FAQ

 FAQ - najczęściej zadawane pytania

O serwisie

 
Zanim zapytasz
 
Zanim zadasz pytanie Redaktorowi lub Administratorowi przejrzyj bazę wiedzy zgromadzoną w FAQ. W tym miejscu zebraliśmy najczęściej zadawane pytania dotyczące funkcjonowania Portalu Pisarskiego.
 
 
Dwie złote zasady dobrego pytania:
 

  1. Przygotuj pytanie. Przemyśl je. Nie używaj skrótów myślowych, tylko dokładnie opisz, o co Ci chodzi.
  2. Szanuj nasz czas. Nie zadawaj pytań, na które odpowiedź możesz znaleźć tutaj albo na forum Portalu.
  3. Bardzo dobrym początkiem konwersacji będzie wykazanie chęci współpracy w rozwiązywaniu problemu.

 
 
Na czym polega idea tej strony i co mi daje rejestracja?
Portal Pisarski jest dla wszystkich tworzących, tak amatorów jak i profesjonalistów. Każdy może założyć swoje konto i uczestniczyć w internetowej społeczności. Portal Pisarski jest miejscem, w którym możesz czytać prace innych i dzięki temu zwiększać swoje umiejętności. Serwis daje Ci szansę pokazania swoich małych i dużych dzieł innym ludziom, piszącym, ale też tym nastawionym tylko na czytanie.

Wspólnym mianownikiem, który scala społeczność Portalu Pisarskiego, jest pasja związana z pisaniem i literaturą. Pamiętaj, że tworzenie i komentowanie tekstów na Portalu jest najważniejsze. Dodatkowe atrakcje w postaci spotkań towarzyskich i luźnych rozmów pełnią ważne funkcje, ale nie zapomnij, po co przede wszystkim się tutaj zarejestrowałeś.

Kto jest pomysłodawcą Portalu Pisarskiego?
Pomysłodawcą a zarazem twórcą Portalu Pisarskiego jest jego właściciel - Wiktor Orzeł (Sagitarius).

Kiedy powstał Portal Pisarski?
Twórca strony rozpoczął prace nad Portalem Pisarskim w marcu 2006. Oficjalnie Portal Pisarski wystartował z datą 5 kwietnia 2006 r.

Skąd mogę pobrać materiały promocyjne Portalu?
Wszystkie materiały promocyjne znajdują się TUTAJ.

Co zrobić, gdy na stronie pojawią się błędy?
Zgłosić to Redaktorowi lub na forum w temacie Sugestie. Staraj się jak najlepiej opisać błąd, by łatwiej było postawić ewentualną diagnozę. Przy opisie zwróć uwagę na takie sprawy jak typ przeglądarki, rodzaj łącza internetowego itp.

Zarządzanie kontem

Jak się zarejestrować?

Aby zarejestrować się na Portalu Pisarskim, należy nacisnąć przycisk Rejestracja w lewym górnym rogu strony, a następnie postępować zgodnie ze wskazówkami.

Co mi daje rejestracja?
Od momentu założenia konta możesz komentować i oceniać cudze prace, wypowiadać się na forum, pisać newsy, przesyłać fotografie itp. Do twojej dyspozycji jest też Panel Użytkownika, dzięki któremu możesz z powodzeniem śledzić aktywność pod twoimi tekstami, dodawać ulubionych autorów itd. Rejestracja daje przede wszystkim możliwość twórczych dyskusji, rozwijania własnych umiejętności, rozwoju osobistego i aktywnego udziału w życiu Portalu.

Co zrobić, gdy zapomnę hasła do konta?
Po podaniu błędnego hasła przeniesiesz się na stronę, która pozwoli Ci na jego odzyskanie. Pamiętaj, aby przypomnienie hasła było możliwe, adres e-mail, podany przy rejestracji, musi być poprawny.

Jak zmienić hasło?
Przejdź do edycji profilu i postępuj zgodnie ze wskazówkami.

Mam problem z zalogowaniem się na stronę. Co robić?
Zobacz, czy w przeglądarce internetowej masz włączoną obsługę ciasteczek (cookies). Niekiedy należy usunąć pliki cookies i spróbować zalogować się ponownie. Jeśli to nie pomoże zgłoś błąd po przez formularz kontaktowy.

Czy mogę zmienić mój nick?
Nie ma takiej możliwości.

Co to jest avatar?
Avatar jest to obrazek o wymiarach 100 na 100 pikseli, który pełni funkcję identyfikacyjną. Umieszczany jest wszędzie tam, gdzie się wypowiadasz. Możesz go ustawić przechodząc do Edycji Profilu.
 
Dlaczego nie mogę zamieścić awatara w moim profilu?
Być może obrazek/grafika, którą chcesz zamieścić jako avatar, jest zbyt duża. Zmniejsz obrazek do wymiarów 100 x 100 px. Jeśli wszystkie opcje zawiodły, skontaktuj się z Administratorem strony.

Dodałem nowy avatar, ale nadal widoczny jest stary. Co się dzieje?
Wciśnij odpowiedni przycisk w przeglądarce Odśwież lub Refresh. Jeśli to nie pomoże wciśnij jednocześnie CTRL i F5 - spowoduje to przeładowanie każdego elementu strony, w tym i twojego avatara. Powodem wyświetlania się starego obrazka może być wolne łącze internetowe lub przestarzałe oprogramowanie.

