Rozczarowany
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Autor
Rozczarowany
sisey Użytkownik
  • Postów: 133
  • Skąd: wciąż w drodze
Dodane dnia 25-11-2009 13:03
Dostałem słuszny ochrzan za offtop, więc zakładam temat na forum.

"Dlaczemu" no niech mi ktoś odpowie, jakim cudem beznadziejne teksty przechodzą do publikacji. Ktoś tu walczy o ilość? Blisko siedemdziesiąt tekstów na dobę doliczyłem się pewnego dnia, jak rozumiem redakcja dąży do stu? Nie chcę trafiać na takie kwiatki. Znam adresy, wiem gdzie publikują i gdy będę się chciał zdziwić nad możliwościami "tfórcóf", to sobie poradzę, tu oczekuję chociaż minimum SZTUKI i sądzę że nie ja jeden. Niespodzianki w postaci wierszy (?) nie nadających się do niczego, trafiają się tu zbyt często i nie tłumaczy tego chęć przygarnięcia piszących. No niech chociaż dany osobnik rokuje nadzieję. Minimum przyzwoitości, o to proszę.
Takie teksty skutecznie zniechęcają mnie do czytania. To nie jest tania jatka. Nie znam zasad selekcji, ale widać, że ona nie funkcjonuje należycie.
Mam brodzić w zalewie tandety poszukując pereł? To poproszę o rozwiązanie jak w prozie - w ramce obok tytułu niech pojawia się autor. Tak, będę wówczas czytał moich wieśków, alicje, dale, zole, julki, konsulów, bosskich (...).

rozczarowany sisey (ten od marnej poezji)
Do góry
Autor
RE: Rozczarowany
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 25-11-2009 13:15
Piszesz o poezji czy prozie, czy o wszystkim razem?

Ze swojej strony powiem, że puszczane są teksty debiutantów, bo muszą zobaczyć, że źle piszą i wyciągnąć wnioski, albo nie... Do trzech razy sztuka. Radykalnie tępione są teksty z błędami.

W prozie słabe utwory, źle oceniane przez czytelników, lądują w czyśćcu.

Poziom zawsze będzie różny, nie da się publikować tylko świetnych tekstów, a przeciętne odrzucać. Każdy chce się dowiedzieć, co inny myślą o jego utworze, czy stworze...

Do góry
Numer GG
Autor
RE: Rozczarowany
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 25-11-2009 16:31
Jak na mój gust, to i tak poziom na pp nie jest całkiem denny. A na pewno ludzie dostają sprawiedliwą ocenę w wypadku gniotów, więc niech i te gnioty się trafiają.
Wydaje mi się, że dla pp większą satysfakcją byłoby "wyhodowanie" chociaż jednego dobrze piszącego z osoby w miarę utalentowanej, a nieukształtowanej [a takie, na początku też piszą beznadziejnie...], niż głaskanie tych, którzy już piszą bardzo dobrze.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Rozczarowany
AnonimowyGrzybiarz Użytkownik
  • Postów: 695
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 25-11-2009 18:30
Wydaje mi się, że dla autorów gniotów, dodawanie ich gniotów na portal i otrzymywanie konstruktywnych komentarzy jest bardzo rozwijające. No bo, gdyby takowych gniotków nie dodawać, tylko od razu wywalać - to zapewne Autor lub Tfurca, obraziłby się, powiedział, że moderatorzy (czy kto tam dodaje teksty, nie wiem) są be i obraził się. A tak, jeśli otrzyma kilka komentarzy - od różnych osób, z dokładnym wyjaśnieniem co i jak jest źle, to może się czegoś nauczy, nieprawdaż? Tak więc gnioty też są potrzebne.
No, chyba, że od razu Tfurca przyjmie sobie wersję, że wszyscy się uwzięli i nikt nie docenia jego genialności z zazdrości czy innych, równie absurdalnych powodów. Tacy też byli.

