Konspekt, jak napisać dobry
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Konspekt, jak napisać dobry
patrykk Użytkownik
  • Postów: 10
  • Skąd:
Dodane dnia 15-10-2009 18:21
Stanąłem przed trudny zadaniem , muszę napisać konspekt książki tak aby był ciekawy, nie wiem jak!
Do góry
Autor
RE: Konspekt, jak napisać dobry
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 15-10-2009 18:50
Patrykk - przepraszam, ale ja Twój temat chyba zgłoszę do dowcipnych wypowiedzi... :lol:
"Jak napsiać dobry konspekt"? :D
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Konspekt, jak napisać dobry
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 15-10-2009 19:32
Wiesz Miladoro, to jest śmieszne, ale ja miałam podobny problem, bo przede wszystkim nikt mnie tego nie nauczył, nikt nie pokazał jak to wygląda. A dobry konspekt to połowa sukcesu przyjęcia tekstu przez wydawcę. Niektórzy sobie tego żądają, ponieważ czytać im się nie chce powieści 70? Szczególnie 100 stronicowych.
Konspekt, uważam, że to (skrót) powieści, opowiadania ze szczególnym uwzględnieniem akcji. (w końcu najważniejsza)
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
Autor
RE: Konspekt, jak napisać dobry
Nathien Użytkownik
  • Postów: 1516
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 15-10-2009 19:44
Śmiej się, Miladoro, śmiej. A pytanie jest bardzo dobre :p Też z ciekawością posłucham ;)
"Obcując z potworami, uważaj, abyś nie stał się jednym z nich.
Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w Ciebie."


Fryderyk Nietzsche
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Konspekt, jak napisać dobry
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 15-10-2009 20:00
Wiecie co, tu chyba zaszło jakieś nieporozumienie. Źle używacie słów, więc proszę, nie dziwcie się, że ktoś się z tego śmieje.

Konspekt piszemy przed napisaniem tekstu, wygłoszeniem przemowy, poprowadzeniem lekcji, spotkania, imprezy czy czegoś tam. Służy nam do pomocy. Jest to taki plan, według którego później coś robimy, piszemy. On nie musi być ciekawy, on ma być pomocny, przejrzysty, jasny dla nas.

To, co co chodzi Patrykkowi, a czego zapewne wymaga wydawnictwo jest streszczeniem utworu w punktach.

Jak napisać ciekawe streszczenie? Tak powinno brzmieć pytanie.

Trzeba w nim umieścić najciekawsze, najbardziej reprezentatywne wydarzenia z tekstu. Tym gorszym poświęcić mało miejsca, a te lepsze wyeksponować, zaciekawić nimi tak, żeby wydawca chciał przeczytać całość.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Konspekt, jak napisać dobry
patrykk Użytkownik
  • Postów: 10
  • Skąd:
Dodane dnia 15-10-2009 20:18
na stronie runy jest tak:
prosimy o przesyłanie przede wszystkim konspektów powieści (krótkiego streszczenia fabuły, najchętniej w punktach) wraz z początkowym fragmentem tekstu o objętości 10-20% całości. Teksty czytane są w kolejności nadchodzenia, przy czym pierwszeństwo mają fragmenty tekstów z konspektami.
Do góry
Autor
RE: Konspekt, jak napisać dobry
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 15-10-2009 20:41
Utarło się, żeby używać zamiennie słów konspekt i streszczenie, chociaż nie są one do końca synonimami. Tu chodzi o punkty, bo w punktach jest przejrzyściej. Co nie zmienia jednak faktu, że konspekt powinien powstać przed napisaniem tekstu, na jego podstawie winno się pisać, to porządkuje. Streszczenie może być barwniejsze, uwypukla pewne wątki, koloryzuje, ma zaciekawiać. Streszczenie ma luźniejszy, bardziej literacki styl, konspekt to głównie równoważniki zdań, nawet jedno słowo jako punkt ( np: Pogrzeb, a Ty ten pogrzeb i zwyczaje ludu opisujesz przez cały rozdział).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Konspekt, jak napisać dobry
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 16-10-2009 16:06
pisać na podstawie konspektu? Co kto lubi, ale ja bym nie umiał w taki sposób, mi wszystko gdy czasem coś z prozy napiszę, powstaje na bieżąco, gdy piszę z jakimś zamysłem że zaraz coś się stanie to i tak dzieje się coś innego pod wpływem tego co ręka sama napisze ;) także ciężko by mi było napisać konspekt przed napisaniem bo trochę by się to różniło ;)
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Konspekt, jak napisać dobry
Nathien Użytkownik
  • Postów: 1516
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 16-10-2009 16:41
Jakubie, zgadzam się z Tobą :)
Kiedyś pisałam na podstawie planu i nie za wiele z tego wyszło. A jak piszę "z głowy" to jest lepiej :) I Wam się bardziej podoba :p
"Obcując z potworami, uważaj, abyś nie stał się jednym z nich.
Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w Ciebie."


Fryderyk Nietzsche
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Konspekt, jak napisać dobry
AmIam Użytkownik
  • Postów: 254
  • Skąd:
Dodane dnia 16-10-2009 18:41
Stephen King w swojej autobiografii "Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika" wspomniał, jak pewna kobieta, która umierała na raka prosiła go, aby zdradził jej zakończenie cyklu "Mrocznej wieży", bo najprawdopodobniej nie dożyje do tego momentu. I właśnie wtedy uświadomił sobie, że nie ma pojęcia jak to zakończy. King przyznaje, że gdy zaczyna powieść to nie wie jak ona się zakończy i całość tworzy na bieżąco. Ja również zaliczam sie do tych co wolą pisać, bez znania całej fabuły od postawienia pierwszego słowa.(He, przynajmniej tyle łączy mnie z mistrzem Kingiem.;)) No dobra, zdarzyło mi się parę razy, że znałem zakończenie, ale za to nic ze środka.:D

Co do konspektów i streszczeń to szczerze mówiąc miałbym z tym pewien problem. Sam przed przeczytaniem książki, lub obejrzeniem filmu lubię wiedzieć o nim jak najmniej. I z tego się bierze, że gdy sam mam zachęcić kogoś do powieści, czy filmu, który uwielbiam przychodzi mi to z trudem. Po prostu, jakby podświadomie przedstawiam to tak, jakbym chciał, aby mi przedstawiono.
"Dwie kobiety spędzają wczasy w pensjonacie. Jedna mówi: jakie tu mają niedobre jedzenie, a druga dodaje: no i w dodatku takie małe porcje. To samo myślę o życiu. Jest pełne bólu, cierpienia i nieszczęść, a na dodatek tak szybko przemija." - Woody Allen
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Konspekt, jak napisać dobry
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 16-10-2009 19:42
Ależ ja nikomu nie każę pisać wedle planu (sama tak nie robię), uświadomiłam Wam jedynie różnicę między konspektem a streszczeniem. Nie pisze się planu istniejącego tekstu, jeśli tekst istnieje nazywa się to streszczeniem :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Konspekt, jak napisać dobry
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 17-10-2009 12:00
ale jeśli chodzi wydawcy o dostarczenie konspektu to ma być on zapewne w punktach a streszczenia w punktach raczej się nie pisze :) można to dla kompromisu nazwać planem wydarzeń? :D
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Konspekt, jak napisać dobry
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 17-10-2009 13:15
Plan wydarzeń jest mało ciekawy. Trzeba zrobić tak, żeby wydawca się zainteresował. To znaczy napisać streszczenie, tudzież relację wydarzeń - w punktach, żeby było przejrzyściej.
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]