Co to jest sygnatura?
Sygnatura to podpis pod każdym twoim postem na forum. Możesz ją tworzyć i edytować w Edytuj Profil. Najlepiej, gdyby wielkość sygnaturki nie przekraczała czterech linijek. Zbyt długa sygnatura jest niezgodna z netykietą i uciążliwa dla innych użytkowników. Sygnatura nie powinna zawierać obraźliwych treści. Kiedy w sygnaturze zostaną umieszczone treści godzące w czyjeś dobre imię, ośmieszające wartości, niezgodne z prawem i/lub Regulaminem Portalu, możliwa jest interwencja moderatorów serwisu.

Nie chcę już mieć konta na Portalu Pisarskim, co robić? 
Jeżeli twoja decyzja jest ostateczna i nieodwołalna, możesz po prostu się wylogować. Możesz też usunąć wszystkie swoje prace, avatar, zdjęcie profilowe oraz wszystko, co napisałeś na swojej stronie profilowej. Jeżeli chcesz całkowicie usunąć konto (wraz z nickiem i wszystkimi przejawami twojej aktywności w Serwisie) napisz do Administratora.

Administracja i Redakcja

 
Kto tworzy i współtworzy Portal Pisarski?
Portal tworzą następujące osoby:

  • Właściciel
  • Administrator techniczny
  • Grafik
  • Redaktorzy
  • Recenzenci
  • Użytkownicy

 
Jaka jest struktura Redakcji Portalu Pisarskiego?
Redakcja dzieli się na dwa działy: Prozy i Poezji, które działają odrębnie, ale pod kierunkiem Właściciela Portalu. Pod opieką redaktorów znajduje się grupa wybranych recenzentów.
 
Kto powołuje Redaktorów?
Redaktorów powołuje Właściciel Portalu np. na wniosek grona redakcyjnego danego działu.
 
 W jaki sposób mogę zostać Redaktorem Portalu Pisarskiego?
Jeśli zaistnieje potrzeba powołania do Redakcji nowej osoby, wówczas załoga Portalu weźmie pod uwagę użytkowników, którzy:
- rozumieją i szanują zasady obowiązujące na Portalu;
- w komentarzach jak i w innych działaniach zachowują obiektywizm;
- nie ulegają wpływom grup i podgrup istniejących na Portalu;
- prezentują swoją wiedzę i umiejętności w zakresie realizującym idee Portalu;
- prezentują wysoki poziom kultury osobistej;

 Jak mogę kontaktować się z załogą Portalu Pisarskiego?
Możesz napisać prywatną wiadomość do jednego z Administratorów. Pełny skład załogi z uwzględnieniem pełnionych funkcji (Redaktor Poezji, Redaktor Prozy, Administrator Techniczny etc.) znajduje się TUTAJ

Użytkownicy


Jakie mam prawa i obowiązki?
Prawa i obowiązki zostały określone w Regulaminie Portalu Pisarskiego.

Co to są rangi specjalne i wyróżnienia?

Rangi i wyróżnienia są przyznawane przez Administrację Portalu. Mogą być wynikiem konkursu lub nadawane jako tzw. uznaniowe przez administrację Portalu za szczególne osiągnięcia.
 
Dlaczego zostałem pozbawiony rangi?
Ranga bądź wyróżnienie może zostać anulowane przez Administrację w przypadku łamania/nieprzestrzegania Regulaminu oraz Netykiety Portalu Pisarskiego, po otrzymaniu ostrzeżenia lub bana.
 
Zauważyłem/-łam, że nicki niektórych użytkowników są kolorowe. Co to oznacza?
Kolor czerwony jest przeznaczony dla każdego Użytkownika, który zarejestrował się na Portalu. Jest to uniwersalny kolor podstawowego szablonu kolorystycznego, który sugeruje możliwość kliknięcia w odnośnik (w tym wypadku jest to hiperłącze kierujące do profilu użytkownika).
 
Kolor zielony noszą Użytkownicy pełniący rolę Redaktorów i jest on przyznawany na czas pełnienia tej funkcji.
 
Ponadto kolory stosowane są również jako nagrody w konkursach, np. wrzosowy przeznaczony jest dla najzabawniejszych, a niebieski - dla docenionych przez Użytkowników bądź Redakcję komentatorów. Kolory te mają charakter tymczasowy.
 
Zauważyłem zachowanie Użytkownika, które uważam za nieodpowiednie. Co mogę z tym zrobić?
Możesz, a nawet powinieneś, zgłosić takie zachowanie Administracji Portalu. Wystarczy, że w tym celu napiszesz do któregoś z Redaktorów z odpowiedniego działu. Możesz także zgłaszać wykroczenia używając ikonki z wykrzyknikiem (przy komentarzu / wiadomości na forum).
Pamiętaj, aby w odpowiedzi na czyjeś łamanie zasad, nie łamać ich samemu.
 