No, ale z drugiej strony są też granice gniotowatości i czasem trzeba zablokować tekst przed dodaniem. Ważne jest wyczucie. A z tym różnie bywa ;)
Rzekłem.

Pozdrawiam.
Blog

Facebook
Do góry
Autor
RE: Rozczarowany
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 25-11-2009 21:45
Słowem przez te wypowiedzi przebija pewna misja portalu. Misja edukacyjna. To nie jest tylko miejsce, gdzie doskonali się doskonalą, ale miejsce gdzie niedoskonali mogą "dostać w ucho" i jakieś porady, opinie, a nie tylko zostać zatrzymani na bramce "te, ziomal, nie wchodzisz, nie masz krawata". Choć przyznam że czasem i mnie dziwi decyzja że coś zawisło. Ale zaraz potem przychodzi autorefleksja "stary, zamiast się wkurzać że przepuscili takie badziewo, lepiej się ciesz, że Twój przepuścili" :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Rozczarowany
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 25-11-2009 22:44
Sisey - oprócz selekcji adminów na starcie, jest jeszcze selekcja naturalna... ;)

Tacy, którzy nie zamierzają pracować na swój wyższy poziom korzystając ze wskazówek bardziej doświadczonych użytkowników, prędzej czy później i tak sami odchodzą.
Jestem zdania, że każdemu nowemu userowi należy się debiut.
Niech się sprawdza, hartuje i uczy.
Dlatego tak ważne jest, żeby komentarze były konstruktywne, choć nie wszyscy jeszcze to rozumieją.

Ale popieram w całej pełni Twoje zdanie, że tak jak w prozie, w poezji też powinien być dodany nick autora.
Wtedy wiadomo, kto jest debiutantem. I wiadomo, że z ciekawości chociażby się do niego zajrzy. Bo ja zajrzałabym.

Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Rozczarowany
sisey Użytkownik
  • Postów: 133
  • Skąd: wciąż w drodze
Dodane dnia 25-11-2009 23:05
Czy ja muszę wklejać linki do tych koszmarków, żeby być zrozumianym? Minimum smaku, a nie ruski bazar! Mało tego, nie prawdą jest, że wszystko kończy się na debiucie. Jeśli dołożymy do tego TWA, to już bzdura i horror. No i smaczki dodatkowe to złośliwy komentarz od ocenianego, czego doświadczyłem na własnych plecach.
BTW: Co z tego, że gość otrzymał bana kiedy ewidentnie złośliwe oceny wystawione przez niego pozostały?

PS. Misja edukacyjna, to brzmi dumnie, a w praktyce? :D
Do góry
Autor
RE: Rozczarowany
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-11-2009 23:06
W sumie nie widzę przeszkód, ale przecież każdy autor może obok tytułu dopisać swój nick, jeśli ma takie życzenie.

Jeśli chodzi o resztę, już pisałam kiedyś co i dlaczego. Zresztą wyżej zostało już powiedziane to, co i ja myślę po części. Dodam do tego wszystkiego jeszcze tylko to, że gdyby dawno temu na innym portalu odrzucono wszystkie moje pierwsze teksty, jakie tam zamieściłam, gdyby mi nie tłumaczono cierpliwie i nie wskazywano błędów, gdyby mi nie wylewano kubła z zimną wodą na łeb, to dziś pisałabym tfffory i byłabym święcie przekonana, że piszę wiersze.

I powiem szczerze, jestem wdzięczna za te wszystkie kubły wody i konstruktywną krytykę. Dużo się nauczyłam, mam nadzieję, pokory również. Dlatego uważam też, że każdemu trzeba dać szansę. a nawet i dwadzieścia szans i więcej, jeśli taka jest potrzeba.

Nie przyszłam na ten portal po to, żeby czytać tylko superświetne drukowane w pismach, tomikach, wygrywające na konkursach. Przyszłam tutaj dlatego, że podobał mi się klimat tego portalu, dobra atmosfera i że ciągle chcę się uczyć. A uczyć można się na różne sposoby choćby czytając teksty i komentarze pod nimi. Wiadomo, nie każdy komentarz jest wartościowy, ale dużo tutaj takich znajduję i to cieszy.

