Radiowa Trójka się zmienia

Autorskie audycje muzyczne, zaangażowanie w kwestie społeczne, rzetelne komentarze polityczne i publicystyka kulturalna – to propozycja Odnowy radiowej Trójki. - Wiemy, że na rynku medialnym jest miejsce na propozycję skierowaną do osób słuchających dobrej muzyki i poszukujących mądrego słowa. Na tle innych stacji nadających w FM wyróżniamy się audycjami autorskimi – mówi Agnieszka Szydłowska, redaktorka naczelna stacji.

Katarzyna Borowiecka, Agnieszka Szydłowska i Renata Grochal Foto: Polskie Radio

Radiowa Trójka wciąż odnawia swoje propozycje programowe. Odwołuje się do najlepszych tradycji anteny i tworzy programy w oparciu o autorskie podejście omawianych tematów i wyborów muzycznych. A to wszystko dzięki współpracy z dziennikarzami i dziennikarkami oraz specjalistami i specjalistkami z różnych dziedzin.

- Na tle innych stacji nadających w FM wyróżniamy się audycjami autorskimi. Te muzyczne pomagają wyłowić z nadmiaru dzisiejszego rynku muzycznego to, czego szkoda przegapić. Słowne powierzamy ludziom, którzy wierzą w misję mediów publicznych. Nie boimy się trudnych tematów i wielkich słów. Chcemy zmieniać świat na lepszy - mówi Agnieszka Szydłowska, redaktorka naczelna stacji. Naszym celem jest budowanie medium, które będzie platformą spotkania, wymiany myśli i szerokiego dostępu do kultury. Także w Internecie, gdzie natychmiast po premierze na antenie, trafiają nasze audycji słowne.

W Trójkowym zespole o komentarz polityczny oraz dyskusje z polityczkami i politykami dba Renata Grochal - od poniedziałku do piątku od godz. 8.13 w programie „Bez uników” oraz w każdą sobotę w „Śniadaniu w Trójce”. Trójka jest także partnerem nowego programu TVP Info „Trójkąt polityczny”, prowadzonego przez Renatę Grochal i Aleksandrę Pawlicką, którego po telewizyjnej premierze, będzie można słuchać w podcastach Programu 3. Z kolei o komentarze dotyczące wydarzeń na świecie i ich wpływie na sytuację w Polsce, dbają w swoich autorskich programach - Jarosław Kuźniar („360 stopni” niedziela, godz.15.00, co dwa tygodnie) i Piotr Pogorzelski („Po Prostu Wschód” sobota, godz. 15.00).

Od września zespół radiowej Trójki wzmacniają Marcin Walter (doświadczony dziennikarz i wydawca, ostatnio pracujący w RMF FM), któremu powierzono opiekę nad porannym wydaniem „Zapraszamy do Trójki”. Pasmo popołudniowe to z kolei powrót związanego przez wiele lat z Trójką – Ernesta Zozunia. „Klub Trójki” (poniedziałek – czwartek, godz. 20.00) pozostaje przestrzenią wymiany opinii na istotne i frapujące tematy. Paulina WilkMichał MatusAnna DudzińskaKatarzyna StoparczykKrzysztof Łoniewski zapraszają do rozmowy nie tylko gości zaproszonych do studia, ale także słuchaczki i słuchaczy. Do cyklu programów pod wspólnym tytułem „Ludzie” dochodzą dwie nowe propozycje. Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokatka, obrończyni praw człowieka, feministka i mama zadebiutuje w „Ludzkiej §prawie”. To program, w którym centrum jest człowiek i jego prawa. Będą to rozmowy o odpowiedzialności, empatii i potrzebie zmiany świata. Do Programu 3 wraca także dziennikarka, specjalistka od „Polaków seksu powszedniego” Joanna Mielewczyk. W audycji „Odnowa” o ludziach, którzy swoje życie - z różnych powodów - zaczynają właśnie od nowa.

Na antenie radiowej Trójki również programy przyrodnicze, w których autorzy uczą miłości do świata przyrody w sposób nieakademicki i oryginalny – „Księstwo Ptaków” Stacha Łubieńskiego i „Królestwo Roślin” Pawła Sztarbowskiego. W każdą sobotę o godz. 10.00 autorski program Anety Awtoniuk, „Wielkie Głaskanie”, czyli o relacjach między psami, kotami i ludźmi.

Nad nowymi programami i cyklami pracują też Olga Gitkiewicz (reporterka i pisarka), Anna Kowalczyk (autorka „Brakującej połowy dziejów” i wiceprezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet), Jarosław Gwizdak (były sędzia, obecnie adwokat, fan prawa i muzyki) oraz doktor Andrzej Kruszewicz. Na Redakcji Słowa, którą kieruje Katarzyna Borowiecka, spoczywa odpowiedzialność za trzymanie ręki na pulsie kulturalnych wydarzeń. Powieści emitowane na antenie od poniedziałku do czwartku o 11.45 opracowuje Barbara Marcinik. W „Pliku tekstowym” Maxa Cegielskiego pojawiają się autorzy najciekawszych premier ostatnich miesięcy – od Anety Prymaki-Oniszk przez Filipa Łobodzińskiego po Andrzeja Stasiuka. We „Wszystkich Książkach Świata” Michała Nogasia goszczą zdobywcy najważniejszych nagród literackich, pisarki i pisarze z całego świata - od Zadie Smith przez Barbarę Kingsolver, Nathana Hilla po Didiera Eribona czy Viktorię Lloyd-Barlow. W kolejnych tygodniach pojawią się w tej audycji zdobywcy literackiego Nobla czy Nagrody Bookera – między innymi Orhan PamukMarlon JamesAnna BurnsMiriam Toews czy Nona Fernandez.

Trójka to również dużo dobrej muzyki. Bartek Chaciński na zmianę z Kubą Ambrożewskim, będą prowadzić „Tygodnik Muzyczny” (sobota, godz. 17.00). To dwie godziny o nowościach, wydarzeniach na polskiej i światowej scenie muzycznej, uzupełnione jakościowym i krytycznym komentarzem. Piątkowe pasmo słowno-muzyczne w godz.22.00 do północy, to od września „Muzyczny Klub Trójki”. W programie dużo muzyki, ale także rozmów o niej. Audycję prowadzić będą m.in. Gosia JakubowskaKuba Ambrożewski i Jacek Hawryluk. Bez zmian pozostają pasma autorskich audycji muzycznych – wieczornych i nocnych, a w nich zarówno muzyka ekstremalnie niezależna („HCH”, „Unsound Radio”), jak i metal („Ciężko na sercu”) czy elektronika („Potrójne Pasmo Przenoszenia”).

materiały prasowe

Redakcja, dodano 06.09.2024 15:07
Strona została wygenerowana przez www.portal-pisarski.pl.