Jak rozumieć działanie na szkodę Serwisu?
Działaniami na szkodę Serwisu są wszelkie bardziej lub mniej świadome poczynania zakłócające funkcjonowanie Serwisu. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim wszelkie zachowania niezgodne z Regulaminem oraz Netykietą. Do takich należą między innymi:
 
- podważanie kompetencji lub kwalifikacji innych Użytkowników;
- skrajny stosunek do Netykiety (wybrane zasady) lub ortografii, również atakowanie wszystkich za najdrobniejsze literówki;
– demonstracyjne łamanie zasad przyjętych na Portalu;
- celowe wyrażanie zdania różnego od tego, posiadanego przez większość dyskutantów, aby spowodować konflikt, mający na celu "wyciąganie" osób niepotrafiących uargumentować własnych opinii; daje to satysfakcję wywołującemu konflikt oraz poczucie wyższości, ale nie niesie żadnych pozytywów dla Portalu;
- używanie argumentów ad personam – atakujących osoby lub ich cechy szczególne, jak wiek/zainteresowania/etc., bez związku z tematem dyskusji;
- konfabulacja np. na temat swojego wykształcenia, pracy, pozycji społecznej bądź doświadczeń życiowych – celem takiej osoby jest tutaj nadanie większego znaczenia swoim wypowiedziom, jako pochodzącym od specjalisty, osoby, która coś zna z autopsji, etc.;
- regularne ogłaszanie swojego definitywnego odejścia z forum lub grupy dyskusyjnej i za każdym razem, po jakimś czasie, powracanie – użytkownik tłumaczy się tutaj różnego rodzaju obowiązkiem, otrzymaniem kilkuset maili zachęcających do powrotu etc.;
- tworzenie multikont (np. Troll może także występować w tym samym okresie także jako Uczestnik1 i Uczestnik2), z których składane są wyrazy poparcia dla wypowiedzi trolla występującego pod własnymi danymi oraz atakowani oponenci tego trolla; troll w ten sposób próbuje wykazać, że nie jest izolowany i cieszy się poparciem na danym forum;
 
Co to jest trollowanie?
Trollowanie jest uskuteczniane przez osobę, która, podkreślając swoje doświadczenie i wiedzę w danym temacie (a w praktyce jest ona bardzo niewielka), próbuje wypowiedzieć się na temat wad czegoś/kogoś, chce na siłę pomóc komuś, nie licząc się z jego innym zdaniem etc. Kiedy dochodzi do polemiki z osobami bardziej doświadczonymi w temacie, troll może zareagować śmiesznymi i bezsensownymi argumentami. Kończy się to w wielu przypadkach interwencją ze strony administratora lub moderatorów serwisu. 
 
Osoba stosująca trollowanie zwykle reaguje wrogo zarówno na łagodne próby uspokojenia dyskusji, jak i ostre reagowanie na jej zaczepki. Merytoryczna zawartość dyskusji ma dla niej znaczenie tylko wtedy, kiedy rozpala w dyskutantach negatywne emocje i przyczynia się do kontynuowania sporu.
 
 Jak radzić sobie z trollem?
Więcej o trollowaniu i radzeniu sobie z trollami znajdziesz tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Trollowanie
Możesz też poprosić o pomoc Redakcję poprzez pw.
 
Co to jest TWA?
TWA czyli Towarzystwa Wzajemnej Adoracji. Osoby należące do TWA narzucają często nieformalny zbiór zasad, za naruszenie którego grozi masowy "atak" członków TWA, wspierają się nawzajem w dyskusjach, gdy któryś z członków TWA zostanie "napadnięty" i ogólnie narzucają "klimat" danej grupy.
 
Często, ale nie zawsze, oczywiście, jest tak, że autorzy oceniają wysoko bądź nisko teksty/prace sobie nawzajem. Wzajemne sympatie i antypatie biorą górę nad treścią. Dla „członków” TWA przestaje być ważne CO jest napisane, a zaczyna być ważne KTO to napisał. Uczestnicy TWA są silnie od siebie uzależnieni, mają problem z samodzielnym podejmowaniem decyzji, a komentarze „opływają lukrem”.
 
Wiele z problemów wynika z działań TWA i to nasuwa pytanie, czy źródłem problemu TWA są „niedociągnięcia” w działaniu Portalu, czy źródłem tych niedociągnięć jest czepialstwo i brak samokrytyki TWA. Tacy ludzie zaczynali prawdopodobnie swoją przygodę w literackim internecie na forach, gdzie słodziło się sobie nawzajem, nie było żadnej weryfikacji i ogólnie chodziło o to, żeby się pokazać i zdobyć popularność, a nie czegoś nauczyć.
 
Dlaczego działania mające znamiona trollowania i TWA są szkodliwe?
Działania tego typu:
- dają twórcy nierzeczywisty obraz jego twórczości i zniechęcają do szlifowania warsztatu, co sprawia, że autor nie rozwija swoich umiejętności, a wręcz można dostrzec regres w tworzeniu;
-  demotywują młodych twórców, pozbawiają wiary we własne umiejętności i możliwości;
- psują atmosferę na Portalu poprzez wywoływanie konfliktów;
 
Zgłosiłem pomysł dotyczący funkcjonowania Portalu i nic się z tym nie wydarzyło.
Powody mogą być różne, np.:
- wprowadzenie zmiany wymaga trochę czasu. Wykaż się cierpliwością.
- Twój pomysł nie spotkał się z aprobatą Redakcji, widocznie jest sprzeczny z założeniami Portalu.
 

Prace

Jak mogę dodać swoją pracę?
Wystarczy nacisnąć na link "Zgłoś tekst" (dostępny po zalogowaniu), wypełnić kilka pól: tytuł pracy, kategoria i opis. Następnie wcisnąć "wyślij" i gotowe. Należy pamiętać, że limit dodawanych tekstów wynosi 1 [słowem: JEDNA] praca na dobę, system automatycznie blokuje próbę zgłaszania większej ilości utworów. 

