Ateizm
Autor
RE: Ateizm
wierszokleta Użytkownik
  • Postów: 795
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 07-01-2010 21:17
Anub1s piszesz Interesem normalnego człowieka jest:
- aby państwo nie wpieprzało się w twoje życie prywatne,
a ja dorzucę
- aby żaden kościół i organizacja religijna nie wpieprzała się w jego życie
I nie pisz że KK tego nie robi bo to już nawet śmieszne nie będzie.
" ... przyzna pan że kryje się coś niedobrego w mężczyznach którzy unikają wina, gier, towarzystwa pięknych kobiet i ucztowania ..."MISTRZ I MAŁGORZATA M.Bułhakow
Biada artystom na których nikt nie pluje
Lope de Vega
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ateizm
Sissi Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Gdzieś w Polsce ;)
Dodane dnia 07-01-2010 21:23
I z tym się zgodzę w całej rozciągłościB)
"Gdyby mi kazały wyroki ponure,
na ziemi się meldować, by drugi raz żyć,
chciałbym starą z mundurem wdziać na siebie skórę
Po staremy wojować, kochać się i pić" - Bolesław Wieniawa-Długoszowski "Ułańska jesień"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ateizm
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 07-01-2010 21:24
Jak to zwykle bywa w wątkach religijnych na PP, wystarczy że kogoś nie ma dobę i już całkiem gubi wątek. :D
Odpowiem tylko na skierowane do mnie pytanie:
Cytat:
Zakładasz, że większość dorosłych katolików w Polsce, nie wierzy w niebo, czy że nie kochają swoich dzieci?

Może wierzy w Nieba gdy się faktycznie nad śmiercią zastanawia, ale nie kieruje się myślą o nim na co dzień. Sądzę, że jakby wszyscy zdeklarowani katolicy byli pewni tego, że niebo i piekło jest, to by się raczej zachowywali jak ortodoksyjni żydzi czy tzw. "sekty" fanatyków - żadnego, najmniejszego odstępstwa od Słowa Bożego, żadnych kompromisów.
Katolicyzm współczesny ma na ogół charakter odświętny - ktoś żyje sobie tak jak się żyje, a katolikiem bywa sporadycznie. Nie mówię, że to jednoznacznie zła postawa, nie mnie to oceniać, ale na pewno nieautentyczna.
Poza tym kwestia rozbieżności między katolikiem-niekatolikiem, czy nawet między katolikiem-ateistą już dawno przestała być jednoznacznie ścisła i sztywna. Szerzy się taka postawa, którą prof. Bogusław Wolniewicz określa mianem "katolika niewierzącego", sam prof. zresztą wpisuje się w nią. Chodzi o to, że ktoś nie wierzy w osobowego Boga czy życie pozagrobowe, ale jednocześnie widzi w Kościele ostoję hierarchii tradycji i wartości które uważa za słuszne i z którymi się identyfikuje. Pewnie pod ten model podpada znacznie więcej zdeklarowanych katolików, niż jest tego świadomych.
W ogóle z biegiem dziejów coraz mniej religijności w religii.
Do góry
Autor
RE: Ateizm
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 07-01-2010 21:34
ok W przekonałeś mnie. Przyznaję ci rację. Ja napisałem jak wg mnie być powinno, ty mi tu piszesz jak jest w rzeczywistości. Oczywiście, w większośći wypadków tak jest, tzn wg mnie. Czyli to już świecka wiara. W Islamie drametem mógłby być ateizm dziecka :D
Do góry
Autor
RE: Ateizm
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 07-01-2010 21:43
Cytat:
Ateizm to też religia. Religia o podłożu scjentologii,
eee co? Czy dobrze to czytam. Czyj to cytat. Ateizm to religia o podłożu scjentologii?
Do góry
Autor
RE: Ateizm
Matuszewski Użytkownik
  • Postów: 172
  • Skąd:
Dodane dnia 07-01-2010 22:04
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
Cytat:
Ateizm to też religia. Religia o podłożu scjentologii,
eee co? Czy dobrze to czytam. Czyj to cytat. Ateizm to religia o podłożu scjentologii?


