Jak zapanować nad zaimkami ?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Autor
Jak zapanować nad zaimkami ?
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 16-10-2009 12:16
Mam z tym problem. Pisząc cokolwiek w III osobie, nie mogę pozbyć się zaimków, które wciskają mi się w co drugie zdanie.

Szlag mnie trafia, bo jakkolwiek bym nie zmieniała zdania, zawsze wychodzi mi tak samo.

Może jest na to jakiś cudowny sposób, a ja go nie znam ;)
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zapanować nad zaimkami ?
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 16-10-2009 12:22
Też mam z tym problem, ale jakoś sobie radzę. To znaczy pierwsza wersja tekstu to jest kopia moich myśli. Spisany pomysł. Potem jak to czytam to za głowę się łapię i eliminuję błędy. Od groma zaimków jest. Jak sobie z tym radzić? Staram się po prostu zmieniać zdania, nie tylko te, których zaimki bezpośrednio dotyczą, ale również nieco bardziej odległe jeśli to może pomóc. Dobrym sposobem jest wprowadzenie charaktrystyki postaci, ewentualnie wymienienie kilku cech danej osoby i operować nimi. Np. zamiast: podziękował jej, napiszesz: podziękował złotowłosej. Może to trywialny sposób, ale chyba jedyny. Ja nie znam innego.
Do góry
Autor
RE: Jak zapanować nad zaimkami ?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 16-10-2009 12:26
Ja uważam, że fanatyczna walka z zaimkami przynosi więcej szkód niż pożytku. Wykarczowane zaimkowo wypowiedzi brzmią nienaturalnie, a to chyba najgorsze, co może spotkać tekst. Lepiej ostrożnie z tym.



Moja rada - czytać na głos, zastanawiając się, czy nie czuć kraterów po wyrwanym zaimku. Jeszcze lepiej jak czyta inna osoba.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zapanować nad zaimkami ?
loco Użytkownik
  • Postów: 29
  • Skąd:
Dodane dnia 16-10-2009 12:36
Przychylam się do zdania Valdensa. Nie wszystkie i nie wszędzie trzeba zaimki usuwać. Sprawa wyczucia i doświadczenia. Jednym z rozwiązań jest sposób podany przez Sirmicho. Generalnie zaimkoza powstaje w miejscach najczęściej informacyjnych typu "podszedł do niej", "położył rękę na jej włosach" itp itd. Trzeba zmieniać informacje na opowieść. Łatwo powiedzieć/napisać :) ciężej wykonać. Sam mam z tym problemy.
każdy pisarz to wariat, nie każdy wariat to pisarz ...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zapanować nad zaimkami ?
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 16-10-2009 13:05
Cytat:
loco napisał/a:
Generalnie zaimkoza powstaje w miejscach najczęściej informacyjnych typu "podszedł do niej", "położył rękę na jej włosach" itp itd. Trzeba zmieniać informacje na opowieść. .


Dokładnie z takimi zdaniami mam kłopot. Od kilku dni ślęczę nad fragmentem testu i teraz to już tak pozmieniałam, że chyba tylko do kosza się nadaje :(.
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zapanować nad zaimkami ?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 16-10-2009 13:15
Ja kiedyś ogołociłem swoje teksty z zaimków i byłem zadowolony, ale jak jakiś czas później to przeczytałem, to chwyciłem się za głowę i z powrotem je powstawiałem (chyba nawet więcej niż było pierwotnie) :p Jest lepiej.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zapanować nad zaimkami ?
Izolda Użytkownik
  • Postów: 300
  • Skąd: podgórska
Dodane dnia 16-10-2009 17:35
Ot i nareszcie wątek, który powinien przynieść ulgę wszystkim, którzy zaimkozy boją się jak opętani wody święconej.

Ja jeszcze podpięłabym od razu drugą z tępionych chorób: sięjączkę.

Po prostu umiar, we wszystkim umiar.
Jeśli daną sytuację najlepiej opisują czasownki zwrotne, to maniackie zastępowanie ich innymi potrafi zrobić z fragmentu niestrawną mamałygę.
Do góry
Autor
RE: Jak zapanować nad zaimkami ?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 16-10-2009 19:46
Nie da się wytępić zaimków i zrobić dobry tekst. Ja swego czasu powyrzucałam zaimki z jednego tekstu, ale kosztem licznych powtórek, zrozumienia treści, nawet stylu. Jeden usłużny czytelnik powstawiał mi te zaimki na miejsca.

Fakt, trzeba się pilnować, uważać, żeby nie było ich nagromadzenia, szukać nowych rozwiązać stylistycznych, wyrzucić te zaimki, które powtarzają informacje, ale nie wszystkie. Jednym słowem - myśleć trzeba, kiedy się pisze.B)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zapanować nad zaimkami ?
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 16-10-2009 20:24
Zwykle połowa zaimków jest zbędna. A druga niezbędna. Znajdź zloty środek.
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zapanować nad zaimkami ?
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 18-11-2009 10:13
Najlepszym sposobem na pozbywanie się zaimków jest po prostu ich skreślanie. Są sytuacje, w których oczywiste jest, kto do kogo mówi, kto czyje włosy głaszcze i tak dalej. Po co kombinować, skoro wystarczy skreślić jedno słówko? Jeśli zdanie nie traci na logice, to znaczy, że zaimek był zbędny.