To tyle ode mnie na ten temat w tej odsłonie portalu. W nowej będą zmiany, a jakie, zobaczycie w nowej odsłonie ;)

Do góry
Autor
RE: Rozczarowany
DamianMorfeusz Użytkownik
  • Postów: 556
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 25-11-2009 23:08
Portal Pisarski jest dla mnie pewnego rodzaju szkołą pisania - tu szukam porad i opinii o swoim tekście, dzielę się wiedzą i opinią na temat czyjegoś tekstu. Jeśli będę chciał czytać tylko teksty "na poziomie" - przejdę się do biblioteki czy księgarni, a najlepiej sięgnę na jedną z półek w pokoju. Tu są teksty bardzo dobre, rokujące nadzieję i całkiem słabe, swoisty miks. I każdy się uczy. Czasem autor uczy się, że musi nad sobą jeszcze sporo popracować, a czasem my uczymy się, że trafił nam się jakiś śmieszny ludek z brakiem samokrytycyzmu, który myśli o swoim gniocie jak o najwspanialszym dziele.
Portal Pisarski to wg mnie jakby Klub Ludzi Piszących - i każdy ma szansę tu zajrzeć ze swoim tekstem, a żeby zostać, trzeba się trochę bardziej postarać. To nie wydawnictwo, gdzie przyjmują tylko teksty ocenione jako nadające się do druku. Tu masz pokazać koledze/koleżance, że w twoim mniemaniu to i to jest do kitu, a tu i tu dopracuj, a to w ogóle się nie nadaje, no ale to jest cacy, tak trzymaj.
Czasem więcej nauczy nas tekst nieudany - jak nie pisać. A to już połowa sukcesu.
"Najlepszym sposobem na przepowiadanie przyszłości jest jej tworzenie" - Peter Drucker
"Co ważniejsze dla sukcesu: talent czy pracowitość?
A co ważniejsze w rowerze: przednie czy tylne koło?" - George Bernard Shaw
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Rozczarowany
sisey Użytkownik
  • Postów: 133
  • Skąd: wciąż w drodze
Dodane dnia 25-11-2009 23:23
Damian pobożne życzenia. Książka na półce nigdy nie zastąpi portalu. Tu masz wszystko gorące, mało możesz podyskutować z autorem, czy już widzisz śmieszność porównania?

Wymieniłeś kilka typów tekstów jakie tu się trafiają, ale zapomniałeś o "beznadziejne".

@Malpica Nie uwierzę że startowałaś z poziomu jaki tu często gęsto widać. Nie uwierzę, również że odpisywałaś "A się g***o znacie bo publikowałem w *** i czytałem na imieninach cioci i powiedzieli, że jest świetne. A i jeszcze się wydrukowałem (300egz.autorskich i tyle) i mi tu nie podskakiwać" Oczywiście przykład jest zmyślony, lecz idea właśnie taka.

Edit: Dopiero doczytałem. Miladoro dobrze wiedzieć, że jest tu selekcja adminów. Jest może jakiś filmik z tej selekcji? Prosiłbym o scenografię Krakowską, lubię to miasto. :D
Do góry
Autor
RE: Rozczarowany
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-11-2009 23:33
Cytat:
sisey napisał/a:

@Malpica Nie uwierzę że startowałaś z poziomu jaki tu często gęsto widać. Nie uwierzę, również że odpisywałaś "A się g***o znacie bo publikowałem w *** i czytałem na imieninach cioci i powiedzieli, że jest świetne. A i jeszcze się wydrukowałem (300egz.autorskich i tyle) i mi tu nie podskakiwać" Oczywiście przykład jest zmyślony, lecz idea właśnie taka.


Fakt, nie odpisywałam w taki sposób :) A te moje pierwsze teksty (było ich sporo, naprawdę) wraz z komentarzami mam do dzisiaj. Nie będę Ci ich jednak przesyłać, żeby udowodnić jak były bezndziejne.

