Zbrodnicze ideologie.
Autor
RE: Zbrodnicze ideologie.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-11-2009 16:04
Cytat:
Komunizmowi np. Chińskiemu potrzeba po prostu łagodnego, mądrego i mającego dobro ogółu nad swoje dyktatora, aby osiągnął on status "utopijnego". Co prawda teraz tam jest bieda, ale można spokojnie podejrzewać, że już niedługo to Chiny będą największym mocarstwem świata. Jeśli miałbym obstawiać, kto zbije U.S.A z piedestału to właśnie Chiny.
Victor, ale jaki to komunizm? To dyktatura oświecona. Przecież w dużej mierze wzrost gospodarczy Chin opiera się na kontrolowanym kapitaliźmie. Ogromna produkcja państw zachodnich na terenie Chin, masa chińkich milionerów działających w "wolnych" strefach ekonomicznych, oczywiście gro tego rozwoju to wynik działania przedsiębiorstw państwowych, ale tam z całą pewnością nie ma równości społecznej. Komunizm jest możłiwy do wprowadzenia, ale jak ludzie będą chcieli pracować dla dobra ogółu, a ludzie wolą pracować dla własnego dobra. Komunizm będzie działał świetnie, jak ludzie będą mogli się bogacić, i będą za wydajniejszą pracę zarabiać lepiej niż ci co się mniej starają. Co do zwycięstwa Chin nad USA, jeszcze trochę trzeba poczekać.
Do góry
Autor
RE: Zbrodnicze ideologie.
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 08-11-2009 16:10
Może i masz rację, od zawsze cechowała mnie zbytnia wiara w ludzką naturę.

Cytat:
jak ludzie będą mogli się bogacić, i będą za wydajniejszą pracę zarabiać lepiej niż ci co się mniej starają.

Właściwie w Polsce najlepsi pracownicy byli bardzo wysoko wynagradzani, czasem stawali się nawet bohaterami narodowymi. Występowali w telewizji itp.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zbrodnicze ideologie.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-11-2009 16:37
hehe i myślisz, że w jamimś stopniu to nie miało wpływu na dość sprawną odbudowę państwa? Przecież nie mieliśmy pomocy z zachodu, a dość spranie się podnieśliśmy po wojnie. http://www.youtube.com/watch?v=Wpz97Alofyc
Do góry
Autor
RE: Zbrodnicze ideologie.
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 08-11-2009 16:56
JA Wiem o tym, ale postanowiłem przez jakiś czas nie wypowiadać się na temat plusów PRL'u bo jeszcze wyląduję za kratkami...

Prawda jest taka, że mimo wszystko za komuny Polskie PKB rosło.
Troszkę wolniej niż mogło, ze względu na czynnik właśnie leniwych i głupich ludzi, ale rosło.
PKB z roku 1978 osiągnęliśmy ponownie dopiero w 1999.
(PKB na 1 mieszkańca w $ z 1990 z parytetem siły nabywczej (tys.))
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zbrodnicze ideologie.
AmIam Użytkownik
  • Postów: 254
  • Skąd:
Dodane dnia 08-11-2009 17:45
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
Moją odpowiedzią na jedno z pytań jest Stalin. Wg mnie to najgorszy zbrodniarz. Nie mówię, że był całkowicie normalnym człowiekiem, ale o ile Hitlera można by swobodnie pokazywać jako przykład Szaleńca, Iosif Wisarionowicz był bydlakiem pozbawionym wyższych uczuć. Genialnym prymitywem. Jego jedyną motywacją był strach, żądza władzy i mściwość, wątpię aby potrafił kochać, cokolwiek. Hitler chyba na swój sposób kochał Niemcy. Poza tym rządy Stalina doprowadziły do śmierci więcej ludzi, wiadomo miał znacznie więcej czasu i więcej obywateli do zabicia.


