Odszedł Roman Bratny Ostatni przedstawiciel „pokolenia Kolumbów”

O śmierci pisarza poinformowała PAP jego córka Julia Bratny. Pisarz (właściwie: Roman Mularczyk) pisał wiersze, powieści, scenariusze fimowe. Był również oficerem Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim oraz przebywał w obozach jenieckich. Wydawał podziemne pisma literacko-społeczne – "Kuźnia" i "Dźwigary", w 1944 r. Bratny opublikował swój debiutancki tomik wierszy pt. "Pogarda".

Podczas okupacji wraz z matką i młodszym bratem, Andrzejem, późniejszym scenarzystą filmowym zamieszkali w podwarszawskim Konstancinie. Ojciec pisarza brał udział w kampanii wrześniowej, był dowódcą 2. Pułku Strzelców Konnych, w okresie okupacji pełnił funkcję szefa podokręgu kieleckiego AK.

Po 1945 r. Bratny zaangażował się po stronie nowej, komunistycznej władzy. "Nie ma Boga. Rodzą się, umierają społeczne i polityczne wiary. Wolno człowiekowi wierzyć każdej i każdą zdradzać" - pisał Bratny o swojej wolcie światopoglądowej w wydanym w 1978 roku "Pamiętniku moich książek".

Studiował w Akademii Nauk Politycznych w Warszawie i był redaktorem "Pokolenia", "Kultury", "Nowej Kultury", a od 1975 kierownikiem literackim Teatru Powszechnego w Warszawie. Pisał o powojennych losach swojego pokolenia. "Kolumbowie. Rocznik 20", powieść wydana w 1957 r. została sfilmowana przez Janusza Morgensterna.

 

Źródło WP

Źródło Polityka

Esy Floresy, dodano 07.11.2017 19:13
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.