Nowości wydawnicze – styczeń 2016

W tym roku pasjonaci czytania nie będą narzekać na nudę. Już w styczniu ukazało się mnóstwo nowości, z których ogromnie trudno jest wytypować wąskie grono faworytów. Wybraliśmy trzy pozycje, skupiając się wyłącznie na polskich autorach. Mamy nadzieję, że nasze propozycje będą szczególnie ciekawe dla czytelników Portalu Pisarskiego.

 

 

Dobrze się myśli literaturą

Ryszard Koziołek, Wydawnictwo Czarne
Książka jest zbiorem esejów, wskazujących na konieczność podtrzymywania wiary w literaturę. Autor wyraża przekonanie, że literatura jest źródłem naszego bogactwa, z którego czerpiemy ilekroć chcemy wyjaśnić własne czyny, myśli, czy emocje. Zgłębianie literatury pozwala człowiekowi ćwiczyć wyobraźnię i sposób wypowiadania myśli. Oddawanie się czytaniu jest najsilniejszą bronią przed dominacją mediów wizualnych.
Ryszard Koziołek jest literaturoznawcą, historykiem literatury, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Książka jest już w sprzedaży – księgarnia internetowa lovebooks.pl

Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej

Michał Rusinek, Wydawnictwo Znak
Bohaterki książki, z szacunku dla intelektu czytelników, przedstawiać nie wypada. Wszyscy ją znamy, kochamy twórczość, którą tak hojnie nas obdarowała.
„Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej” jest spojrzeniem na tę postać z perspektywy człowieka, który przez wiele lat był niesłychanie blisko niej. „Była dość osobliwym przedstawicielem naszego gatunku” pisze Michał Rusinek, nawiązując do niezwykłej atencji i uszanowania, z którym poetka spotykała się przy każdej sposobności. Jaka była Wisława Szymborska półprywatnie? Co myślała o swojej twórczości? Jak widział ją autor tej książki?
Tajemnicę poznamy już 27 stycznia.

Hrabal. Słodka apokalipsa

Aleksander Kaczorowski, Wydawnictwo Czarne
Autor mierzy się z historią Bohumila Hrabala i czyni to nie po raz pierwszy. Jego wcześniejsza książka „Gra w życie. Opowieść o Bohumilu Hrabalu” spotkała się ze sporym uznaniem czytelników.
Hrabal – niezwykle bliski Polakom czeski pisarz. Mistrz słowa, wynoszący naturszczyznę na poziom, który tylko on potrafił osiągnąć. Pozornie pełen sprzeczności, żył w zgodzie z samym sobą. Nie szukał wygód i awansów, poświęcał się pasji życia. Jego tajemnicza śmierć, w oczach wielu sympatyków, przenosi tę postać do panteonu bohaterów romantycznych.
Książka pojawi się w księgarni 27 stycznia.

Wiktor Orzel, dodano 21.01.2016 09:21
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.