Większy problem mam z sięjozą. Tam już muszę bardziej kombinować. Ale - słownik synonimów mam zawsze pod ręką, i jakoś idzie... ;)
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zapanować nad zaimkami ?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 22-11-2009 16:38
Do niedawna miałam spory problem z zaimkami, ale znika on tym szybciej, im więcej piszesz. Zaczynasz dostrzegać rzeczy niezbędne i zbędne i zastanawiasz się nad tym, czemu kiedyś byś tego nie dostrzegła, skoro to zawsze było takie proste. ;)

Za dużo zaimków - skreśl. Jeśli zdanie mimo to nie pozostanie logiczne - słownik wyrazów bliskoznacznych. Grunt to wyczucie granicy między niezbędną liczbą zaimków a zaimkozą.
Do góry
Autor
RE: Jak zapanować nad zaimkami ?
AnonimowyGrzybiarz Użytkownik
  • Postów: 695
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 22-11-2009 19:28
Ostatnio pod prawie każdym tekstem jack the Nipper pisze mi
Cytat:
zaimkoza
:|
Blog

Facebook
Do góry
Autor
RE: Jak zapanować nad zaimkami ?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 22-11-2009 19:31
Ostatnio pojawia się wielu nowych Autorów, trzeba ich jakoś zdiagnozować i rozpocząć kurację. ;)

Uszy do góry, mnie też tak pisał.B)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zapanować nad zaimkami ?
AnonimowyGrzybiarz Użytkownik
  • Postów: 695
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 22-11-2009 19:40

Dzięki :D
Blog

Facebook
Do góry
Autor
RE: Jak zapanować nad zaimkami ?
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 22-11-2009 19:45
Na 1910% można sobie poradzić z zaimkozą - zajrzyjcie do ksiażek, tam jej praktycznie nie ma.

Nie chodzi o zastępowanie zaimków, zwykle samo wycięcie wystarcza.

Sam miałem z zaimkami wielki problem w pierwszych tekstach, ale zwrócono mi na nie uwagę i sie pilnuję. Nie jest jeszcze idealnie ale jest duzo lepiej.
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zapanować nad zaimkami ?
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 22-11-2009 20:05
Zaimkoza nie jest taka trudna do opanowania, też zaczynam sobie z nią radzić. Trudniejsza do uleczenia jest sięjoza.
Do góry
Autor
RE: Jak zapanować nad zaimkami ?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 22-11-2009 20:16
ani zaimkoza ani sięjoza nie jest najgorszą chorobą, najgorsza jest przesadna sterylność. Ja czytam sobie teraz Piliuka i liczę mu zaimki, i powtórzenia. I wiem, że jakby niektóre zdanie wrzucić na PP, to by mu porobiono trochę cytatów, i uwag, że ma poprawiać, a co dopiero powiedzieć o tłumaczeniach u Kinga? Chyba by komentarze były dłuższe od umieszczonych fragmentów. I oczywiście zaimkoza i sięjoza są złe, tak samo jak nadwaga, ale nie wpadajmy w anoreksję ;) Ja nabrałem trochę dystansu do zaimków, się, i powtórzeń, czasem nie sposób ich uniknąć. Po prostu, się nie da ich zastąpić. Ale ciąć oczywiście należy.

To moje skromne zdanie.
Do góry
Autor
RE: Jak zapanować nad zaimkami ?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 22-11-2009 20:16
Przy leczeniu zaimkozy ważne jest pamiętanie, że czasownik w formie osobowej (najczęściej) nie wymaga zaimku.
Nie ma potrzeby pisać np.:

Oni wrócili ze szkoły
skoro bez zaimku podmiot pozostaje ten sam:
wrócili ze szkoły
(kto wrócił? Oni - podmiot domyślny)

Oczywiście przy bardziej skomplikowanych zdaniach należy uważać żeby nie pomieszać podmiotów, ale generalnie - zaimkoza jest do opanowania, zarówno w prozie jak i poezji, "tylko" trzeba ćwiczyć :)
Do góry
Autor
RE: Jak zapanować nad zaimkami ?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 22-11-2009 20:17
Cytat:
Ja uważam, że fanatyczna walka z zaimkami przynosi więcej szkód niż pożytku. Wykarczowane zaimkowo wypowiedzi brzmią nienaturalnie, a to chyba najgorsze, co może spotkać tekst. Lepiej ostrożnie z tym.


o np.
Do góry
Autor
RE: Jak zapanować nad zaimkami ?
Arkady Użytkownik
  • Postów: 1284
  • Skąd: Tychy
Dodane dnia 23-11-2009 23:55
Nad tym nie da się zapanować jak nad oddychaniem, kichaniem, kaszlem, czy... oglądaniem się za ładną dziewczyną... :smilewinkgrin:
Trwaj tylko w słońcu, bo nic pięknego nie urośnie w ciemności.
Friedrich Schiller
Do góry
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.