 Dodałem pracę kilka dni temu, a ona nadal się nie ukazuje, dlaczego?
Oczekiwanie na akceptację pracy przez Administrację trwa od jednego do kilku dni, w zależności od ilości tekstów znajdujących się w poczekalni. Prace dodawane są na stronę główną według kolejności zgłoszeń. 
 
Jak mam rozumieć rubrykę „Dolna Półka”? Jakie teksty tam trafiają?
Dolna Półka to część działu Poezji lub Prozy.
Rubryka Dolna Półka została utworzona z myślą o tekstach niedopracowanych, słabych warsztatowo, nieposiadających odpowiednich walorów literackich albo z innych przyczyn niespełniających wymagań publikacji (błędy, literówki, niechlujstwo), ale dobrze rokujących. Publikacja w tej rubryce umożliwia doskonalenie umiejętności literackich. Utwór dostaje szansę na ocenę czytelniczą, a Autor dowiaduje się, jakie błędy popełnił, jak może poprawić tekst i na co zwracać uwagę podczas pracy nad kolejnymi utworami. Spełnia zatem funkcję dydaktyczną, pozwalając zarówno twórcy jak i komentującym na analizę tekstów niezbędną do doskonalenia warsztatu poetyckiego i prozatorskiego.
 
Umieszczenie tekstu na Dolnej Półce to nie jest degradacja autora, a jedynie sygnał, że utwór wymaga przeróbek warsztatowych.
 
Jaka jest różnica między odrzuceniem tekstu a publikacją na Dolnej Półce?
Staramy się nie odrzucać tekstów (chyba że ewidentnie - zdaniem redakcji - utwór nie jest gotowy do publikacji), dajemy im szansę na Dolnej Półce. Odrzucenie tekstu to całkowite usunięcie go, niedopuszczenie do publikacji.
 
Co mogę zrobić, żeby mój tekst został przeniesiony z Dolnej na Górną Półkę?
Możesz spróbować go poprawić, możesz poprosić użytkowników Portalu o pomoc, sugestie i, jeśli uznasz, że tekst jest gotów do zamieszczenia na Górnej Półce, możesz poprosić Redakcję poprzez pw o ponowną weryfikację.
 
Nie zgadzam się z zamieszczeniem mojego tekstu na Dolnej Półce, a tekst nie został skomentowany przez żadnego z redaktorów. Co robić?
Możesz poprzez pw:
- zapytać Redakcję z jakich powodów Twój tekst został umieszczony na Dolnej Półce;
- poprosić Redakcję o komentarze, które pomogłyby poprawić tekst;
- spróbować przeredagować/poprawić tekst i wtedy zwrócić się z prośbą do Redakcji o ponowną weryfikację tekstu w celu przeniesienia go na Górną Półkę;

Wszelkie wezwania pod tekstem lub w sb, mogą zostać niezauważone, zignorowane lub potraktowane jako chęć sprowokowania sytuacji konfliktowych, za które przewidziane są sankcje zawarte w Regulaminie Portalu.

Nie rozumiem powodu odrzucenia mojej pracy/zakwalifikowania na Dolną Półkę
Oto zestaw najczęstszych powodów odrzucenia słabych prac/zakwalifikowania na Dolną Półkę, wraz z dokładniejszymi objaśnieniami:

- Praca o nieciekawej tematyce, brak walorów artystycznych
Praca nie posiada żadnych walorów artystycznych, czego główną przyczyną jest słaby pomysł, ukazany w kompletnie nieciekawy sposób. Pamiętaj, że Twoją pracę będą oglądać setki osób, dlatego przesyłane utwory powinny stać na dostatecznym poziomie literackim. 

- Brak pomysłu, nieprzemyślane wykonanie.
Praca nie przekazuje żadnych głębszych treści, a słaby pomysł [albo jego brak] nie jest rekompensowany techniką wykonania.

- Nieciekawe ujęcie tematu, brak walorów artystycznych.
Mimo że w pracy zostało poruszone ciekawe zagadnienie, to niestety wykonanie kompletnie popsuło jego odbiór.

- Praca nieprzygotowana do prezentacji w sieci.
Błędy, literówki, ogólna niechlujność dyskwalifikują pracę. Tekst musi spełniać wymogi ortografii i gramatyki.

- Zgłoszenie pracy do niewłaściwej kategorii.
Obowiązkiem użytkownika jest zgłaszanie tekstu do właściwej kategorii. W przypadku przesyłania utworów poetyckich do kategorii prozatorskich (i na odwrót) Redakcja ma prawo do usunięcia tekstu bez podania przyczyny.

- Praca nie spełnia innych wymogów Regulaminu.
Praca zawiera treści wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo lub zasady współżycia społecznego. Interpretacja treści dokonywana jest przez administrację.

- inny powód.
Jeśli nadal masz wątpliwości zajrzyj do odpowiednich działów na forum:
 
Debiut na PP (proza) - co warto wiedzieć?
http://www.portal-pisarski.pl/forum/temat/1557/debiut-na-pp-proza-co-warto-wiedziec

Debiut na PP (poezja) - co warto wiedzieć, zanim opublikujesz wiersz?
http://www.portal-pisarski.pl/forum/temat/1160/debiut-na-pp-poezja-co-warto-wiedziec-zanim-opublikujesz-wiersz
 
Dlaczego zgłoszone do publikacji teksty podlegają weryfikacji?
Redakcja dokonuje selekcji nadesłanych materiałów. Dzięki temu utwory naruszające zasady Regulaminu zostają odrzucane i nie zaśmiecają strony głównej, a pozostałe publikowane są na Górnej lub Dolnej Półce.
 
