Filmy jedyne w swoim rodzaju
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Filmy
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
DamianMorfeusz Użytkownik
  • Postów: 556
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 23-01-2008 20:07
Podziemny krąg (Chuck Palahniuk - Fight Club - polecam lekturę) - od długiego czasu film numer 1 na mojej liście, od czasu do czasu oglądam go po raz kolejny - interesująca fabuła, zlepek filozofii, ciekawie wykreowani główni bohaterowie, szokujące zakończenie, myśl, że taki zgrzyt psychiki może się przydarzyć każdemu z nas :) Zwróciliście uwagę na "migawki" - wklejoną postać Durdena w kilku miejscach filmu?

Siedem - Freeman, Pit, Spacey, czyli John Doe - genialny umysł mordercy, podziwiałem go za wytrwałość i przemyślenie wszystkiego od początku do końca, co przypomina mi od razu postać (właściwie głos :) ) snajpera w filmie Telefon

Efekt motyla - od tego czasu nie chcę niczego zmieniać w swojej przeszłości :)

Dawno temu spodobał mi się Matrix, pierwsza część, ciekawa wizja

Forrest Gump - najpierw przeczytałem książkę, później podziwiałem rolę Hanksa, podobała mi się również jego rola w filmie Terminal
Edward Nożycoręki i Sok z żuka - dawno oglądane, ale miło wspominam, miały swój specyficzny klimat, podobnie urzekł mnie Labirynt Fauna
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
Tyler Durden Użytkownik
  • Postów: 215
  • Skąd:
Dodane dnia 25-01-2008 11:59
A skoro wspomniałeś o Phonebooth, to też jest film jedyny w swoim rodzaju. Akcja dzieje się praktycznie tylko w budce telefonicznej, ale scenariusz i gra aktorów (szczególnie Farrella) były genialne.
"It's only after you've lost everything that you're free to do anything."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
Natalia Julia Nowak Użytkownik
  • Postów: 70
  • Skąd: Starachowice
Dodane dnia 25-01-2008 15:20
Moim najukochańszym filmem jest "Metropolis", nakręcone w 1926 roku przez Fritza Langa. Nieme, "starogermańskie" kino rządzi! B)
No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu.
Do góry
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-01-2008 15:34
stare filmy są interesujące, przyznaję,przenoszą człowieka w inny świat
Do góry
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
Artur Wrzos Użytkownik
  • Postów: 58
  • Skąd:
Dodane dnia 28-01-2008 14:39
O tak, "Metropolis" jest niesamowite.
Świat jest piekłem, a ludzie są w nim z jednej strony umęczonymi duszami, a z drugiej diabłami.
A. Schopenhauer
Do góry
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
Natalia Julia Nowak Użytkownik
  • Postów: 70
  • Skąd: Starachowice
Dodane dnia 30-01-2008 14:56
Oprócz "Metropolis", lubię filmy: "Lot nad kukułczym gniazdem", "Rok 1984", "Matrix" (cz. 1), "Shrek" (cz. 1), "A.I. Sztuczna Inteligencja", "Jaś Fasola. Nadciąga totalny kataklizm", "Katyń", "Karol. Człowiek, który został papieżem", "Karol. Papież, który pozostał człowiekiem".
No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu.
Do góry
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
Artur Wrzos Użytkownik
  • Postów: 58
  • Skąd:
Dodane dnia 02-02-2008 18:25
Oglądałem wczoraj "Planetę Małp", czyż to nie klasyka? Nie pokryła go patyna pomimo 40 lat. Ci aktorzy, grający małpy, bez wsparcia efektów, byli idealni w najmniejszym poruszeniu, iście małpim. Na domiar tego film jest mądry.
Świat jest piekłem, a ludzie są w nim z jednej strony umęczonymi duszami, a z drugiej diabłami.
A. Schopenhauer
Do góry
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
Draculina Użytkownik
  • Postów: 43
  • Skąd: Jasło
Dodane dnia 08-07-2008 16:59
Charlie Chaplin to klasyka. Poza tym, świetne filmy powstają podczas połączenia dwóch genialnych twórców (AI:sztuczna Inteligencja- ok, Kubrick zmarł, ale Spielberg wykorzystał wizję przyjaciela.- ryczałam przez ostatnie 10 minut filmu, bez przerwy.; może trochę komercyjny, ale Indiana Jones (Spielberg+Lucas) to też klasyka.) Dobrze też prezentuje się tandem reżyser+ aktor, jak np. Besson+Depp, Besson+Reno, Lucas+Ford. Albo rodzeństwo reżyserów, np. Wachowscy.
Warto też zwrócić uwagę na kino niezależne, polskie. Mi najbardziej przypadł do gustu pierwszy polski film drogi: Wszytko będzie dobrze. Kompletnie innego zakończenia się spodziewałam.
Acha, zgadzam się w 100% z listą podaną przez Angie.:yes:
Do góry
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
AgnieszkaM Użytkownik
  • Postów: 7
  • Skąd:
Dodane dnia 08-08-2008 13:41
"Piękny umysł"- biografia Johna Nasha;
"Skazany na bluesa"- mocno podkoloryzowane życie Ryszarda Riedla;
"Mesmer"- biografia Antoniego Mesmera;
"Snow Cake"- poruszający film o chorej na autyzm dorosłej kobiecie;
"Przodem do tyłu"- uczy tolerancji, nie jest to żadne arcydzieło, ot zwykła komedyjka;
"Closet Land" (niestety niedostępny w polskiej wersji)- kino bardziej jak teatr;
"Choć goni nas czas"- Freeman i Nicholson pokazali w tym filmie swoją klasę w całej okazałości;
"Lepiej późno niż później"- coś z dramatu, coś ze zwykłej komedii romantycznej;
"Gdyby nasz mózg był tak nieskomplikowany, że moglibyśmy go zrozumieć, bylibyśmy wówczas tak głupi, że i tak byśmy go nie zrozumieli."

