W marcu 2018 roku pojawiły się najnowsze wyniki badania Biblioteki Narodowej dotyczące czytelnictwa w Polsce. Sprawdźmy, ilu Polaków czyta, jakie książki wybierają najczęściej i gdzie je czytają?
Co najmniej jedną książkę w 2017 roku przeczytało 38 proc. Polaków. Biblioteka Narodowa podkreśla, że wynik ten jest podobny do tych, jakie uzyskano w ciągu kilku ostatnich lat. Największy spadek poziomu czytelnictwa w Polsce obserwowany był w okresie 2004-2008. Obecnie ustabilizował się on na poziomie nieco poniżej 40 proc. Zaledwie około 9 proc. Polaków deklaruje czytanie 7 i więcej książek rocznie. Zalicza się ich do czytelników intensywnych.
Z badań z 2015 roku, jakie wykonała czołowa księgarnia online w Polsce, wynika, że 55 proc. osób, które są czytelnikami, sięga po książkę codziennie, a 38 proc. robi to kilka razy w tygodniu. Aż 95 proc. respondentów w przytoczonym badaniu twierdzi, że tradycyjne książki nigdy nie wyjdą z użytku i nie zostaną zastąpione przez książki elektroniczne. Lekturę w postaci e-booków wybiera jednak już 68 proc. badanych, a co trzeci sięga po książkę w dwóch formatach - drukowanej i elektronicznej.
Według raportu „Pokaż jak czytasz”, który zawierał wyniki ankiet z 2015 roku, czytelnicy w Polsce najczęściej kupowali książki za pośrednictwem sklepów internetowych - takiej odpowiedzi udzieliło 83 proc. respondentów. Wysyłkowe księgarnie są wybierane zatem częściej niż tradycyjne, z których korzysta zaledwie 44 proc. badanych. Jeszcze mniej osób kupuje książki w antykwariatach - 22 proc. albo w supermarketach - 20 proc. badanych.
Polscy czytelnicy w szczególności upodobali sobie takie gatunki literackie jak kryminał i sensacja. Sięgają chętnie po książki skandynawskich autorów, ale i czytają kryminały rodzimych pisarzy. Lubujemy się w prozie polskiej i obcej, fantastyce, literaturze pięknej i literaturze faktu. Kobiety zdecydowanie najczęściej czytają romanse, książki o tematyce kulinarnej i kryminały, a mężczyźni częściej stawiają na pozycje historyczne, fantastykę, komiksy i literaturę faktu. Młodzi czytelnicy lubią czytać książki fantastyczne, komiksy, literaturę typowo młodzieżową oraz romanse (głównie dziewczęta). Seniorzy zaś chętnie czytują prozę polską i obcą, literaturę piękną, historyczną oraz sensację.
O przyszłości czytelnictwa w Polsce zdecydują młode pokolenia. Mają na nie wpływ rzecz jasna rodzice. Jeśli w domu się czyta i są książki, to dziecko chętniej po nie sięgnie i być może stanie się w przyszłości intensywnym czytelnikiem. Kluczem do sukcesu w zarażania innych miłością do czytania jest dawanie dobrego przykładu przez samych rodziców. Jeśli oni czytają, ich pociechy będą najprawdopodobniej chciały ich naśladować.
Artykuł sponsorowany