Cytaty z Książek
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
RE: Cytaty z Książek
gabstone Użytkownik
  • Postów: 1101
  • Skąd: Chorzów
Dodane dnia 27-09-2009 09:49
"(...)'niechaj smutek nie łączy się z moim imieniem"

"wyznawcami radości bywają przeważnie ludzie najsmutniejsi"

"Czy ta ostatnia twarz była prawdziwą?
Nie. Prawdziwe były wszystkie; nie miałem jak hipokryci twarzy prawdziwej i twarzy fałszywej. Miałem ich kilka właśnie dlatego, że byłem młody i sam nie wiedziałem, kim jestem i kim chcę być."

"Psychologiczny i fizjologiczny mechanizm miłości jest tak skomplikowany, że w pewnym okresie życia młody człowiek musi się skoncentrować niemal wyłącznie na samym opanowaniu go, przy czym wymyka mu się właściwa treść miłości- kobieta, którą kocha"

"Świadomość własnej małości absolutnie nie godzi mnie z małością innych"

"Na samotność bowiem skazują człowieka nie wrogowie, lecz przyjaciele"

"(...) Los człowieka często kończy się na długo przed śmiercią, (..) końcowego momentu losu nie należy utożsamiać z momentem śmierci (..)"
Żart Milan Kundera

Edit:
"Wiesz, co sie dzieje, kiedy kogoś zranisz? Kiedy kogoś zranisz, zaczyna Cie mniej kochać. Taki
skutek maja nieostrożne slowa. Ludzie zaczynaja cie mniej kochać."
/Arundhati Roy "Bog rzeczy małych

"Nie żałuj, nigdy nie żałuj, że mogłeś coś zrobić w życiu, a tego nie zrobiłeś. Nie zrobiłeś, bo nie mogłeś." Stanisław Lem, "Szpital przemienienia".


-Ty wiesz jakie sa 4 zasady najwazniejsze w zyciu?(...)
po 1 niegdy nie odmawiaj zaproszen po drugie patrz rozmowcy prosto w oczy po trzecie jezeli cierpisz to znaczy ze bylo warto i po czwarte nie naduzywaj goscinnosci"
Mirosław Nachacz "Osiem cztery"

"Na zawsze stajesz sie odpowiedzialny za to, co oswoiles."
/A. de Saint-Exupery "Maly ksiaze"/
Polacy są zbyt inteligentni jak na swoje położenie geograficzne. Jarosław Iwaszkiewicz
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Cytaty z Książek
Ares Użytkownik
  • Postów: 332
  • Skąd:
Dodane dnia 01-12-2009 13:48
"I tak biłem się z myślami, wejść, nie wejść, i co powiedzieć, gdy przekroczę próg? A przekroczyć próg najtrudniej w sobie, jak pan wie".

Myśliwski, Traktat o łuskaniu fasoli.
Konieczność istnienia trudna jest do zniesienia...
Do góry
Autor
RE: Cytaty z Książek
AmIam Użytkownik
  • Postów: 254
  • Skąd:
Dodane dnia 01-12-2009 15:23
kiedyś w internecie znalazłem cytat, który bardzo dobrze pasuje do mojego poglądu na naukę.;):

"Na co człowiekowi świstek z napisem, że studiował, lizał dupy profesorom i opierdalał się przez 4, 6 czy 8 lat? [...] Jakie to wszystko głupie. Przecież jak coś umiesz, to umiesz - nie umiesz, to nie umiesz. Co ma do tego szkoła i papierki?"

William Wharton "Tato"
"Dwie kobiety spędzają wczasy w pensjonacie. Jedna mówi: jakie tu mają niedobre jedzenie, a druga dodaje: no i w dodatku takie małe porcje. To samo myślę o życiu. Jest pełne bólu, cierpienia i nieszczęść, a na dodatek tak szybko przemija." - Woody Allen
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Cytaty z Książek
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 01-12-2009 17:19
Ostatnio czytam po raz drugi "Lorda Jima" i wyłapuję kolejne cytaty, których już nie pamiętałem. Proza śp. Józefa Conrada to istna skarbnica złotych myśli i niebanalnych sformułowań:

"Zgroza wytrąciła mnie z mego pojęcia o życiu."

