zakazane słowa;)
Autor
RE: zakazane słowa;)
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 27-02-2010 15:49
0. wulgaryzmy
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
Klatek Kluczowy Użytkownik
  • Postów: 374
  • Skąd: Tomaszów
Dodane dnia 19-03-2010 18:32
"miłość nasza"
"splotły się nasze dłonie" B)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: zakazane słowa;)
Shortia Użytkownik
  • Postów: 149
  • Skąd: wszędzie
Dodane dnia 19-03-2010 19:01
zakazane słowa w poezji (to jest nadmiernie wyeksploatowane)
np. RÓŻA

(ale ja to pierdolę ;))
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
julanda Użytkownik
  • Postów: 386
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 18-04-2010 00:41
:):):) Kochani, niedługo wszystko się zakończy, jakby to napisać (?) chciałabym albowiem powiedzieć: "pięknym milczeniem", jednak zarówno "piękny" jak i "milczenie" wpadło już na listę słów banalnych, tym samym zakazanych, więc powinno się włączyć takie fajne piiiiiiii...., też już na daną chwilę zużyte..., może więc zacząć uważać, aby się nie zagalopować, bo nic nie zostanie... "to już jest koniec, nie ma już, jesteśmy wolni, możemy" milczeć?;)
"Poezja jest snem śnionym w obecności rozumu." Tommaso Ceva

Dozgonnie wdzięczna Szaremu Kotu zza rzeki o imieniu Szakal...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: zakazane słowa;)
DirtyIzz Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 25-10-2010 11:22
Już bardzo dużo słów wypadło i zostało określonych jako banalne. W pierwszej kolejności nawet te, które ja bardzo lubię i ich używam np. dusza czy nicość. Czasem mam wrażenie, że bez tych słów nie potrafiłabym się określić lub tego co mam na myśli, ale wiadomo, każdym ma swoje indywidualne zdanie. :)
Zresztą dobrze powiedziane alleluja con: "bo wiadomo: w poezji, prozie nie ma słów zakazanych." :)
Ja np. strasznie nie lubię stwierdzenia 'czuć się jak w niebie', bardzo mnie drażni. Próbuję omijać słowa takie jak 'serce', 'miłość' i nawet mi sie to udaję, ale zdarza mi się tak, że to banalne słowo zapełnia całą pustkę. :)
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 08-02-2011 14:04
Pewnie jest drzazga w założaniu - tak naprawdę nie ma pustki? Tylko jej wrażenie, a takie słowo zakryje te, które pod owym wrażeniem kryją się.
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
Gadget Użytkownik
  • Postów: 59
  • Skąd: לובלין
Dodane dnia 29-11-2011 16:25
To mój pierwszy post na tym forum, nie wiem czy dobrze zaczynam odświeżając stary temat i na dodatek go krytykując, ale byłoby to wbrew mojej naturze, przemilczeć coś, co mnie poruszyło.

O ile wypisywanie utartych sformułowań czy metafor ma jako taki sens to umieszczania pojedynczych słów takich jak anioł, diabeł, woda, niebo etc na liście słów zakazanych nie tylko mija się z celem, ale jest też krzywdzące dla osób piszących- zwłaszcza tych początkujących.
Po pierwsze- wysilanie się na oryginalność jest gorsze od najbardziej utartych frazesów.
Po drugie- To nie słowa czynią pracę złą, a autor.

Pozdrawiam:)
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 29-11-2011 19:32
No, wiadomo - zawsze moja wina. :shy: Tylko czemu te słowa same pchały się do głowy? :yes:
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
Emily Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Luben/Breslau
Dodane dnia 29-11-2011 22:32
Cytat:
Gadget napisał/a:
To mój pierwszy post na tym forum, nie wiem czy dobrze zaczynam odświeżając stary temat i na dodatek go krytykując, ale byłoby to wbrew mojej naturze, przemilczeć coś, co mnie poruszyło.

O ile wypisywanie utartych sformułowań czy metafor ma jako taki sens to umieszczania pojedynczych słów takich jak anioł, diabeł, woda, niebo etc na liście słów zakazanych nie tylko mija się z celem, ale jest też krzywdzące dla osób piszących- zwłaszcza tych początkujących.
Po pierwsze- wysilanie się na oryginalność jest gorsze od najbardziej utartych frazesów.
Po drugie- To nie słowa czynią pracę złą, a autor.

Pozdrawiam:)


A ja tak sobie myślę, że umieszczenie jakiegoś słowa na liście słów zakazanych przede wszystkim sugeruje potencjalnemu twórcy, że to słowo bardzo wyeksploatowane i należy wybrać jedną z dwóch dróg: 1) szukać nowych skojarzeń i kontekstów lub 2) wziąć się za coś mniej wyeksploatowanego.

Msz chodzi nie tyle o to, żeby nie używać pewnych słów, a o to, żeby używać ich w sensowny sposób.

A dla początkujących potencjalnych twórców świadomość, że jakieś słowa są zakazane może być pomocna - nie idą na łatwiznę, nie trzymają się utartych szlaków, próbują wydeptywać własne ścieżki.


