Research do powieści historycznej – od dobrego zapytania po wartościowy materiał

Wyszukiwanie informacji, zwane także researchem, jest kluczowe, jeśli chcemy napisać wiarygodną powieść historyczną. Jak efektywnie organizować tego typu pracę? Na co zwrócić uwagę podczas researchu pisarskiego?

artykuł sponsorowany

Wydawać by się mogło, że napisanie książki w określonych realiach historycznych, zwłaszcza w dobie internetu, nie powinno sprawiać większych trudności. Mamy Wikipedię, niemalże nieograniczony dostęp do wiedzy, więc w czym problem?

Okazuje się jednak, że gdy już mamy w głowie pomysł na napisanie książki, często nie mamy pojęcia, od czego zacząć i z czym się „je” research historyczny; kluczymy po forach internetowych, encyklopediach, szukamy na chybił trafił… a praca ta, zamiast sprawiać przyjemność i powodować stopniowy przyrost wiedzy, sprawia coraz większą frustrację.

Research historyczny to praca jak każda, którą warto odpowiednio zaplanować.

  1. Pierwszym krokiem jest dokładne zdefiniowanie tego, czego szukamy.
  2. Drugim określenie źródeł, które z dozą dużego prawdopodobieństwa mogą określone przez nas informacje zawierać.
  3. Następnie przechodzimy do gromadzenia, opisywania i selekcjonowania pozyskanych materiałów.
  4. W kolejnym kroku oceniamy pozyskanych źródeł – czy są wiarygodne, czy będą przydatne?
  5. Mając już bazę wartościowych materiałów, przechodzimy do tego, co najlepsze, czyli adaptację źródeł do własnych pomysłów, co powinna poprzedzić krytyczna lektura źródeł, tak aby na ich podstawie wyciągnąć własne wnioski
  6. Warto także pamiętać o tym, aby pozyskane i opracowane źródła wygodnie i bezpiecznie magazynować, tak aby mieć do nich łatwy i bezproblemowy dostęp w każdej chwili podczas pisania – tutaj przydatne będą wszelkiego rodzaju specjalistyczne oprogramowanie.

Tyle w teorii. Jeśli fascynuje Cię określona epoka lub konkretna postać historyczna i chciałbyś/chciałabyś ją pokazać światu, a nie wiesz, jak się do tego zabrać – sprawdź ofertę kursów pisarskich Doroty Pająk-Pudy, która zawodowo zajmuje się wyszukiwaniem informacji naukowej na potrzeby innych oraz prowadzi warsztaty dot. pisania i researchu.

artykuł sponsorowany

Redakcja, dodano 01.07.2024 10:50
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.