Studia
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
Autor
Studia
Meherei Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd:
Dodane dnia 22-12-2009 15:18
Mam nadzieję, że jeszcze nie mam takiego tematu. (Jak jest to proszę o usunięcie).

Otóż, już od dłuższego czasu zastanawiam się nad pójściem na aktorstwo. Zastanawiam się tylko, co byłoby lepsze - czy wyjechanie do USA/Wielkiej Brytanii, czy pobyt w Polsce i tutejsze kształcenie.

Ponadto jak to jest z tym IB. Jest ono konieczne na zagranicznych uczelniach czy wystarczy polska matura wraz ze zdanym certyfikatem językowym?


Pozdrawiam.
Do góry
Autor
RE: Studia
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 22-12-2009 16:00
Radzę ci ucz się aktorstwa za granicą. W Polsce cię zgnoją ;) (Dobrym przykładem jest Żukowski grający Kiepskiego)
Do góry
Autor
RE: Studia
Nathien Użytkownik
  • Postów: 1516
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 22-12-2009 16:27
U nas większość znanych aktorów nie ma nawet ukończonych szkół aktorskich. Więc czym Ty się przejmujesz? :lol:
A na serio... To już jest osobisty wybór, gdzie lepiej. Zależy, czy ma się dobre warunki finansowe do studiów zagranicznych (co przecież kosztuje), no i jak znosi się rozstanie z rodziną.
"Obcując z potworami, uważaj, abyś nie stał się jednym z nich.
Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w Ciebie."


Fryderyk Nietzsche
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia
Anaris Użytkownik
  • Postów: 727
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 22-12-2009 20:37
Cytat:
Nathien napisał/a:
U nas większość znanych aktorów nie ma nawet ukończonych szkół aktorskich. Więc czym Ty się przejmujesz? :lol:

No właśnie tym, że ludzie, którzy tyrają tyle czasu na studiach, żeby stać się dobrymi aktorami - i właśnie nimi się stają - siedzą i czekają na telefon z wykształceniem pod ręką, patrząc w telewizji na jakieś durne młode gwiazdki, które zdobyły sławę przez jeszcze bardziej durne seriale i teraz pojawiają się wszędzie gdzie bądź.
A ci, którzy zasłużyli na szansę, w ogóle jej nie dostają...
`The most difficult thing is trying not to forget who you really want to be.`
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 22-12-2009 20:51
Jak w życiu, wykształcenie nic nie znaczy, znaczy to co potrafisz i czy masz szczęście.
Do góry
Autor
RE: Studia
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 22-12-2009 21:28
Z doświadczenie wiem, że ukończone studia wcale nie otwierają drogi do kariery. Często jest odwrotnie, ci którzy szybko poszli do pracy i zdobyli praktyczne umiejętności są przed magistrami marnującymi kilka lat na naukę zbytecznych rzeczy.

Oczywiście moja teoria nie dotyczy wszystkich specjalności;)
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia
Nathien Użytkownik
  • Postów: 1516
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 22-12-2009 21:46
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
Jak w życiu, wykształcenie nic nie znaczy, znaczy to co potrafisz i czy masz szczęście.


O właśnie! I to jest to, co chciałam odpowiedzieć Anaris :) Widzę, że się rozumiemy, Tomaszu.
A Ty, Anaris, nie oceniaj "durnych młodych gwiazdek", bo możesz komuś zbyt pochopnie przypiąć łatkę. Poza tym, skąd masz pewność, że aktor po studiach nie stanie się taką samą durną gwiazdką?
"Obcując z potworami, uważaj, abyś nie stał się jednym z nich.
Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w Ciebie."


Fryderyk Nietzsche
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia
Anaris Użytkownik
  • Postów: 727
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 22-12-2009 22:21
Nie mam pewności, tu się zgodzę. Ale wiem, że jest wielu, którzy chcieliby wykorzystać swoje umiejętności, a nie mają jak.
`The most difficult thing is trying not to forget who you really want to be.`
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia
Nathien Użytkownik
  • Postów: 1516
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 22-12-2009 22:33
Ale to nie dotyczy tylko i wyłącznie aktorów. Ten problem dotyczy studentów wielu kierunków. I wierz mi, że to nie powód, by szczęściarzy nazywać "durnymi gwiazdkami".
"Obcując z potworami, uważaj, abyś nie stał się jednym z nich.
Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w Ciebie."


Fryderyk Nietzsche
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia
Anaris Użytkownik
  • Postów: 727
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 23-12-2009 13:03
Niektórych za takich uważam, to nie znaczy, że mówię o wszystkich.



Poza tym nie chodziło mi o to, że jak normalna osoba pójdzie na casting i się dostanie, to od razu źle. Tylko po co potem pchać się wszędzie gdzie się da?
A, zresztą. Nieważne już. ^^
`The most difficult thing is trying not to forget who you really want to be.`
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia
Nathien Użytkownik
  • Postów: 1516
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 23-12-2009 13:21
A postaw się na ich miejscu. Nie chciałabyś zarobić dodatkowej kasy? Muszą wykorzystać swoja chwilę popularności, bo nie wiadomo, jak długo będą w centum uwagi... Za parę tygodni czy miesięcy może pojawić się ktoś nowy.
"Obcując z potworami, uważaj, abyś nie stał się jednym z nich.
Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w Ciebie."


