10 książek autobiograficznych, które warto przeczytać

Które książki, jak nie te autobiograficzne, są najbardziej prawdziwe? To one przedstawiają życie jakim jest, z subiektywnej i często bardzo emocjonalnej perspektywy autora. Często zagłębiając się w ich historie stwierdzamy, że jedna, na początku nieistotna decyzja bądź zdarzenie, ma wpływ na całe dalsze życie bohatera. Zależność tę zauważył również autor premierowej autobiografii Neil Patrick Harris, który zaprasza czytelników do decydowania o jego życiu. Czy podejmiecie to wyzwanie? W międzyczasie sprawdźcie 10 książek autobiograficznych, które zostały napisane przez największego scenarzystę – życie.

Autobiografia – Krzysztof Kieślowski

Pierwsza edycja książki ukazała się w 1993 roku i wcale nie była wydana w Polsce, lecz w Wielkiej Brytanii. Ta bardzo osobista opowieść, być może mogła być uważana w owym czasie za zbytnio szczerą i oburzającą – dlatego Kieślowski nie godził się na wydanie swojego dzieła w ojczystym kraju za swojego życia. Historia tego wielkiego reżysera opowiedziana jest chronologicznie, dowiadujemy się zatem o jego dzieciństwie, łódzkiej szkole filmowej i pierwszych filmach. Jest tu też wiele porad dotyczących właśnie filmu, ale z dozą znacznego krytycyzmu względem własnej osoby. Dzięki „Autobiografii” napisanej z dozą charakterystycznego poczucia humoru możemy na nowo odkryć kino Krzysztofa Kieślowskiego spoglądając na nie z innej perspektywy.

Życie w Oborze – Dorota Frączek

Tytułowa Obora, to miejscowość koło Raciborza. To tam mieszka Dorota, z wykształcenia doktor teologii dogmatycznej, matka czwórki dzieci - „syna zdrowego, syna autystycznego, syna zagubionego i jednej wspaniałej córki”. Jest również kobietą, która została rzucona w wir zmagań z mafią, skorumpowanymi sądami i masą codziennych życiowych sytuacji, z którymi musi radzić sobie sama, bez wsparcia ze strony męża. Mimo tej pochmurnej zapowiedzi ton historii jest bardzo lekki i zabawny. Jak podkreśla sama autorka - „Pisząc tę książkę miałam na celu podnieść na duchu i dodać otuchy wszystkim tym ludziom, którzy zmęczeni życiem nie widzą nad sobą słońca”.

My dzieci z dworca Zoo. Życie mimo wszystko – Christiane F.

Christiane F., czyli najsłynniejsza narkomanka na świecie, wydała w swoim życiu (jak dotąd) dwie autobiograficzne historie. „My dzieci z dworca Zoo” stały się światowym bestsellerem. Jest to pamiętnik młodej, tak naprawdę dziewczynki, która zaczyna swoją „przygodę” z narkotykami i popada w uzależnienie. Bardzo dokładnie opisuje życie młodych narkomanów, co czują, jak zarabiają oraz to, w jaki sposób umierają. Po 35 latach od wydania Dzieci, Christiane F. powraca z nową historią - „Życie mimo wszystko”. Ta część życia bohaterki w dużej części opowiada o odwykach, programie metadonowym, ale przede wszystkim o narodzinach jej syna Phillipa i o tym, jak to wydarzenie zmieniło jej całe dotychczasowe życie.

„Pan raczy żartować, panie Feynman!". Przypadki ciekawego człowieka - Richard Phillips Feynman

Czy nie jesteście ciekawi tego, w jaki sposób powstaje bomba atomowa? Jeśli na pytanie odpowiedzieliście twierdząco, ta książka z pewnością zaspokoi waszą ciekawość. Ponadto dostarczy fantastycznych historii na temat genialnego naukowca i zdobywcy Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Richarda P. Feynmana, który opowiada nie tylko o swoim spotkaniu z Einsteinem czy flirtach z tancerkami w Las Vegas, ale także jak za jednego dolara sprzedał amerykańskiemu rządowi pomysł na elektrownię jądrową.