 Dlaczego (moim zdaniem) słabe prace są publikowane na Portalu?
Portal Pisarski daje szansę na publikację tekstów wszystkim Użytkownikom. Dzięki temu Autor ma szansę na otrzymanie wnikliwych, merytorycznych komentarzy.

Kto decyduje o tym, że mój tekst kwalifikowany jest na Górną lub Dolną Półkę?
Tekst jest kwalifikowany na Dolną lub Górną Półkę przez grono redakcyjne.
 
Dlaczego to Redakcja, a nie Użytkownicy, decyduje o przynależności tekstów do danej kategorii?
Członkowie Redakcji, wybrani przez Właściciela Portalu Pisarskiego, posiadają duże doświadczenie w pracy nad tekstami oraz szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną, pozwalającą na obiektywną ocenę tekstów. Oceny Użytkowników mogą być stronnicze i weryfikować teksty ze względu na sympatię bądź antypatię wobec autora i zawyżać/zaniżać rzeczywisty poziom tekstów.
 
Dlaczego tekst został opublikowany na Dolnej Półce, skoro został wysoko oceniony przez komentujących?
Być może komentujący oceniali tekst przez pryzmat sympatii do autora bądź własnych preferencji (np. tekst rymowany/biały, do zrozumienia łatwy/trudny, co niekoniecznie jest wyznacznikiem dobrego tekstu), a więc nieobiektywnie.
 
Dlaczego tekst został opublikowany na Górnej Półce, skoro został nisko oceniony przez komentujących?
Być może komentujący oceniali tekst przez pryzmat antypatii do autora bądź własnych preferencji (np. tekst rymowany/biały, do zrozumienia łatwy/trudny, co niekoniecznie jest wyznacznikiem dobrego tekstu), a więc nieobiektywnie.
 
Jakie są zasady klasyfikacji tekstów?
Wszystko, co ważne, zostało powiedziane już wyżej. Ujmując rzecz w skrócie, na zakwalifikowanie tekstu na Górną lub Dolną Półkę bądź też odrzucenie wpływają:
- pomysł lub jego brak
- wykonanie
- treść
- forma
- ujęcie tematu / walory artystyczne
- wartość literacka utworu
- decyzja grona redakcyjnego
 
Czym jest plagiat?
Plagiat, to przypisywanie sobie autorstwa cudzego dzieła (lub jego fragmentów). Kradzież może dotyczyć różnych elementów, np. fabuły, kluczowego pomysłu itp. Przed plagiatem chroni prawo autorskie oraz kodeks cywilny. (Źródło: Wydawnictwo Fogra) Załoga Portalu Pisarskiego zastrzega sobie prawo do natychmiastowej kasacji prac i konta Użytkownika po wykryciu plagiatu.

Zgłosiłem pracę do usunięcia, bo jest plagiatem. W uzasadnieniu napisałem "Plagiat!!!", a praca dalej jest na Portalu Pisarskim! Dlaczego?
Żeby zająć się sprawą plagiatu potrzebne są dowody. Jeśli nie podasz linka do oryginału musimy sami go poszukać. Jeśli widzisz skradzioną pracę wrzuconą na Portal Pisarski, oczywiście zgłaszaj to załodze poprzez pw, ale spróbuj również znaleźć dowody. Przyspieszy to znacznie interwencję moderatorów.
 
Dlaczego nie mogę publikować tekstów w czyimś imieniu?
Ideą Portalu jest wzajemna nauka, zatem jeśli autor nie publikuje swoich tekstów samodzielnie, nie może wziąć udziału w dyskusji twórczej. Osoba publikująca w czyimś imieniu nie jest w stanie obronić merytorycznie tekstu, a dodatkowo naraża Portal i jego Użytkowników na posądzenie o plagiat.
 
 
Komentarze
Nasza strona, to miejsce spotkania autorów z czytelnikami, a także z innymi autorami na wszystkich etapach rozwoju. Różnorodność, tolerancja i wzajemna pomoc są fundamentem, na którym opiera się budowany od lat ów wirtualny dom kultury.

Kluczowa dla każdego twórcy jest konfrontacja z odbiorcą. I nie wystarczy mówienie do niego. Katalizatorem artystycznego wzrostu jest dialog, którego najprostszą i najlepszą formą na Portalu Pisarskim są dyskusje pod tekstami, a więc po prostu komentarze.

Mimo że Regulamin w jasny, a jednocześnie precyzyjny sposób zarysowuje cel komentowania, obserwujemy niepokojący trend wśród użytkowników: pod wierszami i prozą coraz więcej słów, które, owszem, są miłe, ale nie dają autorom szansy na rozwój. Nie wolno zapominać, jak cenna jest dla kształtującego się pisarza każda konkretna uwaga.