Tu się zgadzam. Zarówno Hitler, jak i Stalin to Potwory, które mają na sumieniu miliony ludzkich istnień, ale ten pierwszy przynajmniej w jakimś stopniu był szalony, a nawet całkiem wielu ludzi zapamiętało go jako całkiem sympatycznego. Bestialstwo Stalina, i to nawet w stosunku do najbliższych współpracowników jest niemal legendarne. Przykładowo: Stalin często urządzał nocne libacje i po zaproszonych na nie gości przyjeżdżały, tuż po zapadnięciu zmroku, czarne samochodu, a podobnie działo się, gdy ktoś miał być wyeliminowany, więc nikt nigdy nie miał pewności w jakim celu do niego przyjeżdżają. Wyobraźcie sobie ich strach w takich sytuacjach. Jeden ze współpracowników Stalina(nie pamiętam dokładnie kto) miał chore serce i akurat ulubionym żartem Stalina było upijanie go do nieprzytomności i zmuszanie do tańczenia na stole. Nie wspominając już o czystkach w armii, czy powojennych - lekarzy.
Oczywiście, to nie zmienia ich ocen, jako przywódców, bo przede wszystkim tak należy ich oceniać, ale jeśli już licytujemy się na liczby to tylko w czasie głodu na Ukrainie i na Syberii zginęło więcej ludzi niż zabili ich naziści. Ale to co najbardziej boli, to fakt, że Stalin nigdy nie odpowiedział za swoje zbrodnie i do dziś jest uważany za bohatera, a niektóre oszołomy chcą go zrobić świętym.

Cytat:
Victor napisał/a:
Komunizm nie jest zły. Sposób w jaki został wprowadzony, owszem był okrutny i pochłonął miliony istot, ale gdyby wyciąć z ZSRR'owskiego komunizmu:
- niechęć do kościoła
- prześladowania
- i... hm... niesprzyjające warunki wprowadzenia?
Był by to moim zdaniem lepszy system niż obecny. Właściwie była by to opisywana od wieków Utopia.


Znalazłoby się jeszcze parę takich myślników, jak czystki, głód, maksymalny wyzysk, propaganda itp., ale to szczegóły, no nie?
Mówisz, że niby eliminując prześladowania i pomijając rewolucję byłaby to Utopia. Ale przy ludzkiej mentalności jest to niemożliwe. Ludzie są na tyle prymitywni, że gdyby pozostawić ich bez choćby najprostszych praw i norm moralnych zdziczeliby i teoretyczna wolność obróciłaby się przeciwko nim. Żeby to się stało faktem potrzeba przemiany moralnej, a nie politycznej, a taka jest niestety mało prawdopodobna. W końcu nie na darmo wszelkie wizje społeczeństw idealnych i nieosiągalnych zarazem są nazywane "wizjami utopijnymi".
Komunizm to najgorsza forma wypaczenia socjalizmu, który ma trochę słusznych założeń, z którymi po części mogę się zgodzić, ale jakoś mało kto potrafi je zrealizować.

Cytat:
Victor napisał/a:
Cytat:

Katyń - celowe i dokładnie zaplanowane wyniszczenie części narodu polskiego. Mordowanie księży i katolików, czyli grupy religijnej. Dokonywano w Katyniu fizyczne zabójstwa.

No i tu się znowuż nie zgadzamy. W Katyniu nie mordowano księży. Owszem mordowano katolików, ale nie dlatego że nimy byli. Wymordowano oficerów, aby zapobiec ich wstąpieniu do wojsk alianckich, czy AK. To nie było ludobójstwo.


Ale głównym celem było wymordowanie elity polskiego narodu, aby można było go stłamsić i zdławić. Z założenia miało to spowodować uległość polskiego społeczeństwa i wyeliminować wszelkie formy oporu. Przecież oprócz naszych oficerów zginęło tam wielu inteligentów, i księży zresztą też.

Cytat:
Victor napisał/a:
Prawda jest taka, że mimo wszystko za komuny Polskie PKB rosło.
Troszkę wolniej niż mogło, ze względu na czynnik właśnie leniwych i głupich ludzi, ale rosło.
PKB z roku 1978 osiągnęliśmy ponownie dopiero w 1999.
(PKB na 1 mieszkańca w $ z 1990 z parytetem siły nabywczej (tys.))


To akurat w dużej części spowodowane jest kredytami zaciągniętymi przez Gierka, które i tak zostały zmarnowane, nie tylko przez lenistwo, a spłacane są po dziś dzień.
"Dwie kobiety spędzają wczasy w pensjonacie. Jedna mówi: jakie tu mają niedobre jedzenie, a druga dodaje: no i w dodatku takie małe porcje. To samo myślę o życiu. Jest pełne bólu, cierpienia i nieszczęść, a na dodatek tak szybko przemija." - Woody Allen
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zbrodnicze ideologie.
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 08-11-2009 17:55
Cytat:
Znalazłoby się jeszcze parę takich myślników, jak czystki, głód, maksymalny wyzysk, propaganda itp., ale to szczegóły, no nie?