Aczkolwiek to tylko takie moje luźne spostrzeżenia.
niechaj cię pochłonie morze sargassowe

zanurkuj w wątpiach
Do góry
Numer GG
Autor
RE: zakazane słowa;)
Gadget Użytkownik
  • Postów: 59
  • Skąd: לובלין
Dodane dnia 29-11-2011 22:43
Emily, moja wypowiedź też była luźnym spostrzeżeniem. :) Argumenty Twoje mają dla mnie sens, po prostu wiele razy spotkałam się z nieudolnymi próbami wysilenia się na coś wybitnie oryginalnego i dlatego boję się takich list. Faktycznie ludzie piszący powinni szukać przede wszystkim własnej drogi, używać jak najwięcej synonimów (mamy taki bogaty język!) i tworzyć nowe metafory.

Nie chciałam nikogo urazić, nie twierdzę też, że to ja mam rację, po prostu pierwszym tematem, jaki zobaczyłam na tym forum był temat o jakże straszliwie brzmiącej nazwie 'zakazane słowa', a w nim listę najprostszych słów.
Przez chwilę się zastanawiałam czy jestem we właściwym miejscu, czy to nie jest jakaś iście PRLowska redakcja, gdzie cenzurze podlega nawet numeracja stron w gazecie. ;)

Chyba najważniejszy jest w tym wszystkim rozsądek. Owszem, szukać nowych sposobów, wyrażeń, ale też bez sztuczności. :)
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 29-11-2011 22:48
A czy nie jest tak, że np. róża w poezji wywołuje wrażenie przesytu, bo gra w niej rolę już wielokrotnie odgrywaną (jest stereotypem, różą typową, nieszczególną). Należy może od nowa odkryć różę, aby móc użyć jej z sukcesem. Spojrzeć na nią inaczej, co wymaga od poety pracy podglądacza, a nie stylisty.
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
Emily Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Luben/Breslau
Dodane dnia 29-11-2011 22:59
Cytat:
Gadget napisał/a:
Emily, moja wypowiedź też była luźnym spostrzeżeniem. :) (...)

Nie chciałam nikogo urazić, nie twierdzę też, że to ja mam rację, po prostu pierwszym tematem, jaki zobaczyłam na tym forum był temat o jakże straszliwie brzmiącej nazwie 'zakazane słowa', a w nim listę najprostszych słów.
Przez chwilę się zastanawiałam czy jestem we właściwym miejscu, czy to nie jest jakaś iście PRLowska redakcja, gdzie cenzurze podlega nawet numeracja stron w gazecie. ;)

Chyba najważniejszy jest w tym wszystkim rozsądek. Owszem, szukać nowych sposobów, wyrażeń, ale też bez sztuczności. :)


Więc moje spostrzeżenia były luźną dygresją do Twoich spostrzeżeń ^^
Myślę, że w przypadku poezji i tematów okołopoezjowych często jest tak, że wszyscy mają rację.

Co do sztuczności, to oczywiście się zgadzam. Sztuczność i wymuszenie są równie niefajne, jak płaskość i banał.


Cytat:
Ekszyn Dupacycki napisał/a:
A czy nie jest tak, że np. róża w poezji wywołuje wrażenie przesytu, bo gra w niej rolę już wielokrotnie odgrywaną (jest stereotypem, różą typową, nieszczególną). Należy może od nowa odkryć różę, aby móc użyć jej z sukcesem. Spojrzeć na nią inaczej, co wymaga od poety pracy podglądacza, a nie stylisty.


Ładnie ujęte.
niechaj cię pochłonie morze sargassowe

zanurkuj w wątpiach
Do góry
Numer GG
Autor
RE: zakazane słowa;)
weronikulus Użytkownik
  • Postów: 177
  • Skąd:
Dodane dnia 10-12-2011 23:13
Cytat:
Ekszyn Dupacycki napisał/a:
A czy nie jest tak, że np. róża w poezji wywołuje wrażenie przesytu, bo gra w niej rolę już wielokrotnie odgrywaną (jest stereotypem, różą typową, nieszczególną). Należy może od nowa odkryć różę, aby móc użyć jej z sukcesem. Spojrzeć na nią inaczej, co wymaga od poety pracy podglądacza, a nie stylisty.



Należy na nowo zaróżyć (ścisłości: czerwień) inne słowo i wbombić w efekt podglądania symbolikę spojrzenia godnego sukcesu (tu->symbol bierze się z starocia, tak więc kawałek naszej róży -w domyśle czerwonej-wkrada nam się chamsko w róż nowy)

a róża to nie róż
(tak samo jak burza to nie busz)
"Poza Rzeczy-Wistością
nie szukaj już niczego
bo Wistość tych Rzeczy
jest nie z świata tego!"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: zakazane słowa;)
Berele Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd:
Dodane dnia 01-03-2012 13:53
oddech
opuszki
pod stopami
pod powiekami
pod palcami
podskórnie
wrastać
powidok
tchnienie
papieros
kawa
oczodoły
pacierz
różaniec
wierzba płacząca
motyl

Pewno o kilku zapomniałem.

O, przypomniałem sobie:
między
pomiędzy
obok

Te 3 ostatnie przyimki stosowane samodzielnie. Np. "Jestem pomiędzy." albo "Przeszedł obok."
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.