciekawe mogą się okazać "Kręgi obcości" Michała Głowińskiego (WL)- autobiografia pokazująca autora jako dziecko ocalone z holokaustu, outsidera, pacjenta leczącego klaustrofobię, naukowca, badacza języka propagandy, miłośnika muzyki poważnej, pisarza. Także w Wydawnictwie Literackim ukaże się "Heavy Song" - pierwszy autobiograficzny wywiad-rzeka z Tomaszem Stańką, sławnym polskim muzykiem jazzowym, który przeprowadził Rafał Księżyk. Interesująca może się też okazać książka "Kapuściński non-fiction" Artura Domosławskiego (Świat Książki) przedstawiająca, jak zapowiada autor, nieznane fakty z biografii najsłynniejszego polskiego reportera.

Po wielkim sukcesie opublikowanego rok temu "Azylu" amerykańskiej pisarki Diane Ackerman - opowieści o dyrektorze warszawskiego ZOO Janie Żabińskim, który ukrywał kilkunastu uciekinierów z getta, na wiosnę ukaże się książka "Ludzie i zwierzęta" Antoniny Żabińskiej (WL), której czytelnicy będą mogli poznać okupacyjną historię warszawskiego ZOO widzianą oczami uczestniczki wydarzeń. Pod koniec roku natomiast spodziewać się można nowej książki Normana Daviesa. "Zaginione królestwa"(Znak), opowiadającej historie państw, które po okresie świetności zapadły się w niebyt dziejów.

Przebojem może się okazać debiutancka powieść Kazimierza Kutza pt. "Piąta strona świata", którą w lutym opublikuje Znak. Tytułowa "piąta strona świata" to Śląsk - miejsce, gdzie zacierają się granice, a historia bawi się ludźmi i narodami. Kazimierz Kutz pisał swoją debiutancką powieść przez piętnaście lat. W nowym roku można się też spodziewać nowych powieści innych polskich autorów m.in. "Dzidzi" Sylwii Chutnik i "Ku słońcu" Ingi Iwasiów (obie powieści wyda Świat Książki), nakładem W.A.B. ukaże się "Kronika umarłych" Daniela Odiji i "Nielegalne związki" Grażyny Plebanek (WAB ), pod koniec roku wyjdzie nowa powieść Pawła Huelle (Znak).

Z beletrystyki światowej z 2010 roku spodziewać się można m.in. nagrodzonej Pulitzerem powieści Annie Dillard "Pielgrzym nad Tinker Creek" (WL), a także "Muzeum niewinności" - najnowszej książki Orhana Pamuka (WL) oraz "Krwawego południka" Cormaca McCarthy'ego (WL). "Diabły z Loudun" to niepublikowana dotąd w Polsce książka Aldousa Huxleya, na podstawie której Ken Russel wyreżyserował głośne Diabły, Krzysztof Penderecki zaś skomponował operę. Huxley przedstawia historię katolickiego księdza Urbaina Grandiera, który w 1634 roku został spalony na stosie we francuskim mieście Loudun. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa PIW.

W marcu wyjdzie "Under the dome" Stephena Kinga (Prószyński) - licząca ponad tysiąc stron najnowsza powieść mistrza grozy o prowincjonalnym miasteczku, uwięzionym wewnątrz pola siłowego. To samo wydawnictwo w maju opublikuje nową powieść Johna Irvinga "Last night in twisted river" o dwu pokoleniach amerykańskiej rodziny w drugiej połowie XX wieku. Czytelnik ma w planach wydawniczych "Przeciwżycie", jedną z najciekawszych, ale też i najbardziej skomplikowanych powieści Philipa Rotha przedstawiającą refleksje autora nad sytuacją Żyda we współczesnym świecie, Rebis zapowiada natomiast ostatni tom opowiadań Johna Updike'a "Łzy mojego ojca i inne opowiadania". W Znaku ukaże się "Miasto cudów" Eduardo Mendozy, książka uważana za najważniejszą powieść autora "Przygód fryzjera damskiego", a pod koniec roku wyjdzie "Niespokojny człowiek" Henninga Mankella (W.A.B.) - najnowsza i - jak zapowiada pisarz - ostatnia powieść z Kurtem Wallanderem.

W poezji można oczekiwać m.in. nowych tomików wierszy Urszuli Kozioł i Ewy Lipskiej (WL), Tadeusza Różewicza (Port Literacki) oraz wyboru wierszy nagrodzonego w zeszłym roku literacką nagrodą Nike Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego (Port Literacki).

źródło: czytelnia.onet.pl
Wiktor Orzel, dodano 07.01.2010 17:02
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.