Te wszystkie wymienione przez Ciebie "myślniki" wydawało mi się, że zawarłem w moich trzech (tak dość ogólnikowo to napisałem, wiem).

Cytat:
Mówisz, że niby eliminując prześladowania i pomijając rewolucję byłaby to Utopia. Ale przy ludzkiej mentalności jest to niemożliwe.

Jak już wspomniałem cechuje mnie zbytnia wiara w człowieka. :/
Ja wiem tylko, że odnalazł bym się w takim społeczeństwie i byłbym zadowolony.

Cytat:
Ludzie są na tyle prymitywni, że gdyby pozostawić ich bez choćby najprostszych praw i norm moralnych zdziczeliby i teoretyczna wolność obróciłaby się przeciwko nim
.
Przecież ludzie za komuny posiadali prawa, a normy moralne były o wiele "lepiej"? przestrzegane niż w krajach zachodu - demokratycznych.

Cytat:
Żeby to się stało faktem potrzeba przemiany moralnej, a nie politycznej, a taka jest niestety mało prawdopodobna.

Wiem o tym. I popieram.

Cytat:
W końcu nie na darmo wszelkie wizje społeczeństw idealnych i nieosiągalnych zarazem są nazywane "wizjami utopijnymi".
Komunizm to najgorsza forma wypaczenia socjalizmu, który ma trochę słusznych założeń, z którymi po części mogę się zgodzić, ale jakoś mało kto potrafi je zrealizować.

Z tym że komunizm to najgorsza forma socjalizmu się nie zgodzę (chociażby przez istnienie "Narodowego Socjalizmu";) ale zgodzę się, że póki co nie ma szans na wprowadzenie idealnego ustroju.
I tak jak już pisałem - ludzkość potrzebuje jeszcze przynajmniej kilku tysięcy lat, aby móc się nazywać rasą inteligentną.
Cytat:
Ale głównym celem było wymordowanie elity polskiego narodu, aby można było go stłamsić i zdławić. Z założenia miało to spowodować uległość polskiego społeczeństwa i wyeliminować wszelkie formy oporu. Przecież oprócz naszych oficerów zginęło tam wielu inteligentów, i księży zresztą też.

Ale nawet jeśli masz rację w ciąż nie podpada to pod "ludobójstwo". Ludobójstwo to np. holocaust, gdy sobie jakiś popapraniec postanowi "trzeba zabić wszystkich Zydów/Polaków/Słowian/Serbów itp.

Cytat:

To akurat w dużej części spowodowane jest kredytami zaciągniętymi przez Gierka, które i tak zostały zmarnowane, nie tylko przez lenistwo, a spłacane są po dziś dzień.

Kredyty Gierka oczywiście pomogły w tym, ale fakt, że od 1980 nasze PKB malało, i odzyskało dawny poziom dopiero w 1999/1998 (20 lat!)?
Nie znam dokładnie tych cyfr, ale być może gdyby nie zmiana ustrojowa i te wielkie spadki PKB kredyty Gierka chyba zostały by spłacone.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zbrodnicze ideologie.
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 08-11-2009 18:03
Co za bzdura! Kredyty Gierka zostały spłacone jakieś 7-8 lat temu!

:/
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zbrodnicze ideologie.
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 08-11-2009 18:04
Cytat:
Krytycy podkreślają, iż mimo niewątpliwych osiągnięć ekipy Gierka, (...)znacznego zadłużenia zagranicznego Polski, które nadal nie zostało w całości spłacone – w kwietniu 2009 pozostało do spłacenia ok. 118 mln USD z zobowiązań wobec Japonii (spłacane będą do 2014) i 340,5 mln USD długu wobec Klubu Londyńskiego (spłata do 2024)


Ekhem
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zbrodnicze ideologie.
AmIam Użytkownik
  • Postów: 254
  • Skąd:
Dodane dnia 08-11-2009 18:09
Cytat:
Te wszystkie wymienione przez Ciebie "myślniki" wydawało mi się, że zawarłem w moich trzech (tak dość ogólnikowo to napisałem, wiem).


No właśnie, jak dla mnie - zdecydowanie za ogólnikowo.

Cytat:
Przecież ludzie za komuny posiadali prawa, a normy moralne były o wiele "lepiej"? przestrzegane niż w krajach zachodu - demokratycznych.