Fryderyk Nietzsche
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia
AmIam Użytkownik
  • Postów: 254
  • Skąd:
Dodane dnia 23-12-2009 18:15
Dla mnie ktoś kto zagrał w jednym, czy dwóch znanych serialach nie jest ani gwiazdą, ani tym bardziej idolem. To taka polska specyfika tytułować każdą sławną osobę "Gwiazdą". I to, że te "Gwiazdy" się tak pchają mi nie przeszkadza, bo i tak mam te wszystkie seriale w takim samym poważaniu jak polską muzykę rozrywkową. Szkoda tylko, że ci naprawdę uzdolnieni zamiast się skupić na aktorstwie, muszą walczyć nie tyle co o szacunek, a nawet o to by dostać chociaż jedną rolę.

A wracając do tematu to zdecydowanie bardziej prestiżowe i perspektywiczne są szkoły aktorskie za granicą. W końcu gdzie niby fachu uczyły się wszystkie ikony światowego kina? A to, czy będzie cię stać na studiowanie tam i to jak się zaadoptujesz w tym środowisku to już inna sprawa.

Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
Jak w życiu, wykształcenie nic nie znaczy, znaczy to co potrafisz i czy masz szczęście.


No niestety życie nie zawsze jest sprawiedliwe. Możesz mieć wykształcenie, spore umiejętności, ale jak zabraknie szczęścia to nic z tego. I nawet satysfakcja z tego, że się naprawdę potrafi i się próbowało nie wystarczy.
"Dwie kobiety spędzają wczasy w pensjonacie. Jedna mówi: jakie tu mają niedobre jedzenie, a druga dodaje: no i w dodatku takie małe porcje. To samo myślę o życiu. Jest pełne bólu, cierpienia i nieszczęść, a na dodatek tak szybko przemija." - Woody Allen
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 23-12-2009 18:39
od siebie w tym temacie powiem tylko krótko swoje zdanie zadając pytanie: dlaczego ktoś kto gra dobrze bez szkoły teatralnej ma być gorszy i nie korzystać ze swoich zdolności mimo braku wykształcenia w tym kierunku? ;) aktorzy ze szkół zazwyczaj idąc tam nie chodzi im o bycie gwiazdą tylko o grę aktorską w teatrze, czyli czymś może mniej popularnym ale na wyższym poziomie :) i moim zdaniem telewizja czy kino jest dla aktorów z mniejszymi zdolnościami, ci rzeczywiście najlepsi brylują na scenie, nie przed kamerami :yes:
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia
Anaris Użytkownik
  • Postów: 727
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 23-12-2009 21:49
Cytat:
AmIam napisał/a:
Szkoda tylko, że ci naprawdę uzdolnieni zamiast się skupić na aktorstwie, muszą walczyć nie tyle co o szacunek, a nawet o to by dostać chociaż jedną rolę.


No, a mnie chodziło właśnie o to.
`The most difficult thing is trying not to forget who you really want to be.`
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia
krzone Użytkownik
  • Postów: 20
  • Skąd: Stce/Ck
Dodane dnia 23-12-2009 22:07
Meherei, wiesz wydaję mi się, że to zależy od tego jakie masz priorytety i ambicje, czyli liczy sie to, że to kochasz i chcesz to robić. Czy liczy sie fame - w szerokim tego słowa znaczeniu. w sumie to też nie jest na poczatku takie ważne. jeśli czegoś się chce to osiagnie się to dosłownie wszędzie.
pozdrowienia:)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 23-12-2009 23:41
Cytat:
Meherei napisał/a:
Otóż, już od dłuższego czasu zastanawiam się nad pójściem na aktorstwo. Zastanawiam się tylko, co byłoby lepsze - czy wyjechanie do USA/Wielkiej Brytanii, czy pobyt w Polsce i tutejsze kształcenie.



Minęło zaledwie osiem - dziesięć lat odkąd zdawałam na studia. Te kilka lat temu ani ja, ani nikt z moich kolegów (niektórzy obecnie są dość znanymi aktorami) nie myślał nawet o nauce za granicą. Szczytem szaleństwa było obstawienie wszystkich polskich uczelni. Ciekawe, jak to się zmienia :)
Ot, taka refleksja... raczej miła :)

A teraz rada: jeśli jesteś w stanie, obstawiaj wszystkie możliwości - nie wiem, jak jest za granicą, ale tu dostać się na ten kierunek jest bardzo trudno. Jeśli powiedzie Ci się w kilku miejscach, to wtedy będziesz wybierać :)


PS. Nie dostałam się, ale nie żałuję i tak robię to o czym marzyłam :)
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia
Hoshi no Yue Użytkownik
  • Postów: 19
  • Skąd: Mikołów
Dodane dnia 24-12-2009 11:48
Cóż, wykształcenie dobra rzecz, bez niego człowiek dużo dzisiaj nie osiągnie. Nie potrafię powiedzieć, czy lepiej studiować w Polsce czy za granicą. Jedną z zalet tego drugiego bez wątpienia będzie dobra znajomość języka obcego.

Niestety nie zawsze wystarczą umiejętności. Znajomości także bardzo się przydają. Czasem właśnie to pozwala człowiekowi zaistnieć.
Ale nie zawsze i tego należy się trzymać. Jeśli aktorstwo jest tym, co kochasz, to idź naprzód!
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

— Wisława Szymborska
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.