No to logiczne - od "scjentus" czyli "dawać się robić w bambuko", a przy okazji "scjentologia" brzmi podobnie do "socjologia", zobacz obydwa wyrazy kończą się tak samo, a to musi o czymś świadczyć. Widać, że jesteś na bakier z nowoczesnymi teoriami socjologicznymi;)



Cytat:
Zadysta napisał/a:
Ateizm to też religia. Religia o podłożu scjentologii, taka sama jak Hinduizm, Islam, Buddyzm i.t.d.
.


A to zdanie z kolei dowodzi tego, że Hubbard potrafił podróżować w czasie - cofnął się do czasów przed naszą erą, opowiedział Buddzie o swoich odkryciach, a ten stworzył Buddyzm w oparciu o scjentologię.
Do góry
Autor
RE: Ateizm
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 07-01-2010 22:34
Tak Zadysto, zgadzam się, że Ateizm to w jakiś sposób religia :) Dlatego chyba bliżej mi do bycia agnostykiem. Ogólnie można powiedzieć, że w jakiś sposób każda wiara, 100% pewność co do jakiejś ideologii może być traktowana jako religii. Oczywiście to bardzo ogólne stwierdzenie, ale wszyscy wiemy o co chodzi. O ślepą wiarę.



W Irlandii będzie groziała kara z urzędu za stwierdzenie, że Bóg jest wymysłem.
Do góry
Autor
RE: Ateizm
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 07-01-2010 22:48
Według mnie tylko i wyłącznie metodą naukową (scjentyzm) ludzkość może dojść do prawdy o wszystkim. Tu, zupełnie odwrotnie jak w "metodzie religijnej", każdą hipotezę naukowca, dajmy na to Kowalskiego, inni naukowcy torpedują falsyfikacjami przez dziesiątki, a nawet setki lat, i teraz, jeśli tylko jednemu uda się udowodnić błąd Kowalskiemu, to teoria zostaje wykreślona. Tak (bezskutecznie od 200lat) próbuje się obalić np. teorię ewolucji Darwina i wiele innych.

A jak wygląda "metoda religijna"? Otóż tak - podaje się do wiadomości jakąś "prawdę objawioną", a następnie grono "mędrców" zaczyna poszukiwania dowodów na jej prawdziwość. :) Śmiech na sali.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ateizm
lukasz44 Użytkownik
  • Postów: 110
  • Skąd:
Dodane dnia 07-01-2010 22:54
No,jak się przedstawi metodę religijną,tak jak każdą inną rzecz w sposób ironiczny,to zawsze będzie śmiech na sali.
"What keeps me going is goals"- Muhammad Ali
Do góry
Autor
RE: Ateizm
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 07-01-2010 22:59
W porządku Valdens masz rację, ale traktowanie nauki jako kultu, czy religii, też jest lekką przesadą.

Cytat:
Według mnie tylko i wyłącznie metodą naukową (scjentyzm) ludzkość może dojść do prawdy o wszystkim
Jesteś tego pewien? A może nigdy, się nie pozna prawdy o wszystkim? Myślę, że to raczej mało prawdopodobne.
Do góry
Autor
RE: Ateizm
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 07-01-2010 23:07
Proszę przy tej okazji zauważyć, że pan Karol Darwin sfalsyfikował biblijną teorię powstania człowieka. Oczywiście Kościół ma to tam, gdzie słońce nie dochodzi.



Cytat:
A może nigdy, się nie pozna prawdy o wszystkim?


Nawet jeśli nigdy wszystkiego, to i tak dowiem się wielu pewnych rzeczy. Nauka rzeźbi ostrym dłutem (metoda naukowa), wyłania się z tego coraz wyraźniejszy obraz, a religia odwrotnie - ściemnia.