Komentarze tego typu należy zgłaszać. Niestety, nie siedzę tutaj 24 godziny na dobę, więc i nie jestem w stanie wszystkiego dostrzec, przykro mi. Być może w nowej odsłonie portalu będzie możliwość automatycznego zgłaszania "wątpliwych" komentarzy. Nam będzie wtedy łatwiej monitować to wszystko.

Póki co, żadnych rewolucji w tej odsłonie już nie będzie, skoro zbliża się powoli nowa odsłona.



Tymczasem dobranoc i miłych snów :p
Do góry
Autor
RE: Rozczarowany
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 26-11-2009 08:16
new age PP? i przyjdzie znienacka? jak Dzień Pański?
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Rozczarowany
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 26-11-2009 09:34
Jak widzę słaby tekst, nawet beznadziejny, to wtedy myślę o sobie. Mi dano szansę, z moim pisaniem jest coraz lepiej, i jestem z tego bardzo zadowolona; dlaczego ja mam taką szansę odbierać innym? Obojętne, z jakiego poziomu się startuje. Ważne, żeby te dwadzieścia, pięćdziesiąt tworów później było widać, że coś się zmieniło. Że jest lepiej. Jeśli ktoś chce, uczy się, stara, to trzeba mu w tym pomóc. I od tego właśnie jest PP.

Jeśli ktoś chce czytać same dobre utwory, niech sięgnie po ulubionego autora - wtedy się nie rozczaruje. A że nie może z nim porozmawiać? Taka kolej rzeczy.
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Rozczarowany
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 26-11-2009 10:04
Cytat:
Ale popieram w całej pełni Twoje zdanie, że tak jak w prozie, w poezji też powinien być dodany nick autora.
Wtedy wiadomo, kto jest debiutantem. I wiadomo, że z ciekawości chociażby się do niego zajrzy. Bo ja zajrzałabym.


Ja też popieram. Bardzo by było fajnie, bo czasem mam ochotę przeczytać dobry wiersz i przedzieram się przez morze kiepskich, nieudanych itd.

Kiedyś zaczęłam poezję komentować i jednego dnie dałam chyba dziesięć słabych. Rozumiem sisey, ale ja też czasem piszę poezję, pewnie niskich lotów i chciałabym ją Wam pokazywać, żeby się dowiedzieć, co zmienić, co udoskonalić, jak dalej pracować.

Cytat:
Miladoro dobrze wiedzieć, że jest tu selekcja adminów. Jest może jakiś filmik z tej selekcji? Prosiłbym o scenografię Krakowską, lubię to miasto.


Ja, zanim dodam tekst, najpierw go czytam, możesz być pewien.


A tak od siebie. Jak patrzę na te swoje teksty, które kiedyś przeszły przez selekcję - dziwię się, że przeszły i nikt mnie nie wyrzucił. Mało tego, uwagi, które dostałam pokazały mi, jak pracować nad tekstem i stylem. Każdemu warto dać szansę, bo bardzo prawdopodobne, że się wyrobi.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Rozczarowany
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-11-2009 11:44
Wydaje mi się, że mówimyh o dwóch rzeczach.
Uwagi, opinie dla każdego są ważne, bez względu na stadium pisarskiego zaangażowania czy talentu. Chyna nikt o zdrowych, lub nienadszarpniętych nerwach nie zaprzeczy, w istocie komentarze, nawet okrutne dla początkującego są niezbędne, by dalej się rozwijał.

Drugim kluczowym elementem jest odbiór tychże przez autora. Pewnie w tym pies jest pogrzbany - sam mało komentuje z prozaicznej przyczyny - większość tfórców źle znosi krytykę i próbuje się później odgryzać - pisząc pod moimi tekstami jakieś głupoty i dając minimalne noty. Trochę irytuje fakt, że nie wiem nawet, co potencjalny odbiorca miał na myśli - pewnie zemstę za wcześniejsze uwagi i z tym trzeba walczyć.