"Człowiek, który się rodzi, wpada w marzenie, jak się wpada w morze."

"Człowiek jest zdumiewający, ale arcydziełem nie jest."

"Wszystko polega na tym, żeby człowiek był w pogotowiu"

"Było ośmiuset ludzi na tym statku. (...) Ośmiuset żywych ludzi, a oni krzyczeli na tego jednego, martwego, żeby skoczył i wyratował się."
Do góry
Autor
RE: Cytaty z Książek
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 01-12-2009 20:35
Skoro już o maestro Witkacym mowa, to akurat mam na biurku przy kompie albumik z jego obrazami i z tą arcyciekawą definicją sztuki:
Cytat:
Zaprzeć się w sobie, o ten swój najpiękniejszy trzon, rozpuczyć się w butę niebywałej wprost, ponadludzkiej, wszechstworzeniowej wielkości, rozdąć w sobie wicher namiętności do granic śmiertelnej burzy, przepuścić przez potężny filtr żelazobetonowego rozumu i potem z całej tej potwornej, wypiętrzonej ponad własną miarę wieży ciśnień metafizycznej siknąć przez wąziutką rurkę czystą, zimną, zaklętą w sobie formę samą w sobie – oto jest sztuka.


No i jeszcze niezbędne na forum literackim:
Cytat:
Literatura – gówienko małe ludzkości wobec filozofii.
Do góry
Autor
RE: Cytaty z Książek
faith Użytkownik
  • Postów: 771
  • Skąd: Szprotawa/Zielona Góra
Dodane dnia 06-02-2010 18:25
"Musisz rozważyć możliwość, że Bóg cię wcale nie lubi, nigdy cię nie chciał. Najprawdopodobniej cię nienawidzi, to nie jest żadna tragedia. Nie potrzebujemy Go! Pieprzyć potępienie i odkupienie. Jesteśmy niechcianymi dziećmi Boga. I dobrze!"
/Ch. Palahniuk - Fight Club/


"Za darmo jest tylko śmierć. A i ona kosztuje życie"
/Jelinek - Pianistka/


"Walkę kończy śmierć. Każda inna rzecz walkę jedynie przerywa."
/Sapkowski/


"Wybudowaliśmy dla siebie klatkę - cywilizację - gdyż bylśmy zdolni do myślenia, a teraz musimy myśleć, ponieważ jesteśmy zamknięci w klatce."
/Wharton - Ptasiek/
Jest nas sosen w lesie wiele,
jeśli umiem to się z nimi rozdarciem dzielę.
Bywają sosny, co się wiatrom nie skłonią,
ale mój pień wiotki, wiatr zwykł kłaść go dłonią.


Lao Che
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Cytaty z Książek
Euridice Użytkownik
  • Postów: 485
  • Skąd: Rzeszów
Dodane dnia 07-02-2010 11:01
Przecież wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi. (Ale niewielu z nich pamięta o tym)

oraz

Wiesz... gdy się jest bardzo smutnym, lubi się zachody słońca...

wraz z

Mowa jest źródłem nieporozumień.

Antoine de Saint-Exupéry — Mały Książę
Do góry
Autor
RE: Cytaty z Książek
klaus_bawoek Użytkownik
  • Postów: 115
  • Skąd: Wilkanowo
Dodane dnia 07-02-2010 12:25
Barba Rosiek - Byłam shizofreniczką
"Jeżeli wszystko co złe sprawdza się, można odwrócić sytuację o 180 stopni i doprowadzić do tego, by wszystko co dobre spełniało się" oraz
"Bycie kochanym to szczęście. Kochać to spełnienie życia"
"Nie można tkwić uparcie w swoim kącie Lasu, czekając, aż inni do nas przyjdą. Czasem trzeba pójść do nich".

