Towarzysz dla każdego – książka detektywistyczna

Dobra seria książek detektywistycznych potrafi wciągnąć na długie godziny. Często staje się również kanwą filmów czy seriali oraz podcastów. Niewątpliwie bowiem książki detektywistyczne cieszą się niesłabnącym powodzeniem, a historie z zabójstwami, kradzieżami czy innymi przestępstwami są najchętniej czytane przez młodszych i starszych. Nic więc dziwnego, że w sklepach przybywa literatury kryminalnej, a obok znanych nazwisk cały czas pojawiają się debiutanci w gatunku.

Dlaczego warto sięgać po książki detektywistyczne?

Od lat książki detektywistyczne także w Polsce niewątpliwie dominują na rynku księgarskim. Nie brakuje także oczywiście filmów i seriali, a znane nazwiska tuż obok tych, którzy zaczynają pisarską karierę, tworzą niezwykłą różnorodność w temacie. Nic więc dziwnego, że Eriksson i Kjell Ola Dahl są coraz bardziej rozpoznawalni, a nie gaśnie popularność Agaty Christie i oczywiście Jo Nesbo. Hitem stają się też najlepsze książki detektywistyczne polskich pisarzy, więc Mróz, Bonda czy Małecki to prawdziwe gwiazdy gatunku. W tej różnorodności można więc bez problemu wybrać tę literaturę, które najbardziej do nas trafia – inspiruje, wciąga, zaskakuje, zachwyca językowym bogactwem lub też atrakcyjnością historii. Powodzeniem cieszą się więc zagadki detektywistyczne dla dzieci oraz kolekcje dla dorosłych. I choć przecież zbrodnia czy przestępstwo, które jest osnową powieściowej historii, to jednak książka detektywistyczna dostarcza rozrywki i wpływa na ćwiczenie różnorodnych umiejętności.

Gdzie znaleźć najlepsze książki detektywistyczne?

Można wykorzystywać książkę detektywistyczną do nauki języka angielskiego. Poza tym serie dla młodszych dzieci będą też świetnym sposobem, na ćwiczenie logicznego myślenia i dedukcji. Czasem niektórzy krytycy zarzucają temu gatunkowi, że służy do mało ambitnej czy lekkostrawnej rozrywki, więc książki detektywistyczne umieszczają w kręgu kultury popularnej. Z drugiej strony, broniąc czasem dość szablonowych fabuł, warto podkreślić, że nie o sensację czy zbrodnię czytelnikom tak naprawdę chodzi. Czytelnicy wciągani są bowiem w psychologiczną warstwę historii. Szukają motywów, odpowiedzi na pytania, starają się zrozumieć związki przyczynowo-skutkowe, a także porządkują fakty. A to w prostej linii prowadzi do ujawnienia zbrodniarza, choć ta droga do celu jest bardzo skomplikowana i zagmatwana. Nic dziwnego, że niemalże każda seria książek ma swoich wiernych fanów, którzy identyfikują się przede wszystkim z postacią detektywa. Klienci chętnie szukają więc kultowych i nowych propozycji w księgarniach, sklepach internetowych czy na przykład w sieci Empik.

Zagadki detektywistyczne, które rozwijają logiczne myślenie

Powieść detektywistyczna musi być pełna interesujących bohaterów. Jej fabuła jest wielopoziomowa i to ona najczęściej zaskakuje i zachwyca. Poza tym rozwiązywanie zagadek w trakcie samodzielnego czytania to prawdziwa przyjemność intelektualna. Wszak sam fakt, że można poukładać do siebie fakty i rozwiązać zagadkę już daje dużo satysfakcji. Poza tym to też przekłada się nieco na psychiczne i moralne widzenie świata – bo tak jak w bajkach oczekujemy, że zwycięży dobro, a zbrodniarz zostanie zdemaskowany i ukarany. Dodatkowo wiele książek detektywistycznych to także atrakcyjne miejsca, ciekawostki, wiedza z zakresu historii sztuki czy też losów danego miasta lub rodziny. Taka wiedza dodatkowa będzie interesująca dla dorosłych i starszych dzieci, ponieważ sprawia, że nie sama zbrodnia jest clou opowieści, a młodzi detektywi również mają swoje życie, problemy, cechy charakteru.

artykuł sponsorowany

Redakcja, dodano 17.10.2022 15:54
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.