Moje życie i dzieło – Henry Ford

Henry Ford był postacią wyjątkową. Kierował się przekonaniem, iż lepiej zatrudniać mądrych i wykształconych ludzi, aby zrobili za Ciebie to, czego ty nie musisz. „Moje życie i dzieło” pokazuje Forda jako człowieka o niecodziennych poglądach, który nie tylko zrewolucjonizował system rynku pracy, ale potrafił zredukować cenę samochodów w taki sposób, że auta stały się dostępne nawet dla amerykańskich robotników! To dzięki niemu Stany Zjednoczone otrzymały miano „państwa na kółkach”, a on sam stał się najbogatszym człowiekiem na świecie.

Poniedziałkowe dzieci – Patti Smith

Chociaż w założeniu to książka autobiograficzna, możemy ją określić bardziej jako list miłosny, a nawet list pożegnalny kierowany przez Smith do Roberta Mapplethorpe'a, który jest zarazem głównym bohaterem książki. Nie jest to jednak historia miłosna, tu nie chodzi o romans i związek, ale o przyjacielską relację, która była o wiele silniejsza niż niejedno małżeństwo. Poza historią tych dwojga, dzięki Patti dowiadujemy się jak wyglądał artystyczny świat przełomu lat 60-tych i 70-tych oraz o tym, w jaki sposób stała się jego częścią.

Pokrewne dusze – Virginia Woolf

Kolejna książka, która opowiada życie autorki jej listami. Woolf to jedna z największych powieściopisarek i czołowa przedstawicielka literatury modernistycznej XX wieku. Pozostawiła sobie liczne recenzje, eseje, powieści, a także około czterech tysięcy listów, które pisała do rodziny, przyjaciół, znajomych, wydawców czy literatów. Pokrewne dusze to antologia owych. Wśród tych, którzy znają twórczość Virginii z pewnością ta pozycja nie wywoła sensacji. Jednak warto pamiętać, że dzieło Woolf można zrozumieć dopiero wtedy, gdy pozna się jej zawiłą i momentami przerażającą historię.

Tak czy inaczej – John Cleese

Jeżeli jesteście fanami „Latającego cyrku” z pewnością powinniście sięgnąć po tę pozycję i dowiedzieć się więcej na temat człowieka, który zrewolucjonizował komedię nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i na całym świecie. To on jako pierwszy w brytyjskiej telewizji powiedział „shit”. Jednak jeśli spodziewacie się historii wyłącznie związanej z Monty Pythonem możecie się rozczarować, bowiem autobiografia Cleese'go jest prawie pozbawiona wzmianek o Latającym cyrku. Z drugiej strony, jeśli jesteście nastawieni na porządną dawkę dobrego humoru, tu lektura Was z pewnością nie zawiedzie!

Dziennik tom 3 1980-1989 – Sławomir Mrożek

W zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć postaci Sławomira Mrożka. To trzeci dzienników Mrożka jest wyjątkowy, zawiera on bowiem ciąg rozważań na temat ludzkiej egzystencji, opartych na analizie własnego wnętrza. Zapiski pisarza mogą wydawać się pesymistyczne i pełne goryczy, jednak obok nich znajdujemy pomysły i szkice kolejnych dzieł. Mrożek planował na przykład napisać opowiadanie o gąsienicy odkrywającej kolejne wymiary.

Neil Patrick Harris – Autobiografia, w której decydujesz ty

Tytuł autobiografii Harrisa w pełni oddaje to, czym owa lektura jest. Tak, każdy kto sięgnie po tę książkę ma szansę stać się scenarzystą życia Harrisa. Dzięki Waszym decyzjom może on stać się sławnym komikiem, aktorem, może także spotkać miłość swojego życia i mieć dzieci. Jednak jedna zła decyzja może zniweczyć owe marzenia i sprawić, że Neil wpadnie w sercowe tarapaty bądź umrze w szczękach krwiożerczych piranii. Oprócz wciągającej lektury, w której to Ty decydujesz o losie bohatera, w książce zawarte są opisy sztuczek magicznych czy przepisy na żenujące zdjęcia.

Więcej o książce pod tym linkiem.

Wiktor Orzel, dodano 07.04.2016 11:46
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.