Jostein Gaarder
Do góry
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
faith Użytkownik
  • Postów: 771
  • Skąd: Szprotawa/Zielona Góra
Dodane dnia 08-08-2008 15:13
Pojawiło się tutaj dużo filmów, które również ja darzę sentymentem, min. Labirynt fauna, Forest Gump, Siedem, Efekt motyla, Milczenie owiec, Requiem dla snu, Nieodwracalne.

A z tych niewymienionych są jeszcze:
Inni - jeden z niewielu horrorów, przy których się nie nudziłam

Dziewczyna z perłą - świetny i niepowtarzalny, mogłabym oglądac go bez końca, subtelnośc i delikatnosc, a poza tym genialna gra Scarlett Johansson i Colina Firtha

no i wreszcie Tańcząc w ciemnosciach - cudowny, wyśmienity i z piękną muzyką, jeszcze przy zadnym filmie się tyle nie wyryczałam, poruszająca fabuła i idealna gra Bjork, która gra, śpiewa i tańczy :)
Jest nas sosen w lesie wiele,
jeśli umiem to się z nimi rozdarciem dzielę.
Bywają sosny, co się wiatrom nie skłonią,
ale mój pień wiotki, wiatr zwykł kłaść go dłonią.


Lao Che
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
ANETA Użytkownik
  • Postów: 218
  • Skąd: Sochaczew
Dodane dnia 08-08-2008 16:02
Hmm...

SYMETRIA- strasznie cienka jest granica między dobrem i złem
AMERICAN BEAUTY- po prostu piękny
FIGHT CLUB- bez komentarza
EL CANTANTE-j/w
KEVIN SAM W DOMU- piękny, rodzinny film...
CZTERY WESELA I POGRZEB, UCIEKAJĄCA PANNA MŁODA, NOTTING HILL, PRETTY WOMAN- wrzucam do jednego worka: strasznie mnie te filmy wzruszają.
8 MILA- świetne.
DZIEŃ ŚWIRA-tego filmu nie da się nie lubić.

