zakazane słowa;)
Autor
RE: zakazane słowa;)
Nalka31 Użytkownik
  • Postów: 879
  • Skąd: Syreni Gród
Dodane dnia 15-12-2009 10:37
W takim razie jakie słowa są dopuszczalne, skoro te najprostsze są zakazane. Ci co zaczynają, a chcą pokazać swoje spojrzenie na świat, nauczyć się czegoś, czy z góry przekreślać ich możliwości za nadmiar słów zakazanych. Bez wskazania prób i błędów nikt z nas, nie jest w stanie czegokolwiek się nauczyć, a warto chyba czasem to pokazać. Czy prostota jest zakazana? skoro się potykasz, to możesz się przewrócić, ale czy to oznacza że nie możesz się podnieść?
Wiatr kroczy moim śladem. Nie, nie kroczy. To ja jestem Wiatr.

Nie mam na imię NATALIA ;)

http://zwiatrem-podwiatr.blogspot.com/

www.e-gify.pl/gify/lokomocja/statki/statki7.gif
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 15-12-2009 11:01
Hmm... Myślę, że nie chodzi o to, że nie można na przykład użyć słowa miłość. Czasem nie da się bez niego napisać tego, co chcemy przekazać. Nie wolno po prostu tego typu słów nadużywać, bo wtedy zamiast wielkie, zaczynają być banalne. I oczywiście należy odpuścić pewne zwroty, które są oklepane i zużyte bardziej niż moje ulubione kapcie ;) Weźmy takie kajdany miłości - pożyczę je sobie z ostatniego posta Alleluji. Nie znam się na poezji, ale jak widzę w wierszu coś takiego, to mi się zaraz chce śmiać. Bo patos z tego bije niemiłosierny i widać, że szanowny autor jeszcze o tej miłości i jej kajdanach za wiele nie wie.

W ogóle wydaje mi się, że - przynajmniej na początku - lepiej pisać o czymś, co się zna. Wtedy nie wyskakuje się z głupotami. Bo jeśli widziałeś sarnę, to nie opiszesz jej jako dzika, prawda? ;)
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: zakazane słowa;)
alleluja con Użytkownik
  • Postów: 141
  • Skąd: Bruksela
Dodane dnia 15-12-2009 11:28
Ginger trafiła w sedno. Zresztą, droga Nalko31, mam wrażenie, że nie przeczytałaś postu, którym zaczęłam temat albo zrobiłaś to nieuważnie. Poza tym nie odkryłam Ameryki, poczytaj inne tematy na forum, choćby "dekalog dobrego wiersza".
Wszystko, co dźwigasz, uzbroiłaś w ból -
To, co zakrywasz, w posępną odwagę.
A jesteś ogród. W tobie panny nagie,
Twarze młodzianków rozpęknięte wpół

(Nauka chodzenia S. Grochowiak)
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 15-12-2009 11:55
Polecam zajrzeć: http://e-poezja.pl/teoria/zakazane_slowa
i
http://e-poezja.pl/teoria/podreczny_slownik_wyrazow_wyrazen_i_zwrotow_kiczojezycznych
:)
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
alleluja con Użytkownik
  • Postów: 141
  • Skąd: Bruksela
Dodane dnia 15-12-2009 16:17
dzięki tycenak, na Ciebie zawsze można liczyć:)
właśnie o to mi chodziło: nie ma czegoś takiego jak "zakazane słowa" w wierszach (dlatego tytuł z przymrużeniem oka), chodzi bardziej o to jak się nimi posłużyć; myślałam, że stworzymy tu sobie swoją, portalową listę słów, które zastosowane w nadmiarze "psują" tekst, ale jak widać chętnych trochę brak:( no cóż...
Wszystko, co dźwigasz, uzbroiłaś w ból -
To, co zakrywasz, w posępną odwagę.
A jesteś ogród. W tobie panny nagie,
Twarze młodzianków rozpęknięte wpół