Normy moralne są niezależne od ustroju, jedynie się do niego dostosowują. Po prostu w komunizmie były inne warunki i trudno stwierdzić, czy były lepiej, lub gorzej respektowane. To zależy od jednostki.

Cytat:
Ale nawet jeśli masz rację w ciąż nie podpada to pod "ludobójstwo". Ludobójstwo to np. holocaust, gdy sobie jakiś popapraniec postanowi "trzeba zabić wszystkich Zydów/Polaków/Słowian/Serbów itp.


I nie mnie to rozstrzygać, ale na pewno są tu oznaki ludobójstwa, a to, że chciano wyniszczyć tożsamość narodową jest oczywistością.

Cytat:
Nie znam dokładnie tych cyfr, ale być może gdyby nie zmiana ustrojowa i te wielkie spadki PKB kredyty Gierka chyba zostały by spłacone.


Oj, wątpię.

Cytat:
Co za bzdura! Kredyty Gierka zostały spłacone jakieś 7-8 lat temu!

:/


Same kredyty zostały spłacone o ile dobrze pamiętam jakiś rok temu. Ale odsetki jeszcze nam zostały.
"Dwie kobiety spędzają wczasy w pensjonacie. Jedna mówi: jakie tu mają niedobre jedzenie, a druga dodaje: no i w dodatku takie małe porcje. To samo myślę o życiu. Jest pełne bólu, cierpienia i nieszczęść, a na dodatek tak szybko przemija." - Woody Allen
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zbrodnicze ideologie.
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 08-11-2009 18:12
Cytat:
Oj, wątpię.

Nom jak przeczytałem ile tego długo nam zostało na chwilę obecną to ja też w to raczej nie wierzę. Lecz mimo wszystko plan był całkiem niezły - Gierek tak jak ja przeceniał ludzi.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zbrodnicze ideologie.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-11-2009 18:12
Z jakiegoś powodu komunizm w Europie upadł. Chyba nie tylko dzięki Papieżowi i USA, ale przede wszystkim przez problemy gospodarcze. Te systemy w wydaniu eurpejskim nie mogły jakoś działać. W Chinach się daje rozkaz to słuchają, a u nas nie chcą ;/ Faktem jest, że komunizm na razie z kapitalizmem i demokracją przegrywa.
Do góry
Autor
RE: Zbrodnicze ideologie.
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 08-11-2009 18:19
Komunizm upadł przez Gorbaczowa. Chciał uczynić ten ustrój bardziej ludzkim, nie represjonować (przynajmniej nie w tym stopniu) obywateli, dać więcej swobody. I potem było chłopakowi szkoda wrzucać czołgi na Polskę - a gdyby to zrobił z pewnością mur Berliński stał by nadal.

+ Komunizm upadł przez ludzi uwiedzionych amerykańską kulturą itd.. Nie chcę oceniać czy to dobre, ale faktem jest, że zaraz po zmianie ustroju w Polsce wielu obywateli powiedziało "Łeee.... to wcale nie jest takie super...."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zbrodnicze ideologie.
freya Użytkownik
  • Postów: 40
  • Skąd:
Dodane dnia 08-11-2009 18:20
Cytat:
Victor napisał/a:

Komunizmowi np. Chińskiemu potrzeba po prostu łagodnego, mądrego i mającego dobro ogółu nad swoje dyktatora, aby osiągnął on status "utopijnego". Co prawda teraz tam jest bieda, ale można spokojnie podejrzewać, że już niedługo to Chiny będą największym mocarstwem świata. Jeśli miałbym obstawiać, kto zbije U.S.A z piedestału to właśnie Chiny.


Hmmm no nie do końca tak jest. Owszem Chiny się bardzo szybko rozwijają i mogą stać się potęgą na tyle silną by zagrozić USA. Ale czy o to chodzi w tej utopi komunistycznej?? Bo jak dla mnie to nie wystarczy żeby kraj był potężny pod względem ekonomicznym. Ludziom ma się tam przede wszystkim dobrze żyć. A w Chinach nie żyje się dobrze i to nie tylko ze względu na biedę...
Ot tak mimochodem coś czegoś staje się powodem...
Do góry
Autor
RE: Zbrodnicze ideologie.
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 08-11-2009 18:23
Skąd wiesz, że Chińczycy są niezadowoleni?