Mi zależy na prawdzie naukowej, zero-jedynkowej, tak lub nie. Nie interesują mnie romantyczne historyjki, nawet jeśli napisało je wielu zdolnych pisarzy, zachwycają i chwytają za serce. To nie ma tu nic do rzeczy.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ateizm
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 07-01-2010 23:09
Cytat:
Nauka rzeźbi ostrym dłutem (metoda naukowa), wyłania się z tego coraz wyraźniejszy obraz, a religia odwrotnie - ściemnia.
Mało polityczna wypowiedź, ale trzeba przyznać, że religie są mało precyzyjne i dość mętne w udowadnianiu swoich teorii.
Do góry
Autor
RE: Ateizm
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 07-01-2010 23:23
Cytat:
Mało polityczna wypowiedź

Tylko takie mają sens. ;)
Do góry
Autor
RE: Ateizm
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 07-01-2010 23:27
Dam Wam przykład bełkotu kościelnego:

Trójca Święta:
"[...] Boska rzeczywistość egzystuje zatem w trojakim "hipostazującym" (ponieważ jako relacja niezamiennym) relacyjnym sposobie bycia: w nieudzielonym udzielaniu jako rodzącej wypowiedzi; w byciu-udzielonym jako zrodzonym byciu-wypowiedzianym; w byciu-udzielonym jako tchnionej i przepełnionej miłością skłonności (czy przyjęciu) miłujących: istnieje jeden Bóg w jedności swej istoty jako trzy "osoby" w troistości hipostazujących relacji, tzn. na sposób troistej przeciwstawnej relacyjności jednego duchowo świadomego (istotowego) posiadania samego siebie."

"Mały słownik teologiczny" Karl Rahner, Herbert Vorgrimler, wyd. Instytut Wydawniczy Pax Warszawa 1987

To nie ma nic wspólnego z nauką, wyjaśnianiem. Celem autora nie jest wyjaśnienie hipotezy, a wręcz przeciwnie - chce obraz zaciemnić. Totalna ściema, słowotok.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ateizm
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 07-01-2010 23:31
Tyle, że w religii wcale nie chodzi o udowodnienie żadnych teorii. Religia to wiara w coś czego udowodnić nie można.

Zastanawia mnie tylko po co te spory. Wierzysz - świetnie, nie wierzysz - też dobrze. Bylebyś ty czuł się dobrze ze swoimi przekonaniami. Przecież tak naprawdę istotne powinno być tylko to jakim jesteś człowiekiem.
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ateizm
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 07-01-2010 23:32
Cytat:
Zastanawia mnie tylko po co te spory. Wierzysz - świetnie, nie wierzysz - też dobrze. Bylebyś ty czuł się dobrze ze swoimi przekonaniami.
I własnych siłą innym nie narzucał.
Do góry
Autor
RE: Ateizm
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 08-01-2010 00:08
Live and let live. :yes:
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ateizm
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 08-01-2010 00:14
no właśnie, to takie proste :)
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ateizm
wierszokleta Użytkownik
  • Postów: 795
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 08-01-2010 01:11
Żyj i pozwól żyć - piękne hasło - utopia niestety, zawsze się znajdzie osoba która uzna że wie jak powinni żyć inni.
" ... przyzna pan że kryje się coś niedobrego w mężczyznach którzy unikają wina, gier, towarzystwa pięknych kobiet i ucztowania ..."MISTRZ I MAŁGORZATA M.Bułhakow
Biada artystom na których nikt nie pluje
Lope de Vega
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ateizm
Matuszewski Użytkownik
  • Postów: 172
  • Skąd:
Dodane dnia 08-01-2010 01:30
Religia jest stuprocentową nauką, czy się to komuś podoba, czy nie. Toż to czysta ekonomia;)
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]