Przyznano Nagrody Zajdla
Laureatami najbardziej prestiżowej polskiej nagrody przyznawanej twórcom fantastyki zostali w tym roku Maja Lidia Kossakowska i Jakub Ćwiek.

Nagroda imienia Janusza A. Zajdla przyznawana jest autorom najlepszych polskich utworów literackich z dziedziny fantastyki, wydanych w poprzednim roku kalendarzowym, w dwóch kategoriach: za powieść i za opowiadanie.

Kossakowska otrzymała wyróżnienie w kategorii powieść za książkę „Grillbar Galaktyka”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Fabryka Słów. Opowiadania pisarki były już wielokrotnie nominowane do Nagrody im. Zajdla, a tekst „Smok tańczy dla Chung Fonga” został nagrodzony w 2007 r.

W kategorii opowiadania nagrodę przyznano Ćwiekowi za tekst pt. „Bajka o trybach i powrotach”, który znalazł się w antologii „Księga wojny” wydanej przez Agencję Wydawniczą RUNA.

Gala finałowa odbyła się w sobotę we Wrocławiu w ramach XXVII Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon 2012. Towarzyszyła jej przygotowana specjalnie na tę okazję oprawa muzyczna i choreograficzna, w trakcie której można było obejrzeć m.in. występy tancerzy oraz pokazy aktorskie. Minutą ciszy uczczono także zmarłego w sobotę amerykańskiego astronautę Neila Armstronga.

Maja Lidia Kossakowska urodziła się w 1972 r. w Warszawie. Debiutowała w 1997 r. opowiadaniem „Mucha”, które opublikowano w czasopiśmie „Fenix”. Wydała m.in. zbiór opowiadań „Obrońcy królestwa”, „Więzy krwi”, powieści „Siewca wiatru”, „Zakon krańca świata” i „Zbieracz burz”.

Jakub Ćwiek urodził się w 1982 r. w Opolu. Debiutował w 2005 r. opowiadaniem „Heroldowie Joe Blacka”, które ukazało się w magazynie „Esencja”. Do Nagrody im. Zajdla był dotychczas nominowany pięciokrotnie, m.in. w 2006 r. za opowiadanie „Cicha noc” ze zbioru opowiadań „Kłamca”, których bohaterem jest nordycki bóg Loki. W 2007 r. nominację otrzymało opowiadanie „Bóg marnotrawny” pochodzące z drugiego zbioru o Lokim.

Ogólnopolską nagrodę miłośników literatury fantastycznej przyznano po raz pierwszy w roku 1985. Wtedy nosiła ona nazwę „Sfinks”. Po śmierci Janusza Zajdla, który nie zdążył odebrać wyróżnienia za rok 1984 (za wybitną powieść „Paradyzja”), zdecydowano o zmianie jej nazwy. Aby uhonorować zmarłego pisarza, nagrodę „Sfinksa” zmieniono na „nagrodę imienia Janusza Zajdla”.

Wśród laureatów nagrody Zajdla są m.in. Andrzej Sapkowski, Andrzej Ziemiański, Jacek Dukaj, Anna Brzezińska i Jarosław Grzędowicz.

Źródło: xiegarnia.pl
Wiktor Orzel, dodano 28.08.2012 15:13
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.