Ja wiem, że w filmie pt. "Słonecznik" zaprezentowali, że nie boją się mówić o minusach komunizmu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zbrodnicze ideologie.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-11-2009 18:26
Cytat:
Komunizm upadł przez Gorbaczowa. Chciał uczynić ten ustrój bardziej ludzkim, nie represjonować (przynajmniej nie w tym stopniu) obywateli, dać więcej swobody. I potem było chłopakowi szkoda wrzucać czołgi na Polskę - a gdyby to zrobił z pewnością mur Berliński stał by nadal.

+ Komunizm upadł przez ludzi uwiedzionych amerykańską kulturą itd.. Nie chcę oceniać czy to dobre, ale faktem jest, że zaraz po zmianie ustroju w Polsce wielu obywateli powiedziało "Łeee.... to wcale nie jest takie super...."
Dobrze, zgadzam się w 99%, ale czy nie wydaje ci się prawdopodobne, że gdyby ludziom żyło się lepiej niż tym na zachodzie, mogliby zarabiać więcej, spełniać zachcianki konsumpcyjne rozwalili by ten system? Czy nie wydaje ci się, że poza intelektuaistami system rozwalili zwykli ludzie, którzy chceli mieć więcej, lepiej?
Do góry
Autor
RE: Zbrodnicze ideologie.
AmIam Użytkownik
  • Postów: 254
  • Skąd:
Dodane dnia 08-11-2009 18:28
Komunizm upadł przez luki w ideologii, brak respektu i poszanowania dla jednostki i swobody osobistej, oraz dlatego, że był nieudolnie zarządzany.

Wiele osób się tego spodziewało. Na przykład Stanisław Lem już w latach 60-tych przewidywał upadek komunizmu i wnikliwie ośmieszał jego liczne wady i absurdy.

Cytat:
Ja wiem, że w filmie pt. "Słonecznik" zaprezentowali, że nie boją się mówić o minusach komunizmu.


Ale mało który Chińczyk widział takie filmy, jak "Słonecznik", czy "Letni Pałac". Chińskie władze robią kłopoty z wyświetlaniem tych filmów nawet poza granicami Chin. To, że twórcy Chińscy wytykają wady w swych dziełach, nie oznacza to, że odbiorca może bez problemów je poznać.
U nas mieliśmy wiele takich przykładów. "Przesłuchanie" Ryszarda Bugajskiego mogło być legalnie wyświetlane dopiero po 1989 roku, a "Popiół i Diament" miał dużo szczęścia z czasem, gdy był kręcony, bo w innym okresie nie mógłby powstać. Zresztą i tak Wajdzie zabroniono go wystawiać w konkursie głównym w Cannes.
Tylko komedie nie miały problemów, bo ich twórcy inteligentnie przemycali przesłanie pod osłoną żartów, które wszyscy rozumieli, a nikt nie mógł tego zabronić.
Cechą charakterystyczną polskiego komunizmu było to, że ludzie go przetrwali nie tylko dzięki wspólnocie i religii, ale też dzięki poczuciu humoru. Wtedy potrafiono się śmiać ze władzy.:yes:
"Dwie kobiety spędzają wczasy w pensjonacie. Jedna mówi: jakie tu mają niedobre jedzenie, a druga dodaje: no i w dodatku takie małe porcje. To samo myślę o życiu. Jest pełne bólu, cierpienia i nieszczęść, a na dodatek tak szybko przemija." - Woody Allen
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zbrodnicze ideologie.
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 08-11-2009 18:29
Cytat:
Czy nie wydaje ci się, że poza intelektuaistami system rozwalili zwykli ludzie, którzy chceli mieć więcej, lepiej?

Tak, chcieli pytanie czy dostali to czego chcieli. Głupio mi gdybać, więc nie będę tego robił, ale kto wie, być może PRL stałby mocniej na nogach niż IVRP/IIIRP. PKB jednak by na to wskazywało, choć wiem że to nie jedyny wskaźnik.

Cytat:
Wiele osób się tego spodziewało. Na przykład Stanisław Lem już w latach 60-tych przewidywał upadek komunizmu i wnikliwie ośmieszał jego liczne wady i absurdy.