Kubuś Puchatek
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Cytaty z Książek
Corpseone Użytkownik
  • Postów: 61
  • Skąd: Zawiercie
Dodane dnia 10-02-2010 10:15
Mam dłuższy, ale bardzo ciekawy fragment (który rozbawił mnie do łez) z powieści Katzantakisa, - "Ostatnie Kuszenie Chrystusa" zawierający ciekawą teorię na temat stworzenia winorośli przez Boga i skutków ubocznych wynikających ze spożywania alkoholu:

-Słuchajcie zatem! - ciągnął karczmarz - i oświećcie, jak powiadam, swoje maciupeńkie móżdżki. Gdy Bóg stworzył świat (i po co się właściwie jego świątobliwość tak męczył?), obmył ręce z błota, zawołał wszystkie stworzenia i zapytał: "Słuchajcie, ptaki i wszystkie zwierzęta, jak wam się podoba świat, który zbudowałem? Czy jest w nim coś, co wam nie odpowiada?" Cała hałastra z miejsca zaczęła kwiczeć, beczeć, muczeć, miauczeć i ćwierkać: " Nie! Nie! Nie!"

"Dzięki wam - powiedział Bóg. - Przyznać muszę, że i ja nie znajduję w nim żadnej skazy. Zasłużyłem na gratulacje" Nagle dostrzegł, że kogut i świnia milczą z opuszczonymi głowami. "Ejże, świnio! - zawołał- i ty, wielmożny kogucie, dlaczego to nic nie mówicie? Może ten świat, który stworzyłem, wam nie odpowiada? Może czegoś w nim brakuje?" Ale zwierzęta nadal milczały. Rzecz jasna, to diabeł syczał im do ucha: "Powiedzcie mu, że w istocie brakuje niskopnącej rośliny dającej grona, z których wyciska się wino."

"Słuchajcie no, dlaczego nic nie mówicie?" - zawołał Bóg ponownie, podnosząc swą olbrzymią dłoń. I wtedy ujrzał, że kogut i świnia, którym diabeł dodał odwagi, podnoszą wreszcie głowy. "Mistrzu, cóż my możemy powiedzieć? Gratulujemy ci - twój świat jest - odpukać - doskonały. Ale brakuje w nim jednej rzeczy - niskopnącej rośliny dającej grona, z których wyciska się wino".

"A więc to tak? Już ja wam pokażę, łajdaki - powiedział rozgniewany Bóg. - Chcecie, żebym dał wam wino, tak? Pijaństwo, bijatyki i wymioty? Niech się narodzi winorośl!" Zakasał rękawy, wziął trochę gliny, ulepił z niej pęd winorośli i zasadził go. "Kto wypije za dużo - powiedział - niech usłyszy moją klątwę: oby miał móżdżek jak kogut i ryj jak świnia!"
Do góry
Autor
RE: Cytaty z Książek
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 10-02-2010 10:44
Kazantzakis to geniusz, świetny fragment. Muszę się w końcu wziąć za "Ostatnie Kuszenie". Poniżej kawałek z "Greka Zorby", też o Bogu:)

* * *

— Jak sądzisz, szefie? Bóg istnieje czy nie? A jeśli istnieje — bo wszystko jest możliwe — to jak go sobie wyobrażasz?

Wzruszyłem ramionami.

— Widzisz, nie śmiej się ze mnie, ale ja przypuszczam, że Bóg podobny jest do mnie, tylko wyższy, silniejszy, z większą fantazją, i do tego nieśmiertelny. Siedzi wygodnie na miękkich jagnięcych skórkach, a jego barak — niebo — nie jest sklecony ze starych kanistrów jak nasz, tylko z obłoków. W prawej dłoni nie trzyma miecza ani wagi — to dobre dla rzezimieszków i sklepikarzy. On dzierży wielką gąbkę nasyconą wodą jak chmura deszczem. Po jego prawej stronie znajduje się raj, po lewej piekło. Przychodzi biedna dusza — nagusieńka, bo nie ma ciała — i drży. Bóg spogląda na nią i uśmiecha się pod wąsem. Wnet jednak przybiera groźną minę. “Chodź tu — powiada grzmiącym głosem. — Chodź tu, przeklęta!" — i zaczyna ją wypytywać. Dusza rzuca się do stóp Boga. “Litości! Przebacz mi!" — woła, a potem wylicza swoje grzechy. Recytuje je niby litanię bez końca, Bóg wkrótce ma tego dość i ziewa. “Zamilcz już — krzyczy — głowa mi pęka!" — i szast-prast, jednym machnięciem gąbki ściera wszystkie grzechy. “Wynoś się do raju! — mówi. — Piotrze, pozwól wejść tej nieboraczce!" Bo musisz wiedzieć, szefie, że Bóg jest wielkim panem, a wielkość to przebaczenie.
Do góry
Autor
RE: Cytaty z Książek
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-02-2010 21:36
„Kto rządzi przeszłością w tego rękach jest przyszłość; kto rządzi teraźniejszością, w tego rękach jest przeszłość”

