Nowy "Ceram" - Sztuka czytania i pisania w Babilonie

Nowy „Ceram” autorstwa Domimique’a Charpina, jednego z największych znawców starożytnego Bliskiego Wschodu, prezentuje najnowszy stan badań nad wynalazkiem pisma klinowego, który to – bez cienia przesady – zdefiniował rozwój ludzkości. Napisana pięknym i przystępnym językiem Sztuka pisania i czytania w Babilonie przynosi ogrom wiedzy o bogatej cywilizacji mezopotamskiej.

Przełom w historii ludzkości nastąpił około roku 3200 p.n.e., kiedy to Sumerowie wynaleźli pismo. Przez ponad trzy tysiące lat w Mezopotamii codziennie posługiwano się pismem klinowym, czego dowodem są setki tysięcy odkrytych tabliczek glinianych, stanowiących bogate źródło informacji o całym społeczeństwie. Pisać umieli nie tylko skrybowie, ale i przedstawiciele elit. Archiwa odkryto zarówno w świątyniach i pałacach, jak i w wielu domach prywatnych, gdzie gromadzono dokumenty rodzinne. Biblioteki (np. Asurbanipala w Niniwie) służyły jako zbiory referencyjne dla różnych specjalistów, w tym wróżbiarzy i egzorcystów. Za pomocą pisma komunikowano się też ze światem bogów, a z myślą o potomnych władcy umieszczali dokumenty fundacyjne we wznoszonych gmachach.

Autor śledząc wykorzystanie pisma w różnych dziedzinach, od handlu po dyplomację, pasjonująco opowiada o ludziach i kulturze: o władcach, kapłanach, kupcach, skrybach i niewolnikach.  O zinstytucjonalizowanych szkołach dla skrybów, o królewskich, prywatnych i świątynnych bibliotekach, roli wróżbiarstwa i zaklęć, o lamentacjach, kronikach i listach do bogów.

Dominique Charpin (ur. 12 czerwca 1954 we Francji) jest wybitnym asyriologiem, wykładowcą historii Mezopotamii w École Pratique des Hautes Études, profesorem katedry cywilizacji mezopotamskiej w Collège de France, redaktorem naczelnym „Revue d’Assyriologie” i autorem wielu publikacji naukowych.

materiały prasowe

Redakcja, dodano 01.12.2023 13:41
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.