Bruno Bettelheim: Cudowne i pożyteczne o znaczeniach i wartości baśni

Amerykański psychoanalityk twierdzi, że „bezpieczne”, współczesne opowieści wymijają problemy egzystencjalne, nie mówią nic o śmierci i starości, o ograniczeniach naszego istnienia, pragnieniu życia wiecznego. Baśnie natomiast odpowiadają na pytania, które zadaje sobie każde dziecko, konfrontują je w uczciwy sposób z podstawowymi kwestiami egzystencjalnymi człowieka.

Problemy ucieleśnione w konkretnych postaciach i zobrazowane w wydarzeniach baśniowych oswajają przed lękiem związanym ze śmiercią, dorastaniem i z trudnościami, niespodziewanymi i niesprawiedliwymi ciosami, jako nieodłącznymi elementami życia, którym można stawić czoło. Ukazują w symbolicznej formie, na czym polega proces zdrowego rozwoju człowieka i dojrzewania.

„Książka Bruna Bettelheima emanuje urokiem baśniowych opowieści znanym nam z dzieciństwa, a zarazem wprowadza nas w coś zupełnie nowego, nieoczekiwanego. Gdy śledzimy rozważania autora o tej czy innej baśni, zaczyna to nagle rzucać nowe światło na nasze przeżycia z dzieciństwa. Wiele z nich podczas tej lektury odżywa, czasem bardzo intensywnie i pod jej wpływem zaczynamy dostrzegać, jak były ważne, jak wpłynęły na nasze dalsze życie, z czego nie zdawaliśmy sobie sprawy. Zaczynamy je teraz lepiej rozumieć. Lepiej rozumieć siebie samych, a dzięki temu także innych ludzi”.

Z wprowadzenia Danuty Danek, autorki przekładu.
Długo oczekiwane wznowienie książki Bruna Bettelheima jest już w księgarniach.

Bruno BETTELHEIM
Cudowne i pożyteczne o znaczeniach i wartości baśni

Państwowy Instytut Wydawniczy 2023

materiały prasowe

Redakcja, dodano 26.10.2023 15:04
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.