Rozdroża - wojenny romans z historią Górnego Śląska w tle

Autorka powieści „Rozdroża” Sabina Waszut, rozpoczyna historię w XXI wieku, by potem cofnąć się w retrospekcji do lat 30. XX wieku i opisać historię zakazanej miłości kobiety i mężczyzny na tle wydarzeń wojennych na Górnym Śląsku. Historia niemożliwej miłości, która zrodziła się wbrew rozsądkowi pomiędzy Niemką a Polakiem, trafi do księgarń już 29 października.

Rok 1934. Młoda Niemka, Sophie Trauter wraz z całą rodziną przenosi się na polską stronę Śląska, gdzie poznaje Władka Zaleskiego-chłopaka, mieszkającego w tym samym domu. Ponad podziałami czasu, rodzin i miejsca przelotna znajomość szybko przeradza się w silne uczucie. Wiosną 1939 roku, Władek oświadcza się Zofii i pozornie wszystko zbliża ku szczęśliwemu zakończeniu. Wrześniowy wybuch wojny rujnuje plany młodej pary.

Władek rozpoczyna walkę w polskim wojsku, szybko jednak dostaje się do niewoli, a wkrótce zostaje wcielony do Wehrmachtu. Tymczasem Sophie kończy kurs stenopitystek i rozpoczyna pracę w pszczyńskim urzędzie. Kilkuletnia rozłąka z mężem nie jest łatwa ani dla Sophie ani dla Władka. Ich uczucie zostaje wystawione na próbę, każde z nich staje wobec trudnych wyborów pomiędzy obowiązkiem wobec własnego kraju a miłością i przeznaczeniem. Czy miłość okaże się silniejsza niż przeciwności losu?

Historia „Rozdroży” widziana jest oczami „zwykłych ludzi”, opowiada o miłości, cierpieniu, trudnych decyzjach i sile ducha. Nie znajdziemy tu banalnej fikcji literackiej, ale historię prawdziwej miłości połączonej z bogatymi wątkami historycznymi.

Sabina Waszut – rocznik 1979. Związana z Grupą Literyczną „NA KRECHĘ”. Publikowała między innymi w Magazynie Materiałów Literackich „Cegła” oraz w Śląskiej Strefie Gender. Laureatka konkursów literackich. Recenzentka. W styczniu 2013 roku nakładem wydawnictwa Anagram weszła na rynek książka Isabelle, której jest współautorką. Meldunkiem i sercem chorzowianka.

Sabina (JaneE) jest oczywiście także użytkownikiem naszego Portalu. Serdecznie gratulujemy publikacji!

Wiktor Orzel, dodano 07.10.2014 12:10
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.