Niedopuszczalne jest:
* prowadzenie bezcelowych, niemających nic wspólnego z treścią pogaduszek pod tekstem/zdjęciem (do tych rozmów jest PW i forum z dziesiątkami tematów; jeśli nie ma odpowiedniego, można założyć nowy);
* wklejanie obrazków;
* nadużywanie emotikonek i czynienie ich główną treścią komentarza (chcielibyśmy jednak różnić się nieco od portali typu naszej klasy, unikajmy infantylizmu);
* wypowiadanie się wierszem, chyba że odnosi się on do zawartości tekstu;
* komentowanie ad personam: wycieczki osobiste do autora tekstu lub komentujących (nie komentuj komentarzy!);
* ostentacyjne demonstrowanie sympatii lub antypatii (mamy na myśli pojawianie się pod tekstem jedynie w celu zaznaczenia, że lubi lub nie lubi się autora);
* nękanie innych użytkowników w komentarzach, poprzez pw, w sb lub na forum;
* krytykanctwo
 
Stalkingiem/nękaniem jest uporczywe, złośliwe nagabywanie, które może wywołać poczucie zagrożenia. Przykładami takich zachowań są: wysyłanie pw wbrew woli adresata czy rozpowszechnianie oszczerstw i plotek na temat osoby nękanej itp.
Nie muszą być to zachowania powtarzające się notorycznie. Przykładowe zachowania definiowane jako stalking to śledzenie ofiary, osaczanie jej (np. poprzez komentarze, pw, pocztę elektroniczną, itp.) i ciągłe, powtarzające się nagabywanie. 
W polskim kodeksie karnym stalking (zdefiniowany jako uporczywe, złośliwe nękanie, mogące wywołać poczucie zagrożenia) stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do trzech lat lub, w przypadku doprowadzenia ofiary do próby samobójczej, do lat dziesięciu.
 
Pamiętaj, zakładanie fałszywych profili czy podszywanie się pod inną osobę to coraz częstsze zagrożenia, jakie możemy spotkać w Internecie. Będą one określone jako przestępstwa czyli tzw. stalkingu.
http://www.infor.pl/prawo/prawo-karne/pokrzywdzony/270551,Przestepstwa-w-internecie-Przywlaszczenie-tozsamosci-to-stalking.html
W Internecie jesteśmy anonimowi, przez co czujemy się zupełnie bezkarni w krytykowaniu czy obrażaniu innych. Warto jednak wiedzieć, że ta bezkarność jest tylko pozorna, a za pomówienie w Internecie grozi nam nawet kara pozbawienia wolności.
http://www.infor.pl/prawo/prawo-karne/aktualnosci/282650,Co-grozi-za-pomowienie-w-Internecie.html
Zniesławienie polega na pomawianiu o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności.
http://www.infor.pl/prawo/prawo-karne/aktualnosci/229572,Znieslawienie-po-nowelizacji.html
 
Co to jest komentarz odwetowy?
Komentarz odwetowy to nieetyczne działanie, polegające na osobistej chęci odegrania się na komentującym.
Zgłoś komentarz, jeśli uważasz, że jest odwetowy lub obraźliwy. Nie wdawaj się w pyskówki. Naruszenie Regulaminu przez jedną osobę nie jest usprawiedliwieniem dla naruszenia Regulaminu przez jej oponenta.

Dlaczego pod moim komentarzem jest przypisek redaktorski?

Przypisek redaktorski pojawia się, kiedy komentarz jest częściowo lub w całości niezgodny z Regulaminem, np. posiada znamiona trollingu lub TWA, nie odnosi się do treści zamieszczonego tekstu, zamiast tego jest odpowiedzią na inny komentarz.
 
Powodowany komentarzami pod tekstem, zamieściłem swój komentarz i dostałem przypisek, dlaczego?
Twój komentarz nie odnosił się w rzeczywistości do treści utworu. Skomentowałeś komentarze poprzedników, ignorując przy tym zamieszczony tekst, a tym samym autora, który czeka na opinie, naruszyłeś w ten sposób przestrzeń autor – tekst - czytelnik.
 
Nie prowokuj sytuacji konfliktowych, nie obrażaj innych Użytkowników lub innych osób w swoich tekstach (opowiadania, wiersze, komentarze, wiadomości itp.).

Dlaczego otrzymałem przypis redakcyjny w komentarzu, a Użytkownicy którzy komentowali tekst w podobny sposób już nie?

Przy upominaniu komentujących Redakcja bierze pod uwagę kilka czynników (np. ogólne zachowanie Użytkownika, wcześniejsze niestosowanie się do Regulaminu, prowokacje, etc.). Należy również pamiętać, że przypisy redakcyjne to nie jedyna forma komunikacji Redakcji z Użytkownikiem, który narusza Regulamin bądź Netykietę. 
 
Poza tym Redaktorzy to też ludzie, mają swoje codzienne sprawy, obowiązki, dom, pracę itp. Nie śledzą przez całą dobę, co dzieje się na Portalu, dlatego nie są w stanie dostrzec wszystkiego. Jeśli widzisz nieregulaminowy komentarz, skorzystaj z opcji „Zgłoś”, będzie to dla nas bardzo pomocne.
 
Co dzieje się z komentarzem zgłoszonym jako nieregulaminowy?
Zgłoszony komentarz jest rozpatrywany pod kątem zgodności z Regulaminem i Netykietą, w przypadku stwierdzenia jego naruszenia wyciągane są stosowne konsekwencje. Komentarz niezgodny z Regulaminem może zostać edytowany lub usunięty.
 
