psycholodzy mają piszących za świrów
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
  • Strona:
  • «
  • 1
  • 2
Autor
RE: psycholodzy mają piszących za świrów
Shortia Użytkownik
  • Postów: 149
  • Skąd: wszędzie
Dodane dnia 28-02-2010 09:29
poeta (artysta) jest człowiekiem który w dużym stopniu dotyka wolności (czasem płacąc za to dużą cenę, ale nie poddaje się i próbuje fruwać:)) a przedstawiciwele innych zawodów (w tym i psycholodzy) tkwią nierzadko w schematach (psycholodzy w testach, procedurach etc. i innych pierodłach, które skutecznie potrafią zasłonić człowieka - choć bywają, bywały wyjątki, psycholodzy-artysci typu Carl Rogers, Maslow i jeszcze innych paru gości)
w związku z tym istnieje często spora niekompatybilność między artystami a przedstawicielami innych dróg życiowych

mnie się zdaje, że psycholodzy dużo mogliby nauczyć się od poetów
Do góry
Autor
RE: psycholodzy mają piszących za świrów
Vulpes Użytkownik
  • Postów: 546
  • Skąd: Zator
Dodane dnia 28-02-2010 17:37
Shortia - popieram... między psychologami a pisarzami lub poetami jest taka różnica, jak między matematykiem (lub informatykiem) a biologiem bądź zoologiem.

Wątpię by cyframi można było nakarmić zwierzęta. A żadne schematy i algorytmy nie zdają się działać w praktyce (czy zdarzało się wam kiedyś, że postępując według przepisu tworzyliście ciasto ohydniejsze niż powinno być) :lol:
Wróciłem. Kurczę, wiele tu się zmieniło od ostatniej wizyty.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: psycholodzy mają piszących za świrów
Bardzki Użytkownik
  • Postów: 18
  • Skąd: Zielona Góra
Dodane dnia 05-03-2010 13:24
Cytat:
endrzaj napisał/a:
Czy wiecie, że niektórzy psycholodzy podejrzliwie patrzą na pisarzy, zwłaszcza na poetów? Tajemnicą poliszynela jest, że wyznają pewien stereotyp, że pośród tej grupy artystów jest bardzo wielu ludzi z depresją i innymi przypadłościami psychicznymi.
Gdy mija dołek, wielu poetów zawiesza swoją działalność do czasu, aż znowu złapią chandrę.
Jeśli na testach psychologicznych przyznasz się do poezji, zostanie to zinterpretowane przeciw tobie.


Nie wiem czy to jest prawda, ale jeżeli ktoś robi uprawnienia na wózek widłowy to radziłby to przemilczeć.;)
Rafał
Do góry
Autor
RE: psycholodzy mają piszących za świrów
endrzaj Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd:
Dodane dnia 12-03-2010 14:11
Rafale Bardzki, to nie jest tak, że przyznając się do pisania (twórczego) na teście jesteś od razu na pozycji straconej. Powiedzmy, że to tylko jeden "minusik". Żeby źle wypaść na teście (i np. zostać "odsianym";), trzeba takich "minusików" złapać więcej. Tym niemniej faktem jest, iż fakt uprawiania poezji albo "prozaiczenia" (czy nawet pisania pamiętnika) jest interpretowany przeciw Tobie (niezależnie czy chodzi o uprawnienia na wózek widłowy, akumulatorowy, czy o zwyczajne przyjęcie do pracy). Po prostu stawiają Ci "krzyżyk" przy charakterystyce osobowości ze wskazaniem na skłonności depresyjne. I nie obchodzi ich, że tworzysz frywolne fraszki, limeryki, parodię czy satyrę. Piszesz, więc trzeba Ci się uważnie przyglądać... Wrzucają Cię do jednego worka z czymś, co tylko oni sami mają na myśli i nie masz co marzyc, żeby Cię stamtąd wyjęli. Na pociechę powiem Ci, że bardzo wielu psychologów też tkwi w tym worku. Prawdę mówiąc to z nich w dużej mierze wywodzą się najlepsi pisarze i poeci.

endrzaj
Do góry
Autor
RE: psycholodzy mają piszących za świrów
Gandzia Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 17-03-2010 20:23
Z tym pamiętnikiem to przesadziłeś, bo psychologowie nawet zachęcają do pisania pamiętników. A skąd wniosek, że "to z nich w dużej mierze wywodzą się najlepsi pisarze i poeci" ? Masz wyniki badań, dane statystyczne? I taka jest właśnie różnica pomiędzy psychologiem i np. Tobą (bez obrazy) że oni nie oceniają człowieka na podstawie cech pozornie oczywistych, nie ulegają stereotypom i nie tworzą (z reguły) pseudonaukowych teorii. Równie dobrze pisarstwo mogą postrzegać jako zaletę (kreatywność) Wszystko zależy od przypadku. Owszem są pisarze cierpiący na depresje, ale ta choroba występuję wśród przedstawicieli wszystkich grup zawodowych, więc nie demonizujmy.
"Wrzucają Cię do jednego worka" psycholog każdego ocenia indywidualnie, nie ma jakiegoś "worka". Jest nawet osobny dział psychologi - psychologia twórczości i bynajmniej nie zajmuje się szufladkowaniem kogokolwiek:D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: psycholodzy mają piszących za świrów
tentyp Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Kociewska
Dodane dnia 17-03-2010 23:04
ja to mam psychologów za największych świrów
Zdzieram palce do krwi, kiedy wbijam je w marmur,
Knykcie lżą swój byt, kiedy żrą pył kwarcu,
Chrobot stawów na nowo definiuje dźwięk[...]
To jest napad na babel - niosę wiarę w tusz i papier'
Do góry
Numer GG
Autor
RE: psycholodzy mają piszących za świrów
Gandzia Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 18-03-2010 16:06
No nie wiem, ja staram się nie oceniać jak nie znam.
Ale chyba każdy ma w sobie coś z świra;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: psycholodzy mają piszących za świrów
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 02-04-2010 22:29
jesteś świrem ale nie zgadzam się na leczenie :lol:
Do góry
Autor
RE: psycholodzy mają piszących za świrów
Gandzia Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 02-04-2010 23:03
Cytat:
Andrzej Pilipiuk napisał/a:
jesteś świrem ale nie zgadzam się na leczenie :lol:


Z tym leczeniem to ciekawe dlaczego? Że niby szkoda marnować pieniądze podatników na przypadki z góry przegrane?:smilewinkgrin:
Do góry
Numer GG
  • Strona:
  • «
  • 1
  • 2
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.