Najlepiej się nie urodzić

Najlepiej się nie urodzić to zbiór opowiadań i krótkich próz autora bestsellerowej powieści Madame (1998). W przesyconych melancholią i zarazem gorzkim humorem tekstach Antoni Libera opowiada o  kluczowych dla siebie doświadczeniach. Jest więc literacki portret Żoliborza, dzielnicy dzieciństwa, w której mieszka do dziś oraz gdyńskiego Orłowa, które określa swoją drugą małą ojczyzną.

Są najistotniejsze, czasem stałe, czasem zmieniające swój charakter, przygody z literaturą; w tym młodzieńcze z Miazgą Andrzejewskiego i Kosmosem Gombrowicza oraz dojrzałe z twórczością Becketta. W książce znajdują się także żartobliwe gry literackie pisarza z kilkoma kolegami po piórze – Pawłem Huelle, Jerzym Pilchem, Bronisławem Majem i Januszem Szuberem.

Autor przywołuje również fundamentalne doświadczenie polityczne, haniebną postawą Władysława Gomułki i rządzących komunistów pod koniec lat 60., które zaciążyło na historii Polski i życiu samego twórcy.

Najważniejszym opowiadaniem w tomie zdaniem pisarza jest poświęcona fundamentalnej przygodzie z muzyką Toccata c-dur. Wszystkie te doświadczenia zdaniem samego autora składają się na syntetyczny obraz jego losu. Teksty uzupełniają zdjęcia archiwalne lub oddające nastrój danego miejsca.

Antoni Libera
NAJLEPIEJ SIĘ NIE URODZIĆ
i inne teksty prozą
Wydanie I
Państwowy Instytut Wydawniczy, 2023

***

Antoni Libera, autor powieści Madame, literackiej autotobiografii Godot i jego cień. Przełożył na język polski wszystkie dramaty Becketta, a także znaczną część pozostałych jego pism. Wielokrotnie inscenizował także jego sztuki, angażując do tych przedsięwzięć najwybitniejszych aktorów polskiej sceny. Jest również autorem przekładów Szekspira, Oskara Wilde’a, Friedricha Schillera, Jeana Racine’a. Tłumaczy także libretta, m.in. Króla Ubu do muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

informacja prasowa

Redakcja, dodano 31.08.2023 14:42
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.