Apel o wsparcie Stacji Literatura

Biuro Literackie apeluje o wsparcie i uratowanie Stacji Literatura. Trzydzieści trzy zagraniczne festiwale oraz instytucje literackie z dwudziestu jeden krajów przygotowało list do Ministra Kultury.

Wśród sygnatariuszy listu są uznane festiwale literackie: Internationales Literaturfestival Berlin, Kosmopolis z Barcelony, poesiefestival berlin, Passa Porta Festival z Brukseli, Festival of the European Short Story z Zagrzebia oraz instytucje: Dutch Foundation for Literature, Literature Across Frontiers i The Poetry Project z Nowego Jorku. Nie brakuje też ważnych postaci życia literackiego: Alexandry Büchler, Cristiny Fuentes La Roche, Ulricha Schreibera, Olivera Stošicia i Thomasa Wohlfahrta.

Sygnatariusze listu wyrażają zaniepokojenie odmową wsparcia „dla dalszej organizacji festiwalu Stacja Literatura – najstarszego, a zarazem jednego z najbardziej uznanych festiwali literackich w Polsce”. Zwracają uwagę, że „przedsięwzięcie realizowane od 1996 roku przez Biuro Literackie jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek kulturalnych. Lubianą i cenioną nie tylko przez światowe grono pisarzy, ale także przez środowisko menedżerów kultury, którzy chętnie uczestniczą w Europejskim Forum Literackim – ważnej części festiwalu”.

Zauważają także, że „Biuro Literackie jest partnerem platform międzynarodowych, współtwórcą wielu projektów kooperacyjnych i inicjatorem licznych działań na skalę europejską i światową”. Swój list do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu kończą zdaniem: „Nowatorskie podejście do literatury, najwyższa jakość artystyczna wydawanych książek oraz interdyscyplinarny charakter ich prezentacji, atrakcyjny dla młodych odbiorców, potwierdzają istotną rolę wydawnictwa w sektorze kultury”.

Stacja Literatura (dawny Fort Legnica i Port Literacki Wrocław) to najstarszy polski festiwal literacki, który od 1996 roku z powodzeniem broni pozycji uznawanych przez medialny mainstream kulturalny za nieodwołalnie stracone. To w ramach Stacji Literatura debiutowali na scenie poetyckiej tacy twórcy, jak Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Bronka Nowicka czy Marta Podgórnik. To tutaj dwanaście swoich książek wydał Tadeusz Różewicz, a Kora odbyła swój ostatni publiczny wstęp, który poprowadziła Olga Tokarczuk. Festiwal odwiedziła także noblistka Herta Müller oraz artyści pokroju Lourie Anderson. To także tutaj swoje książki wydawali Bob Dylan i Patii Smith.


Link do zrzutki - https://zrzutka.pl/rv6xgm
Link do apelu o dalsze dotowanie festiwalu - petycjeonline.com
 

Źródło: biuroliterackie.pl

Redakcja, dodano 20.04.2021 08:24
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.