To chyba wszystko, W każdym razie nic jeszcze nie przychodzi mi do głowy.
Do góry
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 09-08-2008 19:55
"Trędowata" z 1936 roku, ekranizacja powieści Heleny Mniszkówny

w rolach głównych:
Franciszek Brodniewicz, Alina Halska no i niezapomniana Mieczysława Ćwiklińska :)

Waldemar ordynat Michorowski poznaje guwernantkę kuzynki, pannę Stefanię Rudecką. Zakochuje się w niej z wzajemnością. Ponieważ jest człowiekiem nowoczesnym, który nie uznaje klasowych uprzedzeń, zamierza się z nią ożenić. Jednak intryga niedoszłej narzeczonej ordynata sprawia, że do ślubu nigdy nie dochodzi. Wyczerpana fizycznie, a przede wszystkim psychicznie Stefcia zapada na śmiertelną chorobę. W roli Stefci wystąpiła gwiazda przedwojennego kina Elżbieta Barszczewska, a partnerował jej Franciszek Brodniewicz jako jej arystokratyczny ukochany.
źrodło: filmweb.pl


Do góry
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 20-08-2008 23:36
"CABARET" - z jedyną w swoim rodzaju L. Minelli :) - klasyczny a ciągle aktualny dla wielu
i dorzucę swój ulubiony, choć chyba mało znany film "SKORPION, PANNA I ŁUCZNIK" w reż. Andrzeja Kondratiuka
a i może jeszcze tego samego reżysera - najpiękniejszy film o miłości "BAR POD MŁYNKIEM"
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
Szejnis Użytkownik
  • Postów: 486
  • Skąd:
Dodane dnia 21-08-2008 09:15
Zielona Mila (choć książka była o wiele lepsza od ekranizacji, ale film też ma swój klimat) i Titanic (fajny był :) )
Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma swoją nazwę. Nazywamy je nadzieją.
Do góry
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
gabstone Użytkownik
  • Postów: 1101
  • Skąd: Chorzów
Dodane dnia 21-08-2008 10:34
"Czas motyli" z Salmą Hayek
"Breaking the Waves"
"Nativity story"
"Upiór w operze"
"Zagubiona autostrada" Davida Lynch'a
"Zodiak"
"Plac Zbawiciela"
"Symetria"
"Nóż w wodzie" Polańskiego
"Popiół i diament" ze Zbigniewem Cybulskim
"Wesele"
film który mogę oglądać na okrągło:"Imię róży" na podstawie powieści Umberto Eco
I jeszcze pewnie wiele innych, których w tej chwili nie mogę sobie przypomnieć
Polacy są zbyt inteligentni jak na swoje położenie geograficzne. Jarosław Iwaszkiewicz
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 28-08-2008 09:32
Jedyny w swoim rodzaju jest z pewnością pierwszy film z gatunku science - fiction, jak byśmy go dziś określili. Mam na myśli "Podróż na księżyc" /Le Voyage dans la lune/, krótkometrażowy film niemy z 1902 roku(!). Mimo takiej daty powstania byłam mile zaskoczona "Podróżą...". Efekty specjalne może nas dziś nie zachwycą, ale pamiętając, że były to początki kinematografii, potrafią zrobić wrażenie. I kto nie zna słynnej sceny, nawet jeśli nie widział filmu, z rakietą w oku księżyca. Warto obejrzeć, by przekonać się jak rodził się science-fiction i historia kina.
Do góry
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
Afternoon Użytkownik
  • Postów: 705
  • Skąd: Warszawa : Katowice
Dodane dnia 28-08-2008 09:39
ja moze nie będę zbyt oryginalny, ale powiem - "Pies andaluzyjski" Luisa Bunuela i Salvadora Dali. bodajze z 1924 roku (?)
Do góry
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 28-08-2008 09:43
z 1929 :)
Do góry
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
Afternoon Użytkownik
  • Postów: 705
  • Skąd: Warszawa : Katowice
Dodane dnia 28-08-2008 09:47
no przecież mówię
Do góry
Autor
RE: Filmy jedyne w swoim rodzaju
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 28-08-2008 17:30
filmy Quentina Tarantino i z Quentinem Tarantino :)
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.