(Nauka chodzenia S. Grochowiak)
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
Elandrea Użytkownik
  • Postów: 5
  • Skąd:
Dodane dnia 19-12-2009 21:58
Uważam,że tworzmy.Nawet schematy człowiek tworzy indywidualnie chyba że ma zaburzoną tożsamośc,zagubił siebie samego ,wówczas tylko odtwarza,nie szuka a naśladuje .Twórczość to dla mnie poszukiwanie prawdy która z całą pewnością jest .Jej definicję podaje filozofia realistyczna(Arystoteles) i jest to poznanie rzeczywistości rozumem.
Człowiek w swojej naturze ma skłonności do tworzenia własnej prawdy o czym bardzo trafnie mówi książka "Intelektualiści"-Paul Johns.
"Własnręcznie" możnaprzekazywać patrzenie na rzeczywistość właczając świat uczuć i emocji,doświadczenia kóre moga okazać się skarbcem z którego wiersz czerpie bądź destrukcyjnym żalem niszczącym siebie samego jak w zbiorze poezji" Legendarni tragiczni"
Wśród filozofów byli też tacy którzy samobójstwem udowadnali swoje teorie o bezsensie istnienia.Jęzeli poezja służy życiu to wnosi czytelnikowi wartości w sposób wspierający ludzkie istnienie ,w całej gamie bogatej ludzkiej osobowości nie okrajanej z wątpliwości sytuacji granicznych czy traumatycznych .



Zapomniałam dodać o zakazanych słowach w poezji.
Myślę że jednak są to wulgaryzmy .Poezja to piękno.
Wulgaryzmy są jak pociski bombardujące .Co chcą przyktryć,ukryć, przekształcić? Pewnie rózne rzeczy...
Na wyrażenie agresji są jednak inne sposoby niechże sztuka pozostanie od nich wolna....chciałam rzec..i naprawdę nie chodzi mi o sielskość , anielskość.
anielskość
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 19-12-2009 22:32
Cytat:
Zapomniałam dodać o zakazanych słowach w poezji.
Myślę że jednak są to wulgaryzmy. Poezja to piękno.


Cytat:
[...]
Po dziewiąte:
Życie jest nic niewarte
Po dziesiąte:
Może jest wiersza warte?
Po jedenaste:
Spisek [...] przeciwko autorowi
Po dwunaste:
Mój stygmat co się nigdy nie goi
Po trzynaste:
Moje ewolucje
Po czternaste:
Moje polucje
Po piętnaste:
Moja babka od strony ojca podłóg słów matki
syfilityczna kurwa
(skończyła się kartka)
(na odwrocie)
Po szesnaste:
Bohater jedzący gówna
Po siedemnaste:
Wieczór mojej poezji który się nie odbył i tylko
dlatego nie zakończył się skandalem
[...]