Myślę że to spodziewanie się oparte było raczej na szczęśliwym trafie*, do powstania mocnej Solidarności chyba nikt się tego upadku nie spodziewał.
Okrągły stół był zaskoczeniem ;)

*No C'mon LEM (uważany przez DICK'a nie za osobę a tajny urząd komunistyczny) :D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zbrodnicze ideologie.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-11-2009 18:38
Cytat:
Tak, chcieli pytanie czy dostali to czego chcieli. Głupio mi gdybać, więc nie będę tego robił, ale kto wie, być może PRL stałby mocniej na nogach niż IVRP/IIIRP. PKB jednak by na to wskazywało, choć wiem że to nie jedyny wskaźnik.
Nie wiem. Na Kubie jest komunizm, w Korei Północnej chyba taki najprawdziwszy i jakoś to nie działa. Oczywiście, dopuszczam możliwość, że rządy jednej partii i równość społeczna mogą działać skutecznie, ale na razie to teoria.

Cytat:
Komunizm upadł przez luki w ideologii, brak respektu i poszanowania dla jednostki i swobody osobistej, oraz dlatego, że był nieudolnie zarządzany.
Heh no ja się będę skłaniał ku twierdzeniu, że wielkie zmiany zachodzą głównie z powodów ekonomicznych. Myślę, że jakby nie I wojna światowa i bieda w Rosji, rewolucja by nie zwyciężyła, że gdyby nie głód we Francji nie ścięto by króla, że przede wszystkim kryzys ekonomiczny pomógł Hitlerowi zdobyć popularność, i że komunizm się rozleciał, bo nie wytrzymali gospodarczo z USA i zachodnią Europą. Ale to moje prywatne zdanie, zdaje się.
Do góry
Autor
RE: Zbrodnicze ideologie.
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 08-11-2009 18:43
To że komunizm nie wytrzymał walki z USA ( nie tylko gospodarczej) jest faktem, aczkolwiek nie można tego raczej zwalać na komunizm. Czy tylko na komunizm. Fakty są takie że wschodnia Europa musiała (chociażby) dłużej lizać rany po II WŚ, a Ameryka startowała z wygodniejszej pozycji.

No i moglibyśmy wznowić dyskusję o moralności w Polsce a na zachodzie.
Wiadomym jest, że w U.S.A w latach 70 działa się tak zwana "Sodoma i Gomora". W Polsce wtedy mało kto na wsi myślał o seksie przed małżeńskim, a o jakichkolwiek narkotykach nie było mowy.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Zbrodnicze ideologie.
AmIam Użytkownik
  • Postów: 254
  • Skąd:
Dodane dnia 08-11-2009 18:48
Cytat:
Heh no ja się będę skłaniał ku twierdzeniu, że wielkie zmiany zachodzą głównie z powodów ekonomicznych. Myślę, że jakby nie I wojna światowa i bieda w Rosji, rewolucja by nie zwyciężyła, że gdyby nie głód we Francji nie ścięto by króla, że przede wszystkim kryzys ekonomiczny pomógł Hitlerowi zdobyć popularność, i że komunizm się rozleciał, bo nie wytrzymali gospodarczo z USA i zachodnią Europą. Ale to moje prywatne zdanie, zdaje się.


Jako prawdopodobnie przyszły ekonomista;) również skłaniam się ku tej teorii. Względy ekonomiczne powodują wiele znacznych dla historii zjawisk i mało kto potem o tym mówi. Zapytasz przeciętnego człowieka co było przyczyną wybuchu IWŚ i powie ci, że zamach na cesarza Ferdynanda. A pupa, to tylko pretekst. Tak naprawdę główne przyczyny to wojna o kolonie, rywalizacja o wpływy na Bałkanach, oraz zjednoczenie się Włoch i Niemiec - powstały dwa duże państwa i one również chciały coś znaczyć. Hitler zdobył władzę w Niemczech w demokratycznych wyborach. Dlaczego? Głosił hasła rozwoju niemieckiej gospodarki, wzrostu zatrudnienia, płac i poziomu życia, a także wyjście z kryzysu. I te deklaracje spełnił, dzięki czemu zyskał jeszcze większe poparcie i nawet zyskał władzę absolutną za poparciem narodu. Ciekawe, no nie?
No, ale wróćmy do komunizmu. Względy ekonomiczne tak, ale w tym przypadku wyjątkowo nie były tym NAJgłówniejszym czynnikiem, a w Polsce nawet nie były aż tak istotne.
"Dwie kobiety spędzają wczasy w pensjonacie. Jedna mówi: jakie tu mają niedobre jedzenie, a druga dodaje: no i w dodatku takie małe porcje. To samo myślę o życiu. Jest pełne bólu, cierpienia i nieszczęść, a na dodatek tak szybko przemija." - Woody Allen
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]