Film polski
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Filmy
Autor
RE: Film polski
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 28-11-2009 19:17
Cytat:
A ja w tym nic rewelacyjnego nie widziałem. Niezłe, ale bez przesady.

Czyli w tym roku wszystkie nagrody dla filmów dokumentalnych zgarnął film niezły. A swoją drogą nie bardzo mnie ruszają rzeczy, których ty nie widziałeś.

"Bartek Konopka wykorzystuje materiały archiwalne z pomysłem i kreatywnością godną wirtuoza, trudno w filmie szukać zbędnego ujęcia, niepotrzebnego komentarza. Film ogląda się z ogromnym emocjonalnym zaangażowaniem i zainteresowaniem. Nie wiem, czy to za sprawą znakomitego pomysłu (i elementu zaskoczenia), czy też króliczych puchatych bohaterów potraktowanych z czułością, czy może dzięki świetnemu montażowi i poetyckiemu wyczuciu realizatorów. A może dzięki temu wszystkiemu razem? Może to jeden z tych filmów, w którym jakimś magicznym sposobem wyśmienity pomysł splótł się ze świetną realizacją i czymś jeszcze, co sprawia, że film – czasem pozbawione finezji rzemiosło artystyczne – staje się sztuką. Cóż więcej mówić… "Królika po berlińsku" polecić można nawet najbardziej wymagającym smakoszom kina. "

Cytat:
Nikt nigdy nie mówił, że film jest komunistyczny, tylko dlatego, że był kręcony w PRL-u.

Poczytaj co nieco o sarkazmie.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Film polski
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 28-11-2009 22:29
Cytat:
Poczytaj co nieco o sarkazmie.


To nie był sarkazm, tylko idiotyczna ironia a la Gazeta Wyborcza, mająca na celu okpić poglądy antykomunistyczne. Ale nie za bardzo ci się to udało.

Cytat:
Czyli w tym roku wszystkie nagrody dla filmów dokumentalnych zgarnął film niezły


Swego czasu, uznano też że Rocky jest lepszym filmem niż Czas Apokalipsy.

Cytat:
Cóż więcej mówić… "Królika po berlińsku" polecić można nawet najbardziej wymagającym smakoszom kina.


Nie, ponieważ ten film nie ma jako tako ogarinętemu widzowi kompletnie NIC do przekazania. Co się bowiem kryje pod warstwą metafory z królikami? Że mieszkańcom NRD było źle, byli odizolowani od świata, a potem ciężko im było na "wolności" bo już od niej odwykli. No i ok, doceniam, ale nie przesadzajmy z tą okdrywczością i genialnością. Reżyser chciał zilustrować tym filmem sytuację w państwie komunistycznego, ale nie do końca mu się to udało i pewne rzeczy "upchnął" tam na siłę, byleby tylko odnaleźć jakąś analogię do muru. Przez to popada w pretensjonalność i pseudometaforyczność opowiadania gimnazjalisty zauroczonego "Folwarkiem zwierzęcym" ;)

Cytat:
Nie wiem, czy to za sprawą znakomitego pomysłu (i elementu zaskoczenia)


O tak, bardzo zaskakujący. Naprawdę, nikt wcześniej w historii nie wpadł, aby pokazać totalitaryzm przez pryzmat zwierząt.
Do góry
Autor
RE: Film polski
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 28-11-2009 23:24
Cytat:
To nie był sarkazm, tylko idiotyczna ironia a la Gazeta Wyborcza, mająca na celu okpić poglądy antykomunistyczne.

To może jednak poczytaj:
"O ile ironia w pewnych sytuacjach może być wyrazem życzliwości, czułości (Mój ty bohaterze; Ach, ty gamoniu), o tyle wypowiedzi sarkastyczne obciążone są negatywnym ładunkiem emocjonalnym."

Cytat:
Nie, ponieważ ten film nie ma jako tako ogarinętemu widzowi kompletnie NIC do przekazania.

1. Nie wszyscy ludzie są ogarnięci.
2. Film bardzo dobrze jeśli ma coś do przekazania, aczkolwiek nie musi aby być filmem dobrym. Chociażby "300" którzy brak treści nadrabia formą i jest całkiem niezły.
3. O ile przed obejrzeniem tegoż filmu wiedziałem co nieco na temat muru berlińskiego to o mieszkających tam królikach nie wiedziałem nic.
Ten film to dwa w jednym, opowiada jednocześnie historię królików i ludzi, nie działa w jedną stronę co czyni go wyjątkowym. Mało widziałem, ale nie widziałem jeszcze innego filmu przyrodniczo-historycznego o tak dobrym wykonaniu. Ten jest najlepszy, a jeśli jest najlepszy w swoim rodzaju to jest świetny.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Film polski
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 29-11-2009 13:17
Cytat:
"O ile ironia w pewnych sytuacjach może być wyrazem życzliwości


Może, ale nie musi. Tak czy siak, wypowiedź byłą głupia.

Cytat:
1. Nie wszyscy ludzie są ogarnięci.


Jeśli film kierowany jest głównie do nieogarniętych, to siłą rzeczy nie może być "wybitny".

