Znani twórcy o domowych bibliotekach na Światowy Dzień Książki

15 kwietnia w księgarniach internetowych, pod patronatem lubimyczytać.pl, ukazuje się książka Aleksandry Rybki „Pokaż mi swoją bibliotekę” – zbiór szczerych i prywatnych rozmów z polskimi twórcami o domowych bibliotekach, czytelniczych przyjemnościach i historiach z życia wziętych.

Pokaż mi swoją bibliotekę, a powiem ci…

Kto najchętniej czyta w toalecie i kto trzyma tam książki swoich ulubionych pisarzy? Dla kogo Pięćdziesiąt twarzy Greya to pozycja obowiązkowa, a kto bierze do ręki powieści Wiesława Myśliwskiego jedynie „z przyzwoitości”? Kto wie dokładnie, co znajduje się w jego księgozbiorze, a w czyim mieszkaniu poruszanie się utrudniają stosy książek?

Aleksandra Rybka rozmawia z pisarzami, dziennikarzami, felietonistami, znawcami literatury i języka o najintymniejszej sferze ich życia – o domowych bibliotekach. Pokaż mi swoją bibliotekę to szczera, wielogłosowa opowieść o wyborach, wspólnych rodzinnych przyjemnościach i wspomnieniach związanych z książką.

Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil, Sylwia Chutnik, Michał Cichy, Jacek Dehnel, Paweł Dunin-Wąsowicz, Anna Dziewit-Meller, Alicja Gęścińska, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Jerzy Jarniewicz, Maciej Robert, Michał Rusinek, Maciej Sieńczyk, Justyna Sobolewska, Agata Tuszyńska i Krzysztof Varga zdradzają swoje guilty pleasures, wspominają o powinnościach literackich i największych czytelniczych grzechach.

***

Trzeba sobie, Jurku, uczciwie powiedzieć, że nie bylibyśmy razem, gdybyśmy tak nie rozmawiali, jak rozmawiamy. A nie rozmawialibyśmy tak, jak teraz z panią, gdybyśmy nie przeczytali tego wszystkiego, co przeczytaliśmy.

fragment rozmowy z Lucyną Kirwil i Jerzym Bralczykiem

Mój tata sam zrobił u nas w domu półki na książki, uważał, że takie rzeczy należy robić samodzielnie. Nad moim łóżkiem przykręcił półkę, na której umieścił Dzieła zebrane Josepha Conrada, dwadzieścia sześć czy siedem tomów w charakterystycznej granatowej obwolucie. Ufałem tacie oczywiście bezgranicznie, ale co jakiś czas miałem sen, że te półki na mnie spadają. Wiele lat później, kiedy już się wyprowadziłem od rodziców, zadzwoniła do mnie koleżanka, która pracowała w jednym z krakowskich wydawnictw, i złożyła mi propozycję życia – przetłumaczenie wszystkich dzieł Conrada. Wtedy wrzasnąłem: „Nie!”. Poczułem, jakby ta półka naprawdę wtedy na mnie spadła i przygniotła mnie wszystkimi tomami. I pewnie byśmy nie mogli się dziś spotkać, bo byłbym gdzieś w połowie Lorda Jima. Całe życie z tym typkiem…

Michał Rusinek

***

Aleksandra Rybka – miłośniczka książek i czytania, nauczycielka języka polskiego, mama dwójki dzieci.

materiały prasowe

Wiktor Orzel, dodano 15.04.2020 09:11
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.