Drukowana literatura - czytajmy książki!

W czasach, gdzie powoli wszystko, co się da zastępujemy wersjami elektronicznymi lub cyfrowymi, klasyczna drukowana książka wydaje się przeżytkiem. Zajmuje miejsce, trzeba ją ze sobą wozić i często potrafi być dość ciężka. Z drugiej strony jednak drukowany tekst ma wiele zalet, których nie uświadczymy w przypadku wersji cyfrowej. Dlaczego zatem wciąż warto kupować książki w wydaniu tradycyjnym? Co się z tym wiąże? Czy możemy w ten sposób oszczędzić trochę pieniędzy?

Zacznijmy od zalet książek drukowanych.

1. Papierowa książka ma swoją "duszę",
2. Wydanie fizyczne często można znaleźć taniej niż e-book,
3. Drukowana literatura mniej męczy oczy,
4. Drukowana wersja książki to głębsze skupienie podczas czytania.

Papierowa książka ma swoją "duszę"

Jest to niewątpliwa zaleta klasycznych wydań książek. Fakt, że możemy dotknąć okładki, przekartkować strony czy poczuć charakterystyczną woń papieru dla wielu osób nadal jest o wiele bardziej atrakcyjna, niż "pozbawiony duszy" Kindle w metalowej obudowie. Dodatkowo książki w papierowym wydaniu mogą być ozdobą naszego domu, tworząc miniaturową biblioteczkę, którą możemy się pochwalić i wracać co jakiś czas. Druk ma również inną istotną zaletę - nie musimy martwić się o to, że podczas czytania padnie nam bateria.

Wydanie fizyczne często można znaleźć taniej niż ebook

Tania książka to zwykle papierowa książka. Dzieje się tak z bardzo prostego powodu - po pewnym czasie od premiery konkretnego tytułu, jeżeli cały nakład się nie sprzeda, taniej jest wystawić go w obniżonej cenie, niż płacić za magazynowanie. W przypadku e-booków koszty te są minimalne, co z kolei sprawia, że zwykle ceny książek elektronicznych utrzymują się na stałym poziomie i niechętnie podlegają takim obniżkom, jak ich papierowe odpowiedniki. Dlatego, jeżeli chcemy się zaopatrzyć w tanie książki, powinniśmy najpierw poszukać fizycznych wydań interesujących nas tytułów.

Drukowana literatura mniej męczy oczy

Papierowa tania książka ma jeszcze jeden duży atut względem nowoczesnych ebooków - czytanie druku, o ile zadbamy o odpowiednie światło, nie męczy tak wzroku, jak wpatrywanie się w ekran urządzenia. Jest to istotne szczególnie dla dzieci, osób starszych oraz tych, które już muszą nosić okulary lub po prostu nie potrafią się skupić na tekście czytanym na wyświetlaczu. Klasyczne wydania książek często są również w stanie zmieścić więcej słów na stronie, pomimo zbliżonej wielkości czcionki i marginesów, ponieważ zwykle są większe niż kieszonkowy Kindle. Jeżeli więc nie lubimy co chwila przewracać stron, papierowe wydanie również będzie dla nas bardziej atrakcyjnym wyborem.

Druk = większe skupienie

Wyniki badań przytaczanych przez Nicolasa Carra w książce Płytki Umysł. Jak Internet wpływa na nasz mózg wskazują, że percepcja tradycyjnej, drukowanej literatury jest jakościowo po prostu lepsza. Więcej z tego, co przeczytamy, zostaje w naszej pamięci długotrwałej. Podczas czytania nie rozprasza nas żaden przycisk czy hiperłącze - po prostu obcujemy z tekstem, a nasz mózg nie jest przez nic rozpraszany, przez co druk nadal uznaje się za nośnik lepszy niż literatura cyfrowa.

artykuł sponsorowany

Wiktor Orzel, dodano 08.11.2019 09:24
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.