Jak odróżnić krytykę od krytykanctwa?
Jest różnica między zajadłą, często bezpodstawną krytyką, a wskazaniem rozwiązań, mogących pomóc człowiekowi, który robi błędy. Czasem można odnieść wrażenie, że niektórzy czekają tylko, żeby coś skrytykować, wyśmiać, obrzucić błotem. Ci, którzy rzeczywiście mają wiedzę, będą zbyt zajęci, by tracić czas na krytykanctwo. Prędzej pomogą, jeśli uznają, że warto. Krytykanctwem zajmują się gorsi, zakompleksieni i stale próbujący sobie coś udowodnić ludzie. Warto o tym pamiętać.
 
Jakie mogą być konsekwencje za pisanie komentarzy niezgodnych z Regulaminem?
Za komentarze niezgodne z Regulaminem można otrzymać przypisek redaktorski w komentarzu, upomnienie na pw, a jeśli to nie skutkuje, ostrzeżenie lub ban włącznie z ogłoszeniem informacji na forum. Nieregulaminowy komentarz może również zostać usunięty przez Redaktora.
 
Zauważyłem komentarz, który łamie Regulamin/jest niekulturalny/etc., co mam zrobić?
Taki komentarz należy zgłosić Redakcji klikając na ikonę trójkąta z wykrzyknikiem, znajdującą się w prawym górnym rogu okna komentarza.

Jak powinien wyglądać regulaminowy komentarz? Co powinien zawierać?
Mamy nadzieję, że każdy Użytkownik dołoży cegiełkę do budowania strony, poprzez troskę o jakość swojego komentarza. Oczywiście, komentowanie, to również swojego rodzaju sztuka. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, napisz po prostu: Podoba mi się, bo... [tu wymieniasz co najmniej jedną konkretną cechę, popierasz krótkim cytatem tekstu].
Portalowiczów, którzy są z nami dłużej, prosimy o dawanie dobrego przykładu "świeżakom".
 
Możesz też zajrzeć na forum, być może tam znajdziesz jakieś dodatkowe wskazówki:
Jak zostać dobrym komentatorem?
http://www.portal-pisarski.pl/forum/temat/727/jak-zostac-dobrym-komentatorem/strona:12#185147
 
 
 

Forum



Jak stworzyć nowy wątek na forum?
Przejdź do właściwej kategorii forum (np. humor), kliknij w przycisk "Nowy temat" znajdujący się po prawej stronie belki tytułowej i postępuj zgodnie z zaprojektowaną procedurą.

Skąd mam wiedzieć, czy ktoś coś napisał w moim wątku lub w wątku, w którym się wypowiadałem?
Można obserwować każdy wątek. W polu wypowiedzi zaznacz "Powiadamiaj o nowych odpowiedziach", aby otrzymywać komunikaty o nowych wypowiedziach w interesujących cię wątkach kliknij „Śledź temat” (na dole po lewej stronie ekranu).

Dlaczego Redaktor grozi mi ostrzeżeniem tylko dlatego, że powiedziałem do kogoś na forum "Ty głupku!"?
Obrażanie innych Użytkowników i niekulturalne zachowanie na Portalu Pisarskim grozi blokadą konta (banem).
Zabronione jest prowokowanie przez Użytkownika sytuacji konfliktowych, obrażanie innych Użytkowników lub innych osób w swoich tekstach (opowiadania, wiersze, komentarze, wiadomości itp.).

Dlaczego mój post na forum na temat tego, że usunięto/ukryto moją pracę został zamknięty/usunięty?
Przeczytaj Regulamin [szczególnie punkt o nieodwołalności decyzji Administracji], przemyśl powód usunięcia. Serwis jest moderowany i zgodziłeś się na to akceptując Regulamin. Nie miej teraz do nikogo pretensji.

Mój temat na forum został zignorowany przez Użytkowników. Dlaczego?
Zakładając temat na forum postaraj się, by jego tytuł jak najlepiej opisywał, o co ci chodzi. Tematy typu "Pomocy!!!", "Czy ktoś wie?", "Takie pytanie", "Pytanie" itd. nie pomagają w niczym, a robią tylko niepotrzebny bałagan na forum. Postaraj się też dobrze wybrać kategorię, wówczas zainteresowanym będzie łatwo odnaleźć twój temat.

Mój temat na forum został zamknięty przez Administratora. Dlaczego?
Jeżeli Administrator nie napisał powodu w środku tematu, to przyczyną zapewne było to, że temat był już poruszany na forum lub wątek był kompletnie niezrozumiały z powodów językowych. Zanim coś napiszesz, sprawdź (najlepiej kilka razy), czy temat nie był już poruszany. Przystępując już do pisania, zastanów się, czy to, co piszesz, jest sensowne i na temat. Nie raź błędami ortograficznymi i formułuj swoje zdania po polsku, bo to, co i jak piszesz, świadczy wyłącznie o tobie.

Chciałem dowiedzieć się czegoś na temat pracy/twórczości/zainteresowań itp., a mimo tego mój temat został usunięty. Dlaczego?
Przed dodaniem nowego wątku na forum sprawdź czy taki temat już istnieje.
 

Kary


Kto decyduje o udzieleniu ostrzeżenia lub bana?
O przydzieleniu ostrzeżenia lub bana decyduje grono redakcyjne z danego działu w drodze głosowania, a wykonawczo jeden Redaktor. Decydujące zdanie ma Właściciel Portalu.