A, propos portalu - spełnia pożyteczną rolę - weryfikacja tekstów w sympatycznej atmosferze. Parę rzeczy brakuje, ale pomimo sugestii Sagitarius nawet nie odpowiedział - a, można przyspieszyć rozwój portalu, idac w profesjonalnym kierunku, tzn. literackiego e-zinu.
Do góry
Autor
RE: Rozczarowany
sisey Użytkownik
  • Postów: 133
  • Skąd: wciąż w drodze
Dodane dnia 26-11-2009 15:02
Elwira
Cytat:
Miladoro dobrze wiedzieć, że jest tu selekcja adminów. Jest może jakiś filmik z tej selekcji? Prosiłbym o scenografię Krakowską, lubię to miasto.

Ja, zanim dodam tekst, najpierw go czytam, możesz być pewien.


Muszę napisać to wyraźnie. Ze słów Miladory wynika, że celem selekcji są admini, a nie teksty. :D
Do góry
Autor
RE: Rozczarowany
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-11-2009 15:14
Ciekawe kto w takim razie jest selekcjonerem? :lol: ;)

Wracając do wątku głównego, sisey ma wiele racji, ostatnio też coraz częściej "nacinam" się na teksty, których wcale nie miałbym ochoty tutaj czytać (i nie mam na myśli debiutantów).
Póki co spokojnie czekam na nową wersję portalu, kto wie, może w niej to się jakoś ładnie rozwiąże (np. osobna lista/tabelka z wierszami debiutantów (tak do 5 wierszy)? a jeśli brak będzie jakiejkolwiek poprawy to niestety - goodbye my love).
Do góry
Autor
RE: Rozczarowany
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 26-11-2009 15:19
Tycenak, nie stawiaj sprawy na ostrzu noża. Twoje odejście byłoby dla nas ogromną stratą.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Rozczarowany
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-11-2009 15:24
Nie stawiam sprawy na ostrzu noża. Nie napisałem też, że się gdziekolwiek wybieram (choć czasami ostatnio mam ochotę się wybrać na drugą stronę).
I jaką tam stratą - ludzie, don't panic, nikt prawie by nie zauważył że mnie nie ma.
Poza tym to już offtop :p jak już wspomniałem, czekam spokojnie choć z niecierpliwością na nową odsłonę portalu :)
Do góry
Autor
RE: Rozczarowany
alleluja con Użytkownik
  • Postów: 141
  • Skąd: Bruksela
Dodane dnia 26-11-2009 15:40
Tycenak - zdziwiłbyś się! ;)
Sisey rozumiem i częściowo się zgadzam. Wszystko zależy od tego w jakim celu jest się na portalu. I na jakim etapie pisania. Osoby, które właściwie nie muszą się niczego uczyć i nie czują "misji edukacyjnej" ;) mogą faktycznie czuć się rozczarowane. Tylko w takiej sytuacji nikt nie zmusza do czytania "gniotów" - wystarczy spojrzeć na tekst, autora i już wiadomo czy mamy ochotę przeczytać dany wiersz. Jeśli nie, to "lecimy" dalej. Ja mogę powiedzieć na swoim przykładzie, że na początku (kiedy wydawało mi się, że słowa: "dusza", "rozpacz" i inne "otchłanie", idealnie komponują się w wierszu) bardziej pomogły mi krytyczne komentarze pod moimi tekstami niż czytanie formułki oznaczającej, że wiersz się nie nadaje (szczerze mówiąc nie zawsze wtedy wiedziałam: dlaczego?).
P.S. dziękuję;)
Wszystko, co dźwigasz, uzbroiłaś w ból -
To, co zakrywasz, w posępną odwagę.
A jesteś ogród. W tobie panny nagie,
Twarze młodzianków rozpęknięte wpół

(Nauka chodzenia S. Grochowiak)
Do góry
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.