Wojaczek

Wulgaryzmy to słowa takie same jak wszystkie inne, mają swoją moc, mają swój wyraz, tylko od autora zależy czy umiejętnie je wykorzysta. Generalnie nie ma słów zakazanych, są za to słowa na które trzeba uważać, bo w nadmiarze mogą zepsuć cały wiersz i zmienić go w grafomański tworek. A jest tych słów (zwrotów) cała masa i jak poezja długa i szeroka - ciągle ich przybywa, wyżej podałem link do największego "słownika" takich słów jaki spotkałem w necie, teoretycznie jest on bardzo przydatny dla początkujących (i nie tylko) autorów, w praktyce... kończy się na tym, że nikomu się nie chce sprawdzać :p
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
czastykl Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd:
Dodane dnia 31-12-2009 15:54
Generalnie zgadzam się ze stwierdzeniem, że należy patrzeć, jakich się słów używa. Niemniej czytałem kawałki, w których kilka oklepanych stwierdzeń tworzyło niesamowity klimat i strzelało. Dlatego też, miast słów, wolę się czepiać sformułowań. Osobiście w poezji nie przepadam za: Jeden naród, jedna Rzesza, jeden wódz, Komunizm to elektryfikacja plus władza rad, a także Coś ty uczynił ludziom, Mickiewiczu?
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
Polter13 Użytkownik
  • Postów: 123
  • Skąd:
Dodane dnia 02-01-2010 22:15
W pisaniu nie chodzi o to, żeby nazwać coś jak najbardziej skomplikowanie, bo wtedy czytelnik będzie się męczył z rozszyfrowaniem zagmatwanego synonimu. Niektórych słów trzeba użyć, ale wątpię, że na określenie myśleć dobry będzie wyraz bliskoznaczny skłaniać impulsy elektromagnetyczne w mózgu do szybszego działania czy coś takiego. Choć przyznam, że niektóre zwroty są już stare i znudzone.
"a potem była ciemność" etc. a może "a potem była już tylko jasność". Nie wiem czy to pierwszy wymyśliłem, ale jest już inne.
Na temat poezji raczej się nie wypowiem, bo jedyne co umiem robić to rymować, a o jakieś przenośnie i inne takie nigdy się nie starałem.
Tak czy inaczej warto zaskoczyć czytelnika jakimś niespodziewanym sformułowaniem. Chwilowo więcej pomysłów mi się nie nasuwa.
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
Vinc77 Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd:
Dodane dnia 07-01-2010 23:24
A ja się nie zgadzam.
Czymże są słowa? W moim mniemaniu słowa dla pisarza to narzędzia, które stanowią warsztat twórcy, tak jak farby dla malarza.
Cholera, przecież był już niebieski, nieprawdaż?
Zakażmy malarzom używać niebieskiego, bo to już było.
Ja uważam, że liczy się całość. Nie można przecież skreślać utworu bo pojawiło się słowo, które wcześniej widzieliśmy u Tuwima, czytaliśmy u Broniewskiego i pętało się po aksonach Gałczyńskiego. A nie można zachwycać się kompozycją? Każdy zna różę, a przecież natchniona florystka potrafi wyczarować z niej coś pięknego, czego wcześniej nie widzieliśmy (nawet z tej banalnie czerwonej). Owszem... zdarte żywcem frazy to co innego, ale dlaczego słowa? Nie każdy jest amatorem łamigłówek. Czy metafora musi być zawiła do granic zrozumienia, bo wszystko inne już było? Sztuka, to nie technika, w której wciąż tworzymy bardziej wydajne maszyny, coraz nowszymi technologiami. Jeśli ktoś prześledzi historię sztuki, czy choćby mody, zauważy że wszystko wraca cyklicznie. Motywy, kompozycje, tematy...
Jakim językiem "będziecie" pisać za 200-300 lat? Językiem wyższej matematyki? Przecież wszystko inne już minie i zostanie oklepane do bólu, choćby z tego względu, że ujawniających się twórców jest teraz zdecydowanie więcej. Zauważcie, że internet istniej dopiero ok. 20 lat. Takiego narzędzia nie było kiedyś. Teraz każdy ma możliwość pozostawienia po sobie śladu,choćby cienia, ale jednak... Jeśli chcecie robić z poezji coś w stylu połączenia sudoku z scrabble'm, to proszę bardzo :) Ja się nie zgadzam
Pozdrawiam
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 07-01-2010 23:38
Vinc77, ja Cię błagam, przeczytaj uważnie pierwszy post w tym temacie, znajdziesz tam taki oto fragment:
Cytat:
Chodzi mi o to żeby w tym temacie wypisywać banalne, oklepane zwroty, płytkie wyrażenia, naiwne określenia - wszystko to, co sprawia, że tekst jest słaby, nieciekawy. Może dodam tylko jeszcze dla jasności - nie chodzi o to, że jeśli w wierszu pojawi się wyraz np. "serce" to jest on skreślony, bo duże znaczenie ma kontekst, to w jaki sposób dane słowo w tym tekście funkcjonuje.

Więc skoro de facto napisałeś to samo:
Cytat:
Nie można przecież skreślać utworu bo pojawiło się słowo, które wcześniej widzieliśmy u Tuwima, czytaliśmy u Broniewskiego i pętało się po aksonach Gałczyńskiego.

to z czym/z kim się tutaj nie zgadzasz?
Tutaj każdy pisał i miał to samo na myśli o czym wspomniałeś w swojej wypowiedzi :)

Cytat:
Jeśli chcecie robić z poezji coś w stylu połączenia sudoku z scrabble'm, to proszę bardzo smiley Ja się nie zgadzam

ale do kogo kierujesz te słowa, skoro tutaj nikt o takim nonsensie nie wspominał? :confused:
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
Slavek Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 08-01-2010 00:00
dupa chyba najbardziej oklepane i to boleśnie...
"...podziwiam komunistów/ za ich upór bezmyślne oddanie/ czemuś tak bezwzględnie błędnemu"

