Recenzje książek - blog, podcast, a może wybrać coś innego?

W sieci publikowane są opinie o książkach na różnych stronach. Zamieszczają je czytelnicy, którzy chcą podzielić się recenzją z innymi. Polecać dobre lektury na dowolną okazję. Przeczytaj o formach recenzji i wybierz wideo, pisanie bloga, profil w social mediach albo podcast. Publikuj swoje i zachęć ludzi do czytania.

Blog, czyli pisanie, zdjęcia

W formie przemyśleń z lektury, opis dłuższy z frazami kluczowymi, nagłówkami. Na blogu o książkach wszystko jest dozwolone. Dzięki pisaniu recenzji zgodnie z zasadami wyszukiwarki rozwiniesz swoje miejsce w sieci. Możliwa będzie współpraca z wydawnictwami na różnych zasadach. Przeważnie jest to forma barterowa. Otrzymuje się egzemplarz recenzencki do przeczytania przed premierą. Zamieszczać relacje z wydarzeń książkowych odbywających się w różnym czasie. Blogerzy książkowi odwiedzają targi książki i tam rozmawiają z pisarzami, kupują nowości książkowe, zbierają autografy. Trzeba mieć domenę płatną albo bezpłatną.

Przykład takiego serwisu: oczytanyfacet.pl/recenzje

Podcast, czyli mówisz do mikrofonu

Forma głosowa, nagrywana i montowana podobnie jak film. Osoby tworzące podcasty powinny mieć przyjemny głos. To jest dla niektórych lepsze od pisania i nie musi długo trwać. Lepsze są krótkie recenzje do szybkiego wysłuchania. Oprócz tego mogą to być różne tematy związane z książkami dostępnymi na rynku. Polecać można nowości książkowe ukazujące się w różnych miesiącach. Robić zestawienia typu pięć najlepszych kryminałów, romansów, powieści obyczajowych, thrillerów, innych. Do nagrań można zaprosić innych blogerów książkowych, pisarzy, gości z branży wydawniczej.

Przykład takiego podcastu: open.spotify.com/show/6zoOR4yiXJEus4jDxrn8VM?si=RlBGeDKJTBKDCP4TgusHLw&nd=1

Wideo – recenzja w formie filmu

Ciekawe rozwiązanie dla osób, które chcą zobaczyć szczegóły niewidoczne w podcaście, na blogu. Prowadzić można własny vlog o książkach dla tych, którzy lubią zobaczyć emocje czytającego. Osoba zakładająca kanał musi być pewna siebie na wizji. Potrzebna będzie kamera dobrej jakości dźwiękiem i obrazem. Nagrywać można także aparatem z odpowiednimi funkcjami, a nawet smartfonem. Należy się zastanowić, co będzie dobre na początek. Potem można zainwestować w lepszy sprzęt do nagrywania filmów dostępny w sklepach. Sprawdzić, ile osób będzie oglądało, czy ktoś zechce wystąpić.

Social media – fan page, bookstagram, inne

Osoby prowadzące blog o książkach, mające swoją stronę. Profil mogą traktować jako dodatek do innych albo główne źródło recenzji w różnej formie. W tym pisanej, wideo, zamieszczać linki do bloga, podcastu, filmu.

Jak widać, jest wiele możliwości publikowania recenzji książek. Blogi, wideo, podcasty, profile w social mediach. Każde z dzieł powinno być przeczytane.

Wiele osób wybierze jedną lub kilka możliwości. Nie trzeba ograniczać się do jednej. Recenzje to świetny sposób na poznanie pisarzy, osób blogujących, innych ciekawych. To także rozwijanie swojego warsztatu pisarskiego.

Artykuł sponsorowany

Wiktor Orzel, dodano 13.06.2023 12:37
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.