„normalność nie jest kwestią statystyki”

"odnotował kwotę w niewielkim kajecie równym, starannym pismem półanalfabety"

rok 1984
Do góry
Autor
RE: Cytaty z Książek
zielono Użytkownik
  • Postów: 19
  • Skąd:
Dodane dnia 18-05-2010 10:29
,,Bo w tym wszystkim jest ambarast, żeby dwoje chciało naraz''
Tuwim

,,Skoro można kogoś olać, po co przed nim chować się''
,,Wkładam Ciebie do szuflady, spuszczam Cię guzikiem C''
R. Przemyk (przepraszam że nie z książki ale uwielbiam ten zwrot)

,,Tu nie da się żyć, zwariuję jak nic''
K. Nosowska (znów muzyka)

,,To będzie dzień w kolorze pomarańczy''
,,Bez ciebie dzisiejsze wzruszenie byłoby tylko martwym naskórkiem dawnych uniesień''
Amelia (film, uwielbiany przeze mnie)
(każda kobieta ma w sobie coś z Ameli)

,,Nie mam czasu, aby tracić czas''
T. Kotarbiński

,,Słońcem byliśmy, cieniem jesteśmy. Słońcem będziemy dziećmi swych dzieci''
E. Stachura

,,Ludzie tłoczą się w pociągach i nie wiedzą czego szukają''
Mały książe

,,Wędrówką jedną życie jest człowieka''
E.Stachura

Pozdrawiam :)
Do góry
Autor
RE: Cytaty z Książek
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 18-05-2010 13:34
"Po prostu niewiarygodne! A jednak możliwe, bo człowiek może wytrzymać tydzień bez picia, dwa tygodnie bez jedzenia, całe lata bez dachu nad głową, ale nie może znieść samotności. To najgorsza udręka, najcięższa tortura. Tym mężczyznom i wszystkim ludziom, których spotkała, samotność dotkliwie dawała się we znaki. I oni mieli poczucie, że nie liczą się dla nikogo."

Paulo Coelho
Jedenaście minut
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Cytaty z Książek
miraeryka Użytkownik
  • Postów: 207
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 18-05-2010 18:18
Każdy ma w sobie pestkę, każdy swoją. Jak owoc. Przylatują ptaki, przychodzi jedno po drugim spustoszenie. Robak. Gnije to, co jest miąższem. Odpada. Ale pestkę trzeba uratować. Pestka musi zostać nietknięta. Z pestki przecież...
Niepojęcie wstrząśnięta spytałam, co jest pestką.
– To, w co nie przestajemy wierzyć. Co jest najgłębiej nami; pomimo wszystko. Pomimo zła w nas. Pomimo naszych odstępstw, mimo wszystkich srebrników, jakeśmy wzięli.

Anka Kowalska "Pestka"
Jedna z najmądrzejszych i najbardziej zapadających w pamięć książek, oczywiście dla mnie:)
"Pamiętaj, musisz mieć kredens. Twój świat się zawali
a kredens jeszcze będzie stał. All you need is kredens
i dużo, dużo naczyń, które łatwiej zapełnić
niż pustkę."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Cytaty z Książek
Alabama9 Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd:
Dodane dnia 18-05-2010 23:16
„Rozwiązanie słuszne, to nie zawsze rozwiązanie oczywiste. A czasami coś, co jednym wydaje się słuszne, innych rani.” -Charlie ("Zaćmienie" )
Do góry
Autor
RE: Cytaty z Książek
edan Użytkownik
  • Postów: 5
  • Skąd:
Dodane dnia 19-05-2010 09:03
"Nigdy nie przestawaj się uśmiechać, nawet jeśli jesteś smutny, ponieważ nigdy nie wiesz, kto może się zakochać w twoim uśmiechu" - Gabriel García Márquez.