Leonard Cohen
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-01-2010 00:23
Ale ma tę zaletę, że jest cała paleta zamienników o tym samym znaczeniu. :D
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
Vinc77 Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd:
Dodane dnia 08-01-2010 08:01
tycenak przyznaję, mea culpa :)
Nie doczytałem pierwszego postu do końca, a pozostałe po łepkach i widząc zestawy "słów zakazanych" pokusiłem się o wypowiedź (jak widać falstart)
Jeśli chodzi natomiast o porównanie do "sudoku ze scrabble'm" to nikt nic takiego nie wspomniał, ale takie było moje odczucie (taka metafora)
Więcej nie będę biegał senny po forum ze wpisami w okolicach północy.
Obiecuję :)
Zaszeregujecie mój poprzedni post do kategorii "popisał sobie" i nie komentujcie :)
Pozdrawiam
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
alleluja con Użytkownik
  • Postów: 141
  • Skąd: Bruksela
Dodane dnia 08-01-2010 15:07
Vinc77 - nie przejmuj się, zauważyłam, że nie jesteś jedyną osobą, która przeczytała posty (a szczególnie początkowy) po łebkach;)
p.s. do tych, którzy ograniczają się tylko do przeczytania tytułu "zakazane słowa;)" - zauważcie, moi drodzy, że "mrugam do Was okiem", co znaczy, że nie należy tematu traktować jednoznacznie, kategorycznie i śmiertelnie poważnie, bo wiadomo: w poezji, prozie nie ma słów zakazanych;)
Wszystko, co dźwigasz, uzbroiłaś w ból -
To, co zakrywasz, w posępną odwagę.
A jesteś ogród. W tobie panny nagie,
Twarze młodzianków rozpęknięte wpół

(Nauka chodzenia S. Grochowiak)
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
Vinc77 Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd:
Dodane dnia 08-01-2010 19:43
No i jeszcze mi się subtelnie "oberwało" za "po łepkach"...
ech...
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
alleluja con Użytkownik
  • Postów: 141
  • Skąd: Bruksela
Dodane dnia 08-01-2010 20:21
Vinc77 - ale przynajmniej mamy podobne zdanie na temat słownictwa w poezji, ja też uważam, że liczy się całość, ale jeśli w tej dobrej całości pojawi się zwrot typu "serce przebite strzałą" i nie będzie on ciekawie, "świeżo" wpleciony w tekst, to już nie jest zbyt dobrze; możliwe, że to moja wina, powinnam wyraźniej zaznaczyć, że mam na myśli: połączenia wyrazów i częstotliwość występowania banalnych zwrotów w tekście; poza tym to też kwestia świadomości literackiej (najczęściej wyrabia się z czasem), pewnej wrażliwości, estetyki - nie przeczę, że niektórym mogą się podobać wiersze o "kwiatkach i motylkach" (generalizuję), ale nie upierajmy się przy tym, że to jest dobra poezja, bo nie jest. Takie jest moje prywatne zdanie (żeby nie było, że uważam się za jakąś "wyrocznię" w tej kwestii, bo tak nie jest).
Wszystko, co dźwigasz, uzbroiłaś w ból -
To, co zakrywasz, w posępną odwagę.
A jesteś ogród. W tobie panny nagie,
Twarze młodzianków rozpęknięte wpół

(Nauka chodzenia S. Grochowiak)
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
Vinc77 Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd:
Dodane dnia 08-01-2010 20:52
Cóż... będziesz jeszcze miała okazję popastwić się nad moimi starodawnymi "kwiatkami i motylkami", które już puściłem do poczekalni :)
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 08-01-2010 23:18
Ja podrzucę link, przyda się, szczególnie początkującym: http://e-poezja.pl/teoria/podreczny_slownik_wyrazow_wyrazen_i_zwrotow_kiczojezycznych
Do góry
Autor
RE: zakazane słowa;)
wierszokleta Użytkownik
  • Postów: 795
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 09-01-2010 00:08
Przepraszam Kabanosie ale ta strona to bzdura, jak zastąpić np. wyraz deszcz - opad atmosferyczny?;) nadużywanie takich wyrazów i owszem, a właściwie nadużywanie wszelkich wyrazów ale żeby od razu zakazywać.
Mogę się założyć że używając tylko wyrazów zamieszczonych w tym słowniku napiszę wiersz i ani kiczowaty, ani grafomański nie będzie.;)
" ... przyzna pan że kryje się coś niedobrego w mężczyznach którzy unikają wina, gier, towarzystwa pięknych kobiet i ucztowania ..."MISTRZ I MAŁGORZATA M.Bułhakow
Biada artystom na których nikt nie pluje
Lope de Vega
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]