Pisarz blogowy
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Pisarz blogowy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-11-2009 09:33
Czy warto pisać teksty na blogu? Czy uważacie, że tak można zdobyć popularność i stałych czytelników?

Nie mam bladego pojęcia jak odnieść się do takiego zjawiska, czyli do autorów piszących w sieci, nie mających za sobą żadnego debiutu - tzn. czasopismo, książka, czy jakkolwiek.

Eksperymentalnie wrzuciłem swoje opowiadania w pdf na bloga. Ciekaw jest, czy w ogóle ktoś to czyta, nie wspominając o opiniach uwagach czy grantach :) - zobaczymy jaki będzie odzew :(

Co myslicie o takiej blogowej twórczości ? Czy ma przyszłość?
Do góry
Autor
RE: Pisarz blogowy
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 24-11-2009 09:39
Moim zdaniem blogowe pisanie ma sens, ale pod warunkiem, że jest to publicystyka.
Proza i poezja - myślę, że to kiepski pomysł. Może jak już będziesz znany to wtedy może taki blog przynieść wymierne korzyści.
Do góry
Autor
RE: Pisarz blogowy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-11-2009 09:57
Przyznam się, że nie trafiłam jeszcze na bloga, który by mnie w jakiś sposób zainteresował. Raczej nie interesują mnie osobiste wynurzenia całkowicie mi obcych ludzi, a chyba taki trend wśród blogów panuje.

A już najbardziej to mnie denerwuje, jak ktoś wrzuca jakiś blogowy tekst na PP i uważa, że to literatura. Ja wiem, że my tutaj piszemy na bardzo różnych poziomach, ale jak komuś się wydaje, że za napisanie "wstałem - boli mnie głowa - nienawidzę tego świata - w telewizji wiadomości" należą mu się hołdy, to już nie jest dobrze...
Do góry
Autor
RE: Pisarz blogowy
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 24-11-2009 10:15
Mój brat pisze (cholernie sporadycznie) bardzo dobrego bloga (choć z racji poprzedniego nawiasu nie wiem, ile to ma wspólnego z blogowymi założeniami), ale linka nie podam, bo nie wiem, czy życzyłby sobie tego.
Swoją drogą, to wogóle ciekawy przypadek jest, bo pisze (już tak w znaczeniu szerszym niż blogowe) znacznie lepiej ode mnie i nikt o tym nie wie :)
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisarz blogowy
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 24-11-2009 10:18
Są ciekawe blogi. Subskrybuję kilka, ale żaden z nich nie jest blogiem literackim. Niestety blog chyba nie trafia w odpowiedni target. W internecie najlepiej sprzedaje się krótki tekst i zawartość multimedialna (dźwięk, obraz, film). Moim zdaniem wrzucając prozę na bloga, tracisz tylko czas.

Chyba, że jesteś już na tyle sławny i doceniany, że możesz liczyć na szerokie grono odbiorców. To moje zdanie, ale niech się lepiej wypowiedzą osoby, które publikują swoją twórczość na blogach - jest kilka takich osób na PP.

Druga sprawa to taka, że możesz swojego bloga potraktować jako wizytówka. Chcesz komuś pokazać swój tekst? Proszę, wszystkie sa na blogu.
Do góry
Autor
RE: Pisarz blogowy
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 24-11-2009 11:01
Blog (ang. web log dziennik sieciowy) — rodzaj strony internetowej zawierającej określoną liczbę odrębnych, samodzielnych, uporządkowanych chronologicznie wpisów, których twórcą jest właściciel bloga.

Blogi najczęściej mają charakter osobisty i służą jako internetowe pamiętniki. Takie blogi zawierają osobiste przemyślenia, uwagi, komentarze, rysunki, a nawet nagrania - przedstawiają w ten sposób światopogląd autora. Blogi mają też wiele innych zastosowań: mogą być używane jako wortale poświęcone określonej tematyce, narzędzia marketingu czy komunikacji (np. politycznej). O ile blogi osobiste mają zazwyczaj jednego autora, o tyle w innych przypadkach blog ma często wielu autorów. Używane są też jako strony internetowe; często opatruje się je aliasami, by darmowa strona internetowa wyglądała profesjonalnie.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Blog