Cytat:
2. Film bardzo dobrze jeśli ma coś do przekazania, aczkolwiek nie musi aby być filmem dobrym


Musi.

Cytat:
O ile przed obejrzeniem tegoż filmu wiedziałem co nieco na temat muru berlińskiego to o mieszkających tam królikach nie wiedziałem nic.


Historia z królikami była najprawdopodobniej tak w 70% zmyślona i przerobiona, aby pasowała do metafor reżysera.
Do góry
Autor
RE: Film polski
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 29-11-2009 13:29
Cytat:
Cytat:
2. Film bardzo dobrze jeśli ma coś do przekazania, aczkolwiek nie musi aby być filmem dobrym


Musi.

Ok czyli kto decyduje o tym czy film jest dobry? Tak wybitne jednostki jak ty? Czy szary obywatel może sobie pozwolić na ocenę filmu? Wydaje mi się, że tak.
http://300.filmweb.pl/
Jak widzisz, wciąż jadąc na tym samym przykładzie - ludzkość ogółem uważa ten film za Bardzo Dobry a nie ma on absolutnie nic do przekazania, wręcz przeciwnie jest to film który może ludziom przekazać "fałszywe fakty".
Sądź sobie umarłych egipcjan, ale nie miej się za sędziego numer 1 w sprawie filmów.
Cytat:
Historia z królikami była najprawdopodobniej tak w 70% zmyślona i przerobiona, aby pasowała do metafor reżysera.

Najprawdopodobniej w to wątpię.

Do góry
Numer GG
Autor
RE: Film polski
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 29-11-2009 14:00
Taa... A ile ludzi uznało p.Dodę za dobrą piosenkarkę? A ilu p.Kwaśniewskiego za dobrego prezydenta? Głos ludu to nie jest najwłaściwsze kryterium do oceny jakości.
Do góry
Autor
RE: Film polski
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 29-11-2009 14:09
Głos ludu nie jest najwłaściwszym kryterium nigdy, ale też łatwo zauważyć, że:
1. Większość wcale nie uważa Dody i Kwaśniewskiego za dobrych, w jakimkolwiek tego słowa znaczeniu.
2. Obydwoje osiągnęli taki lub inny sukces.
3. Materiałem promocyjnym Dody było ciało, a nie ukrywajmy że ma całkiem niezłe. ;)

Do góry
Numer GG
Autor
RE: Film polski
Jakint Użytkownik
  • Postów: 16
  • Skąd:
Dodane dnia 30-11-2009 15:57
Ktoś powyżej miał problemy ze znalezieniem interesujących filmów na przekroju ostatnich kilku lat.

Z odzysku - najlepszy przykład na to, że nie potrafimy docenić tego, co dzieje się na naszym podwórku. Mocny, kopiący w głowę długi metraż. Świetna rola Braciaka.

Wesele - śmiech przez łzy chciałoby się powiedzieć, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Postać Wojnara (Marian Dziędziel) - majstersztyk. Poza tym, notariusz i kultowy bigos.

Wszystko będzie dobrze - i jest, jak zapowiada tytuł. Mało tego, nadspodziewanie dobrze. Film przemyślany od początku do końca. Sceny z bieżnią, nie da się zapomnieć.

Boisko bezdomnych - ciekawy scenariusz, poczucie humoru, wszystko czego w polskim kinie wydaje się brakować. Kasia Adamik bije na głowę ostatnie produkcje Agnieszki Holland. Oby tak dalej.

Południe-północ - w rolach głównych Szyc i Grochowska. Kameralny film drogi. Na tle lansowanych rodzimych bzdur, wypada interesująco.

Zmruż oczy - najlepszy moim zdaniem tytuł, do którego śmiało mogę przyczepić plakietkę "na eksport". Jakimowski potwierdza dobrą formę w "Sztuczkach".

Moje miasto - Chciałoby się powiedzieć, kto nie oglądał, ten dupa. Kłopot w tym, że trzeba wiedzieć wcześniej, iż powstał podobny obraz. Opieka artystyczna F. Bajona to wystarczająca wizytówka. Do tego Krzysztof Stroiński i gotowe.

