Wyniki Konkurs Poetycki „O Laur Jabłoni ‘2010”.
17 czerwca 2010 roku

w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. W. S. Laskowskiego w Grójcu rozstrzygnięto XXX Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Laur Jabłoni ‘2010”.

Komisji przewodniczył Andrzej Zaniewski – poeta, powieściopisarz, krytyk literacki, autor kilkudziesięciu tomów poezji i prozy, członek Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich.
W skład komisji weszli również:
Krystyna Gucewicz – dziennikarka, krytyk sztuki, poetka i pisarka, recenzentka teatralna, reżyser, w Teatrze Narodowym realizuje spektakle „Ostry Dyżur Poetycki”, oraz Stanisław Stanik – poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, członek Związku Literatów Polskich. Autor kilku tomików wierszy i szkiców literackich, redaktor naczelny „Myśli Literackiej”.
Na konkurs wpłynęło 131 zestawów. Szczególnie „płodni” okazali się poeci z województwa mazowieckiego, potem w kolejności z województwa śląskiego i pomorskiego. Komisja oceniała 538 utworów poetyckich i zdecydowała o następującym podziale nagród finansowych:

I nagroda Katarzyna Zychla z Sieniawy Żarskiej w woj. lubuskim,
II nagroda ex aequo:
Anna Piliszewska z Wieliczki w woj. małopolskim,
Lech Grala z Płocka w woj. mazowieckim,
III nagroda, również ex aeguo:
Rafał Derda z Gronowa w woj. kujawsko-pomorskim,
Hanna Dikta z Piekar Śląskich w woj. śląskim.

Jury postanowiło przyznać cztery wyróżnienia, które otrzymali:
Karol Graczyk z Deszczna w woj. lubuskim,
Paweł Podlipniak z Radomia w woj. mazowieckim,
Krzysztof Martwicki z Płońska w woj. mazowieckim,
Marcin Czeczko z Kalisza w woj. wielkopolskim.

Wyróżnienie specjalne w postaci publikacji w miesięczniku „Myśl Literacka” otrzymała Zofia Marduła z Rudy Śląskiej w woj. śląskim.

Zgodnie z regulaminem, Komisja przyznała nagrodę specjalną za najlepszy cały zestaw wierszy o tematyce grójeckiej. Otrzymał ją Mirosław Puszczykowski z Mogilna w woj. kujawsko-pomorskim.

Jury zwróciło uwagę na wysoki poziom wielu nadesłanych prac, na różnorodność poetyk, form i gatunków oraz na ważne współczesne treści poruszane przez autorów. „Żywimy głęboką nadzieję, że wielu z tych młodych ludzi w przyszłości znajdzie swe miejsce w polskiej kulturze”.

Regulamin konkursu z prośbą o jego udostępnienie szerokiemu gronu odbiorców wysłano do 117 bibliotek publicznych o różnym zasięgu działania, 39 ośrodków kultury. O konkursie poinformowano 16 tytułów pism literackich i kulturalnych 8 portali internetowych, 15 klubów poetyckich., w tym prasę ogólnopolską, regionalną, literacką (10 tytułów)i fachową. MGBP w Grójcu upowszechniało konkurs zamieszczając informacje na swojej stronie internetowej, stronie internetowej Gminy i Miasta Grójec oraz w prasie lokalnej.

MGBP w Grójcu
Figurka, dodano 22.06.2010 19:10
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.