To tyle teorii ;)

Owszem, widziałam kilka blogów ciekawych, na wysokim poziomie, nawet pretendującym do miana "literatury", ale moim zdaniem Autor poważnie myślący o pisarstwie, nigdy nie ogranicza się do publikacji blogowych. Już lepsze są portale literackie, dają kontakt z czytelnikiem, pozwalają spojrzeć na twórczość innych, oceniają nas osoby będące jakoś bliżej pisarstwa.
Owszem, blog pomaga zebrać czytelników, nawet nawiązać przyjaźnie. Nie sądzę jednak, aby Autor chcący zaistnieć w świecie literackim chciał publikować na blogu swoje najlepsze teksty. Raczej te komercyjne, które mają zebrać czytelników i wysłać po resztę pozycji danego twórcy do... księgarni ;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisarz blogowy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-11-2009 11:45
nie mam parcia na papier, raczej na interakcję z kimś, kto przeczyta i wypowie sie na temat danego opowiadania, czy ogólnie o całej twórczości.
Wątpię, by debiut ksiązkowy stał sie synonimem spełnienia. Ani medialnie, ani finansowo nie jest żadnym sukcesem.
W USA jest paru znanych pisarzy, którzy zdecydowali sie na udostępnienie swoich powieści. Wczesniej byli nieznani. Publikacja elektroniczna ma niesamowita przewage nad papierową formą przekazu - w przypadku trafienia w gusta staje sie bestsellerem z dnia na dzień. :)

Upublicznienie nie jest jednoznaczne ze zbyciem się praw autorskich :)


edit: tez możecie dokonac wpisów na moim blogu, o ile uznacie, że warto tracić czas :no:
Do góry
Autor
RE: Pisarz blogowy
Nathien Użytkownik
  • Postów: 1516
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 24-11-2009 19:05
Ciekawy temat :)
No ja np zaczynałam od bloga. Nie jakiegoś tam pamiętnika, ale bloga z moimi opowiadaniami. Dlaczego? Bo tak było mi łatwiej podtykać teksty znajomym z klasy i ze szkoły. Każdy miał możliwość napisania, co o tym sądzi i wiele dzięki temu się nauczyłam.
Potem przeniosłam się tutaj :) Na początku to był szok - profesjonalne komentarze zwalają z nóg. No ale po okresie aklimatyzacji, okazuje się, że bloga można posłać w kąt.
Blog jest o tyle dobry, że ma się od czego zacząć. Przyzwyczaja się do krytyki i dyskusji z czytelnikiem.
"Obcując z potworami, uważaj, abyś nie stał się jednym z nich.
Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w Ciebie."