Polskiego widza nadal traktuje się w kinie jak intruza. Dlatego polski widz odpowiada tym samym. Mało kto jednak to rozumie, a koń zdycha bo zabrakło siana.
Do góry
Autor
RE: Film polski
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-11-2009 16:26
To już wiem w okół czego się rozglądać, bo żadnego z powyższych nie widziałem...:|
Do góry
Autor
RE: Film polski
gabstone Użytkownik
  • Postów: 1101
  • Skąd: Chorzów
Dodane dnia 30-11-2009 17:42
Dorzucę jeszcze "Rezerwat" , "Rewers", "Cztery noce z Anna", "Bezsennośc". Z tych nowszych. Starsze można mnozyć.
Nie doceniamy rodzimego kina, choć o tyle wartościowsze i ciekawsze bywa, niż hamerykańskie. I porusza równiez kompletnie inne tematy.
Polacy są zbyt inteligentni jak na swoje położenie geograficzne. Jarosław Iwaszkiewicz
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Film polski
Ares Użytkownik
  • Postów: 332
  • Skąd:
Dodane dnia 01-12-2009 12:43
U nas najlepsze filmy kręciło się w latach dziewięćdziesiątych. Teraz twórcy myślą głównie o tym, by przyciągnąć jak najwięcej widzów (Amerykanom częściej natomiast udaje się połączyć "mieć" z "być" - filmy kasowe często są dobre artystycznie, zawierają jakąś myśl, jakieś przesłanie).
Konieczność istnienia trudna jest do zniesienia...
Do góry
Autor
RE: Film polski
milla Użytkownik
  • Postów: 135
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 01-12-2009 13:02
POlskie kino jest świetne. od lat. Trzeba tylko czasem dorbze pogrzebać, poczytać gazety, żeby właśnie dokopać się do perełek. Tak to sie składa, że byle komercyjny chłam ma każdy na ustach, natomiast filmy "mądre" reklamowane są w ilości znikomej. z resztą swietnie obrazuje to pragram tv. wszystko co dobre, ambitniejsze, czyli nudzące przciętnego pozeracza skrzynki tv, nadawane jest po 23.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Film polski
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 05-12-2009 11:49
Up@ - Racja

A do listy najlepszych Polskich filmów dopisuję Edi'ego.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Film polski
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 05-12-2009 12:51
Ja się przyznam, że bardzo ciężko zmusić mnie do obejrzenia współczesnego polskiego filmu (ale amerykańskiego jeszcze ciężej). A już na pewno nie ma siły, która zmusiłaby mnie do obejrzenia filmu reklamowanego logiem TVN.

Niestety, wydaje mi się, że polskie filmy mają tylko dwie kategorie: płytka komedia miłosna i przeintelektualizowany film o beznadziei. Ostatnie, co naprawdę mi się podobało z polskiego kina, to wspomniane wcześniej "Zmruż oczy" i "Ławeczka" Macieja Żaka - filmy ciekawe, życiowe, a przy tym nie wiejące ani patosem, ani beznadzieją i w moim odczuciu, bardzo pozytywne. Jeśli ktoś może mi polecić coś w tym stylu, to chętnie obejrzę.
Do góry
Autor
RE: Film polski
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 05-12-2009 12:53
Cytat:
U nas najlepsze filmy kręciło się w latach dziewięćdziesiątych.

To był chyba właśnie największy dołek! Może sam początek lat 90-tych to jeszcze dawał radę. Ale druga połowa? Pustka.
Do góry
Autor
RE: Film polski
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 05-12-2009 13:02
Cytat:
POlskie kino jest świetne. od lat. Trzeba tylko czasem dorbze pogrzebać, poczytać gazety, żeby właśnie dokopać się do perełek. Tak to sie składa, że byle komercyjny chłam ma każdy na ustach, natomiast filmy "mądre" reklamowane są w ilości znikomej. z resztą swietnie obrazuje to pragram tv. wszystko co dobre, ambitniejsze, czyli nudzące przciętnego pozeracza skrzynki tv, nadawane jest po 23.
Dedykuję ten cytat wszystkim krytykom kina amerykańskiego. Oczywiście to co mówisz jest prawdą w każdej kinematografii.
Do góry
Autor
RE: Film polski
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 12-12-2009 10:01
Cytat:
Zadysta napisał/a:

Się panie częstują...:lol:
Kto pamięta ?


"Daleko od szosy" :)

Ten film zawsze poprawia mi humor :yes:



A w Święta puszczają "Kogel Mogel"

Fajna komedia, bardzo swojska .:yes:
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Film polski
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 09-04-2010 19:15
Postanowiłem podzielić się z wami kilkoma świetnymi Polskimi produkcjami, które moim zdaniem zostały niedocenione, lub są zbyt mało znane.

- "Przypadek"
- 'Prawo i Pięść"
- "Sól ziemi czarnej"
- "Perła w Koronie"
- "Na srebrnym globie" (sf)*
- Ciekawostka - "Awatar czyli zamiana dusz"
- Rezerwat
- Beats of Freedom
- 3x Trzy kolory
- Orzeł
- Hubal
- Generał Nil
- Gwiezdny Pył
- Big Bang (rewelacyjny, choć teatralny)
-

I uwaga, kontrowersyjnie...
- Avalon



1. Starałem się wypisywać te mniej znane** i zapomniane i jeszcze tu nie wymienione.
2. Może nie wszystkie są "świetne", ale z pewnością warte obejrzenia (moim zdaniem)

* Wbrew temu co wielu może się wydawać Polska ma się czym pochwalić w tym gatunku.
** Mniej znane wśród moich głupszych znajomych, nie wiem jak to się przekłada na społeczeństwo.

Na dniach powinienem coś dopisać.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Film polski
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 09-04-2010 20:32
HYDROZAGDKA rządzi! :lol:
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Film polski
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 09-04-2010 20:34
Rządzi, rządzi.

Najlepsza i chyba pierwsza parodia superbohaterów.

A Seksmisja to najlepsza komedia sf.
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]