Co myślicie o współczesnej nagradzanej poezji?
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
Autor
Co myślicie o współczesnej nagradzanej poezji?
iska36 Użytkownik
  • Postów: 81
  • Skąd:
Dodane dnia 08-01-2010 10:27
Ciekawi mnie czy czytacie na stronach Związków Literackich albo czasopism nagradzane poezje? Myślałam długo nad tematem nim postanowiłam zapytać innych o zdanie. Chyba coś nie tak ze mną bo nic nie kapuję. Wielce promowany i gloryfikacje pod - jak dla mnie pseudopoezją - jakiegoś samozwańczego pisarza profesjonalisty, którego raczej wierszem bym nie nazwała. W drugim wersie nijak mające się do całości niezwykle wulgarne słowo. Czytając całość kilka razy jedyne co mi przyszło do głowy to to, że ktoś piszący to ma problem ze sobą. Pisanina w stylu ktoś sobie umarł bo mu - przepraszam za słowo - za mało funkcjonowała pewna część ciała. Nastęny wers zupełnie o czym innym o bieliźnie na ostatnią drogę, a ostatni zupełnie o pietruszce. I teraz nie wiem czy ja nie umiem czytać ze zrozumieniem,?
Do góry
Autor
RE: Co myślicie o współczesnej nagradzanej poezji?
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 08-01-2010 10:33
Może link? Trudno się odnieść bez punktu zaczepienia.
Do góry
Autor
RE: Co myślicie o współczesnej nagradzanej poezji?
iska36 Użytkownik
  • Postów: 81
  • Skąd:
Dodane dnia 08-01-2010 10:41
gość miał chyba na stronie fabryki tytuł bodaj o Doktorze.



Sorry tytuł Erotyk pogrzebowy
Do góry
Autor
RE: Co myślicie o współczesnej nagradzanej poezji?
wierszokleta Użytkownik
  • Postów: 795
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 08-01-2010 14:12
Cóż, czas wierszy zaangażowanych przemija, dziś (najczęściej) konkursy wygrywają utwory sprawne rzemieślniczo, triumfy na powrót święci słowotwórstwo. Pęd ku innowacyjności przesłania inne wyznaczniki dobrej poezji. Był turpizm, dziś rozpoczyna się bełkotyzm, najważniejszym staje się zaszokowanie czytelnika, a treść pozostaje gdzieś w tle. Oczywiście generalizuje, wszystko zależy od jurorów, czyli od tego jak oni sami piszą
(człowiek już tak jest skonstruowany że najbardziej podoba mu się to co zbieżne z jego poetyką).
Dodam że ci którzy dziś wygrywają jutro będą jurorami.
" ... przyzna pan że kryje się coś niedobrego w mężczyznach którzy unikają wina, gier, towarzystwa pięknych kobiet i ucztowania ..."MISTRZ I MAŁGORZATA M.Bułhakow
Biada artystom na których nikt nie pluje
Lope de Vega
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co myślicie o współczesnej nagradzanej poezji?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-01-2010 14:47
Ale kiedyś to się zmienia. Pojawią neoneoromantycy, którzy znów nadadzą nowy ton poezji. Poezja stanie się czymś więcej niż sprawnym poskładaniem słów, odzyska duszę. Heh..... Jasne ;)
Do góry
Autor
RE: Co myślicie o współczesnej nagradzanej poezji?
Matuszewski Użytkownik
  • Postów: 172
  • Skąd:
Dodane dnia 08-01-2010 15:39
Zdarzają się dobre wiersze, chociaż ciężko mi oceniać, bo się absolutnie nie znam.
Problemem zdaje się być otoczka samego wierszoklety, awangardowego myśliciela, człowieka tajemniczego i fascynującego. Im bardziej niezrozumiały wiersz, tym lepszy. Laski na to lecą, prawie tak bardzo, jak na doktorów filozofii.
No i nietrudno się domyślić, że w tej masie młodych talentów zdarzają się antytalenty. Pamiętam jednego gościa, który wyuczył się jakiegoś swojego tekstu na blachę, wypiliśmy trochę, a on nawijał przez dobre piętnaście minut. Czego tam nie było! Klepał monotonnym głosem beztalencia jakieś frazesy z mięchem wyrwane z Wiedźmina, mieszał to... ja nie wiem. To było piekło.
Wiersz powinien chyba przenosić emocję. Póki to robi, może być dowolny, tak długo jak jest czytelny dla kogokolwiek poza autorem-grafomanem.
Do góry
Autor
RE: Co myślicie o współczesnej nagradzanej poezji?
wierszokleta Użytkownik
  • Postów: 795
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 08-01-2010 16:10
Tak Tomaszu, masz rację, to właśnie motywuje mnie do aktywności jako poetę, choć czasami myślę: a daj se facet spokój, niech sobie gówniarzeria bełkocze.;)
" ... przyzna pan że kryje się coś niedobrego w mężczyznach którzy unikają wina, gier, towarzystwa pięknych kobiet i ucztowania ..."MISTRZ I MAŁGORZATA M.Bułhakow
Biada artystom na których nikt nie pluje
Lope de Vega
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co myślicie o współczesnej nagradzanej poezji?
iska36 Użytkownik
  • Postów: 81
  • Skąd:
Dodane dnia 08-01-2010 17:16
No właśnie fakt, że było kilka fajnych ale żeby wielkie uznanie dawać komuś za stworzenie około dziesięciu wersów o niczym? Dlaczego tak jest, że jak czytam wiersz i czuję go od środka to okazuje się, że to wiersz kogoś kto przy dzisiejszym nurcie nie ma szans. A pomyśleć, że jeszcze niedawno powstały prawdziwe arcydzieła choćby Stachury, które aż chce się chłonąć. Też myślę iż nastawiono się na bezsensowne przeplatanie słów ciężkim kalibrem i daje się za to nagrody a ci prawdziwi twórcy określani są często mianem grafomanów właśnie.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.