Fryderyk Nietzsche
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisarz blogowy
Vulpes Użytkownik
  • Postów: 546
  • Skąd: Zator
Dodane dnia 24-11-2009 19:28
Ja nie tylko zaczynałem od bloga, ale wciąż prowadzę kilka blogów. Jednak szansa, że ktoś nieznajomy przeczyta i zaopiniuje moje opowiadanie, jest tutaj większa. Tam, jeżeli ktoś mnie krytykował pisał: "to jest nudne i beznadziejne". To mi akurat nic nie dawało. Przybyłem tutaj i (większość) krytyki mówi mi co mam zmienić (oprócz szalonych porównań Moffisa - z tego nic nie mogę wydestylować oprócz tego, że Moffis lubi sex i żeglugę) :lol:
Wróciłem. Kurczę, wiele tu się zmieniło od ostatniej wizyty.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisarz blogowy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-11-2009 19:50
Akurat w moim przypadku jest odwrotnie, już piszę jako tako, cały czas szlifuję warsztat - nie mam się czego wstydzić i w końcu postanowiłem, że blog jest dobrym miejscem, by zaprezentować całość. Pewnie mało kto tam wpada, by wszystko przeczytać - nie ma sprawy, nie piszę jak Pilipiuk dla kasy, tylko z wewnętrznej potrzeby - czasem muszę się wyrzygać, a raz podzielić czymś fantastycznym, zależy jak często i mocno życie pieści mnie po zadzie.
Nie ma co liczyć na debiut w tak trudnych czasach w jakimś wydawnictwie. Wydaje mi sie, że Sieć daje ogromne mozliwosci - promocja jest prosta i przejrzysta - jeśli komuś się spodoba, poleca innym...i jakoś leci ten czytelniczy łańcuszek.
Do góry
Autor
RE: Pisarz blogowy
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 24-11-2009 19:57
Co do pytania, czy ktoś tam zagląda. Podłącz pod bloga jakiś system zbierający statystyki (np. google analytics). Będziesz miał wgląd kiedy i ile osób zagląda, a co więcej, skąd trafiają (hasło w wyszukiwarce, zewnętrzny link).
Do góry
Autor
RE: Pisarz blogowy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-11-2009 19:59
mam zainstalowany licznik, wystarczy...nie w tym rzecz, by generować, czy zliczać ruch (clicks), tylko komentarze w księdze, bo wtedy widac efekt pracy autora - albo sie podoba i są wpisy, albo...mięcho, że kaszana i w ogóle.:bigrazz:
Do góry
Autor
RE: Pisarz blogowy
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 24-11-2009 21:18
hm, ja kilkakrotnie próbowałam tworzyć blogi z opowiadaniami, bądź poezją, ale jak już ktoś napisał - tutaj, czy na innych stronach poświęconych literaturze łatwiej o kogoś, kto napisze opinię na ten temat. w efekcie jedyny blog, jakiego prowadzę regularnie - to ten z moimi wynurzeniami. i tak daje mi więcej satysfakcji i wydaje mi się lepszy nawet od strony literackiej, niż większość tego, co piszę z przeznaczeniem do czytania.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Pisarz blogowy
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 25-11-2009 09:48
Piszę bloga. Głównie o książkach, które czytam. Po co? Ot, tak sobie, żeby sprawdzić, czy ktoś to w ogóle przeczyta.
Mam kilka, czasem kilkadziesiąt wejść każdego dnia. Trochę komentarzy. Może ktoś sięgnie po książki, o których piszę...?
Na opinie o opowiadaniach nie ma co liczyć - ale od tego mam przecież Was :)
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisarz blogowy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-11-2009 10:00
W sumie ważna jest też nawigacja po takim blogu, nie może zniechęcać, właśnie dodałem index, czyli krótko i na temat o każdym opku.
Do góry
Autor
RE: Pisarz blogowy
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 25-11-2009 10:10
Zgadzam się.
Ale to akurat jest ważne na każdej stronie, nie tylko tej z blogiem - musi być jasna i przejrzysta. Nie będę się gubić w zakamarkach jednej, skoro na ten sam temat mam do dyspozycji piętnaście innych, lepiej pomyślanych.
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pisarz blogowy
Inconsistent Użytkownik
  • Postów: 5
  • Skąd:
Dodane dnia 30-11-2009 15:25
Ja zaczynałam od pisania na blogu, nawet teraz mam jeden. Sądzę, że w blogosferze też można spotkać się z krytyką. Powiem szczerze, że wiele się tam nauczyłam i poznałam ciekawych ludzi;)
Do góry
Autor
RE: Pisarz blogowy
Hoshi no Yue Użytkownik
  • Postów: 19
  • Skąd: Mikołów
Dodane dnia 26-12-2009 16:00
Ja prowadziłam bardzo dużo blogów w różnych odstępach czasu. Najczęściej fanficki. Ale nigdy nie spotkałam się z jakąś większą krytyką :( To było duże rozczarowanie, bo lubię, gdy wytyka mi się błędy w tekstach.
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

— Wisława Szymborska
Do góry
Autor
RE: Pisarz blogowy
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 26-12-2009 17:34
Mam podobne złe doświadczenie z blogami, bo pomimo solidnego i stałego prowadzenia, nie spotkałem się z większym zainteresowaniem ;)
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Pisarz blogowy
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 26-12-2009 20:38
Cytat:
Sibrand napisał/a:
Mam podobne złe doświadczenie z blogami, bo pomimo solidnego i stałego prowadzenia, nie spotkałem się z większym zainteresowaniem ;)

Ja też. Z tym, że u mnie to zrozumiałe, bo do mnie raczej wchodzą moi znajomi, tylko im bowiem chce się czytać, co u mnie.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.