Newsy

Co to są newsy?

News to informacja dodawana przez Użytkownika, mająca na celu informowanie innych o jakimś wydarzeniu artystycznym. Newsy wyświetlają się na głównej stronie serwisu, przez co docierają do bardzo dużej grupy odwiedzających stronę.

Jak dodać nowy news?
Naciśnij link "Dodaj news" i postępuj zgodnie z procedurą. Pamiętaj, że jeżeli treść newsa nie jest twojego autorstwa, należy podać źródło, z którego została zaczerpnięta informacja, np. poprzez zamieszczenie linka w treści.

Mój news nie został zaakceptowany. Dlaczego?
News to nie blog ani centrum powitań. Jest to informacja wyświetlająca się na głównej stronie, która w założeniu powinna zainteresować sporą grupę ludzi. Zwracaj uwagę na to, czy twój news zawiera wszystkie niezbędne informacje, źródło pochodzenia oraz czy jest poprawnie napisany ortograficznie i stylistycznie.
 
 
 

Shoutbox


Co to jest shoutbox?
Sb jest miejscem luźnych rozmów Użytkowników. Nie oznacza to jednak, że można w nim łamać zasady obowiązujące na Portalu.
Sb nie jest miejscem, w którym należy kierować pytania do Redakcji, wzywać do wyjaśnień etc. Do tego służy prywatna wiadomość.
 
Napisałem pytanie w sb do Redakcji i nie otrzymałem odpowiedzi. Dlaczego?
Redakcja nie ma obowiązku przeszukiwania archiwum sb w poszukiwaniu zapytań użytkowników.
 
Wzywanie Redakcji do odpowiedzi na pytania lub składania wyjaśnień w sb mogą zostać odebrane jako próby prowokacji lub wywołania konfliktu i mogą być potraktowane jako łamanie Regulaminu, co może skutkować wyciągnięciem przewidzianych nim konsekwencji.
 
 
Dokument FAQ może być aktualizowany w miarę potrzeb.

 

Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
pociengiel
05/10/2024 20:09
Pulsar dnia 05.10.2024 19:50 Ocena: Słabe Czego się boisz… »
Pulsar
05/10/2024 19:50
Czego się boisz cwelu?? Do tej pory , nie można było… »
pociengiel
05/10/2024 19:14
No, no, no. Odezwał się element kosmosu. »
Pulsar
05/10/2024 16:41
Media mają duży wpływ na kształtowanie naszej świadomości.… »
Kazjuno
05/10/2024 16:13
Januszu Rosek. Przygody łowcy posagów czytałem z… »
Kazjuno
05/10/2024 00:18
Oczywiście akceptuję brak w osiedlu quada i skutera… »
ivonna
04/10/2024 15:39
Jest taka wzmianka, noooo może wzmianeczka ;): Postanowił… »
Kazjuno
04/10/2024 14:00
Chyba przegapiłem przyczepiony do traktora pług.… »
ivonna
04/10/2024 13:25
Hej, hej. Dawno mnie tu nie było, powoli tu wracam. I...… »
Kazjuno
04/10/2024 07:56
Wykreowana przez Ciebie Iwonno postać Andżeliki jest… »
Manuel del Kiro
03/10/2024 20:53
Jacek London dziękuję za komentarz. Masz rację w Forreście… »
Janusz Rosek
03/10/2024 11:23
Kazjuno, Dziękuję bardzo za Twój komentarz i ciekawe… »
Jacek Londyn
03/10/2024 10:58
Dobra, barwna, wiarygodna opowieść. Fragment o metalowych… »
pociengiel
02/10/2024 23:31
DZIĘKI »
Kazjuno
02/10/2024 22:55
Na wstępie przyjmij Wiktorze, gratulacje z okazji wydania… »
ShoutBox
  • Dar
  • 22/09/2024 22:52
  • Zbyś Oława . Mam nadzieję, że będzie dobrze.
  • Wiktor Orzel
  • 18/09/2024 08:33
  • Dumanie, pisanie i komentowanie tekstów. ;)
  • TakaJedna
  • 16/09/2024 22:54
  • Jesień to najlepszy czas na podumanie.
  • mike17
  • 15/09/2024 19:48
  • Jak jesień nadchodzi, to najlepsza pora na zakochanie się :)
  • TakaJedna
  • 12/09/2024 22:05
  • Jak jesień idzie, to spać trzeba!
  • Wiktor Orzel
  • 11/09/2024 13:55
  • A co tutaj taka cisza, idzie jesień, budzimy się!
  • ajw
  • 20/08/2024 14:13
  • I ja pozdrawiam, Zbysiu :)
  • Zbigniew Szczypek
  • 12/08/2024 22:39
  • "Miałem sen, może i nie całkiem senny, zdało mi się, że zagasnął blask dzienny(...) Ziemia lodowata wisiała ślepa, pośród zaćmionego świata (...)Stało się niepotrzebnym, ciemność była wszędzie
  • Zbigniew Szczypek
  • 10/08/2024 19:12
  • Pozdrawiam wszystkich serdecznie, ciesząc się, że mogę do Was wrócić i że nadal tu jesteście - Zbyś ;-}
  • TakaJedna
  • 28/07/2024 16:41
  • Pozdrawiam niedzielnie!
Ostatnio widziani
Gości online:103
Najnowszy:Shamestone