Miłość szczęśliwa. Czy to jest normalne,
czy to poważne, czy to pożyteczne,
co świat ma z dwojga ludzi,
którzy nie widzą świata? – Wisława Szymborska.

"Idziemy przez ten świat samotnie, ale jeśli mamy szczęście, to przez jedną chwilę należymy do kogoś i ta jedna chwila pozwala nam przetrwać całe wypełnione samotnością życie" - Paullina Simons: "Tatiana i Aleksander".
Do góry
Autor
RE: Cytaty z Książek
klaus_bawoek Użytkownik
  • Postów: 115
  • Skąd: Wilkanowo
Dodane dnia 19-05-2010 14:40
"Myśli, których się nie zdradza, ciążą nam, zagnieżdżają się, paraliżują nas, nie dopuszczają nowych i w końcu zaczynają gnić. Staniesz się składem starych śmierdzących myśli, jeśli ich nie wypowiesz." - Éric-Emmanuel Schmitt
"Nie można tkwić uparcie w swoim kącie Lasu, czekając, aż inni do nas przyjdą. Czasem trzeba pójść do nich".

Kubuś Puchatek
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Cytaty z Książek
Robert Użytkownik
  • Postów: 528
  • Skąd:
Dodane dnia 20-05-2010 22:06
Nie pamiętam dokładnie gdzie to przeczytałem ale utkwiło mi w pamięci... Chyba był to ''Sopel'':

''Zaprzeczanie w rzeczy oczywistej jest równie głupie to otwarte przyznawanie się do swojej niewiedzy''
Do góry
Autor
RE: Cytaty z Książek
miraeryka Użytkownik
  • Postów: 207
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 31-05-2010 22:33
Z Gombrowicza:

"Trzeba wierzyć, że trzeba wierzyć. Trzeba mieć wiarę w wiarę."

Piszecie, że ja byłem przedmiotem waszego mówienia. Otóż chciałbym zapytać: czy uszanowaliście moją osobę? Czy słowa wasze nie były pozbawione wibracji, czy mówiliście o mnie ze wzruszeniem, polotem i pasją, jak przystoi mówić o sztuce, czy też tylko wydobyliście ze mnie jakieś moje "poglądy" i obgryzaliście je jak suchy gnat z mojego szkieletu? Wiedzcie, że o mnie nie wolno mówić z sposób nudny, zwykły, pospolity. Zabraniam tego stanowczo. Domagam się - o sobie - słowa odświętnego. Tych, którzy pozwalają sobie mówić o mnie nudno i rozsądnie, karzę okrutnie: umieram im w ustach i oni mają w swoim otworze gębowym pełno mego trupa

Dzienniki 1953-56


"Pamiętaj, musisz mieć kredens. Twój świat się zawali
a kredens jeszcze będzie stał. All you need is kredens
i dużo, dużo naczyń, które łatwiej zapełnić
niż pustkę."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Cytaty z Książek
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 01-06-2010 21:37
Ponieważ ostatnio miałem nieco burzliwy okres w życiu, postanowiłem, dla odstresowania i rozluźnienia, powrócić do śp. Emila M. Ciorana, a konkretniej przeczytać "Brewiarz zwyciężonych". Jak to z Cioranem bywa - każda kartka to skarbnica złotych, a nie tylko pozłacanych, myśli, z których każda jest w jakiś sposób tragiczna. O to kilka losowych przykładów:
Cytat:
Śmiałość naszego umysłu obraca w gruzy istnienie. Lecz jakże delikatnie później stąpamy po jego szczątkach.


Cytat:
Mianować swego konia konsulem - czy to nie znaczy trafnie ocenić ludzi?


Cytat:
Tylko wy, ognie serca, wonne przejawy błahości, pozostałyście mi w świecie, w którym płomień nauczył mnie, że wszystko jest marnością - prócz marności!
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]